Προς το περιεχόμενο

DVD player + HDMI + 5.1 ήχος: στα καταστήματα δεν βρήκα άκρη...


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το μετάνιωσα που δεν έκανα μια ερώτηση στο φόρουμ απο την αρχή γιατί έχασα πολύ χρόνο να εξηγώ σε κάθε πωλητή στα καταστήματα τί θέλω και πώς γίνεται αυτό που θέλω, και στο τέλος να έχω πάρει όλες τις πιθανές απαντήσεις σε αυτά που ρωτάω παρακάτω... Αν γνωρίζει κανείς ας με βοηθήσει...

 

Προς το παρόν έχω ένα DVD player παλιό που πρέπει να αντικαταστήσω γιατί βγάζει πολλά παράσιτα απο την έξοδο της εικόνας. Πάνω του έχω συνδεδεμένα ηχεία 5,1 της Creative που είχα για τον υπολογιστή (όπως δείχνει εδώ). Το DVD αυτό έχει υποδοχή για τα ηχεία.

Το καινούργιο DVD player που θέλω να αγοράσω είναι το Philips DVP5980 (για να το συνδέσω με HDMI στην τηλεόραση). Το συγκεκριμένο όμως δεν έχει είσοδους για ήχο 5,1, αλλά μόνο Left + Right.

 

Ερωτώ:

 

1. Γίνεται να συνδέσω τα ηχεία που έχω (Creative P5800 για PC) πάνω στο Philips και να έχω 5κάναλο ήχο? Χρειάζονται άλλα ηχεία τύπου "home cinema" (δεν είχα ποτέ τέτοια ηχεία και δεν ήξερα ότι διαφέρουν τελείως σε σχέση με ηχεια για PC στις εισόδους/εξόδους που έχουν, όπως μου είπαν. Έτσι είναι?) ή το συγκεκριμένο DVD player ΔΕΝ παίζει γενικά 5,1? (όπως επίσης μου είπαν..)

 

2.Αν δεν γίνεται να συνδυάσω το Philips 5980 με 5,1 ήχο, τότε μάλλον η ερώτησή μου πάει κάπως έτσι: "Καλό DVD player με HDMI και 5,1 ήχο", έχετε καμιά πρόταση φτηνή και αξιόπιστη? (...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ό,τι αφορά το Philips, θα απαντήσω απλά ότι δεν γίνεται να έχεις κανονικό 5κάναλο ήχο από τα creative σου, παρά μόνο εάν τα ηχεία σου υποστηρίζουν upmixing, στην οποία περίπτωση όμως, απλά παίζουν τον στερεοφωνικό ήχο σε όλα τα ηχεία (κοινώς, "μούφα" 5.1).

 

Δεν έχω κάτι εναλλακτικό να προτείνω αυτή τη στιγμή, πάντως γενικά υπάρχει η τάση στα DVD players να βγάζουν πολυκάναλο ήχο μόνο ψηφιακά, διότι συνήθως ο αποκωδικοποιητής Dolby/DTS βρίσκεται στον ενισχυτή (κοινώς, σπάνια κάποιος συνδέει άμεσα ηχεία στο DVD).

 

Για να σε ξεμπερδέψω, θα κάνω μία προσπάθεια να εξηγήσω γενικά το τι σημαίνει 5.1:

 

Κατ' αρχάς, ξεκινάω από τον κλασσικό 2-κάναλο ήχο, ήτοι στέρεο, στον οποίο ουσιαστικά υπάγεται σχεδόν το σύνολο της μουσικής που ακούμε και διάφορα άλλα πραγματάκια, όπως παλιότερα παιχνίδια, παλιότερες ταινίες κ.λπ.

 

Η άνοδος σε περισσότερα κανάλια, έχει γίνει με διάφορους τρόπους, τόσο από τον κινηματογράφο (Dolby Digital/Dolby Prologic/DTS κ.λπ), όσο και από τους υπολογιστές (Creative EAX/Aureal κ.λπ).

 

Περνώντας στους τρόπους με τους οποίους "βγάζουμε" τα κανάλια σε ένα σύστημα ηχείων, χονδρικά ισχύει το εξής (δίνω σαν παράδειγμα το Dolby Digital και το EAX):

 

Dolby Digital: Απαιτεί έναν αποκωδικοποιητή, στον οποίον δίδεται ένα ψηφιακό σήμα, που περιέχει κωδικοποιημένη την πληροφορία των καναλιών του ήχου, πάνω σε στερεοφωνικό ήχο. Αν το σήμα που δίνεται στον αποκωδικοποιητή δεν είναι Dolby Digital, τότε παίζεται σε στέρεο.

