Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για περιστροφή εικόνας βίντεο ~ rotate video


S.M.Greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω το nokia 6280 και έχω τραβήξει μερικα΄βίντεο τα οποία θέλω να βάλω στο youtube αλλα η εικόνα δεν είναι στις σωστές μοίρες.Δηλαδή είναι προς τα πλάγια η εικόνα...δεν ξέρω αν καταλαάωατε (αν δεν καταλάβατε πέιτε μου να το εξι΄σω καλύετερα) και αν το ανεβάσω στο ιντερνετ θα στραβόνετε όποιιος το βλέπει.

Το πρόγραμμα τις νοκια μπορεί να κάνει περισροφή 90 μοίρες και να το βλέπω σαν άνθρωπος αλλα μόνο για να το δω.Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να βάλω μεσα το βίντεο και να μου το ετιμα΄σει σε καλές μοίρες ωστε νατ ο ανεβάσω?

 

Παιδιά το χρείαζομαι, αν δεν καταλάβατε τι ζητάω Plz Πείτε το μου να το εξηγήσω καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τίτλο που είχες βάλει:

 

Πρόγραμμα για κινητό.HELP

 

... μπορεί να το είδε κανείς που ξέρει και να το προσπέρασε. :-) Να βάζεις πιο περιγραφικούς τίτλους!

 

Λοιπόν, δεν ξέρω σε τί φορμάτ είναι τα αρχεία σου, αλλά ξέρω δύο προγράμματα που κάνουν περιστροφή, και τα δύο δωρεάν.

 

Το Windows Movie Maker, που είναι ενσωματωμένο στα Windows XP.

Θα πας στο Collections, Video Effects, Rotate (διαλέγεις τη γωνία που θες).

 

Το VirtualDub: http://virtualdub.sf.net/

Στο Video, Filters έχει δύο φίλτρα Rotate.

 

Δοκίμασε αυτά τα δύο ή περίμενε να απαντήσει κανείς που ξέρει απʼ αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Με τον τίτλο που είχες βάλει:

 

Πρόγραμμα για κινητό.HELP

 

... μπορεί να το είδε κανείς που ξέρει και να το προσπέρασε. :-) Να βάζεις πιο περιγραφικούς τίτλους!

 

Λοιπόν, δεν ξέρω σε τί φορμάτ είναι τα αρχεία σου, αλλά ξέρω δύο προγράμματα που κάνουν περιστροφή, και τα δύο δωρεάν.

 

Το Windows Movie Maker, που είναι ενσωματωμένο στα Windows XP.

Θα πας στο Collections, Video Effects, Rotate (διαλέγεις τη γωνία που θες).

 

Το VirtualDub: http://virtualdub.sf.net/

Στο Video, Filters έχει δύο φίλτρα Rotate.

 

Δοκίμασε αυτά τα δύο ή περίμενε να απαντήσει κανείς που ξέρει απʼ αυτά.

 

Ερωτηση...εχουμε απωλεια ποιοτητας στην εικονα κατα την περιστροφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το nokia 6280 και έχω τραβήξει μερικα΄βίντεο τα οποία θέλω να βάλω στο youtube αλλα η εικόνα δεν είναι στις σωστές μοίρες.Δηλαδή είναι προς τα πλάγια η εικόνα...δεν ξέρω αν καταλαάωατε (αν δεν καταλάβατε πέιτε μου να το εξι΄σω καλύετερα) και αν το ανεβάσω στο ιντερνετ θα στραβόνετε όποιιος το βλέπει.

Το πρόγραμμα τις νοκια μπορεί να κάνει περισροφή 90 μοίρες και να το βλέπω σαν άνθρωπος αλλα μόνο για να το δω.Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να βάλω μεσα το βίντεο και να μου το ετιμα΄σει σε καλές μοίρες ωστε νατ ο ανεβάσω?

 

Παιδιά το χρείαζομαι, αν δεν καταλάβατε τι ζητάω Plz Πείτε το μου να το εξηγήσω καλύτερα

 

Τι βίντεο ειναι αυτα που θέλεις να ανεβάσεις σο youtube ??

Νομίζω ότι δεν τα τράβηξες απο nokia 6280 αλλά απο ένα άλλο καλύετερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση...εχουμε απωλεια ποιοτητας στην εικονα κατα την περιστροφη?

 

Αν γίνει περιστροφή και επανακωδικοποίηση του video: Ναι, την απώλεια ποιότητας που θα είχες σε οποιαδήποτε περίπτωση επανακωδικοποίησης.

 

Αν γίνει περιστροφή on-the-fly, από το πρόγραμμα/codec αναπαραγωγής: Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το VirtualDub: http://virtualdub.sf.net/

Στο Video, Filters έχει δύο φίλτρα Rotate.

Πολύ σωστά.

Υπάρχεί το φίλτρο Rotate που σου δίνει τη δυνατότητα να περιστρέψεις το video ανά 90 μοίρες.

