Προς το περιεχόμενο

Notebook ή tablet pc


nikosl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν διαθέτω το πάρα πολύ κανα 2000ε και θέλω να πάρω φορητό υπολογιστή ως φοιτητής. Το ερώτημα είναι: απλό φορητό ή tablet?

 

 

-από tablet εχω δει αυτό to asus που μπορώ να το αντέξω οικονομικα (κατι toshiba πάνε πάνω από 3000)

 

Εδώ έρχεται και η πρώτη απορία: Θα σέρνεται με τον τ5600 επεξεργαστή και με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της intel? Δεν με ενδιαφέρει το gaming σε tablet αλλά θέλω τουλάχιστον να σηκώνει HD 720p, θα μπορεί το συγκεκριμένο?

 

-από απλό φορητό εχω στο νου μου κάτι τέτοιο ας πούμε ή σε hp.

Αυτά σηκώνουν σίγουρα HD αλλά δεν ξέρω αν θα είναι τόσο εύχρηστα όσο ένα tablet που μου δίνει τη δινατότητα να σημειώνω απευθείας χειρόγραφα και είναι και πιο εύκολο το σερφάρισμα..

 

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταμπλετ ειναι πανακριβα και ευτυχως υποστηριζουν ακομα και σημερα τα xp, ωστοσο ευστερουν σε καποιους drivers, ενω κατα κορον χρησιμοποιεται απο επαγγελματιες. Εσυ αποφασιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, εγω πηρα περσι ενα laptop Zenith απο το plaisio. Σαν φοιτητης και εγω ελεγα τι να παρω αραγε; (PC desktop ή laptop). ΜΕΓΑΛΗ ευκολια το laptop, αλλα θελω να σου πω αφου δεν σε ενδιαφερουν τα games παρε ενα φτηνο και μη κοιτας επιδωσεις γιατι υστερουν πολλη οι μνημες και ο σκληρος σε σχεση με το Desktop. Οταν το πηρα εγω με SLI δυο Nvidia 7900GS νομιζα οτι θα πεταει αλλα σε τρεις μηνες αρχισα τους συμβιβασμους στα παιχνιδια!!!

Laptop φθηνο και θα δεις οτι ειναι πολυ ευχρηστο σε ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tablet γραφει παιδια οχι desktop..καλυτερα λαπτοπ φιλε..ποιος φοιτητης στην ελλάδα σημειωνει σε tablet την ώρα της παραδοσης???πολυ ψωνίστικο..hp προτείνω..καλα δείνεις μεχρι 2000 και κοιτας φορητο των 1100????ποσα δεινεις φιλε για φορητο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τωρα μιλαμε με νουμερα..υπάρχει περίπτωση φίλε να δωσεις αλλα 150?για να πάρεις το hp dv9543ev κανει 1549..είναι καταπληκτικο μηχανημα δεν καταλαβαίνει ειλικρινα τίποτα..αν όχι τοτε πάμε πιο χαμηλα στον hp9542ev δεν μπορώ να σου προτείνω κατι καλύτερο..κ 17 οθονη t7300 cpu 8600m gs vga 160gb hdd..πολυ καλος πρέπει να είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτάκι γιατι τα έχουμε ένα προβληματάκι. Λες πως είσαι φοιτητης και είσαι μεταξυ laptop και tablet pc. Όταν αντιμετωπίζεις ένα τετοιο πρόβλημα το θέμα είναι η φορητότητα του υπολογιστή, έτσι? Άρα ένας hp dv954x με 17" οθόνη είναι υπερβολικά μεγάλος για τις αναγκες σου. Επίσης για desktop δεν τείθεται καν ζήτημα. Προσωπικά προτείνω να δεις κάτι ελαφρύ στις 13" ή 14".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν πιστέυω πως μπορείς να αντιμετωπίσεις τέτοιο προβλημα 3.5 κιλα είναι ποιος στην ηλικια ενος φοιτητη μπορει να πει κατι για 3.5 κιλα?σιγα πια η διαφορα συν τσαντα..δεν θα ξεπερναει τ 1 κιλο με τιποτα..για 1 κιλο μιλαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να την κάνω κατα hp μεριά?

