Προς το περιεχόμενο

[INFO] Σκριπτάκια για να ακούμε και να βλέπουμε ΣΚΑΪ


apoikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό γενικά είναι περιορισμένες, πόσο μάλλον στη ruby, και έτσι δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα... :(

Linux έχεις, ruby έχεις, ξεκίνα: http://www.rubycentral.com/pickaxe/ ;)

Και python παράλληλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχουν κι αλλοι σταθμοι σε σκριπτακια; που να δουλευουν με το ιδιο συστημα δηλαδη να μην χρειαζετε να ανοιγεις πρόγραμμα. Και το skai tv που ανοιγει μονο ενα απλό παραθυρο ειναι πολυ βολικό. Τελικα δεν το περιμενα αλλα οτι κανεις στην κονσολα ειναι πολυ πιο βολικό απο το ανοιγεις γραφικό παράθυρο. Εγω που μενω εκτός ελλάδας το ράδιο και η τηλεοραση τα εχω αναγκη πραγματικά

ruby rules!

 

μια ερωτηση: μετα απο καποια λεπτα streaming αρχιζει και κανει κατι κολληματακια, και το ξαναξεκινάω , μηπως μπορουμε να το φτιαξουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux έχεις, ruby έχεις, ξεκίνα: http://www.rubycentral.com/pickaxe/ ;)

Και python παράλληλα ;)

Μωρέ καλά τα λες, αλλά θα έρθεις εδώ στα Highlands να μου περάσεις τα μαθήματα και να μου κάνεις και την πτυχιακή;;; ;)

 

υπαρχουν κι αλλοι σταθμοι σε σκριπτακια;

Με πρόλαβες. Ένα ωραίο έχει φτιάξει ένα παιδί από το adslgr.com για τον amarok. Το κατεβάζεις από εδώ: http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=66461 Κι εδώ το thread από το adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128576

 

μια ερωτηση: μετα απο καποια λεπτα streaming αρχιζει και κανει κατι κολληματακια, και το ξαναξεκινάω , μηπως μπορουμε να το φτιαξουμε ;

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Πολύ σπάνια χάνεται το stream για 2"-3" το πολύ, ξαναγεμίζει η cache και είναι ΟΚ. Και δεν έχω και καμιά τρομερή σύνδεση. Μια ξεφτιλισμένη 1Mbit, που έχει τα μάυρα της τα χάλια (χειρότερη και από την 384 που είχα πριν 3 χρόνια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Σε αυτό το θέμα μπορώ να πω ότι ο ΣΚΑΙ είναι ο καλύτερος με διαφορά! Και η ποιότητα του ήχου είναι αρκετά καλή... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ευχαριστω θα το κοιταξω γιατι πρεπει να ειναι πολυ απασχολημενος ο server δεν κατεβαίνει

 

ο skai εχει οντως πολυ καλη ποιοτητα ήχου και εικονας απλως μετα απο 10-15 λεπτά μου κανει διακοπες ο ήχος και χανεται ο συγχρονισμος με την εικόνα

μου βγάζει αυτο αν σας λεει κατι

>or AVI files, try to force non-interleaved mode with the -ni option.
ds_fill_buffer: EOF reached (stream: audio)
A:3653600.8 V:3653437.9 A-V:162.816 ct: 72.533 12243/12243  3%  0%  0.4% 3 0 46
Too many video packets in the buffer: (4096 in 5416879 bytes).
Maybe you are playing a non-interleaved stream/file or the codec failed?
For AVI files, try to force non-interleaved mode with the -ni option.
ds_fill_buffer: EOF reached (stream: audio)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μιλάς για το video stream... Να σου πω την αλήθεια γι' αυτό δεν ξέρω. Δεν έχω χρόνο εδώ για να παρακολουθώ τηλεόραση. Με το ράδιο πάντως δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα...

 

ΥΓ Το αρχείο για τον Amarok μια χαρά μου κατεβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατεβασα

εχω και ενα άλλο αρχειο με το ίδιο όνομα streambrowser_save.xml

και μέσα έχει αυτό :

><?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<category isOpen="true" product="Amarok" version="1.4.7" formatversion="1.1" name="Flux radio" />

να το σβήσω ;

οκ καταλαβα τι κανει, καθε φορα που κλειναι ο amarok γραφει το αρχειο, επρεπε να τον εχω κλειστο

 

Πολυ καλη συλλογη !

