Προς το περιεχόμενο

mushkin xp2 DDR800 4-4-3-10...overclocked ;)


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από μερικές μέρες κατάφερα ετοιμάσω επιτέλους το καινουργιο μου συστηματάκι και είπα να αρχίσω να κλοκάρω σιγά σιγά...

Ξεκίνησα με CPU αλλά λόγω κάποιον διαφωνιών που είχε το mobo μαζί μου δε κατάφερα να κάνω πολλά (προς το παρον...)

 

Έτσι λοιπόν είπα να δω τι μπορουν να κάνουν οι μνημουλες μου, οι οποίες δεν ειναι άλλες απο τις mushkin xp2 DDR800 4-4-3-10 με micron D9GMH...

 

Αφού πάμε για max fsb βάζουμε όσο ποιο gay timings γίνεται δίνουμε και λιγο ρευμα και ξεκινάμε....:mrgreen:

 

Είχα μάθει από εγκυρες πηγές (thresh-vatos_locos) ότι οι συγκεκριμένες πάνε άνετα 1000Mhz με 4αρια timings οπότε ξεκινάμε από τα 1000+ Μhz.

 

Vdimm 2.3V

timings 5-5-5-15 (gay timings)

FREQ: 533.3Mhz

Super pi 32mb stable

memtest86 stable

memory5333mhz55515qy8.jpg

 

Vdimm 2.3V

timings 5-5-5-15 (gay timings)

FREQ: 550Mhz

Super pi 32mb stable

memtest86 stable

 

memory550mhz55515wc5.jpg

 

Μέχρι τώρα είμαστε στα 1100Mhz με 2,3V...χμ...δεν είναι άσχημα αλλά δεν ειναι και τπτ ιδιαίτερο!Για να δοκιμάσουμε λίγο παραπάνω.:mrgreen:

 

Vdimm 2.3V

timings 5-5-5-15 (gay timings)

FREQ: 578,3 Mhz

Super pi 32mb stable

memtest86 stable

Sorry αλλά ξέχασα να βγάλω screenshot από Spi32 για να δείτε :P

 

everestread5783mhzxd8.jpg

 

Μέχρι τώρα τα δείγματα είναι πολύ καλα... 1156Mhz με 2,3Volt και 5-5-5-15.

Τι λέτε μπορεί να πάει παραπάνω???

 

to be continued....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mushkin XP2-6400 2 GB CL4 Kit o/c review

Apo mi extreem site enimerotiko site anakalipsa oti i mnimes exoun pane (568 MHz 5-5-5-15 2.35V) den xriazete na tis zwriseis killo, an pernai to "super koupi" k alla kapia alla test einai ok. egw 8a sou protina o/c sta 5-5-5-15 2.15V 1066mhz 24/7.

everestread.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 24/7 είπαμε 1000Mhz με 4-3-3-3 πάνε άνετα ;) και μιας που τα Μιλάγαμε με τον Alex χθες με έβαλε και εμενα στην μπρήζα :)

 

Crusial Ballistix Tracer @ 1250 Mhz 5-5-5-15 memtest stable :) με stock timmings -> gay timings :mrgreen:

για 24/7 τις έχω 1100 με 4-3-3-3 όλα αυτά με 2,3 Volt και δεν ζήτησαν παραπάνω :) D9GKX

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=244649

next milistone is DDR 1300 Mhz :D

post-42566-129062952054_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vdimm 2.3V

timings 5-5-5-15 (gay timings)

FREQ: 586,7 Mhz

Super pi 32mb stable

memtest86 (1-5) stable (Μετά το έκλεισα γιατί βαρέθηκα:mrgreen:)

 

Δείχνουν να ακούνε απροβλημάτιστα μέχρι τώρα κι απ όσο έχω δει έχουν περάσει τις προσδοκίες μου σε συχνότητα με 2,3 Vdimm...

 

superpi32mb5867mhzef9.jpg

 

Πάμε για 600+...Vatos_locos είμαι στη δουλειά και δεν έχω screenshot με παραπάνω :( 17:30 τελειώνω οπότε κοίτα να τις πας λίγο παραπάνω τις μνήμες σου γιατί θα προσπαθήσω 1251 Mhz :mrgreen::mrgreen: και θα σε περάσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξη δώσε, δώσε κι άλλο ! :wink: Σε max fsb δεν λυπόμαστε τπτ, Micron D9GMH είναι τα chips, όχι ProMos και Elpida να την ακούνε στα +2.4V + ! :razz:

Όσο για το mobo, προσπάθησε να βρεις χρόνο για modάρισμα, θα βοηθήσει αρκετά τον Ε4400 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο D9GMH και άλλο D9GKX :wink: Άνιση μάχη θα έλεγα, τα δεύτερα φτάνουν 1300MHz, μπορεί και παραπάνω ... :razz:

