Προς το περιεχόμενο

Laptop φτηνο?


anna1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Ειμαι νεα στη παρεα των υπολογιστων κ ανεπιδεκτη μαθησεως μαλλον, και παιρνω το θαρρος να γραψω εδω μηπως βγαλω καποια ακρη παλι!

 

Θελω ενα λαπτοπ... εχω ήδη 2 βεβαια, αλλα και τα δυο "μισα"!

 

Εχω ενα ΗΡ ο οποιος στους 13μηνες καηκε η οθόνη

και ενα Fujitsu Siemens που δεν δουλευει καθόλου η μπαταρία του και κολλαει ποτε-ποτε λογω υπερφορτωσης προγραμματων....

 

Οπως καταλαβαινετε δεν με συμφερει να φτιαξω κανεναν απο τους δυο αυτους αλλα να παρω καινουριο

 

Παιχνίδια δεν παιζω καθόλου, ουτε πασκεντζα!

Τον θέλω όσο γίνεται μικρότερο-ελαφρύτερο γιατι το πηγαινοφερνω στην δουλεια.

Ποιοτητα εικονας δεν με ενδιαφερει καθολου...

Δεν βλεπω καν εργα εκει...

Σκληρο δισκο θα ηθελα πανω απο 80γιγα...

Θα με ενδιεφερε να εχει bluetooth...κτλ...αλλα οχι και απαραιτητα!

Η χρηση του ειναι σαν "γραφομηχανη", ιντερνετ, αλλα και Photo Shop και Corel 12 ...δυστυχώς, και πολλες φορες ολα μαζι συγχρονως!

 

Οπως καταλαβαινετε χρειαζομαι ενα λαπτοπ που να ειναι γρηγορος, να μην "σερνετε" απο την αποθηκευση στο "κλεισιμο"...

 

Και κυρίως, επειδή είμαι πολύ "γρουσουζα" (2λαπτοπ μισα,ειπαμε) το θελω και φτηνο! Δεν με ενδιαφερει η "ποιοτητα" τοσο πολύ οσο το οτι το προτιμω φτηνο που οταν του χρόνου χαλασει να το πεταξω με ευκολία! Αλλωστε το HP που πηρα τελευταια εκανε 1600ευρα και 13μηνες μου κράτησε!

 

800ευρω και πολλά μου φαινονται να διαθεσω παλι!

 

Για πειτε γνωμες!!!! amd-intel-cure duo κτλ τί διαφορες εχουν;:confused:

 

Υ.Γ. Μηπως να προτιμησουμε κατι σε HP που εχω απο τον αλλο μπαταρια ολοκαινουρια που αν μου χαλασει να εχω τουλαχιστον μια ρεζερβα; M'αρεσε ο ΗΡ γιατι ήταν ελαφρυς, σε αντιθεση με τον Fujitsu...

 

Ευχαριστω απο πριν για τις απαντησεις σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τοσιμπα ετσι ωστε φαινομενα τυπου καιγεται η οθονη στους 13 μηνες να μην επαναληφθουν, αφου και να σου παθει κατι εχει 2 χρονια εγγυηση

και μπορεις να την επεκτηνεις σε 3

γενικα ειναι τα πιο αξιοπιστα για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα αυτο

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985481

 

Ιδιο σωμα με το 6540, ιδια σχεδον χαρακτηριστικα (χωρις bluetooth και χωρις webcam) αλλα σχεδον 100 ευρω φθηνοτερο. Το συγκεκριμενο laptop καθως το αγορασα για μια πελατισα και το δουλεψα 2 μερες μπορω να σου πω μερικα χαρακτηριστικα του

 

Θετικα χαρακτηριστικα

 

-Πολυ καλο πληκτρολογιο

 

-Καλη αυτονομια (πρωτος κυκλος εκφορτισης που εκανα με CD να παιζει απο media player και fullscreen visualisation στις 2 ωρες και 15 λεπτα μεχρι να σβησει στο 3%)

 

-Καλη ποιοτητα κατασκευης και φινιρισμα. Η επανω γυαλιστερη επιφανεια ειναι πολυ καλης ποιοτητας, ενω το σωμα του laptop σου δινει εντυπωση οτι θα κρατησει αρκετο καιρο χωρις να τριξει

 

-Αριστη widescreen οθονη με καλη φωτεινοτητα και contrast.

 

-Πρακτικα multimedia κουμπακια ΑΦΗΣ :)

 

-Πολυ καλη γενικα εργονομια

 

Αρνητικα

 

-Το πληκτρολογιο ζεστενεται αρκετα

 

-Το touchpad θελει εκμαθηση, καθως δεν γλιστραει πολυ, αλλα με αυξηση της ευαισθησιας κατι γινεται.

 

-Θελει λιγο ψαξιμο για να βαλεις XP

 

Αν τελικα το παρεις και θελησεις να του κοτσαρεις XP πανω, μπορω να ανεβασω ενα πακετακι με XP drivers στο rapidshare ωστε να μην ψαχνεσαι και να σου δωσω μερικα tips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να δωσεις λεφτα..δεν εχεις καποιον π να ξερει απο δαυτα να σ φτιαξει το fujitsu...ενα φορματ κ αν εχει μικρη μνημη βαλτου αλλη μια +100ε για μπαταρια.

