Προς το περιεχόμενο

dual boot


maverick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δική μου συμβουλή είναι να δοκιμάσεις να βάλεις τον lilo αντί για τον grub. Στο Desktop pc που έχω καμια διανομή που έχω δοκιμάσει (suse, fedora, arch) δεν έπαιξε με grub ενώ με lilo παίζανε κανονικά. Και σε ότι άλλο pc είχα δοκιμάσει έπαιζε κανονικά με grub. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται (μάλλον αυτό είναι) στην μητρική. Πληροφοριακά έχω την gigabyte η οποία έχει το 875P chip. Πιθανόν σε αυτό είτε στον controller της intel που ελέγχει τον σκληρό. Είτε απλά πήρα το κομάτι που δεν παίζει. χαχα

 

παλι να ευχαριστησω οσους απαντησαν αλλα παιδια ειμαι εντελως ασχετος και ειναι η πρωτη μου επαφη (και τραυματικη) στα linux.

 

 

οτι σας γραφω σας το γραφω απο το live cd του kubuntu!!

κατεβασα ενα αρχειο lilo αλλα δεν ξερω καν να το τρεξω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για αν υπάρχει το lilo σαν πρόγραμμα στα repositories του kubuntu. Αν μπορει να κάποιος να πει στον φίλο μας αν υπάρχει για να το κάνει εγκατάσταση απο την κονσόλα και να μην μπλέξει με compile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου ... αφού λες ότι είναι η πρώτη σου προσπάθεια θα έλεγα να μην μπλέξεις με άλλο bootloader (δλδ lilo). Αφού μπαίνεις με live cd, ψάξε να βρεις το partition όπου έχει γίνει η εγκατάσταση του kubuntu και βρες το αρχείο menu.lst του grub όπως έγραψα κ πριν. Πόσταρέ το να δούμε τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...