Προς το περιεχόμενο

ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικής;


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[1kg φέτα] Και τέτοια έργα, δε χρειάζονται πολυπλοκότητες αλγορίθμων, χρειάζονται μυαλό

 

παίζει να μην έχεις και ιδέα απο σοβαρό προγραμματισμό.

 

και επειδή κάτι πήρε το μάτι μου για java, το να μάθεις να φτιάχνεις αντικείμενα στη java και να προγραμματίζεις σε αυτή με κλεμμένα applets, ετοιματζήδικες βιβλιοθήκες κτλ δεν είναι τπτ, το να μάθεις αντικειμενοστραφή προγραμματισμό πάλι είναι άλλη ιστορία και δε καταφέρνουν όλοι να αντιληφθούν τη διαφορετική - σε σχέση με το συναρτησιακό - λογική του.

 

και για να προλάβω καταστάσεις: σε σχόλια που φέρνουν σε "... και εσύ ρε άμπαλε... μπλα μπλα... εγώ ΙΤ μάνατζερ.... μπλα μπλα μεγάλη εταιρεία ..." κτλ πάλι 1kg φέτα.

 

οντόπικ

 

χωρίς να έχω διαβάσει όλο το thread (μόνο απο την αρχή του restart του περίπου), στα τει γενικά μπαίνει ενα σημαντικό ποσοστό φοιτητών που πιστεύει οτι η πληροφορική είναι εύκολη σχολή, με μέλλον και λεφτά και θα περάσει καλά 4 χρονάκια. όχι η πλειοψηφία, αλλά ένα σημαντικό ποσοστό, και φυσικά όχι σε όλα τα τει. κλασσικό πχ της λάρισας όπου έκανα και τη χμμμ να γραφτώ, ενω μπορούσα να μπω στο πολυμέσων στο ηράκλειο το οποίο είναι μακράν πιο σοβαρό.

 

το αποτέλεσμα τελικά είναι να πηγαίνει στο διάολο το επίπεδο ορισμένων μαθημάτων, επειδή υπάρχει αυτό το σημαντικό ποσοστό απο φοιτητές που θέλουν με αρπαχτές να ξεμπερδεύουν με μαθήματα. αν πραγματικά τους ενδιέφερε να μάθουν κάτι, θα κράζανε τους καθηγητές που μλκίζονται και θα λειτουργούσαν σαν συνάδελφοι και οχι ο καθένας για τη πάρτη του, μπας και μάθουν κάτι και κάνουν και καμιά έρευνα. οι περισσότεροι απο αυτούς όταν πάς να τους προτείνεις (συμφοιτητής δλδ ή και καθηγητής) να ασχοληθούν με κάτι πιο συγκεκριμένο και μεγαλύτερης κλίμακας βγάζουν σπυριά στο κwl0 και δεν θέλουν καν να το σκέφτονται.

 

απο xtra γνώσεις, msn, facebook, zoo,youtube και βαριά κανένα φορμάτ.

 

για αει δεν ξέρω και πολλά και αυτά που ξέρω δεν τα κόβω - πλεόν - για αξιόπιστα, οπότε το summary απο τα παραπάνω είναι να βγάλεις το βαθμό (άρα να μάθεις καλά μαθηματικά, μια και είναι βαρύτητας με τη φυσική) και μετά να αποφασίσεις τη φάση γουστάρεις και αφού το ψάξεις... εγώ σου προτείνω κρήτη (ανεξαρτήτως κατεύθυνσης) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η φυση των μαθηματικων. Γιατι ειναι τοσο δυσκολα στη κατανοηση τους ;; Με οσους μαθηματικους και αν εχω μιλησει οι ιδιοι μου ειπαν πως αρχισαν να Καταλαβενουν καποιες εννοιες στα τελευταια τους χρονια στη σχολη... αυτο που βλεπω στα μαθηματικα του λυκειου ειναι πως ολα γινονται μηχανικα, καθολου κατανοηση του πως λειτουργουν...αυτο δεν μπορω να καταλαβω...

Αλήθεια? Τα μαθηματικά της Γ' Λυκείου (εκτος τους @#$%μιγαδικούς) είναι τα μοναδικά μαθηματικά που κατάλαβα, φαντάσου ότι Β' Λυκείου δεν τα πήγαινα πολύ καλά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν σκέφτηκα να ασχοληθώ με προγραμματισμό.

