Προς το περιεχόμενο

ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικής;


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όσον αφορά τα μαθήματα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μπορεί κάποιος να θέλει να περάσει στην Πληροφορική επειδή γουστάρει τον Προγραμματισμό, ΔΕΝ είναι δυνατόν όμως, να πάρει πτυχίο πληροφορικού και να μην ξέρει τι είναι οι πύλες! Δεν μιλάω για εξειδικευμένα μαθήματα, τα ψηφιακά κυκλώματα όμως είναι απ' τα βασικότερα τμήματα της πληροφορικής. Όπως επίσης τα δύο πρώτα μαθήματα που πρέπει να διδαχτεί απ' το πρώτο εξάμηνο, είναι μαθηματικά και φυσική. Πρώτον γιατί μαθηματικά=προγραμματισμός και φυσική=υλοποίηση hardware και δεύτερον γιατί τα βασικά για την πληροφορική μαθηματικά του λυκείου είναι εκτός ύλης (πχ πίνακες!!!). Όλα αυτά εαν θέλεις να λέγεσαι πληροφορικός..Αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με τον προγραμματισμό, κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να πας σε ένα καλό ΙΕΚ, που 2 χρόνια μόνο θα προγραμματίζεις και τίποτα άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Συμφωνώ και εγώ με τα λεγόμενά σου ιδιαίτερα με το θέμα των κοινωνικοεκπεδευτικών προεκτάσεων του ζητήματος.

Κάνεις όμως ένα λάθος. Δεν μιλάς για τον κανόνα, αλλά για τις εξαιρέσεις! Και φυσικά αναφέρεσαι σε τμήματα με μικρή διαφορά μονάδων, για δείτε λίγο καλύτερα τις βάσεις σε μερικά τμήματα στην επαρχία!

 

 

OK Ventrix αν τα έλεγες με αυτόν τον τρόπο από την αρχή δεν θα διαφωνούσαμε.Απλά εμένα δεν μου άρεσε που τους έβαλες όλους σε ένα σακί,το οποίο είναι το κλασικό λάθος του Ελληνα ειδικά στον χώρο της εκπαίδευσης.

Και δεν έκανα κανένα λάθος γιατί εγώ δεν μίλησα για τον κανόνα.Αυτό που ήθελα να πω είναι πως δεν μπορείς να κρίνεις προσωπικότητες από την επιτυχία τους στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα,ακόμα και αν είναι οι εξαιρέσεις.

Και αυτά που είπες με το φυτό και τις λοιπές μπούρδες μην ανησυχείς τα έχουμε ακούσει και εμείς αυτά.;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

ine ligo asxeto to thema mou me ton prograammatismo alla pou na to etheta?

 

Υπάρχει η ενότητα της γενικής συζήτησης του Μπλα-Μπλα.

 

Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ καθώς η παρούσα ενότητα είναι πιο κατάλληλη για τη συζήτηση αυτή.

 

Σύμφωνα με τους κανόνες που ισχύουν για την ενότητα Μπλα-Μπλα, από εδώ και πέρα όλα τα μηνύματα θα πρέπει να είναι με ελληνική γραφή.

 

Μηνύματα γραμμένα με greeklish διαγράφονται άμεσα και χωρίς άλλη προειδοποίηση.

 

Καλή συνέχεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οπου και να πας ανεργος θα βγεις.

Χωρια ομως απο αυτο,η αξια της πρακτικης και των εργαστηριων των ΤΕΙ εινα κλασεις ανωτερη απ'αυτην των ΑΕΙ.

 

Για παραδειγμα ενα φιλαρακι φοιτητης στο Μετσοβια Η/Υ πηρε τον πρωτο του υπολογιστη.Παει να βαλει τα ΧΡ,ολα καλα κανει φορματ παταει F8 τιποτα δοκιμασε καμμια 20αρια φορες.φωναζει και εναν συμφοιτητη του τζιφος.Φωναζει και εμενα και τελικα ειχε απενεργοποιημενο το F lock.

 

Παντως δεν επικροτω την επιλογη του παιδιου.Να διαλεξει ΤΕΙ εναντι των ΑΕΙ.

Γιατι θεωρητικα στα ΑΕΙ μαθαινεις την επιστημη και στα ΤΕΙ την τεχνικη.

Γνωμη μου ειναι αν σε παιρνει χρονικα να σπουδασεις και στις δυο σχολες.

Και θα χεις ολοκληρωμενη "γνωση" και θα πλεονεκτεις στην αγορα εργασιας.

