Προς το περιεχόμενο

Word Απορίες αλλά μπορεί και Access (για ψηλο-έμπειρους χρήστες)


Thresher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην δουλεία μου χρησιμοποιώ καθαρά Word και συμπληρώνω συνέχεια τα ίδια έγραφα, μόνο που αλλάζω κάποιο συγκεκριμένα στοιχεία.

 

Το ερώτημα είναι:

Μπορώ να γράφω σε μία "βάση" τα στοιχεία που θέλω να αλλάξουν και αυτό να τα περνάει απο μόνο του σε όλα τα άλλα έγραφα ?

 

Φαντάστηκα οτι μπορεί να γίνετε μέσα απο Access αλλά δεν ξέρω το πως... :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δουλεία μου χρησιμοποιώ καθαρά Word και συμπληρώνω συνέχεια τα ίδια έγραφα, μόνο που αλλάζω κάποιο συγκεκριμένα στοιχεία.

 

Το ερώτημα είναι:

Μπορώ να γράφω σε μία "βάση" τα στοιχεία που θέλω να αλλάξουν και αυτό να τα περνάει απο μόνο του σε όλα τα άλλα έγραφα ?

 

Φαντάστηκα οτι μπορεί να γίνετε μέσα απο Access αλλά δεν ξέρω το πως... :???:

 

Βεβαίως και γίνεται.

 

Πρόκειται για τη διαδικασία mail merge (συγχώνευσης αλληλογραφίας).

Ουσιαστικά , γράφεις το πρότυπο έγγραφο αφήνοντας κενά εν αρχή τα σημεία που θα ενημερώνονται από τα μεταβλητά σου δεδομένα.

Τα μεταβλητά δεδομένα θα τα περάσεις σε Excel με συγκεκριμένη γραμμογράφηση (π.χ. Α Στήλη : Επώνυμο Β Στήλη Όνομα Γ Στήλη ΑΦΜ ...)

Στή συνέχεια και αφού αποθηκεύσεις το αρχείο Excel με τα μεταβλητά δεδομένα , πας στο Word εκεί όπου είναι γραμμένο το πρότυπο έγγραφό σου (για την έκδοση Word2003, Menu Εργαλεία , επιλογή 'Επιστολές και στοιχεία Αλληλογραφίας' και επιλέγεις Συγχώνευση αλληλογραφίας και ακολουθείς τα βήματα που προτρέπει το πρόγραμμα)

 

Λογικά , με ένα δύο πειραματισμούς θα έχεις καταλάβει την κεντρική ιδέα και θα συνεχίσεις εύκολα μόνος σου.

 

Πιστεύω να βοήθησα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω τι ζητάς, αυτό μπορείς να το κάνεις με το mail merge.

Μπορείς να έχεις σε ένα Excel τα στοιχεία που θες να μπαίνουν στο σταθερό κείμενο του word, και στο word να του ορίσεις τα πεδία που θες αυτά τα στοιχεία να εισάγονται.

 

oops, με πρόλαβε ο gvarth με καλύτερη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...