Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω πρόγραμμα σαν RemoveR1.75 ή τρόπο για να εξαφανίζω τα ίχνη


arakarak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φορές όταν εγκαθιστώ προγράμματα demo αφήνουν κλειδιά και ίχνη στη registry ίσως και σε κάποιο άλλο σημείο των Windows. Με την απεγκατάσταση δεν εξαφανίζονται όλα τα ίχνη του προγράμματος και στη συνέχεια δεν επιτρέπουν να ξαναλειτουργήσει το πρόγραμμα demo παρόλο που γίνεται νέα εγκατάσταση.

Χρησιμοποίησα και την μέθοδο με regedit αλλά πάλι έμειναν ίχνη.

Παλιότερα χρησιμοποιούσα το πρόγραμμα RemoveR1.75 το οποίο έτρεχα πριν από μια δοκιμαστική εγκατάσταση και στη συνέχεια εντόπιζε και εξαφάνιζε όλα τα ίχνη. Το ίδιο όμως δεν λειτουργεί για υπερβολικά μεγάλο αριθμό αρχείων ή και για μεγάλο μέγεθος περιεχομένων σκληρού.

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει πρόγραμμα ή τρόπο για καθαρή απεγκατάσταση χωρίς ίχνη να μου πεί.

Ευχαριστώ πολύ.

arakarak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο το θεμα και οπως βλεπω δεν εχει απαντησει κανεις ακομα , μπορω να σου δωσω αυτα τα προγραμματα

 

1-Adblock Pro 2.0 Final

2-Error Repair Pro 3.55

3-Registry Clean Expert 4.53

4-Registry Purify 4.15

5-Registry Speedup v1.0

 

Αν γνωριζεις καποιο απο αυτα πες μου.

Περιμενα και εγω να απαντησει καποιος ποιο ειδικος που γνωριζει καλυτερα για να μην ψαχνω αδικα να βρω καποιο προγραμμα επειδη οπως ειπα ποιο πανω με ενδιαφερει και μενα.

Τελικα βρηκα αυτα χωρις βεβαια να τα εχω δουλεψει.

Αν θες να σου στειλω σε ΠΜ τις λειτουργιες που κανει το καθε ενα και οποιο σου κανει κρατησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές όταν εγκαθιστώ προγράμματα demo αφήνουν κλειδιά και ίχνη στη registry ίσως και σε κάποιο άλλο σημείο των Windows. Με την απεγκατάσταση δεν εξαφανίζονται όλα τα ίχνη του προγράμματος και στη συνέχεια δεν επιτρέπουν να ξαναλειτουργήσει το πρόγραμμα demo παρόλο που γίνεται νέα εγκατάσταση.

Χρησιμοποίησα και την μέθοδο με regedit αλλά πάλι έμειναν ίχνη.

Παλιότερα χρησιμοποιούσα το πρόγραμμα RemoveR1.75 το οποίο έτρεχα πριν από μια δοκιμαστική εγκατάσταση και στη συνέχεια εντόπιζε και εξαφάνιζε όλα τα ίχνη. Το ίδιο όμως δεν λειτουργεί για υπερβολικά μεγάλο αριθμό αρχείων ή και για μεγάλο μέγεθος περιεχομένων σκληρού.

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει πρόγραμμα ή τρόπο για καθαρή απεγκατάσταση χωρίς ίχνη να μου πεί.

Ευχαριστώ πολύ.

arakarak

 

2 progs einai ta kalytera kai ta xrisimopoio xronia :

Ashampoo Uninstaller suite

Uninstall Manager http://www.samsunsegman.com/um/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε siera το Ashampoo UnInstaller Platinum Suite ver.2.8.0.0 φαινεται πολυ καλο.

Αλλα εχει πολες ρυθμισεις μηπως σου ειναι ευκολο να μας πεις πως ακριβως δουλευει μην σβησω καταλαθος κατι και γινει ζημια;

Βασικα δυο πραγματα θελω :

1) οταν εγκαταστησω καποιο προγραμμα και θελω μετα να του κανω απεγκατασταση θα πρεπει να του κανω unistall με το Ashampoo UnInstaller;

ή με το Your Uninstaller! 2006 το οποιο εχω και χρησιμοποιω γι'αυτη τη δουλεια.

Και αν το κανω με το Ashampoo UnInstaller πως γινεται;

2) και το ποιο σημαντικο , που θα πρεπει να παω να βρω τα κλειδια και τα ιχνη που υπαρχουν ετσι ωστε να τα διαγραψω;

 

Σε ρωταω γιατι ειπες οτι τα δουλευεις χρονια και θα ηθελα μια ενημερωση πανω σε αυτο το προγραμμα , μην τα μπερδεψω και τα κανω σαλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε siera το Ashampoo UnInstaller Platinum Suite ver.2.8.0.0 φαινεται πολυ καλο.

Αλλα εχει πολες ρυθμισεις μηπως σου ειναι ευκολο να μας πεις πως ακριβως δουλευει μην σβησω καταλαθος κατι και γινει ζημια;

Βασικα δυο πραγματα θελω :

1) οταν εγκαταστησω καποιο προγραμμα και θελω μετα να του κανω απεγκατασταση θα πρεπει να του κανω unistall με το Ashampoo UnInstaller;

ή με το Your Uninstaller! 2006 το οποιο εχω και χρησιμοποιω γι'αυτη τη δουλεια.