 

Αυτό που σου είπαν οι καθηγητές μάλλον ισχύει αφού αν δεν γουστάρεις τρελά το αντικείμενο προσπαθείς να κάνεις μερικά πράγματα μηχανικά ίσα για να βγαίνουν οι ασκήσεις αλλά θα καταλήξεις να φας τα μούτρα σου στα επόμενα έτη όταν οι έννοιες θα γίνονται πιο δύσκολες. Ελπίζω να κατάλαβες πάντως ότι χωρίς μαθηματικά δεν μπορείς να μάθεις σοβαρό προγραμματισμό.

 

Εκτός κι αν ασχοληθείς με κάτι άλλο στο πανεπιστήμιο και πας σε καμία τεχνική σχολή για προγραμματισμό, πιο πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που οι βλάκες στις αμερικάνικες τράπεζες για θέση που έχουν να κάνουν με διαχείριση ρίσκου και χρηματοοικονομικά προϊόντα απαιτούν διδακτορικό σε μαθηματικά ή φυσική (όχι δεν κάνω πλάκα, ούτε υπερβάλλω). Κομπιουτεράκια χρειάζονται.

 

εγώ το χα πει πρώτος (μετά το clopares εσύ) και γελάγανε κάποιοι, από εδώ μέσα. Αλλά, μιλάμε οι θέσεις που αναφέρεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και είναι υποστηρικτικές. Δλδ όλο το υπόλοιπο προσωπικό, της τράπεζας, δεν είναι ανάγκη να ξέρει laplace κλπ.

 

με κλεμμένα applets

 

ναι, ναι με απλετάκια έκανα τις εργασίες. :lol::lol:

τι ακούμε εδώ μέσα, θα φρίξουμε, ο άλλος θεωρεί το tcp-ip, προγραμματιστικό μάθημα, ο άλλος νομίζει ότι η βάση της java είναι τα applet. Kαι στην τελική, αφού είστε τόσο σίγουροι με τους εαυτούς σας, παρατήστε τη σχολή και βρείτε δουλειά.

 

Ξέρω ακριβώς ποια από αυτά που διδάσκομαι στο πανεπιστήμιο θα χρησιμοποιήσω στην δουλειά μου και ποια τα διδάσκομαι για να αποκτήσω θεωρητικό υπόβαρθρο.

 

Με το συμπάθιο, αλλά λόγω δουλειάς, έχω παρεδώσε με 3 διαφορετικές τράπεζες. Το να τσεκάρεις την ταυτότητα, να ανανεώσεις έναν λογαριασμό, ή να δώσεις ινφο για ένα δάνειο, είναι στα υποχρεωτικά μαθήματα της σχολής ή στα επιλογής? Γιατί όλοι όσοι κάνουν αυτές τις δουλειές οικονομικά έχουν τελειώσει. Αλλά φαίνεται ήταν βλάκες, δεν ήταν τόσο έξυπνοι όσο εσύ. Εσύ όπως είπες θα κανεις διδακτορικό στη φυσική, ο λομάρ θα βγάλει λεφτά προγραμματίζοντας με αππλετ, ο τιζερ θα γίνει πανεπιστήμονας και αφήστε εμένα να βγάζω 3 κ 60. Αν φτάσετε ψηλά όμως στειλτε μου και μια καρτ ποστάλ, να σας καμαρώνω

 

ότι χωρίς μαθηματικά δεν μπορείς να μάθεις σοβαρό προγραμματισμό.

 

Αυτό το έχεις διαπιστώσει από προσωπική πείρα? Σε πρότζεκτ, σε τι?

 

να ασχοληθούν με κάτι πιο συγκεκριμένο και μεγαλύτερης κλίμακας βγάζουν σπυριά στο κwl0 και δεν θέλουν καν να το σκέφτονται.

 

λογικό μου φαίνεται, δεν είμαστε όλοι νέρντηδες. Και μη νομίζεις ότι οι καθηγητές των τεί, είναι τπτ αλάνια στον προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο, αλλά λόγω δουλειάς, έχω παρεδώσε με 3 διαφορετικές τράπεζες.

Ναι,ναι ξέρουμε, μεταφράζεις κάτι κειμενάκια τεχνικού περιεχομένου...

 

Ρε αφεντικό, αφού σοβαρή δουλειά επάνω στην επιστήμη σου δεν κάνεις. Πιθανώς λόγω του ότι τα έξυνες στη σχολή σου. Γιατί προβάλεις συνέχεια το τεράστιο πλεονέκτημα ότι "εργάζεσαι" και μας προτρέπεις να βγούμε στην αγορά εργασίας για να δούμε τι χρειάζεται και τι όχι?

