Προς το περιεχόμενο

Να επέμβει η Κυβέρνηση για τα υβριστικα βίντεο Τούρκων


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΠΟΡΕΙ η Τουρκία να επιβάλλει στο Youtube να περιοριστούν άρθρα και βίντεο για τον Κεμάλ όμως το ίδιο θα πρέπει να συμβεί και για την περίπτωση της Ελλάδας, όπου ανιστόρητοι και κομπλεξικοί Τούρκοι χρήστες βρίζουν την χώρα μας με άσχημα σχόλια για το έθνος και τον στρατό μας. Να τους κόψουμε τα χέρια. Ας επέμβει τώρα η Ελληνική Κυβέρνηση ζητώντας ανάλογα μέτρα και αφαίρεση του επίμαχου υλικού. Πολλά από αυτά είναι σκέτη αηδία και δεν έχουν καμμία βάση επιχερημάτων.

Αναλυτικά: Δικαστήριο της Τουρκίας διέταξε τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών της χώρας να εμποδίσουν την πρόσβαση των χρηστών στο YouTube εξαιτίας βίντεο που προσβάλλουν τον Κεμάλ και πρόσωπα της σύγχρονης πολιτικής

Το Δικαστήριο επιλήφθηκε του θέματος μετά από καταγγελία κατοίκου της πόλης Σεβάστεια ότι το YouTube φιλοξενεί βίντεο χρηστών τα οποία δυσφημούν τον Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ, τον πρόεδρο Αμπντουλάχ Γκιουλ, τον πρωθυπουργό Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν καθώς και το στρατό της χώρας. Είναι η δεύτερη φορά που η Τουρκία επιβάλλει απαγόρευση πρόσβασης στο YouTube, καθώς τον περασμένο Μάρτιο η Turk Telecom, ο μεγαλύτερος πάροχος της χώρας, ενεργοποίησε φραγή στο YouTube εξαιτίας ενός βίντεο που προσέβαλλε τον Κεμάλ. Από την πλευρά της η YouTube δήλωσε έτοιμη να συνεργαστεί με τις τουρκικές αρχές για την επίλυση του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φαντάζεσαι την αντίδραση στην Ελλάδα αν γίνει ενα τέτοιο μέτρο ?

 

Θα ξεσηκωθούν όλοι οι φιλελεύθεροι - διεθνιστές - κδεξερωτιαλλο κ θα διερριγνύουν τα ιμάτια τους για φίμωση της ελευθερίας του λόγου .

 

(Το ότι αυτό που φιμώνεται , προσβάλλει την χώρα τους κ την ιστορία αυτής , είναι ψιλά γράμματα ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να καταλάβω: Εάν επιβάλλουμε κι εμείς φίμωση στο YouTube όπως κάνουν οι Τούρκοι...

 

... σε τι θα διαφέρουμε από τις ανελεύθερες πρακτικές λογοκρισίας της γείτονος τις οποίες καταδικάζουμε μετά βγδελυγμίας όποτε μπορέσουμε;

 

:?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί - που πιστεύω οτι έχεις - οτι αυτή η μανία για παντός είδους ελευθερία κατέληξε σε άκριτη ασυδοσία ?

 

Το ότι θα γίνει περιορισμός - κόψιμο κάποιων βίντεο που προσβάλλουν την χώρα, δεν μας κάνει ίσους κ όμοιους με την γείτονο χώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έχεις σκεφτεί - που πιστεύω οτι έχεις - οτι αυτή η μανία για παντός είδους ελευθερία κατέληξε σε άκριτη ασυδοσία ?

 

Δύο ερωτήματα:

 

1. Από τις παντός είδους ελευθερίες, ποιές θα επιτρέπεται και ποιές θα απαγορεύεται;

 

2. Ποιός θα κρίνει ποιές ελευθερίες επιτρέπονται και ποιές απαγορεύονται;

 

Το ότι θα γίνει περιορισμός - κόψιμο κάποιων βίντεο που προσβάλλουν την χώρα, δεν μας κάνει ίσους κ όμοιους με την γείτονο χώρα .

Τρίτη ερώτηση:

Γιατί δεν μας κάνει ίσους κι όμοιους στις πρακτικές και στον τρόπο που αντιμετωπίζουμε όσες απόψεις δεν γουστάρουμε;

Πού διαφέρουμε; Στο ότι εμείς έχουμε πιο ωραία νησιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1+2 = Εκλέγουμε κυβέρνηση για να αντιπροσωπεύει την χώρα .

Επίσης υπάρχει βουλή κ Πρόεδρος της Δημοκρατίας .

Οπότε όλοι αυτοί θα κρίνουν κ θα επιλέξουν ποιές ελευθερίες επιτρέπονται κ ποιές οχι .

Όπως κ γίνεται .

 

3) Δεν νομίζω οτι υπάρχει γενικότερη λογοκρισία επι παντός θέματος .

Το αντίθετο ναι .

Το ότι σε κάποια θέματα θα ήταν καλό να υπάρχει περιορισμός , λέω κ πάλι οτι δεν μας εξισώνει .

Αντίθετα θα ήταν ευκαιρία για να αποκτηθεί σεβασμός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1+2 = Εκλέγουμε κυβέρνηση για να αντιπροσωπεύει την χώρα .

Επίσης υπάρχει βουλή κ Πρόεδρος της Δημοκρατίας .

Οπότε όλοι αυτοί θα κρίνουν κ θα επιλέξουν ποιές ελευθερίες επιτρέπονται κ ποιές οχι .

Όπως κ γίνεται .

