Προς το περιεχόμενο

ιδιωτικο κολεγιο κ αξιοκρατια


olatalefta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@Dikemou

 

Δεν σπουδάζω αμερική.

 

Επίσης αν διάβασες ολόκληρο το ποστ μου λέω πως στην αμερική έχει πανεπιστήμια και με 60.000$ τον χρόνο.

 

@ANHLIKOS

 

Μπράβο σου για την ανακύκλωση :D και είναι πλέον γνωστό το φαινόμενο ο περίγυρος αυτών που προσπαθούν να ανακυκλώσουν, και να προστατέψουν το περιβάλλον γενικότερα, να θεωρεί ανούσιες αυτές τις ενέργειες.

 

Μάλλον αυτό με τα δάνεια το παρεξήγησες.

 

Έγραψα πως αυτό ήδη εφαρμόζεται κάτω απο το ανάλογο πλαίσιο νόμων στη Γερμανία.

 

Αυτό δλδ δεν σου φτάνει για να δεις με διαφορετικό μάτι την εκπαίδευση;

 

Ούτως ή άλλως και την δημόσια παιδεία την πληρώνουμε με φόρους, απλά η διαχείριση που κάνουν οι πολικοί δεν βοηθάει την παιδεία.

 

Φυσικά το μέτρο με τα δάνεια είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί στην Ελλάδα κάτω απο τις ήδη υπάρχουσες συνθήκες.

 

Επίσης σήμερα πια εργαζόμενοι φοιτητές καταλήγουν αιώνιοι φοιτητές με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Επομένως τι να δουλεύεις τώρα για να ξεπληρώσεις τις σπουδές σου, τι αργότερα. Στη δεύτερη περίπτωση τα πηγαίνεις και καλύτερα με τις σπουδές σου και τελειώνεις και γρηγορότερα (εννοείται πως χρειάζεται και ο ανάλογος κόπος - διάβασμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να μην κοιταμε τι κανουν στο εξωτερικο και να το φερουμε εδω αλλα να βελτιωσουμε το δικο μας συστημα.

κατι που εφαρμοζετε με επιτυχια σε αλλο κρατος δεν σημαινει οτι θα δουλεψει εδω. ειδικα αυτο με τα δανεια στην ελλαδα θα ειχε τρελη επιτυχια,μετα τα εορτο-δανεια θα πληρωνουμε και φοιτητοδανεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φοιτητοδάνεια είναι μακράν λογικότερα απο τα εορτοδάνεια.

 

Τα πρώτα είναι επένδυση για το μέλλον, και τα δεύτερα είναι το απόγειο του κατατρεγμού για μερικούς, και το απόγειο τις ματαιοδοξίας για άλλους.

 

Και πάλι επιμένω.

 

Μακάρι τα δημόσια να λειτουργούν όπως πρέπει έτσι ώστε να μην χρειάζονται ιδιωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φοιτητοδανεια ειναι μονο αγγλια κ ειναι αψογα.δεν σε αναγκαζουν να πληρωσεις αν δεν εχεις,αλλα θα σ παιρνουν λεφτα οποτε πιασεις δουλεια...

 

τα ιδιωτικα κολεγια αθηνας ειναι 5-7χιλ το χρονο κ τα ιεκ νομιζω τα μισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι που? στα ιδιωτικα.

π.χ. το ΑΚΤΟ θελει 17.000.

 

Κοιτα που τους εποιασα μλκς και τους εδεινα μονο 5.100 το χρονο... Στον Ακτο... Εκτος αν ενοεις στα 3-4 χρονια που κραταει η φοιτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 kage

 

Επιτέλους να και ένας που διαβάζει τι γίνεται στο εξωτερικό και δεν βγάζει τα κλασσικά συμπεράσματα αμπελοφιλοσοφίας απο το στομάχι του...

 

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

 

Αν βγει μια οδηγία της ΕΕ που να υποχρεώνει τις τράπεζες στην επικράτειά της να χορηγούν δάνεια για φοιτητές με τα κριτήρια, τους τόκους κτλ που είναι απαραίτητα για να σταθεί στα πόδια του ο φοιτητής, τότε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα είναι προσιτά σε όλους.

 

Και το ξαναλέω.