Έχεις εμπειρία από ιδιαίτερα και μεταφράσεις? Ε, και? Ουσιαστικά κάνεις μια δουλειά άσχετη με αυτό που σπούδασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,ναι ξέρουμε, μεταφράζεις κάτι κειμενάκια τεχνικού περιεχομένου...

 

Αν εσύ το θεωρείς προσβολή, πρόβλημα σου. Εσύ τι δουλειά κάνεις, εκ του να σπαμμάρεις στο ινσόμνια? Τι σπουδάζεις δλδ? Μη ντρέπεσαι

 

Ρε αφεντικό, αφού σοβαρή δουλειά επάνω στην επιστήμη σου δεν κάνεις. Πιθανώς λόγω του ότι τα έξυνες στη σχολή σου. Γιατί προβάλεις συνέχεια το τεράστιο πλεονέκτημα ότι "εργάζεσαι" και μας προτρέπεις να βγούμε στην αγορά εργασίας για να δούμε τι χρειάζεται και τι όχι?

 

Σωστό. Και όχι μόνο επειδή τα έξυνα, αλλά και επειδή δε γούσταρα. Επίσης κανέναν δεν ξέρω στην ελλάδα να κάνει σοβαρή επιστημονική δουλειά. Πριν δουλέψω ως μεταφραστής (ιδιαίτερα έκανα και πριν) και πιάσω δουλειά σε φροντιστήριο, έστειλα και βιογραφικά. Μάντεψε, μου κάναν 2 συνεντεύξεις. Και οι δυο δουλειές ήταν μακριά από κει που μένω και μου προσέφεραν το βασικό + επίδομα πτυχίου (ναι, σε όλους αυτό κάνουνε, δυστυχώς δεν σου προτείνουν θέση ceo, με το που βγεις από τη σχολή). Αλλά αυτό δεν ήταν το πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν ότι το 8ωρο, δεν υπήρχε, 10 ώρες ήταν ο μο (χωρίς υπερωρίες). Οπως καταλαβαίνεις, προτίμησα μιαν άλλη δουλειά, με λιγότερο κόπο, λιγότερα έξοδα (όχι βενζίνες κλπ), πιο ξεκούραστη, με ανοιχτές προθεσμίες και κυρίως με σχεδόν τα ίδια λεφτά.

 

Συμπέρασμα, σπουδάζεις για να έχεις ένα χαρτί. Με αυτό το χαρτί παίρνεις εως και 20% παραπάνω (νομίζω 18% είναι, ας πει κάποιος πιο ειδικός). Επίσης περνάς 4-5 χρόνια ξεγνοιαστα χωρίς σκοτούρες. Γενικά είμαι σε πολύ καλύτερη θέση από τη συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων μεταπτυχιακών τίτλων που παίρνουν 100 ευρώ περισσότερα από εμένα (πρωτοδιοριζόμενοι), δουλεύοντας τριπλάσιες και τετραπλάσιες ώρες από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ προσβολή και μη λες ότι να ναι.

Απλά επειδή μας λες ότι είσαι έμπειρος και "ξέρεις" τι απαιτεί η δουλειά και τι όχι, όμως όπως λες και ο ίδιος τα έξυνες και δεν γούσταρες. Πες ότι σου αρέσει η ξεκούραση, δεν θέλεις να ζορίζεσαι αλλά όχι να βγάζεις άχρηστες όλες τις επιστήμες επειδή δεν σου ταιριάζουν.

Φυσικά, για να κάνει κάποιος μεταφράσεις δεν χρειάζεται να ξέρει μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ προσβολή και μη λες ότι να ναι.

Απλά επειδή μας λες ότι είσαι έμπειρος και "ξέρεις" τι απαιτεί η δουλειά και τι όχι, όμως όπως λες και ο ίδιος τα έξυνες και δεν γούσταρες. Πες ότι σου αρέσει η ξεκούραση, δεν θέλεις να ζορίζεσαι αλλά όχι να βγάζεις άχρηστες όλες τις επιστήμες επειδή δεν σου ταιριάζουν.

Φυσικά, για να κάνει κάποιος μεταφράσεις δεν χρειάζεται να ξέρει μαθηματικά.

