Προς το περιεχόμενο

DVD +/- RW Προβλημα


Dragonheart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Λοιπον, εχω τον υπολογιστη μου περιπου 3 χρονια (ιδια ηλικια και το dvd rw που εχω)

Το προβλημα μου ειναι το εξης: Πλεον οτι dvd και να βαλω μεσα για να το γραψω μου βγαζει ακυρο dvd και δεν το γραφει. Πριν κανενα χρονο μου το ειχε ξανακανει αυτο με τα tdk που επαιρνα και αναγκαστικα να αλλαξω μαρκα αγραφων dvd(burn out). Τωρα ομως ουτε αυτα τα γραφει! Ειμαι σιγουρος οτι εχουν αλλαξει καποια στοιχεια στα αγραφα dvd και γι'αυτο συμβαινει αυτο! Ομως εγω τι μπορω να κανω γι'αυτο; Εννοειται πως χρησιμοποιω nero για τις εγγραφες μου. Πρεπει αναγκαστικα να αλλαξω συσκευη dvd η μηπως υπαρχουν καποια dvd που γραφονται απο ολες τις συσκευες;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update στο firmware, αυτό πρέπει να κάνεισ μάλλον...

ά...

ανοιξες Post σε λάθος section...

Υπάρχει ολόκληρο section αποκλειστικά για μονάδες αποθήκευσης.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,

μου το έκανε κ εμένα πριν 2 μέρες..δεν έκανε το "κλείσιμο" του προς εγγραφή δίσκου,"fixation error" το ίδιο συμβαίνει κ με σένα?..αγόρασα καινούριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update στο firmware, αυτό πρέπει να κάνεισ μάλλον...

ά...

ανοιξες Post σε λάθος section...

Υπάρχει ολόκληρο section αποκλειστικά για μονάδες αποθήκευσης.... ;)

 

Μπορω να κανω στη συσκευη μου update στο firmware ; Ξερει κανεις πως μπορω να το κανω αυτο γιατι δεν το εχω ξαναακουσει;

Πηγα χθες και πηρα 7 διαφορετικα αγραφα dvd και απ'ολα αυτα μου εγγραψε μονο το ενα το οποιο ηταν dvd+R. Δεν εχω ξαναγραψει σε τετοια δισκακια. Ξερετε τι διαφορετικο εχουν απο τα αλλα; Εσεις τι λετε να αλλαξω τι συσκευη μιας και σαφως εχει προβλημα με τα περισσοτερα αγραφα dvd η να συνεχισω να γραφω σε αυτα που βρηκα; (ειναι λιγο κλαψτα η μαρκα βεβαια)

 

Σε ένα LG 4163 διορθώθηκε με λίγο καθάρισμα και λύπανση.

 

 

Μηπως μπορεις να μου πεις πως μπορω να καθα ρισω τη συσκευη γιατι δεν ξερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες πρώτα τί μοντέλο και μάρκα είναι το recorder σου και αν θελεις πες και τι μάρκες δισκάκια έχεις δοκιμάσει. Ίσως να μη γουστάρει τα δισκάκια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες πρώτα τί μοντέλο και μάρκα είναι το recorder σου και αν θελεις πες και τι μάρκες δισκάκια έχεις δοκιμάσει. Ίσως να μη γουστάρει τα δισκάκια σου.

 

Βασικα μεχρι τωρα εγραφα με burn out και πιο παλια με tdk. Και τα δυο τωρα δεν τα γραφει. Λετε αν κανω update στο firmware να δω αλλαγη; Το αντιγραφικο μου ειναι lite on. Το ξερω οτι ειναι αρκετα παλιο (λιγο πανω απο 3 χρονια) αλλα αν μπορω να γλυτωσω τα 50 ευρω θα ειναι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις σκοπό να πάρεις 2 recorders θα πληρώσεις 50... Με 25 παίρνεις ένα...

Βέβαια, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας στο πολύ καλύτερο Pioneer 112D...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dragonheart, κοίτα στη Διαχείριση Συσκευών (Device Manager) ποιό μοντέλο είναι το LiteOn σου για να σου δώσουμε λινκ για νέο φίρμγουερ.

 

Δεν πιστεύω πως θα διορθώσει τίποτα, αφού το ρεκόρντερ σου είναι αρκετά μεταχειρισμένο και μάλλον λόγο παλαιότητας έχει πρόβλημα. Πιθανότατα χρειάζεται καθάρισμα η κεφαλή ή στην χειρότερη περίπτωση έχασε το καλιμπράρισμά του, οπότε θα χρειαστείς καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...