Προς το περιεχόμενο

Είναι ασφαλείς οι φορτιστές των laptop μας;


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να έχω μόνιμα τον φορτιστή στην πρίζα.

 

Όταν δεν έχω συνδεδεμένο το πισι, αυτό το μεταλλικό βύσμα του φορτιστη μπορεί να προκαλέσει ηλεκτροπληξίες, σπινθήρες κ.τ.λ.;

 

Προφανώς δεν έχω ιδέα και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε όπως κ να το κάνουμε δεν είναι καλο..αν το ξεχάσεις κ πας κ ρίξεις νερο καταλαθος γιατι να κάνεις κατι κακο χωρίς ουσιαστικο λογο?..καλο είναι να κάνεις αυτην την παρα πολυ κουραστική κίνηση και να τον βγάζεις απο την πρίζα..χε χε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ηλεκτροπληξια δεν κινδυνευεις θα πεσει το ρελε(χεχε), αλλα δεν υπαρχει καποιος λογος ενω δεν τον χρησιμοποιεις να τον εχεις σε λειτουργια εν κενω, οποτε αν σε κουραζει η πριζα(λογικο ειναι) παρε ενα πολυμπριζο προστασιας(καλυτερα) και απλα κλεινε τον On off διακοπτη και εισαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ένα πολύπριζο και φέρε το κάτω απο το κρεβάτι σου η κατι παρόμοιο δεν υπάρχη περίπτωση κάτι θα βρεις..πάντως δικη μου γνώμη είναι να μην το αφήνεις για κανέναν λόγο όπου κ αν έιναι..παίζει πολύπριζο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάρεις..

κοιτα τωρα στο laptop δεν έχει κ πολυ σημασία γιατι ετσι κ αλλιως είναι κατασκαυασμένοι οι φορτιστες τους για γερά ταρακουνήματα της τάσης του ρευματος..αν μπορεις κ διαθέτεις πάρε με προστασια ίσως σου φανει χρήσιμο αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πτωσεις δεν εχεις προβλημα αφου ειναι φτιαγμενοι να λειτουργουν απο 100-240 volt τουλαχιστον στο δικο μου ετσι ειναι, τωρα καλο ειναι να εχεις προστασια απο υπερταση καθως σε μια δυνατη καταιγιδα ολα μπορουν να συμβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε αν ειναι συνεχεια στην μπριζα κουραζει την μπαταρια, για μενα φορτισε το και μετα χρησιμοποιησε το με την μπαταρια για να κανεις δουλειες σου, καλο θα ειναι να μην το εχεις 24ωρα στη πριζα οπως δεν θα εκανες και για αλλες ηλεκτρονικες συσκευες οπως πχ κινητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι, οχι λεω για την περιπτωση να αφησω τον φορτιστη στην πριζα, χωρις να εχω πανω του το λαπτοπ. ;)

 

Αν το πιάσεις με το χέρι σου και είναι ζεστό τότε μην το αφήνεις.

Πχ. για κινητό έχω παρατηρήσει ότι είναι κρύο χωρίς το κινητό, άρα δεν έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι, οχι λεω για την περιπτωση να αφησω τον φορτιστη στην πριζα, χωρις να εχω πανω του το λαπτοπ. ;)

 

δεν θα εχεις κανενα προβλημα,μονο απο καποια πιθανη υπερταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πιάσεις με το χέρι σου και είναι ζεστό τότε μην το αφήνεις.

Πχ. για κινητό έχω παρατηρήσει ότι είναι κρύο χωρίς το κινητό, άρα δεν έχει πρόβλημα.

 

Oftopic, αλλά έχω ακούσει ότι ο φορτιστής και χωρίς το κινητό, καταναλώνει τα

2-3 του ρεύματος που θα κατανάλωνε μαζί με το κινητό. Οπότε καλύτερο είναι

να βγάζουμε και τον φορτιστή του κινητού από την πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει πως η κατανάλωση συνεχίζεται δεν ξέρω όμως σε τι βαθμο..ρε παιδια μια κίνηση είναι (να βγάλεις την πρίζα) κ μπορεί να σε γλυτώσει απο πολλές αναποδιές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...