ποσο παει μια οθονη για το αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οθόνη που σου κάηκε δεν είναι από δικό σου λάθος τότε η HP αναλαμβάνει την ευθύνη μέχρι τους 24 μήνες. Εμένα κάηκε η mb στους 14-15 μήνες και μου πρότειναν ή άλλο μοντέλο ή επιστροφή χρημάτων. Επιστροφή χρημάτων δεν είναι το ποσό που τον πλήρωσες, είναι λίγο παρακάτω λόγω των μηνών που έχουν περάσει εκτός εγγύησης.

Αν δεν κάνω λάθος εδώ είχα πάει:

LOGIN EPE

Commercial Clients (Desktops, Notebooks & Workstations)

Commercial Server and Storage

Commercial Printing (LaserJet Product range, including Mono and Color Laser Printer, MFP)

Designjet products

 

Μεσογείων 549 – 15343,

Αγία Παρασκευή Αττικής (Σταυρός) - Αθηνα

Τηλ: 2106087100

Fax: 2106087123

Κωστας Παναγιωτοπουλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα anna1976 οπως λεει και ο kouzoulos και αλλοι , η HP και ολοι οι κατασκευαστες πρεπει συμφωνα με τη νομοθεσια της ΕΕ να δινουν 2 χρονια .Παρε τηλεφωνο την HP και πες να στο φτιαξει μεσω της εγγυησης αν αρνηθει

πες τους οτι θα τους καταγγειλεις στο ΙΝΚΑ , δεν χανεις και τιποτα , μπορει & να πιασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όμως Άννα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αν αγοράσεις φτηνό laptop, οι πιθανότητες να σου χαλάσει γρηγορότερα είναι μεγαλύτερες απο το αν κάνεις μια πιο μεγάλη επένδυση. Τώρα 800 ευρώ για Photoshop και τέτοια, δεν μου αρκούν στο άκουσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όμως Άννα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αν αγοράσεις φτηνό laptop, οι πιθανότητες να σου χαλάσει γρηγορότερα είναι μεγαλύτερες απο το αν κάνεις μια πιο μεγάλη επένδυση. Τώρα 800 ευρώ για Photoshop και τέτοια, δεν μου αρκούν στο άκουσμα.

 

Κοιτα, με τους σημερινους επεξεργαστες στην αγορα και με 1 GB μνημης οτιδηποτε γινεται μια χαρα. Το αν θα εφαρμοστει το φιλτρο 10-20% πιο αργα δεν ειναι τιποτα ιδιεταιρο σε καθημερινη χρηση. Αν η anna ηταν επαγγελματιας σρηστης του Photoshop τοτε θα πηγαινε αμεσως για MacBook Pro. Οσο για το οτι πληρωνεις, παιρνεις, η διαφορα φαινεται σε κορυφαια μοντελα ανω των 2000?. Μετα ολα τα υπολοιπα laptop θεωρουνται πανω κατω τα ιδια απο ποιοτητα, εκτος και αν ειναι κινεζικα τυπου Turbo-X, τα οποια πρεπει να τα αποφευγουμε οπως ο διαλος το λιβανι. Ειδικα οι μπαταριες τους, ψοφανε σε 6 μηνες με καθημερινη χρηση εκτος ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας ποια μοντελα εχεις, ισως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε να τα φτιαξεις...

 

Καλημέρα! Για να τα φτιάξουμε.... Λοιπόν ο Fujitsu Siemens ειναι ΑΜΙLO L6820. Του έκανα φορμάτ, αλλα πάλι σέρνεται... Η μπαταρία του κάνει οντως 100 ευρώ

http://www.battery24.gr/BATTERYINFO/%CC%F0%E1%F4%E1%F1%E9%E1%20%E5%F0%E1%ED%E1%F6%EF%F1%F4%E9%E6%EF%EC%E5%ED%E7%20%E3%E9%E1%20Fujitsu%20Siemens%20Amilo%20L6820/1.10.FUJ.2.33

Το dvd του χάλασε και εχω συνδεμένο εξωτερικό.

 

Για τον ΗΡ δεν φτιάχνει, μίλησα με ΗΡ 400ευρω θελουν...δεν γινεται τιποτα, ούτε με ΙΝΚΑ, ούτε με τίποτα που λέμε... Αν είναι παλι για να τον στείλω να δωσω 30ευρώ στην κούριερ με την αμφιβολία αν το φτιαξουμε δωρεαν κτλ...τί να ψάχνω! Το ξεχνάμε αυτό! Αλλωστε τον εχω συνδέσει στο σπίτι σε μια Πλασμα και βλεπω εργα (αβι κτλ) μια χαρα! Με βολέβει και ετσι που είναι...

 

Παμε λοιπόν για αγορά νέου... οι προτασεις σας ειναι πολύ καλές παντως...συνεχίστε!

 

Ευχαριστώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...