 

EAX: Στην πρώτη του έκδοση, ήταν για τέσσερα κανάλια, οπότε συνέδεες με δύο βύσματα τα ηχειάκια (front και rear). Τα σήματα που μεταφέρονται έτσι, είναι δύο αναλογικά στέρεο (μπροστά και πίσω).

 

Σε ό,τι αφορά τον οικιακό κυνηματογράφο, το θέμα της αναλογικής μεταφοράς του 5.1 ήχου δεν πολυπερπάτησε, διότι τα συστήματα ηχείων 5.1 για home cinema περιλαμβάνουν και ενισχυτή (που εμπεριέχει και αποκωδικοποιητή και συνήθως συνδέονται και άλλες πηγές πλην του dvd).

 

Στο θέμα τώρα των υπολογιστών, αρχικά το πρώτο βήμα ήταν τα τέσσερα ηχειάκια που ανέφερα, για μεταφορά 4κάναλου αναλογικού ήχου από παιχνίδια. Το ζήτημα του ήχου 5.1 προέκυψε όταν πλέον άρχισε να γίνεται δυνατή η προβολή ταινιών σε PC, οπότε η πρώτη κίνηση από τις εταιρίες, ήταν η διάθεση ηχείων με ενισχυτή/αποκωδικοποιητή Dolby (βλ. Creative DTT2500 Digital). Η κάρτα ήχου που μεσουρανούσε εκείνη την εποχή, ήταν η Soundblaster Live!

 

Λίγο αργότερα, η creative έβγαλε την Soundblaster Live! 5.1, η οποία παρείχε επιπλέον τη δυνατότητα αποκωδικοποίησης Dolby Digital (άρα ανέλυε το σήμα σε 5.1 και το μετέφερε αναλογικά μέσω των γνωστών τριών καλωδίων που έχουν και τα ηχειάκια σου και που ούτως ή άλλως χρησιμοποιούσε για τον πολυκάναλο PC ήχο -βλέπε EAX). Έτσι, οι διάφορες εταιρίες, έβγαλαν αρκετά πιο οικονομικά ηχεία, αφού έλειπαν από επάνω οι κάθε λογής αποκωδικοποιητές.

 

Αυτή είναι λοιπόν και η δική σου περίπτωση.

 

Λύσεις τώρα (γιατί με τέτοια λογοδιάρροια, αυτό έλειπε να μην έχω):

 

1) Άλλο DVD...αυτό που ανέφερες κι εσύ...

2) Άλλα ηχεία: Και η creative και άλλες, βγάζουν ακόμα ηχεία με αποκωδικοποιητές, αλλά δυστυχώς όχι οικονομικά

3) Εξωτερικός αποκωδικοποιητής: Δες για παράδειγμα τον Creative DDTS-100

http://www.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=136&product=9468

 

Προσωπικά θεωρώ την 3 την καλύτερη και πρακτικότερη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορεστη σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με "ξεμπέρδεψες" πραγματικά. Αυτό περι εξωτερικού αποκωδικοποιητή

... γενικά υπάρχει η τάση στα DVD players να βγάζουν πολυκάναλο ήχο μόνο ψηφιακά, διότι συνήθως ο αποκωδικοποιητής Dolby/DTS βρίσκεται στον ενισχυτή (κοινώς, σπάνια κάποιος συνδέει άμεσα ηχεία στο DVD).
ούτε που το ήξερα, και απορώ πώς ούτε ένας χριστιανός σε τόσα καταστήματα δεν μου το ανέφερε σαν λύση.

 

Για να μην κάνω καμια πατάτα κατάλαβα τελικά ότι:

 

-Αγοράζω τον αποκωδικοποιητή και το DVD player της Philips.

-Συνδέω τα ηχεία πάνω στον αποκωδικοποιητή

-Απο τον αποκωδικοποιητή φεύγει ένα μόνο καλώδιο (το "coaxial" = ψηφιακό μονοαξονικό) που συνδέεται στο DVD player.

 

Σωστά? Ή και πάλι δεν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό φαίνεται όπως το λες. Επιπροσθέτως, μπορείς και στον ίδιο decoder να συνδέσεις και τον υπολογιστή ή άλλες συσκευές (βλέπε δορυφορικό αποκωδικοποιητή, MP3 Player,κ.λπ) και να παίζεις με τις εισόδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ! αυτό με τον δορυφορικό αποκωδικοποιητή μου άρεσε... Υπάρχουν κανάλια που εκπέμπουν dolby digital...