 

Nαι γούστο μου και καπέλο, μου. Είμαι τεμπέλης, το λέω και καμαρώνω. Ομως επειδή τυχαίνει να έχω αρκετούς γνωστούς που δουλεύουν σε διάφορες δουλειές, ξέρω κατά που κυμαίνονται οι μσθοί και τα ωράρια. στο 99%. Ασε με τώρα, ξέρω άτομα με 12ωρο (κάποιες μέρες), που καθαρίζουν 900κάτι και έχουν και μια δεκαπενταετία στο κουρμπέτι. Και καλή θέση. Επίσης, δεν έβγαλα άχρηστη καμιά επιστήμη. Απλά αυτά που μαθαίνεις, δε σου χρησιμεύουν στη δουλειά. Μετράνε μόνο οι πιστοποιήσεις. Αυτές ναι, σου ανοίγουν πολλές πόρτες, αλλά θέλουν τρελλή δουλειά. Οχι μόνο στην πληροφορική, και στη λογιστική κα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο, αλλά λόγω δουλειάς, έχω παρεδώσε με 3 διαφορετικές τράπεζες. Το να τσεκάρεις την ταυτότητα, να ανανεώσεις έναν λογαριασμό, ή να δώσεις ινφο για ένα δάνειο, είναι στα υποχρεωτικά μαθήματα της σχολής ή στα επιλογής? Γιατί όλοι όσοι κάνουν αυτές τις δουλειές οικονομικά έχουν τελειώσει.

Αυτοί ελπίζω δεν έχουν στόχο ζωής να ελέγχουν ταυτότητες και να ανανεώνουν βιβλιάρια αλλά κάποια στιγμή να πάρουν άλλο πόστο στην τράπεζα. Με τι υπόβαθρο θα προχωρήσουν όταν οι γνώσεις τους περιορίζονται σε δουλειά που μπορεί να κάνει απόφοιτος γυμνασίου? Κι εσύ ο ίδιος αναφέρεις ότι δεν μπορεί επειδή έβγαλες μια οικονομική σχολή να σε κάνουν κατευθείαν CEO, άρα περνάς από διάφορα στάδια. Σκοπός είναι με αυτά που διδάχθηκες σε συνδυασμό με το μυαλό και την εμπειρία που θα αποκτήσεις να αξιοποιήσεις στο έπακρο τις δυνατότητες σου.

 

Εσύ όπως είπες θα κανεις διδακτορικό στη φυσική

Θα το κάνω printscreen και μετά αφίσα πάνω από το κρεββάτι να το βλέπω καθημερινά.

 

Αυτό το έχεις διαπιστώσει από προσωπική πείρα? Σε πρότζεκτ, σε τι?

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την σημασία της μαθηματικής σκέψης μόνος, δεν μπορώ να βοηθήσω. Α επίσης προσθαφαίρεση στο δημοτικό δεν μαθαίνεις μόνο για να ξέρεις τι πληρώνεις στο μπακάλικο, ούτε σκοπός της γεωμετρίας είναι να σε διδάξει πόσα πλακάκια χωράνε στο μπάνιο σου.

 

Απλά αυτά που μαθαίνεις, δε σου χρησιμεύουν στη δουλειά. Μετράνε μόνο οι πιστοποιήσεις. Αυτές ναι, σου ανοίγουν πολλές πόρτες, αλλά θέλουν τρελλή δουλειά. Οχι μόνο στην πληροφορική, και στη λογιστική κα.

Φαντάζομαι τον σκοπό του πανεπιστημίου και την διαφορά του με τις τεχνικές σχολές την ξέρεις έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ανάλογα Την Ειδικότητα...

ΑΤΕΙ - > Περισσότερες γνώσεις πάνω στην Ειδικότητα

ΑΕΙ - > Λιγότερες γνώσεις πάνω στην Ειδικότητα

 

ΑΤΕΙ - > Πτυχίο - Επίπεδο 5

ΑΕΙ - > Πτυχίο - Επίπεδο 6

 

Σο.. Διάλεξε τι θέλεις...

 

Εγώ Παντος Γνώσεις με 1000, Ετσι και αλλιώς τι ΑΕΙ τι ΑΤΕΙ τα πτυχία τα κρεμάμε B)

 

Εμένα μου αρέσει ο προγραμματισμός / τεχνικό κομμάτι / Δίκτυα ... λοιπόν για μένα φυσικά ΑΤΕΙ.