Βασικά εγώ έλεγα για κανα dell vostro 15' με t7300, 2gb μνήμη, 160 σκληρό στις 7200 στροφές, 8600gt κάρτα οθόνη υψηλής ανάλυσης + 3 χρόνια on site εγγύηση και μου έρχεται κοντά στα 1400.... Πραγματικά όμως δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου αν θέλω 13',15' ή17' οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κ με 15αρα και με 17αρα μην τρελαθουμε τωρα..δεν συγκρινεται με τιποτα..αφου τα δίνεις που τα δίνεις τοσα λεφτα γιατι να πάρεις 15αρα ειναι πολυ μικρη γ@μωτο!!εφόσον εχουν πεσει τοσο πολυ οι τιμες των 17 δεν πιστευω πως έχεις λογο να πάρεις 15αρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν πιστέυω πως μπορείς να αντιμετωπίσεις τέτοιο προβλημα 3.5 κιλα είναι ποιος στην ηλικια ενος φοιτητη μπορει να πει κατι για 3.5 κιλα?σιγα πια η διαφορα συν τσαντα..δεν θα ξεπερναει τ 1 κιλο με τιποτα..για 1 κιλο μιλαμε..

 

Εγώ που έχω laptop από τη δουλειά, και το παίρνω σπίτι 2-3 φορές τη βδομάδα, σου λέω οτι η τσάντα μου ξεπερνάει εύκολα τα 5 κιλά, και δεν έχω βιβλία μέσα! Το DELL που έχω λέει στα χαρτιά βάρος 2,7 κιλά, αλλά αν υπολόγισεις και μπαταρία και το καλώδιο ρεύματος πας εύκολα στα 3,5, και όσπου να το καταλάβεις, κουβαλάς 5 κιλά....Από τη στιγμή που θέλει φορητότητα και δεν ενδιαφέρεται για παιχνίδια ή super duper επιδόσεις ο άνθρωπος τι να την κάνει την 17άρα οθόνη?

 

@nikosl: φίλε μου εγώ από αυτά που καταλαβαίνω οτι χρειάζεσαι (φορητότητα και αξιοπρεπές μηχάνημα) θα σου πρότεινα να βάλεις ένα όριο στα 2,5 κιλά και να δεις καταρχήν στις 14ίντσες (αρκετά μεγάλο για να δουλέψεις και να δεις μια ταινία ξεκούραστα, αρκετά μικρό για να γλυτώσεις κάποια γραμάρια και εκατοστα). Εγώ που έξαχνα κάτι αντίστοιχο με σένα, είδα τις 12 ίντσες και απογοητεύτηκα, κερδίζεις σε όγκο αλλά δεν δουλέυεις άνετα.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που σου είπε να πάρεις κάτι φτηνο και πρακτικό, άλλωστε το laptop δεν θα μπορέσει να γίνει ποτέ desktop! Μήπως να έβλεπες κάτι LG και Turbo-x που κυκλοφορούν στα 1200Ε, και που έχουν καλή υποστήριξη? Επίσης βγάζει και η asus κάτι ελαφριά μηχανάκια αξιοπρεπέστατα - αλλά δεν ξέρω για υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikosl: ξανακοίταξα στο πλαίσιο, εγώ παλιότερα είχα δει ένα turbo-x voyager νομίζω, τώρα σε μικρά έχει μια σειρά talent αλλά στις 12 ίντσες... δεν πας καμμιά βόλτα να τα δεις από κοντά για να συγκρίνεις 12 με 14ή15 ίντσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pp6210 αν δουλεψεις σε dv9543ev ισως το desktop σου είναι πιο αργο..

5 κιλα..βαλε κ γιατρους θεραπειες ιατρεια ασθενοφορα γραφειοκρατια..χα χα πλακα κάνω αλλα παρε 17 θα με θυμηθεις οταν πάρεις 14 και λες..μα μου τ έλεγε ο venisk....για ενα δυο κιλα...καλα ποσο αδυναμο το πέρασες το παλικαρι?lol

 

Ναι πήγαινε να συγκρινεις 14 15 ...και μετα δες 17 και κοιτα τι έκανες....

 

jtsc21 θα σου πω τωρα τιποτα..χα χα lol!! σοβαρα ρε φιλε δεν έχω βρει πιο αξιοπρεπες μηχανημα σε καμια αλλη εταιρεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...