 

Ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα το samsung r150 dvd-recorder εχει ολες τις προδιαγραφές που ζητας στα 118 ευρώ... να ρωτησω και εγώ παιδιά: μπορώ να β'αλω πάνω σε αυτό καποιο σετακι 5,1 ηχεία οπώς αυτα:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26176779&product=735396

ή http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26176779&product=911631

ή http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26176779&product=914371

??? αν ναι ποιά να προτιμήσω?? εγώ τείνω προς τα creative...

sorry που γράφω εδώ αλλα το κάνω ωστε να μην ανοίγω τσάμπα καινούριο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τα logitech τα 540.

 

Τώρα, για το πώς θα τα συνδέσεις, εξαρτάται από το τι εξόδους έχει το samsung σου.

 

Αν στον ήχο έχει μόνο ένα L-R, τότε ο ήχος που θα σου βγάζουν τα ηχειάκια, θα είναι 2.1, εκτός αν κάνεις upmixing, δηλαδή το "μούφα 5.1" που γράφω και στο πρώτο μου post.

 

Αν έχεις αναλογικές εξόδους 5.1, δηλαδή 3 RCA εξόδους, τότε μπορείς να βγάλεις κανονικά 5.1 (λογικά θα αναφέρονται ως Left (ή front left), Right (ή front right), Left Sattelite (ή Rear left), Right Sattelite (ή rear right), Center και Subwoofer. Συχνά σημειώνονται και ως L,R,LS,RS,C,S αντίστοιχα.

 

Συνήθως τα ηχεία για PC παίρνουν είσοδο στερεοφωνικό καρφί (jack) 3.5mm, οπότε λογικά θα χρειαστείς 3 καλώδια από jack σε RCA.

 

Αυτά τώρα υποθετικά, γιατί δεν είδα καμμία καλή φωτογραφία του πίσω μέρους του samsung σου, για να σου πω και ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πλαισιο αφενος στη φώτο δίνει τα συμβολα 5,1 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=1202&product=966398&tab=specs) αλλα αφετερου στην περιγραφή γράφει Συνδέσεις Audio Composite RCA (L/R) ... τι ενοουν τελικα? μπερδεύτηκα... να τα παραγγείλω και τα ηχεία η όχι.... FFFFFFfffffffff :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το προσέξεις δίνει το σύμβολο "Dolby Digital 5.1". οπότε πολύ φοβάμαι ότι υποννοεί ότι στέλνει κωδικοποιημένη έξοδο Dolby Digital από την ψηφιακή έξοδό του, άρα δεν θα πάρεις αναλογικό 5.1. Αφού το πήρες το samsung, δεν μπορείς να μου περιγράψεις τι εξόδους έχεις, ή να στείλεις μία φωτό του πίσω μέρους του να το δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μάγκες το dvd δεν έχει hdmi και ο κοτσωβολος εγραφε μα**κιες... τώρα αμα τους το επιστρεψω εγώ θα φταίω??? ηλιθιοι ανθρωποι...

@orestis_g: http://downloadcenter.samsung.com/content/EM/200703/20070319145845781/EN/main.html

 

einai to R150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paylidis, επειδή κόιταξα το manual, δεν έχει εξόδους για 5.1. "Φαίνονται" πολλές οι έξοδοι, αλλά είναι 2 για left+right. Για να βάλεις τα ηχεία που λές θες και εσύ εξωτερικό αποκωδικοποιητή ή άλλα ηχεία για "home cinema".

 

Όσο για το HDMI έχει το μοντέλο R155 και όχι το R150.

 

Το κακό είναι ότι ο αποκωδικοποιητής της Creative (που είναι φθηνός) δεν υπάρχει πουθενά -έχει σταματήσει και η παραγωγή του- και οι υπόλοιποι που βρίσκω είναι αρκετά ακριβοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα του ήχου, ουσιαστικά το βλέπω να σηκώνει 4 ηχεία, χωρίς όμως να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή τους, στις υποδοχές που λέει speakers. Παρ' όλα αυτά, θεωρώ ότι δεν μιλάμε καν για τετρακάναλο ήχο, αλλά για δύο ζευγάρια στέρεο (βλέπε ηχεία αυτοκινήτου).

 

Τώρα, με παραξενεύουν οι υποδοχές που γράφουν surround out, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ πώς μπορείς να οδηγήσεις τα 5.1 με αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...