Προς το περιεχόμενο

ASUS 7950GX2 Artifacts problem


codename.conroe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετοπίζω ένα πρόβλημαμε τα γραφικά σε διάφορα παιχνίδια και εφαρμογές.

Αναλυτικά το πρόβλημα:

Εδω και λίγες μέρες σε οποιδήποτε παιχνίδι και να τρέξω εμφανίζοντε "artifacts" και ενώ το framerate είναι κανονικό καθιστάται αδύνατο να παίξω οποιοδήποτε game..

Ιστορία του προβλήματος:

Παρουσιάστηκε ξαφνικά πριν μερικές μέρες,Αρχικά σκέφτηκα ότι ήταν πρόβλημα με drivers,και μιας και το χα προγραμματισμένο απο καιρό, έκανα ενα φορμάτ,εγκατέστησα καινούρια drivers,directX ktl αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε.

Δοκίμασα διαφορες εκδόσεις drivers και ιδιαίτερα αυτά που παρουσιάζοντε ως τα πιο σταθερά αλλα...τζίφος.έκανα bios update στην μητρική μου όπως μου πρότειναν καπιοι γνωστοί μου..αλλα και πάλι τίποτα.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικά και συνεχίστηκε και μετα το φορμάτ! :-?

To smartdoctor utillity της ASUS δείχνει κανονικές θερμοκρασίες(κάτω απο 60 βαθμούς.)

To σύστημα μου αποτελείτε απο:

Intel Core 2 DUO E6300 @ 1.86Ghz

ASUS P5B

ASUS 7950GX2..η "προβληματική" καρτα μου...

2x1 gb Ram

400W τροφοτδοτικό CHIEFTEC(αρκεί για την κάρτα μου,μιας και λειτοργούσε χωρίς πρόβλημα τόσο καιρο και σύμφωνα με αυτά που μου είπαν στο e-shop)

250gb Western digital σκληρο..

 

 

Έχει κάποιος καμιά ιδέα πως θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα;(παρακαλω λιγη σοβαρότητα..σε αλλα fora μου λεγαν πέτα το pc σου στη θάλασσα...)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!

 

Παρακάτε είναι ένα screenshot απο το πρόβλημα που αντιμετοπίζω

 

screen106.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα οσες καρτες μου το εχουν κανει μετα απο κανα βδομαδα παρεδωσν πνευμα.Προσπαθησε για αρχη να την βγαλεις απο τη θυρα την καρτα,φυσηξε την λιγο(τη θυρα) και ξανακουμπωσε την μετα να δουμε αν συνεχιζει να τα κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τροφοδοτικό. Μπορεί τόσο καιρό να δούλευε στο όριο και τώρα να κλάταρε. Αν δημιουργήθηκε ζημία στην κάρτα μπορεί να φταίει και το τροφοδοτικό. Μήπως πρόσθεσες κανα εξάρτημα πρόσφατα στο υπολογιστή σου (πχ κανα δίσκο κλπ) ? Οπως και να χει δοκιμασε την κάρτα σου με άλλο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego to idio provlima akrivos to eixa pa8ei me mia x1900xt , kai onomazetai nomizo "spike problem" i kati tetoio. H aitia 8ymame einai vlavi stis mnimes tis

kartas logo 8ermokrasias kai einai monimi, mia prosorini lisi einai na psikseis kalitera tis mnimes kai na deis an paramenei to provlima. Pantos den ftiaxnetai

, ego me underclock den ta katafera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε που μου πέρασε απο το μυαλό το overclock,οπότε δεν έχω κάνει.

Θερμοκρασίες δεν ανέβασε ποτέ πανω απο 70 C ,,, shutdown εχει by default στους 90 C :confused::confused:

Kαι το νόημα είναι ότι τόκανε τελείως ξαφνικά...απο τη μια μέρα στην άλλη,και ούτε ξέρω εγώ ζεστένεται δα και τόσο..

Ύστερα,με αυτο το τροφοδοτικό λειτουργούσε στην εντέλεια τόσο καιρό,και αποσο check-αρα όλα είναι Ok και με εκείνο,αρα το πάμε για hardware problem τωρα...:cry:

Λογικά η εταιρία μου την αντικαθιστά δωρεάν εφόσον είναι μέσα στην εγκυηση :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

400W απο τα μετριας ποιοτητας τροφοδοτικα σαν τα Chieftec και για SLi καρτες (σαν τις GX2 σειρες).. Μου φαινονται παρα πολυ λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για SLi καρτες (σαν τις GX2 σειρες)
Ετσι, ειναι σαν να εχεις 2*7950GT περιπου γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι λιγο χαμηλομενες. Ασε που το chiefftec ειναι λογικα ζυγισμενο διαφορετικα, δηλαδη θα βγαζει αρκετα στις 3,3-5, ενω εσυ ζητας απο τις 12αρες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo site tis nvdia:

The minimum recommended power supply for a single GeForce 7950 GX2 is 400W (with 12V current rating of 27A).

 

An den eparkouse apo arxi 8a eixe provlima,restart ksekarfota provlimata sta games ktl ktl

Tetoia artifacts ipodilonoun vlavi stin karta , gia na eisai sigouros

pigene se kanenan filo sou kai dokimase ekei

Pantos 8a stin antikatastisoun sigoura ,min anisixeis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...