Αν το γουσταρεις παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οπου και να πας ανεργος θα βγεις.

Χωρια ομως απο αυτο,η αξια της πρακτικης και των εργαστηριων των ΤΕΙ εινα κλασεις ανωτερη απ'αυτην των ΑΕΙ.

 

Για παραδειγμα ενα φιλαρακι φοιτητης στο Μετσοβια Η/Υ πηρε τον πρωτο του υπολογιστη.Παει να βαλει τα ΧΡ,ολα καλα κανει φορματ παταει F8 τιποτα δοκιμασε καμμια 20αρια φορες.φωναζει και εναν συμφοιτητη του τζιφος.Φωναζει και εμενα και τελικα ειχε απενεργοποιημενο το F lock.

 

Παντως δεν επικροτω την επιλογη του παιδιου.Να διαλεξει ΤΕΙ εναντι των ΑΕΙ.

Γιατι θεωρητικα στα ΑΕΙ μαθαινεις την επιστημη και στα ΤΕΙ την τεχνικη.

Γνωμη μου ειναι αν σε παιρνει χρονικα να σπουδασεις και στις δυο σχολες.

Και θα χεις ολοκληρωμενη "γνωση" και θα πλεονεκτεις στην αγορα εργασιας.

Αν το γουσταρεις παντως

 

εγω παντως δεν εχω δει σε κανενα πανεπιστημιο να σου μαθαινουν να κανεις φορματ ή να περνας τα xp:-D αυτα τα μαθαίνεις ΜΟΝΟΣ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόφοιτοι του ΤΕΙ προτιμούνται λόγω χαμηλότερου βασικού μισθού.

 

Να εχετε στο νου σας οτι αρκετες εταιρειες, προτιμουν αποφοιτους ΤΕΙ απο αυτους των ΑΕΙ για 2 λογους. Πρωτον στα ΤΕΙ εχει πολλα περισσοτερα εργαστηρια, αρα πρακτικη ασκηση πανω στο αντικειμενο και δευτερον, θα σε πληρωνουν λιγοτερα σε σχεση με καποιον αποφοιτο ΑΕΙ :) αυτα...

 

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο, ο βασικός μισθός είναι ίδιος για ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι ο ίδιος. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ πρακτικά πληρώνονται λιγότερο στην ελληνική αγορά, στην αρχή τουλάχιστον. Μετά από χρόνια που προστίθεται και η εμπειρία εξισώνονται κάπως τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο, ο βασικός μισθός είναι ίδιος για ΑΕΙ-ΤΕΙ.

 

Νομίζω ότι τουλάχιστον στο δημόσιο, όσοι έχουν τελειώσει 5ετούς φοίτησης σχολές παίρνουν 50? επιπλέον το μήνα (700? επιπλέον το χρόνο, επειδή είναι και τα δώρα ,13ος μισθός κτλ) σε σχέση με 4ετούς.

 

Επιπλέον από ΤΕΙ δεν μπορεί να συνεχίσει κάποιος σε διδακτορικό χωρίς να προηγηθεί κάποιο άλλο μεταπτυχιακό, ενώ από πολυτεχνική σχολή προχωράς αν θες κατευθείαν σε διδακτορικό.

Δηλαδή αν κάποιος θέλει διδακτορικό, μέσω ΑΕΙ θέλει 5+3=8 χρόνια (ελάχιστο), ενώ από ΤΕΙ 4+2+3=9 χρόνια (ελάχιστο).

 

Καλό είναι να ρίξεις και μια ματιά στις συντάξεις που θα παίρνεις από το ταμείο στο οποίο θα ασφαλιστείς αν τελειώσεις το ΤΕΙ σε σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ (Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων) όπου ασφαλίζονται όσοι τελειώσουν πολυτεχνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τουλάχιστον στο δημόσιο, όσοι έχουν τελειώσει 5ετούς φοίτησης σχολές παίρνουν 50? επιπλέον το μήνα (700? επιπλέον το χρόνο, επειδή είναι και τα δώρα ,13ος μισθός κτλ) σε σχέση με 4ετούς.

 

Επιπλέον από ΤΕΙ δεν μπορεί να συνεχίσει κάποιος σε διδακτορικό χωρίς να προηγηθεί κάποιο άλλο μεταπτυχιακό, ενώ από πολυτεχνική σχολή προχωράς αν θες κατευθείαν σε διδακτορικό.