Δυστυχώς δεν είναι το σωστό topic για να εκδηλώσω την αντίθεσή μου στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι, ευτυχώς για εμάς, αυτοί οι κατά τα άλλα άχρηστοι (Βουλή + Πρόεδρος της Δημοκρατίας) δεν μπορούν να αποφασίζουν έτσι αυθαίρετα ποιές ελευθερίες επιτρέπονται και ποιές όχι. Ευτυχώς.

 

3) Δεν νομίζω οτι υπάρχει γενικότερη λογοκρισία επι παντός θέματος .

Το αντίθετο ναι .

Το ότι σε κάποια θέματα θα ήταν καλό να υπάρχει περιορισμός , λέω κ πάλι οτι δεν μας εξισώνει .

Αντίθετα θα ήταν ευκαιρία για να αποκτηθεί σεβασμός .

Μάλιστα. Με τη λογοκρισία και την επιλεκτική ελευθερία έκφρασης αποκτάται σεβασμός. ΟΚ.

 

Δεν μου απάντησες όμως: εάν εφαρμόζαμε κι εμείς όσα εφαρμόζουν οι Τούρκοι (και για τα οποία τους κατηγορούμε ως φασίστες - αντιδημοκράτες - αλήτες - δενξέρωκιεγώτι), πού θα διαφέραμε; :?

 

Περιμένω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντήσω στο τρίτο ερώτημα θα πρέπει να σου παραθέσω συντάγματα , νόμους , πολιτεύματα κλπ των δυο χωρών κ να γίνει σύγκριση μεταξύ τους .

Το ότι δέχομαι οτι αυτό το μέτρο προστατεύει την χώρα μου κ την ιστορία της δεν με κάνει ίση κ όμοια .

 

Βtw με τι θεωρείς οτι μπορεί ν'αποκτηθεί σεβασμός στην Ελλάδα την τρέχουσα περίοδο ?

 

Επίσης αν θεωρείς άχρηστους την Βουλή κ τον Π.Τ.Δ τι θα ήθελες στην θέση τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα λογοκρινουμε το youtube , αύριο το ινσομνια , μεθαύριο θα απαγορεψουμε το νετ . Επίσης μπορούμε να απαγορεύσουμε να κυκλοφορούν άνθρωποι που έχουν μούσι ,ξανθό μαλλί . μακρύ μαλλί (ακραία παραδείγματα , αλλά θέλω να δείξω πως είναι στέρηση ελευθερίας ) . Στο youtubε ανεβάζουν βιντεακια κάποιοι για να δείξουν τις πολιτικές - πατριωτικές κλπ. πεπιθησεις , τις οποίες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν κάπου αλλού. Υπάρχει και η πλειονότητα που χρησιμοποιεί το tube για χαβαλέ .

 

 

Αλλα δεν άκουσα κάποιον να κρίνει και τα δικά μας διαμάντια για τα βιντεακια τους κατα Αλβανων - Τουρκων - Κονγκολεζων και δεν ξέρω γω τι άλλο. Πρέπει να καταλαβαιτε πως τόσα ξέρουν - τόσα λένε και τόσα δείχνουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι τότε ότι πρέπει να επέμβει και η τουρκική κυβέρνηση για να απαγορεύσει πολύ ωραία βιντεάκια, όπως αυτό με τον διακριτικό τίτλο "Fuck Turkey";

 

Στα υπόλοιπα με κάλυψε πλήρως ο paredwse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντήσω στο τρίτο ερώτημα θα πρέπει να σου παραθέσω συντάγματα , νόμους , πολιτεύματα κλπ των δυο χωρών κ να γίνει σύγκριση μεταξύ τους .

Το ότι δέχομαι οτι αυτό το μέτρο προστατεύει την χώρα μου κ την ιστορία της δεν με κάνει ίση κ όμοια .

 

Επικαλείσαι τους τουρκικους νομους που περιοριζουν τις ατομικες ελευθεριες και τους συγκρινεις με τους σαφως καλυτερους ελληνικους, οταν 1-2 posts παραπανω ζητας να γινουν και οι δικοι μας πιο περιοριστικοι, δηλαδη αναλογοι των τουρκικων???

Σε κανει ιση και ομοια, γιατι ακριβως τους ιδιους λογους επικαλουνται και οι τουρκοι κυβερνωντες και συμπαθεις προς αυτους για να τους εφαρμοσουν, δηλαδη προστασια της χωρας τους και της ιστοριας τους (Κεμαλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω οτι ένα μεμονωμένο μέτρο - οχι νόμος - προστασίας της χώρας μου , δεν με κάνει ίση με τον τούρκο.

Είναι πολλές οι διαφορές μας για να θεωρηθώ ίση , ακόμα κ αν αυτό το μέτρο προέρχεται απο την τουρκία .

 

Δλδ αν ενα τέτοιο μέτρο προερχόταν απο την Ρωσία πχ , θα θεωρούμουν κουμμουνίστρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βtw με τι θεωρείς οτι μπορεί ν'αποκτηθεί σεβασμός στην Ελλάδα την τρέχουσα περίοδο ?

 

To name but a few, με το να υπάρχει πρόνοια, σωστοί μεταναστευτικοι νόμοι, η ελπίδα μιας συνταξης, να τους ενδιαφέρει περισσότερο το δύσμοιρο το δάσος απ οτι η καφετέρια και το ρουμ του λετ στον Καιάφα, να σεβόμαστε εμείς τους ξένους που έρχονται στην χώρα για διακοπές, με τον αθλητισμό, με παραγωγή πολιτισμού...

Δηλαδή αν ο paredwse με διέγραφε, θα κέρδιζε αυτόματα και τον σεβασμό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο,επειδή έχω μείνει και λίγο πίσω στα νέα,η Τουρκία συνεχίζει τις διαδικασίες για την είσοδό της στην Ε.Ε. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...