 

Μακάρι να υπήρχε φιλότιμο σε αυτή τη χώρα και να μην χρειαζόταν καν να συζητάμε για ιδιωτικά.

 

Οι ακαδημαϊκοί να μην έχουν το δικό τους πολιτικό-κοινωνικό άσυλο και να υπάρχουν ελεγκτικές επιτροπές και για αυτούς.

 

Δλδ θεωρείται οτι όταν καθηγητής πανεπιστημίου περνάει όποιον θέλει με την γνωστή "μέθοδο" του ανεμιστήρα αυτό αποτελεί προνόμιο της δημόσιας εκπαίδευσης.

 

Η μήπως έχετε την ψευδαίσθηση οτι η δημόσια παιδεία στην Ελλάδα είναι όντως δωρεάν; Έχω δώσει ήδη αρκετά χρήματα για να αγοράσω βιβλία που δανειζόμαστε και φυσικά στη δωρεάν βιβλιοθήκη της σχολής μου έχουν εξαντληθεί, χώρια τις φωτοτυπίες...

 

Κάποιοι συμφοιτητές μου κάνουν - με επιτυχία φυσικά - φροντιστήρια για τα μαθηματικά τις σχολής.

 

Τα παραπάνω δλδ τι αποδεικνύουν;

 

Οτι είναι ασύμφορα τα φοιτητικά δάνεια φαντάζομαι πως θα μου πείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

δεν ξερω αν γινεται να αναφερω ονομα ιδιωτικου πανεπιστημιου..

αυτό πάντως μου που συνέβη σήμερα δεν ξέρω σε ποιόν να το πω και να με πιστέψει!

ειμαι στο τρίτο έτος κ κάνω μπατσελορ σε καποιο πανεπιστημιο αγγλικο εδω στη ελλαδα.

χρωστούσα 2 μαθήματα κ μου είχαν πει σήμερα να πάω να τα παραδώσω.

πήγα , αφού είχα χασει διακοπές για να διαβάσω και είμαι ετοιμη να παραδωσω.

ωσπου μου λενε : '' μας συγχωρεις αλλα τα αποτελεσματα που ειχαν βγει τον ιουλιο δν σε επιτρεπουν να τα ξαναδωσεις κ δν παιρνεις μπατσελορ αλλα ενα δίπλωμα ανώτατης εκπαιδευσης''.

εντωμεταξυ ειχαν παρει εναν συμμαθητη μου για να του πουν τα αποτελεσματα τον ιουλιο κ επειδη ειδαν πως χρωστουσε 170 ευρω δν του ειπαν αν περασε κ του το εκλεισαν.

εμενα μου ελεγαν οτι τα ειχα παει μια χαρα κ σημερα εφαγα την κεραμιδα!!!!

μου εχουν φαει πανω απο 15.000 ευρω, χρηματα τα οποία εδινα μονη μου γιατι οι γονεις μου δεν διαθέτουν λόγψ οικονομικών δυσκολιών.

παλευα 3 χρονια με δουλεια κ τελικα ολα διαλυθηκαν.

παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθήσει, να μου πει πως μπορω να κινηθώ είτε νομικα ή κάπως αλλιώς έτσι ώστε να κάνω κατι. Μήπως μπορώ να τους κανω καταγγελια?

το καλυτερο ομως δν το ειπα!!!!

περασαν ατομα δικα τους που δν ηξεραν καθολου αγγλικα που δν ειχαν εμφανιστει ποτε στη σχολη μονο κ μονο επειδη ειχαν συμφεροντα ή επειδη πληρωναν για να παρουν πτυχιο χωρις να εχουν ιδεα ουτε για το που βρισκεται η σχολη.

Αν καποιος θελει μπορω να του δωσω ονοματα κ αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος θελει μπορω να του δωσω ονοματα κ αλλα...

 

Εγώ θέλω ....