Δηλαδή αν κάποιος θέλει διδακτορικό, μέσω ΑΕΙ θέλει 5+3=8 χρόνια (ελάχιστο), ενώ από ΤΕΙ 4+2+3=9 χρόνια (ελάχιστο).

 

Καλό είναι να ρίξεις και μια ματιά στις συντάξεις που θα παίρνεις από το ταμείο στο οποίο θα ασφαλιστείς αν τελειώσεις το ΤΕΙ σε σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ (Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων) όπου ασφαλίζονται όσοι τελειώσουν πολυτεχνείο.

 

Το ζήτημα αναφερόταν σε σύγκριση των συγκεκριμμένων 2 τμημάτων ΤΕΙ-ΑΕΙ Πληροφορικής.

 

Δεν αναφέρθηκαν καθόλου οι πολυτεχνικές σχολές που πράγματι είναι σε πιο υψηλό επίπεδο αλλά και με πιο καλά συνδικαλιστικά όργανα. Οσον αφορά τα μεταπτυχιακά, σίγουρα είναι πιο εύκολο να συνεχίσεις μέσω ΑΕΙ, τουλάχιστο μέσα στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης τα δύο πρώτα μαθήματα που πρέπει να διδαχτεί απ' το πρώτο εξάμηνο, είναι μαθηματικά και φυσική. Πρώτον γιατί μαθηματικά=προγραμματισμός και φυσική=υλοποίηση hardware και δεύτερον γιατί τα βασικά για την πληροφορική μαθηματικά του λυκείου είναι εκτός ύλης (πχ πίνακες!!!). Όλα αυτά εαν θέλεις να λέγεσαι πληροφορικός..Αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με τον προγραμματισμό, κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να πας σε ένα καλό ΙΕΚ, που 2 χρόνια μόνο θα προγραμματίζεις και τίποτα άλλο!

 

Μπαινω τωρα στο 5ο ετος στο τμημα πληροφορικης ΑΠΘ.. Η φυσικη που καναμε στα 2 πρωτα εξαμηνα ηταν τα πιο αχρηστα μαθηματα που καναμε ως τωρα (τί σχεση εχει το υγρο αζωτο μεσα σε ενα πιατακι γλαστρας με την πληροφορικη;; ).. Οσο για τον προγραμματισμό συμφωνω.. Δεν πας ΑΕΙ ή ΤΕΙ για να γινεις προγραμματιστης, ουτε προκειται να σου μαθουν προγραμματισμο αυτοι αν δεν κατσεις μονος σου.. Κ εγω επειδη μου αρεσε ο προγραμματισμος (χωρις ομως να εχω ασχοληθει απο μονος μου) μπηκα στην σχολη αλλα τελικα δεν μου αρεσε και σε ενα εξαμηνο θα εχω πτυχιο πανεπιστημιου πληροφορικης κ δεν θα ξερω ουτε το hello world να κανω σε καμια γλωσσα (που λεει ο λογος)..

 

Συμπαρασματικα, τα ΤΕΙ ειναι πολυυυυ πιο πρακτικα ενω τα ΑΕΙ πιο θεωρητικα (σ'αυτο δεν διαφωνει κανεις ε;; ).. Τωρα τι θα εκανα αν ξαναεδινα μηχανογραφικο;; Παλι ΑΕΙ θα πηγαινα γιατι δυστυχως οι πιο πολλοι το θεωρουν ανωτερο.. Παντως βγαινω απο την σχολη και αισθανομαι οτι 4 χρονια δεν εχω μαθει τιποτα :???: Ειλικρινα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Κ εγω επειδη μου αρεσε ο προγραμματισμος (χωρις ομως να εχω ασχοληθει απο μονος μου) μπηκα στην σχολη αλλα τελικα δεν μου αρεσε και σε ενα εξαμηνο θα εχω πτυχιο πανεπιστημιου πληροφορικης κ δεν θα ξερω ουτε το hello world να κανω σε καμια γλωσσα (που λεει ο λογος)..

 

Και τι δουλειά θα κάνεις όταν βρεις?Θες να ασχοληθείς με πολυμέσα?Χρειάζεσαι προγραμματισμό.Θες να σχοληθείς με δίκτυα?Τα ρουτερ πως προγραμματίζονται εκ θεού?Μα είσαι τρελάρας και γουστάρεις Τεχνητή Νοημοσύνη .Πάλι μια prolog τι θες.Η στην τελική θες να ασχοληθείς με hardware?E θα πρέπει να ξέρεις γλώσσα υλικού.Ημαρτον δλδ πτυχιακή τι πήρες, βιβλιογραφική?