Και το φίλτρο Rotate 2 που μπορείς να περιστρέψεις το video όσες μοίρες θες εσύ επίσης μπορείς να δώσεις ότι χρώμα θες εσύ στα κενά μέρη ή να τα κάνει crop.

 

Ερωτηση...εχουμε απωλεια ποιοτητας στην εικονα κατα την περιστροφη?

Φυσικά και θα έχεις απώλεια στην ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δοκιμασα το προγραμμα αλλα πλατυαζει την εικονα με τα φιλτρα που δοκιμασα...

 

Καποια λυση ? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποιο πρόγραμμα από τα 2 που αναφέρθηκαν στο θέμα; Windows Movie Maker ή VirtualDub+Rotate filter;

2. Τί εννοείς «πλατυάζει»; Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις ένα screenshot από το «πριν» κι ένα από το «μετά» για να γίνει άμεσα αντιληπτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1. Ποιο πρόγραμμα από τα 2 που αναφέρθηκαν στο θέμα; Windows Movie Maker ή VirtualDub+Rotate filter;

2. Τί εννοείς «πλατυάζει»; Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις ένα screenshot από το «πριν» κι ένα από το «μετά» για να γίνει άμεσα αντιληπτό;

 

 

Με το VirtualDub+Rotate filter δοκιμασα. Δειχνει τα προσωπα πιο...κοντοχοντρα απο οτι ειναι. Δυστυχως για λογους προσωπικων δεδομενων , ειναι δημοσιο προσωπο το ενα δεν μπορω να δωσω screenshot.

 

Επισης ενα αρχειο 87 ΜΒ δυο λεπτων το κανει 2.3 GB....Λογικο ?

 

Ευχαριστω παντως.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Τί ανάλυση είχε το αρχικό σου video και τί ανάλυση το τελικό;;

 

Το άλλο θέμα που θέτεις για το μέγεθος: Ναι, λογικό. Μάλλον δεν επέλεξες στο VirtualDub ποιος codec θα χρησιμοποιηθεί (και με τί ρυθμίσεις bitrate) για την κωδικοποίηση του νέου video που θα προκύψει. Οπότε, το πρόγραμμα επιλέγει εξ ορισμού video τύπου RAW, το οποίο σημαίνει καμία απολύτως συμπίεση και συνεπακόλουθα τεράστια μεγέθη αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Τί ανάλυση είχε το αρχικό σου video και τί ανάλυση το τελικό;;

 

Το άλλο θέμα που θέτεις για το μέγεθος: Ναι, λογικό. Μάλλον δεν επέλεξες στο VirtualDub ποιος codec θα χρησιμοποιηθεί (και με τί ρυθμίσεις bitrate) για την κωδικοποίηση του νέου video που θα προκύψει. Οπότε, το πρόγραμμα επιλέγει εξ ορισμού video τύπου RAW, το οποίο σημαίνει καμία απολύτως συμπίεση και συνεπακόλουθα τεράστια μεγέθη αρχείων.

 

 

1-Video: MJPG 640x480 30.00fps 9218Kbps [FUJIFILM AVI STREAM 0100 0]

Audio: PCM 11024Hz mono 88Kbps [Audio 1]

 

 

2-Video: 640x480 30.00fps 221186Kbps [Video 0]

Audio: PCM 11024Hz mono 88Kbps [Audio 1]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελες δεξιά ή αριστερή στροφή 90 μοιρών στο video σου, κάτι έκανες λάθος μάλλον γιατί το τελικό αρχείο θα έπρεπε κανονικά να έχει ανάλυση την ανάποδη του αρχικού, δηλαδή από 640x480 να γίνει 480x640. Εκτός αν ήθελες 180 μοιρών στροφή, δηλαδή να φέρεις το επάνω, κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελες δεξιά ή αριστερή στροφή 90 μοιρών στο video σου, κάτι έκανες λάθος μάλλον γιατί το τελικό αρχείο θα έπρεπε κανονικά να έχει ανάλυση την ανάποδη του αρχικού, δηλαδή από 640x480 να γίνει 480x640. Εκτός αν ήθελες 180 μοιρών στροφή, δηλαδή να φέρεις το επάνω, κάτω.

 

 

Αριστερα 90 μοιρες αριστερα ηθελα...Τελος παντω ερασιτεχνικο βιντεο ειναι οποτε δεν αξιζει παραπανω προσπαθεια.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως, στο VirtualDub εκτός του Rotate filter πρόσθεσες και κάποιο επιπλέον φίλτρο που εφάρμοσε resize στο καρέ; Ειλικρινά, δε βλέπω άλλο τρόπο να συνέβη κάποιο λάθος, καθώς η ρύθμιση του Rotate είναι πάρα πολύ απλή. Κάνοντάς το add με διπλό κλικ, το μόνο που σε ρωτάει είναι τί περιστροφή θέλεις:

 

post-4351-129063108151_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...