 

Η όλη ιστορία με τα ιδιωτικά κολλέγια μου θυμίζει τη φάση με το e-shop. Όλοι το βρίζουν και όλοι εκεί πάνε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια τα ιδιωτικα ειναι τουλαχιστον πολυ πιο οργανομενα απο τα δημοσια. Αφου "εχασα" 1 χρονο δοκιμαζοντας την τυχη μου στο Τ.Ε.Ι. Ηρακλειου κανοντας ασκοπα μαθηματα, απεργιες κτλ δηλαδη μια χρονια χαμενη πραγματικα, αποφασισα να παω σε κολεγιο ιδιωτικο της αθηνας. Εχω κανει ηδη 2 εξαμηνα εκει κ ειμαι πολυ πιο ευχαρεστημενος απο οτι στο τει. (αν κ καποτε θα το τελειωσω κ αυτο. Καπου θα χρησιμευσει ενα ακομα πτυχειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

εργασια σου χαν πει να παραδωσεις ή οτι θα γραφες κανονικα τεστ?

δεν εχεις ενα χαρτι που να χει τα αποτελεσματα ιουνιου?μονο προφορικα στα παν ολα?!!

να υποθεσω πως η σχολη σου αν γραψεις κατω απο ενα 30% δεν σε αφηνει ουτε καν να δωσεις σεπτεμβρη,μονο να το ξανααγορασεις το μαθημα?

δίπλωμα ανώτατης εκπαιδευσης=h.n.d.? auto to δινουν στο 2ο ετος.

μηπως επρεπε να ειχες περασει χ μαθηματα για να μπορεις να δωσεις σεπτεμβρη?

τι σου παν δηλ μονο αυτο π γραψες κ σηκωθηκες κ εφυγες?

γραψε ονομα αφου ειναι αληθεια τι εχεις να φοβηθεις...

 

αν δεν εχεις χαρτι ιουνιου ειναι δυσκολη η κατασταση γιατι μπορει να εχουν αλλαξει βαθμολογια ιουνιου ωστε να καλυφτουν τωρα.

συννενοησου με το αντιστοιχο αγγλικο πανεπιστημιο θα βρεις mail στο site τους...κ αφου εξηγησεις σωστα τα πραγματα,ζητα να το ερευνησουν ή να επαναβαθμολογησουν το γραπτο ιουνιου μεσω αγγλιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν γινεται να αναφερω ονομα ιδιωτικου πανεπιστημιου..

αυτό πάντως μου που συνέβη σήμερα δεν ξέρω σε ποιόν να το πω και να με πιστέψει!

ειμαι στο τρίτο έτος κ κάνω μπατσελορ σε καποιο πανεπιστημιο αγγλικο εδω στη ελλαδα.

χρωστούσα 2 μαθήματα κ μου είχαν πει σήμερα να πάω να τα παραδώσω.

πήγα , αφού είχα χασει διακοπές για να διαβάσω και είμαι ετοιμη να παραδωσω.

ωσπου μου λενε : '' μας συγχωρεις αλλα τα αποτελεσματα που ειχαν βγει τον ιουλιο δν σε επιτρεπουν να τα ξαναδωσεις κ δν παιρνεις μπατσελορ αλλα ενα δίπλωμα ανώτατης εκπαιδευσης''.

εντωμεταξυ ειχαν παρει εναν συμμαθητη μου για να του πουν τα αποτελεσματα τον ιουλιο κ επειδη ειδαν πως χρωστουσε 170 ευρω δν του ειπαν αν περασε κ του το εκλεισαν.

εμενα μου ελεγαν οτι τα ειχα παει μια χαρα κ σημερα εφαγα την κεραμιδα!!!!

μου εχουν φαει πανω απο 15.000 ευρω, χρηματα τα οποία εδινα μονη μου γιατι οι γονεις μου δεν διαθέτουν λόγψ οικονομικών δυσκολιών.

παλευα 3 χρονια με δουλεια κ τελικα ολα διαλυθηκαν.

παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθήσει, να μου πει πως μπορω να κινηθώ είτε νομικα ή κάπως αλλιώς έτσι ώστε να κάνω κατι. Μήπως μπορώ να τους κανω καταγγελια?

το καλυτερο ομως δν το ειπα!!!!

περασαν ατομα δικα τους που δν ηξεραν καθολου αγγλικα που δν ειχαν εμφανιστει ποτε στη σχολη μονο κ μονο επειδη ειχαν συμφεροντα ή επειδη πληρωναν για να παρουν πτυχιο χωρις να εχουν ιδεα ουτε για το που βρισκεται η σχολη.

Αν καποιος θελει μπορω να του δωσω ονοματα κ αλλα...

 

Καλά να πάθεις! Να παραπονεθείς στον Στυλιανίδη ή στον Βερέμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...