 

μαθηματικά=προγραμματισμός

 

Οχι όπως υπάρχει το matlab υπάρχει ειδικό studio που προγραμματίζεις κλίμακες για μουσική.Γιατί δεν κάνουμε αυτό?Και άλλο ο ηλεκτρολόγος και άλλο ο πληροφορικός

 

πχ πίνακες

 

Εσύ δλδ πριν κάνεις Αλγεβρα δεν μπορούσες προγραμματιστικά να χρησιμοπoιήσεις πίνακες?

 

Αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με τον προγραμματισμό, κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να πας σε ένα καλό ΙΕΚ, που 2 χρόνια μόνο θα προγραμματίζεις και τίποτα άλλο!

 

Kαι όταν ο Ιεκατζής θα σου πάρει τη δουλειά ελα να ξανακάνεις ποστ.η το χειρότερο (για σένα) να τον έχεις προιστάμενο σου και να στη λέει.Ε τζάμπα τα φροντιστήρια , τα έξοδα αν σπουδάζεις επαρχία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, αν σε κάποιον δεν αρέσει ο προγραμματισμός δεν θα γίνει ποτέ προγραμματιστής όσο και να προσπαθήσει. Θα τα παρατήσει αργά ή γρήγορα.

Δεν είναι μια απλή δουλειά γραφείου, απαιτεί πολλά άλλα που πρέπει να τα'χεις μέσα σου και να το γουστάρεις.

Στις σχολές δεν μαθαίνεις καμία από τις "πιασάρικες" γλώσσες προγραμματισμού, ειδικά σε καλό επίπεδο (ούτε σε ΑΕΙ ούτε σε ΤΕΙ). Λίγο Java και C++, κι αυτές επιφανειακά. Δεν βγαίνεις προγραμματιστής, πληροφορικάριος βγαίνεις. Έχεις το θεωρητικό υπόβαθρο για να ασχοληθείς με πάρα πολλά αντικείμενα του χώρου της Πληροφορικής (και είναι ατελείωτα).

Μαθαίνεις πώς να προγραμματίζεις και όχι τις εντολές μιας γλώσσας. Και αυτό κάνει την εκμάθηση οποιασδήποτε γλώσσας πολύ πιο εύκολη.

Το με τι θα ασχοληθείς μετά το τέλος της σχολής είναι θέμα του τι πραγματικά σου αρέσει και των συγκυριών που θα προκύψουν στην επαγγελματική σου πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι δουλειά θα κάνεις όταν βρεις?Θες να ασχοληθείς με πολυμέσα?Χρειάζεσαι προγραμματισμό.Θες να σχοληθείς με δίκτυα?Τα ρουτερ πως προγραμματίζονται εκ θεού?Μα είσαι τρελάρας και γουστάρεις Τεχνητή Νοημοσύνη .Πάλι μια prolog τι θες.Η στην τελική θες να ασχοληθείς με hardware?E θα πρέπει να ξέρεις γλώσσα υλικού.Ημαρτον δλδ πτυχιακή τι πήρες, βιβλιογραφική?

 

Συνεχιζω να πιστευω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να ξερεις προγραμματισμο για να δουλεψεις σε καποιους τομεις της πληροφορικης.. Και να αναφερω οτι η πτυχιακη μου ειναι "μετρηση αποδοσης σε ασυρματα τοπικα δικτυα".. Δηλαδη στηνουμε ενα ασυρματο LAN και με καταλλληλο software μετραμε σε διαφορες αποστασεις και με διαφορα εμποδια ποσα πακετα φτανουν σωστα κλπ κλπ (και εννοειται καποιος σχολιασμος των αποτελεσματων)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλλληλο software

 

Να φανταστώ ότι και το software αυτό δημιουργήθηκε εκ θεού?Κάποιοι δεν κάθησαν να το προγραμματίσουν?Οτι λογισμικό κυκλοφορεί πως έγινε?Μόνο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια.. Αλλα δεν χρειαζεται να το κανω εγω.. Αυτος που το εκανε ηταν προγραμματιστης (μια ομαδα προγραμματιστων δλδ)..

 

Δλδ πιστευεις οτι δεν υπαρχει καμια δουλεια πληροφορικαριου που να μην χρειαζεται γνωσεις προγραμματισμου;; Κ δεν μιλαω για πωλητης σε καταστημα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...