Δεν πα να κάνετε ότι θέλετε εσείς, θα χρησιμοποιήσω τη μέθοδο ram o/c @ ln2 @ xtremsystems και θα ανέβω ακόμα παραπάνω ... :mrgreen:

Αναρωτιέστε ακόμα για το αν το ln2 είναι εφικτό με μνήμες ? 400άρα DDR 3-3-3-8 με BH5 chips @ 780MHz 1.5-1.5-1.5-2 :shock: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αλλά πρώτα πες μου πώς σου φαίνεται το νέο μου Avatar ... :grin:

 

***EDIT***

Πάνο, και με το καλό να σε δούμε στο 700MHz Club ... :wink: Οι Crucial σου έφτασαν 736MHz με 5-6-6-18 @ 2.65V με air cooling ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο update από το μέτωπο. :D

 

Mem freq :600Mhz

Vdimm : 2.3V

timings : 5-5-5-15

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=244585

superpi32mb600mhzbp9.jpg

 

πάνω από τα 600Mhz άρχισα να έχω αστάθειες.Mε 2,4Volt κατάφερα να τις σταθεροποιήσω για ενα SPI 1 mb και μονο. Απο κει και περα με 2,45 είχα το ίδιο προβλημα (bsod) οπότε πιθανότατα οι μνημες τερμάτισαν.Ισως πάνε κι άλλο αλλά δε θελω να τις σκίσω στα ρευματα.

 

Mem Freq : 616Mhz

Vdimm : 2.4V

timings : 5-5-5-15

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=244819

superpimb616mhzwk4.jpg

 

Πιστευω αποδείχθηκαν καλές μνημουλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george_o/c δεν ακούνε καθόλου στην τάση μετά από τα 2,3 μάλλον το board μου φταίει γιατί δεν μπορεί να τις τροφοδοτήσει για να κάνει boot :( οποτε δεν δοκίμασα με ξεχαρβάλωτα timings θα ζητήσουν πιο λίγη τάση αλλα ήθελα να δω max με stock ποσο θα πάνε οποτε και τα 1250 είναι μια χαρά δεν κυνηγάω ρεκόρ :) τα bench και το Overcloking το κάνω μονο για hobby :) και πάλι μίλησα για κόντρες με τον Alex και τον Χάρη για να τους βάλω πιρούνια :mrgreen: να ανεβούν και αυτοί γιατί ούτος η άλλος ήξερα ότι η δικες μου πάνε ψιλά

 

Αλέξη το αν σου βγήκαν καλές δεν το συζητάμε :) μια χαρά μνήμες σου βγήκαν όχι απλά καλές διαμαντάκια φαντάσου ότι οι δικες μου οι mushkin τερμάτιζαν στα 1100 με 2,8 V 4-3-3-3

μετά στα 1000 με 3-3-3-3 και 3 Volt ψήθηκαν μετά από μιση ώρα και μετά παίζαν όπως νάνε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

μετά στα 1000 με 3-3-3-3 και 3 Volt ψήθηκαν μετά από μιση ώρα και μετά παίζαν όπως νάνε :D

 

Eeee oxi k 3 Volt:confused: stis RAM oute o hipro5 den dini toso. prepi na ma8enoume apo ta la8i mas ;)

K to diko mou pici einai dead giafto to logo.:confused:,

giafto 8a paw gia Rma gia kalitero h/w pou na antexi sto o/c:-D

 

Alex posa mbyte exeis sto everest twra?

bale k to 3dmarks2k6 na trexi otan to exeis se O/C, giati emena etrexe to super-Π se o/c eno to 3dmarks oxi k toso kala.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα D9GMH στα 3Volt ακούνε μια χαρά και για Benches :) το θέμα είναι ότι η striker έχει spikes στην τάση και στιγμιαία μπορεί να δώσει 3,κάτι που εκεί τις ψήνει για αυτό εκεί ρισκάρεις :) εγώ δεν είχα πρόβλημα να τις ψήσω τις έστελνα για rma και θα έπαιρνα άλλες ούτος η άλλος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι η striker έχει spikes στην τάση και στιγμιαία μπορεί να δώσει 3,κάτι που εκεί τις ψήνει για αυτό εκεί ρισκάρεις

 

Einai dinaton Mobo twn 270? na exei tetia kolpa:(?

Se ena gkalop sto Xtreem forum ida gia ddr2 taseis apo 2.1V mexri 2,3V , oi perisoteroi ixan 2.2V.

Kati allo gia to RMA einai oti ka8e fora ntrepome gia na pigenw sto idio katastima gia service, sou lene "pali esi?, ti patata ekanes pali?:mrgreen:". plaka kanw:-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...