 

Φαντάσου Γενικό Με ΤΕΕ, Γενικό καλύτερο, αλλά εκεί μαθένεις αντε κανα Word/Excel

Στο ΤΕΕ αυτα τα κανουν πρώτο μήνα, είναι για Noobs... ΤΕΕ <3

 

Πχ αν θες για προγραμματιστής... Φυσικα ΑΤΕΙ... στα ΑΕΙ αντε να μαθεις να φτιαχνεις κανα Calculator που λεει ο λογος ;p

 

Πάντος εδω στην ελλάδα @@ μαθενεις πανω στον προγραμματισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσόρισες καινούριο troll.

BTW επειδή βλέπω ότι πολλοί χρησιμοποιούν το ΑΤΕΙ αντί για το ΤΕΙ, μαθαίνω ότι ο όρος Ανώτατο δεν εισήλθε στα ΤΕΙ τελικά. Γι' αυτό το λόγο το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης λέγεται Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (και όχι Ανώτατο), ενώ το ΤΕΙ Αθήνας έχει επανέλθει στο χαρακτηρισμό ΤΕΙ (από ΑΤΕΙ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανωτατοποίηση έχει γίνει ήδη εδώ και χρόνια. Ο όρος ΑΤΕΙ όμως ήταν ανούσιος.

 

Όσον αφορά το γενικό λύκειο, πράγματι η κατάσταση σε σχέση με την πληροφορική είναι άθλια.

Εγώ που αποφοίτησα κάπως παλιότερα,δεν ήξερα ούτε πως ανοίγει ο υπολογιστής.

 

Τώρα είναι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι δεν κάνουν και πολλά πράγματα. Η πληροφορική είναι η ώρα του παιδιού μαζί με την γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο προσπαθούν όλοι να εξισώσουν αει και τει...

 

Οτι και να κάνουμε εμείς που περάσαμε σε ΤΕΙ,και το καλύτερο της Ελλάδας να είναι, οι άλλοι που τελείωσαν το ΑΕΙ θα είναι από ''πάνω'' μας...

 

Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις τα ΑΕΙ πληροφορικής έχουν περισσότερη ύλη,εξέταση σε μεγαλύτερο βάθος και ύλη με μεγαλύτερη δυσκολία,καταξιομένους καθηγητές με περισσότερες και καλύτερες διακρίσεις,αισθητά μικρότερο αριθμό σπουδαστών,είσοδος με μεγαλύτερη ευκολία σε μεταπτυχιακά προγράμματα καθώς και καλύτερη αναγνώριση στο εξωτερικό,μαθητές μόνο από ΓΕ.Λ και όχι από ΕΠΑΛ,καλύτερη οργάνωση,βαση από 15200 μόρια και όχι από 9800(μαθητές με πολύ κόπο και προσπάθια καταφερνουν να μπουν σε αει με τις αισθητά ψηλότερες βάσεις,ενώ ατομα που δεν έχουν διαβάσει και ασχοληθεί ποτέ με τα μαθήματα τους καταφέρνουν να μπουν σε ατει...)...

 

ενας καλός μαθητής πάει σε αει, ένας χειρότερος από τον καλό, πάει σε τει, στη ζωή ο καλύτερος πάει πιο "πάνω".

 

και πραγματικά, μου την σπάει που μερικοί θέλουν να εξισωθούν τα πτυχία αει με τει,δηλαδή ο άλλος που διάβαζε και δεν έβγαινε έξω να κωλοβαρέσει για να βγάλει τα 19000 μόρια μ@λ@κ@ς ήταν; Αν είναι έτσι να πάμε όλοι στα τει και να μη σκοτωνόμαστε στο διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους...

Θέλω να κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση με το θέμα ΑΕΙ-ΤΕΙ, απλά δεν ξέρω το κατάλληλο μέρος και χρειάζομαι μια γνώμη.

Είμαι θετική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για σχολές υπολογιστών, δεν έχω όμως καθόλου σχετικές γνώσεις, π.χ. προγραμματισμού κλπ.

Τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων απαιτούν κάποιο επίπεδο γνώσεων απαραίτητα; Γιατί ακούω διάφορα ότι μαθητές που δεν έχουν ξανακάνει προγραμματισμό τα βρίσκουν παλούκια.

Αν γνωρίζετε σχετικά σας παρακαλώ δώστε μια γνώμη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις προγραμματισμό από πριν, τα πάντα διδάσκονται από το μηδέν.

Ότι θα έχεις δυσκολίες σε σχέση με τους άλλους που έχουν κάνει στο Λύκειο το σχετικό μάθημα ισχύει,

αλλά στο χέρι σου είναι να καθίσεις να παρακολουθείς και να διαβάσεις από το 1ο εξάμηνο και δεν

θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...