Προς το περιεχόμενο

Windows XP Service Pack 3 Alpha


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
To SP3 των Windows XP κυκλοφόρησε σε πολύ μικρό αριθμό testers

[πιθανόν μικρότερο και από τον αντίστοιχο που λαμβάνει μέρος στο testing του Vista SP1]

και, σύμφωνα με αναφορές, το μέγεθός του είναι 350ΜΒ.

To update περιλαμβάνει fixes που διορθώνουν περισσότερα απο 900 προβλήματα, πολλά απο τα οποία έχουν επιλυθεί με hotfixes που κυκλοφόρησαν μετά το SP2.

 

Η κωδική ονομασία του build είναι 5.1.2600.3180 [xpsp.070718-2058] και το software βρίσκεται ακόμα στο στάδιο Alpha, πράγμα που σημαίνει ότι είναι σχεδόν απίθανο [για να μην πούμε εντελώς απίθανο] με τα σημερινά δεδομένα να το δούμε πριν το τέλος του 2007.

Δυστυχώς, για τις ημερομηνίες διάθεσης του SP3 επικρατεί η ίδια σύγχυση όπως γι' αυτές του Vista SP1.

 

Πηγή: winbeta.org

 

Nα προσθεσω οτι κυκλοφορει σε torrent για ολους τους βιαστικους οπως εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο wikipedia αναφερει αυτα:

will include additional support for doing true "per-user" application installation. Another webpage[33] suggests improvements on managing the list of "hidden" wireless networks. Otherwise the service pack will only be a collection of security and reliability improvements.

 

οποτε λογικα δεν περιμενουμε κ πολλα παραπανω εκτος απροοπτου :-D

 

Το SP2 ειχε και drivers ανανεωμενους. Πχ την 5900 που ειχα τοτε την αναγνωριζε αμεσως. Ελπιζω το SP3 να εχει drivers για SATA δισκους.

 

Τα vista εχουν αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη και το xp2 αναγνωριζει κανονικα δισκους ΣΑΤΑ φιλε μου χωρις κανενα προβλημα, απλα το sp3 θα θωρακιζει το συστημα σε θεματα ασφαλειας και θα εχει περισσοτερες δυνατοτητες σε οτι αφορα τους drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη και το xp2 αναγνωριζει κανονικα δισκους ΣΑΤΑ φιλε μου χωρις κανενα προβλημα, απλα το sp3 θα θωρακιζει το συστημα σε θεματα ασφαλειας και θα εχει περισσοτερες δυνατοτητες σε οτι αφορα τους drivers...

 

Nope. Oι JMB36x controllers της JMicron απλά δεν. Ούτε τα native SATA ports του ICH8/ICH8R southbridge. Φαντάζομαι και μύριοι άλλοι ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι σε SATA Controller δισκο χωρις drivers δεν εχω βαλει ακομα.

Καθημερινα τα κλασσικα ... F6 , φορτωμα και βλεπεις δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι σε SATA Controller δισκο χωρις drivers δεν εχω βαλει ακομα.

Καθημερινα τα κλασσικα ... F6 , φορτωμα και βλεπεις δισκο.

 

Μία από τα ίδια.

 

Και εγώ θα ήθελα να βγουν πριν το τέλος του χρόνου, αλλά δεν το βλέπω. -και εγώ το διάβασα κάπου-

 

Αυτό περί "χείμαρρο" που λες, ακόμα είναι νωρίς να δοκιμάσουμε κάτι. Ας περιμένουμε λίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος ? δηλαδη αντιμετωπισαμε προβληματα οταν βγηκε το SP2 ?

 

Να π.χ. ένα πρόβλημα που δημιούργησε το SP2 και λύθηκε εκ των υστέρων με hotfix: http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=84517

 

Το μεγάλο θετικό των service packs για μένα είναι ότι επιτρέπουν ενσωμάτωση σε CD (slipstreaming), και έτσι με την εγκατάσταση έχεις ενημερωμένο σύστημα χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις 100Mb hotfixes... Εκτός αυτού, το προβληματικό Windows Update σε συνδυασμό με τον Windows Installer δε χρειάζεται να ψάχνουν όλα τα updates για να δουν τι χρειάζεται να κατεβάσουν, κι έτσι το σύστημα πάει καλύτερα (αποφεύγεται για λίγο το κλασσικό πρόβλημα με το 100% cpu usage από το svchost.exe).

 

Εγώ πάντως ψήθηκα, θα το κατεβάσω κι ας είναι και alpha...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2008 παίδες, με το καλό

http://www.microsoft.com/windows/lifecycle/servicepacks.mspx

 

Last Updated: March 28, 2007

 

tsp , αφου υπαρχει σε beta , την κατεβαζω και δοκιμαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρέ 'συ φίλε ntg_net στον πίνακα με τις κυκλοφορίες http://www.microsoft.com/windows/lifecycle/servicepacks.mspx η Microsoft ανακοινώνει της ημερομηνίες που θα είναι έτοιμες οι πλήρεις εκδόσεις,

Εννοείται φίλε μου ntg_net οτι η beta εκδόσεις (μισές των κανονικών και με ενδεχόμενα λάθη και προβλήματα) προηγούνται των κανονικών εκδόσεων.

Να είσαι σίγουρος οτι η επίσημη τελική έκδοση, που θα διατίθεται και απο τις σελίδες της Microsoft, θα εμφανιστεί το 1H CY2008 όπως ακριβώς αναφέρεται απο την Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows XP SP3 :S Πρώτη φόρα το ακούω αυτό. Κάθε μέρα που μπένω στην σελίδα της Microsoft δεν έχω δει που θενά SP3. Μήπως το έχουν δημοσιεύσει και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

 

Εγραψα παραπανω την πηγη

 

ntg_net kita3a sti Microsoft kai 8a kikloforisi gia SP3 kai exeis dikio. sorry pou den eimoun sigouros gi' auto pou eleges. :( 100%

alla protou vgoun ta win vista epsaxna sto internet na do an kikloforisi to sp3 kai telika diavasa oti einai fimes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...