Προς το περιεχόμενο

αξίζει να την αγοράσω?


valemon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την κάρτα γραφικών. Έχω ενα P4~2.4, 1gb ram και την fx5200. Δεν είμαι φανατικός gamer αλλά με το σύστημα που έχω ούτε ένα ποδοσφαιράκι δεν μπορώ να παίξω (pro 6). Φταίει η κάρτα μου, όλο το σύστημα? Αξίζει να δώσω τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την κάρτα γραφικών. Έχω ενα P4~2.4, 1gb ram και την fx5200. Δεν είμαι φανατικός gamer αλλά με το σύστημα που έχω ούτε ένα ποδοσφαιράκι δεν μπορώ να παίξω (pro 6). Φταίει η κάρτα μου, όλο το σύστημα? Αξίζει να δώσω τα χρήματα?

 

Η κάρτα γραφικών σου πρέπει να φταίει. Έχω κι εγώ P4 στα 2.4, με λιγότερη μνήμη από τη δική σου και με μία GForce 4200Ti! Το Pro6 μου παίζει τέλεια.

 

 

Γενικά η 5200 πρέπει να είναι από τις μεγαλύτερες μούφες που έχουν βγει σε κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας μόνο για κάρτα, τότε προτείμησε μια εκ των 8600GT & HD 2600, για να μπορείς να δεις και video hight definition, γιατί με την cpu σου δύσκολα τα πράγματα.... πάντως να ξέρεις ότι αυτές είναι λίγο ποιο αργές στα παιχνίδιο από την 1950pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Analoga ti paixnidia paizeis...

 

H X1950pro pou sou proteinan ta paidia einai kalyterh apo thn 7600gt den to syzhtame, alla to problhma einai oti o epe3ergasths sou thn pnigei kai den mporei na apodwsei, thn eixa kai egw se ena paromoio systyma me to diko sou kai otan thn ebala sto kainourgio mou PC me Core2 6750 akoma kai xwris overclock htan les kai eixa parei allh karta

 

Sthn telikh loipon einai krima na dwseis lefta gia AGP karta kai sto mellon na mh mporeis na thn xrhsimopoihseis, 8a sou proteina loipon thn 7600 h thn 8600 xwris na exoun megalh diafora stis epidoseis kai isws sto diko sou systhma kamia

 

Ri3e mia matia edw gia na sygkrineis opoia karta grafikwn 8es se diafora paixnidia kai h apofash einai dikia sou analoga me thn timh poy tis briskeis

 

http://www23.tomshardware.com/graphics_2007.html

 

An skopeyeis na krathseis poly to systhma sou bebaia kai an exeis ta lefta tote pare thn 1950pro h kapoia allh AGP p.x 7900GS klp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 107 που έχει στο e-shop η 7600 ειναι το μεγαλύτερο που μπορώ να διαθέσω. Το σύστημα θα το κρατήσω καιρό, πήρα laptop πριν 4 μήνες και δεν νομίζω να δώσω χρήματα για desktop τουλάχιστον για τον επόμενο 1.5 χρόνο. Δεν είμαι φανατικός gamer. Call of duty 2, doom 3, company of heroes, half life 2, battle for middle earth 2, πιστεύω να τρέχουν ικανοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 1950 του λέτε ρε παιδιά? Εδώ η 7600 gt και είναι οριακά στο σύστημά του. Όχι ότι δε θα παίζει , αλλά θα τρώει τρελό bottleneck. Δεν αξίζει για το σύστημα αυτό, που σίγουρα θα έχει και ανεπάρκια ρεύματος. Εγώ φίλε μου συμφωνώ με την επιλογή σου. Και αν μπορείς να κάνεις και ένα ελαφρή oc στα 2.7-2.8 θα είσαι βασηλιάς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eixa kai x1950pro kai 7600gt se systhma paromoio me to diko tou

mhn akouw blakeies loipon, h x1950pro einai safws kalyterh apo thn 7600 sto idio systhma

 

Apla me kainourgio systhma h 7600 de 8a anebei enw h x1950pro exei akoma polla peri8wria

 

Kai egw pantws sto filo 8a synistousa 7600gt h 8600 analoga me ta lefta pou 8a tis brei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως είχα την 1950pro σε celeron 2.8, κάτι ανάλογο δλδ με τον pentium 2.4 που έχει το παιδί και η κάρτα ''φύσσαγε''...

επίσης σε κάτι benchmarks που κοιτούσα πριν την πάρω, η agp εκδοχή της σε P4 3.0 συγκρινόμενη με την PCI σε C2D 6600 επεξεργαστή, είχε απώλεια μόλις 10% !

εγώ αυτό δεν το λέω bottleneck... μάλλον σε βάζει σε σκέψεις για την χρησιμότητα της PCI-X τεχνολογίας...

επίσης και η 1950GT είναι πολύ καλύτερη της 7600GT, και πολύ κοντά στα χρήματα που διαθέτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε καλά? Αυτό έλειπε να συγκρίνουμε την 1950 με την 7600. Να καταλαβένεται τι διαβάζεται. Αυτό που λέω, είναι ότι στο σύστημα του παιδιού είναι πιο "κοντά" η 7600 gt παρά η 1950. Και αυτό που λέω, ότι δηλ ενώ ότι η 7600 θα αποδώσει ό,τι μπορεί κ με ένα ελαφρή oc στο pc μπορεί να της πιει το αίμα, η 1950 θα τρώει bottleneck. + ξαναλέω ότι είναι πολύ πιθανόν να χρειαστεί και καινούριο τροφοδοτικό, δηλ βάλε στο κοστολόγιο ακόμα κανένα 55άρι το λιγότερο. Σκέψου αυτά και ξαναπές ότι η καλήτερη λύση για τον φίλο είναι η 1950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...