Προς το περιεχόμενο

dvsd to avi


dll.hal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιρνω το αρχειο αποτην ψηφιακη (panasonic 230) στον δισκο μου.ομως :

το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο (5 λεπτα 550mb) και δεν το παιζει το dvdplayer home που εχω ενω παιζει κανονικα ολα τα αλλα .avi.

χρησιμοποιωντας το gspot βλεπω

31161177dc3.th.jpg

τι πρεπει να κανω για να μικρυνει το αρχειο και να το βλεπω στο home dvd player?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει για DVD player που να υποστηρίζουν AVI με DV video stream αλλά και να υπάρχουν, προφανώς το δικό σου δεν είναι ένα απ' αυτά. Θα πρέπει να περάσεις το αρχείο από κάποιο πρόγραμμα μετατροπής video γενικής χρήσης (π.χ. SUPER, MediaCoder κ.ά.) και να ορίσεις να παραχθεί ένα AVI με video stream συμπιεσμένο κατά DivX ή XviD και stream ήχου συμπιεσμένο κατά mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις ετσι ? η πρεπει να τσεκαρω και το stream copy?

ενα με divx που εκανα η εικονα ηταν πιξελιασμενη αρκετα..

ποιες ρυθμισεις να προτιμησω? η εικονα ειναι για απλη τηλεοραση..

23298376aa5.th.jpg

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν τσεκάρεις το Stream Copy, το αντίστοιχο stream δε θα υποστεί καμμία επεξεργασία και θα μεταφερθεί αυτούσιο στο νέο αρχείο. Χρήσιμο σε περιπτώσεις που θέλεις να επανακωδικοποιηθεί π.χ. μόνο το video, διατηρώντας τον ήχο στο format που ήδη είναι.

 

 

Eίναι αναμενόμενο να έχεις «πιξελιασμένη» εικόνα (ορατά macrobolocks). Τα DV-AVI που παράγουν οι κάμερες έχουν frame πολύ μεγάλων διαστάσεων -720x576 στο PAL πρότυπο- για να μπορεί να διατηρηθεί αρκετό ποσοστό της ποιότητας με μέσο bitrate μόλις 1008Kbps (αν οι ρυθμίσεις που έκανες είναι αυτές που φαίνονται στο screenshot). Για να αποφύγεις τα macroblocks, υπάρχουν δύο τρόποι. Αν θες να κρατήσεις την ίδια ανάλυση (ή κάποια χαμηλότερη μεν, πάλι υψηλή δε), θα πρέπει να αυξήσεις σημαντικά το μέσο bitrate του video stream. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις αναλογική αύξηση στο μέγεθος του τελικού αρχείου. Αν πάλι σε ενδιαφέρει να έχεις απόλυτα προβλέψιμο μέγεθος τελικού αρχείου, υπολογίζεις με ένα bitrate calculator το ζητούμενο μέσο bitrate που πρέπει να στοχεύσεις και μετά κάνεις μία εκτίμηση για το κατά πόσο πρέπει να μειωθεί με resize η ανάλυση από το αρχικό 720x576. Δοκίμασε π.χ. 512x384 ή 512x400 (που έχει ίδιο λόγο πλευρών με τον αρχικό), θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

 

Κι ένα hint για τον ήχο. Αν το DVD player σου υποστηρίζει mp3 των 32000 Ηz, καλύτερα να επιλέξεις το ίδιο Sampling Frequency για το mp3 που θα παράγει το SUPER, για να μην εξαναγκάσεις το πρόγραμμα σε resampling του ήχου που μειώνει αισθητά την ποιότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχειο προς μετατροπη εχει χαρακτηριστικα :

dlldf5.th.jpg

απο οτι παρατηρησα και τα αλλα που τραβηξα εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα.

για xvid με το super ,απο εμπειρια σου,τι ρυθμισεις θα μου προτεινες?

εκανα καμμια 10αρια μετατροπες και να σου πω την αληθεια μου ,δεν εμεινα ικανοποιημενος...

και κατι αλλο:

αν θελησω τα αρχεια που εχω στην ψηφιακη,να τα κανω dvd,για να τα δω και στην tv ,τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με αυτές τις ρυθμίσεις:

 

t1164362_Untitled.png

 

 

αν θελησω τα αρχεια που εχω στην ψηφιακη,να τα κανω dvd,για να τα δω και στην tv ,τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω.

 

Στο Output Container υπάρχει επιλογή "vob DVD Compliant". Μετά, από το/α παραγόμενο/α vob αρχεία μπορείς να φτιάξεις DVD δισκάκι με ένα DVD authoring πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο τις υποδειξεις σου και μετα απο αρκετο ψαξιμο,για την δημιουργια .(xvid )avi κατεληξα σε 480/320 αναλυση...

παμε στο δευτερο ...

το παραγομενο απο την καμερα .(dvsd )avi η απο το pinnacle (dvsd )avi ,μετα απο το κοψε ραψε, για να εχω οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα με ποιο προγραμμα να το κανω dvd σε δισκακι ?

πηρα μια ιδεα με το pinnacle αλλα θα ηθελα και αλλες γνωμες...

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...