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήμαρτον ρε !@#$! μου!!! :mad: Πάλι αλλάξανε το stream στο ράδιο! Έχουν βάλει ένα μικρό διαφημιστικό (wma αρχείο, τι άλλο...) και μετά ξεκινάει να παίζει το πραγματικό stream. Το πρόβλημα είναι ότι με το script του apoikos ο mplayer (ή όποιο άλλο πρόγραμμα έχετε επιλέξει) παίζει το wma αρχείο και μετά σταματάει... Έφτασα στο σημείο να βάλω winbloze με virtualbox μόνο και μόνο για τη χάρη τους :mad: Κατάντια... Σιχτίρ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώθηκε (προς το παρόν). Το καλό είναι ότι πλέον κάνει τελείως skip το διαφημιστικό ;-) Κατεβάστε την ανανεωμένη έκδοση.

 

Να δω τι άλλο θα σκεφτεί το τμήμα marketing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άρχοντας!!!! Να 'σαι καλά ρε apoikos!!! Sorry, που σε πρήζω κάθε τρεις και λίγο. Άιντε να δούμε για πόσο θα κρατήσει αυτή τη φορά... Πάντως όποιος θέλει ας στήλει ένα mail στον webmaster για το θέμα skai.gr και linux. Τους έχω στείλει ήδη 2 φορές, αλλά φυσικά με γράψανε, αν όμως στείλουμε αρκετοί, τότε ίσως κάτι να γίνει... Έχω στείλει μάλιστα και στο παλικάρι που έχει εκπομπή αυτές τις ώρες, και ο οποίος, προς τιμήν του, μου απάντησε!!! Άιντε μήπως καταφέρουμε κάτι linuxάδες!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώθηκε (προς το παρόν). Το καλό είναι ότι πλέον κάνει τελείως skip το διαφημιστικό ;-) Κατεβάστε την ανανεωμένη έκδοση.

 

Να δω τι άλλο θα σκεφτεί το τμήμα marketing...

Γι αυτο εχθες ολο επαιζε το Ζουγανελη με το στεγαστικό δάνειο!Το μόνο που δεν εχει σκεφτει το τμημα μαρκετινγκ ειναι οτι υπαρχει και ο apoikos :lol:. Απαιχτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο ΣΚΑΪ κατά τη γνώμη μου αποτελεί μια φωτεινή εξαίρεση στο χώρο των ΜΜΕ, οι άνθρωποι που σχεδίασαν την ιστοσελίδα του δε μερίμνησαν για εμάς τους «μειονοτικούς» που δε διαθέτουμε windows + media player: τα streams της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου παίζουν μόνο σε windows ή mac os και μόνο με συγκεκριμένους browsers (ΙΕ, FF και Safari) και με συγκεκριμένα plugins. Επειδή στη δουλειά δεν έχω ραδιόφωνο, έκατσα και έγραψα* 2 σκριπτάκια σε ruby, τα οποία κάνουν τις απαραίτητες διαδικασίες για να πάρουν το URL του stream του ΣΚΑΪ (το οποίο είναι δυναμικό και λήγει), τόσο για την τηλεόραση όσο και για το ραδιόφωνο. Για να τα χρησιμοποιήσετε πρέπει να έχετε εγκατεστημένη τη ruby και τον mplayer κάπου στο path σας. Απλά τα κάνετε executable (chmod +x skai*.rb) και τα εκτελείτε σε ένα terminal. Αν δε σας αρέσει ο mplayer, μπορείτε με ελάχιστο κόπο να τα τροποποιήσετε για να χρησιμοποιούν τα προγράμματα της αρεσκείας σας.

 

Ιδού:

ΣΚΑΪ Ραδιόφωνο

ΣΚΑΪ TV

 

* Μετά από λίγη ώρα «πάλης» με το wireshark.

 

 

Μηπωςμπορεις εσυ η καποιος αλλος φιλος να μου πει πως μπορω να δω ολα τα αθηναικα καναλια στο PC μου (WINXP)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στο δεύτερο email που έστειλα προς τον webmaster της ιστοσελίδας του Σκάι πήρα απάντηση:"We work on it...". Τώρα δουλεύουν για συμβατότητα με Linux, μας δουλεύουν... θα δείξει. Γι' αυτό στείλτε κι άλλοι email προς τον webmaster τους, μπας και γίνει κάτι. Γιατί το θέμα δεν είναι απλώς να κάνουμε τη δουλειά μας... Το θέμα είναι να καταλάβουν μερικοί ότι υπάρχει κόσμος, και είναι αρκετός, που δεν χρησιμοποιεί windoze, και γι' αυτό θα πρέπει να σεβαστούν την επιλογή του... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πιστεύω οτι δουλεύουν πάνω σε αυτό . Γιατι όλο και περισσότερα sites υποστηρίζουν linux. για παράδειγμα το radio Arion http://www.arionradio.com/arionradio/en/listen.asp?mu=1 υποστηρίζει το αγαπημένο μας λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...