Προς το περιεχόμενο

Μέτρηση επισκεψιμότητας


jimkats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως όλες οι εταιρίες που κάνουν hosting παρέχουν και κάποιο πρόγραμμα για να βλέπουν οι πελάτες τα στατιστικά των σελίδων τους. Ένα από αυτά τα προγράμματα είναι και το awstats. Πιστεύω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ρωτήσεις το πώς μπορείς να δεις τα στατιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wraio episis website gia na vlepeis visits, country, city kai loipa go to http://www.statcounter.com! Mboreis episis na pas sto website http://www.counterdata.com! Mboreis na ftiakseis counter eukola opws evala kai egw sto diko mou website http://www.aboutsamos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 9 χρόνια αργότερα...

Τα χρονια περασαν, διαφορα αλλαξαν στο μεταξυ, με το βασικοτερο οτι τα google analytics εχουν σχεδον καθιερωθει στον τομεα των στατιστικων.
Βεβαια, καθε web server εχει και τα δικα του στατιστικα.

Το ερωτημα μου ειναι, αν εν ετει 2021,
υπαρχει καποιος τροπος, να δω 'ποσο καλα τα παει' ενα site απο πλευρας επισκεψιμοτητας,
σε συγκριση με ανταγωνιστικα sites αλλα και γενικοτερα.

Τα google analytics του καθε site, ειναι private,
οποτε φανταζομαι παιζουν γενικοτερα κατα προσεγγιση/εκτιμητικες καταστασεις,
αλλα το θεμα ειναι ποσο αξιοπιστες μπορει να ειναι αυτες οι ενδειξεις επισκεψιμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/6/2021 στις 10:02 ΠΜ, mindreader είπε

'ποσο καλα τα παει' ενα site απο πλευρας επισκεψιμοτητας,
σε συγκριση με ανταγωνιστικα sites αλλα και γενικοτερα.

δεν νομίζω πως υπαρχει τρόπος να το μάθεις αυτό. Τα στατιστικά πλέον είναι όλα private και δεν έχουν κανένα λόγο να τα μοιράσουν σε ανταγωνιστές. Δεν είναι όπως παλιά που βάζανε ένα μετρητή και ανέβαινε με κάθε refresh ο αριθμός! (τι θυμήθηκα - αχ 56αρι μοντεμ!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/06/2021 at 10:02, mindreader said:

Το ερωτημα μου ειναι, αν εν ετει 2021,
υπαρχει καποιος τροπος, να δω 'ποσο καλα τα παει' ενα site απο πλευρας επισκεψιμοτητας,
σε συγκριση με ανταγωνιστικα sites αλλα και γενικοτερα.

Τα google analytics του καθε site, ειναι private,
οποτε φανταζομαι παιζουν γενικοτερα κατα προσεγγιση/εκτιμητικες καταστασεις,
αλλα το θεμα ειναι ποσο αξιοπιστες μπορει να ειναι αυτες οι ενδειξεις επισκεψιμοτητας.

Υπάρχουν εργαλεία που το κάνουν αυτό κατά προσέγγιση, δοκίμασα κάποια site που έχω πρόσβαση σε analytics για να συγκρίνω αποτελέσματα και πέφτουν σχετικά κοντά. Το μόνο δωρεάν που ήταν αρκετά κοντά στο να βρει το traffic ήταν ubersuggest και αυτό σε site που έχουν αρκετή μηνιαία οργανική επισκεψιμότητα, προφανώς τα χορηγούμενα στατιστικά είναι αδύνατο να τα δεις. Και όταν λέω κοντά εννοώ να πέφτει μέσα σε επίπεδο χιλιάδας, όχι παρακάτω. Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι το ahrefs αλλά έχει σημαντικό κόστος. Τώρα τελευταία δοκιμάζω το visibility.gr, χωρίς να έχω ασφαλή συμπεράσματα ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...