Και αν το κανω με το Ashampoo UnInstaller πως γινεται;

2) και το ποιο σημαντικο , που θα πρεπει να παω να βρω τα κλειδια και τα ιχνη που υπαρχουν ετσι ωστε να τα διαγραψω;

 

Σε ρωταω γιατι ειπες οτι τα δουλευεις χρονια και θα ηθελα μια ενημερωση πανω σε αυτο το προγραμμα , μην τα μπερδεψω και τα κανω σαλατα.

 

Φίλε crisselectro

Μη σε μπερδεύουν οι πολλές ρυθμίσεις.Δύο κουμπιά μας ενδιαφέρουν απο όσα έχει.

Τα υπόλοιπα είναι ψιλοβλακειούλες,άδειασμα temp κτλπ.

αφού ανοίξεις το παράθυρο του προγράμματος(έχω το v1.3.1.4 επειδή το βολεύτηκα),σού

εμφανίζονται τρία tab Suite Screen - Selections - Log files.Πατάς Selections και

εμφανίζονται αλα 4 Registry - Drives - System Files _ Options /Icons.

1)Στό tab Registry Δέν πειράζεις τίποτα προς το παρόν αν δεν ξέρεις τι.

2)Στό tab Drives αν υποθέσουμε ότι έχεις περισσότερους απο έναν δίσκο επιλέγεις μόνο τον "C:"

μιάς και οι αλλαγές στα αρχεία συστήματος γίνονται εδώ.Τώρα ξεδιπλώνεις τούς υποφακέλους και

ξετσεκάρεις φακέλους που δέν σε ενδιαφέρουν οι αλλαγές όπως temp ,αν έχεις φακέλους με διάφορα αρχεία,

κτλπ. Αυτό έχει μεγάλη σημασία αλλά οι πιό πολλοί βαριούνται να το κάνουν.Με αυτό τον τρόπο κάνει λιγότερο χρόνο

το πρόγραμμα να ανταποκριθεί.

3)System files and Options/Icons δεν τα πειράζεις(τα βλέπεις όμως)

 

Παραπάνω έγραψα πώς μας ενδιαφέρουν 2 κουμπιά. Πάμε λοιπόν για ένα test drive.

Πατα το Save current configuration και περίμενε μέχρι να τελειώσει.

Φτειάξε ενα νεο αρχείο ή φάκελο οπουδήποτε στον "C:" και μετα πάτα Compare /Create log.

Σε ρωτάει με τι όνομα να το σώσει κτλπ.

Εκεί πας στο tab Log files και βλέπεις αλα 4 tab, πας στο Regystry changes πατώντας το πλήκτρο"Ctrl"

κλικάρεις το σταυρό και ξεδιπλώνονται οι αλλαγές που έγιναν στη registry.

 

Πάς μετά tab Drives και βλέπεις που βρίσκονται τα αρχεία που δημιούργησες.

Μπορείς να σβήσεις μεμονωμένα αρχεία ή και κλειδιά regystry ή να πατήσεις το κουμπί Restore All και να διαγραφούν όλες οι αλλαγές που έγιναν με παράληλη επαναφορά τών αρχικών ρυθμίσεων στη registry.

 

Μπορείς να κανεις πολλά κόλπα. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως για να μετατρέπω σε Portable προγράμματα που με ενδιαφέρουν

Ψάξ το και θα μάθεις με τον καιρό πολλά πράγματα γιά τον υπολογιστή σου , αλλα και για ποιά αρχεία να του πείς να μήν ξαναψάξη ,Θα μάθεις το τάδε πρόγραμμα όταν βάζεις το serial number που και πως το αποθηκεύει ,και τι μπορείς να κάνεις στη συνέχεια κτλπ. κτλπ.

 

Βασική αρχή λειτουργίας :

Πριν από την εγκατάσταση του προγράμματος τραβάμε μια φωτογραφία του συστήματος μας."Save current configuration"

Εγκαθιστούμε το πρόγραμμα ,το ανοίγουμε το πσιλοψαχνουμε λίγο για να δημιουργηθούν τα αρχεία ρυθμίσεων ini files κλπ

Μετά την εγκατάσταση τραβάμε άλλα μια φωτογραφία και κάνουμε σύγκριση το πρίν με το μετα."Compare /Create log"

Το απ εγκαθιστούμε απο το add remove η ότι άλλο έχουμε.

Διαγράφουμε τα πάντα απο το Available Log Files του Ashampoo ή κάνουμε διάφορες μαιμουδιές όπως να μην τελειώνει ο χρόνος των trial κτλ .:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να βρω την εκδοση τη δικια σου και δεν τη βρηκα , αλλα βρηκα την Ashampoo UnInstaller Platinum Suite 1.10.

Η προηγουμενη που ειχα βρει ( 2.8.0.0 ) δεν ειναι ιδια με αυτην.

Ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.

Με τα λεγομενα σου η (1.10.) ειναι περιπου ιδια , αυτη ας πουμε εχει τα Suite Screen - Selections - Log files που ανεφερες η αλλη ειχε μονο το Selections- Log files.

Ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη , το μονο που καταφερα να κανω ειναι οτι οταν εγκατεστησα ενα προγραμμα (χ) , ξεκινησε το Ashampoo και σου δειχνω φωτο για να δεις την εξελιξη

 

 

 

f_1m_f6df7ef.png

 

 

 

f_2m_03de0af.png

 

 

 

f_3m_613177a.png

 

 

 

 

 

Μετα ξεκινησε η εγκατασταση του προγραμματος και αφου τελειωσε , συνεχισα με τα εξεις μηνυματα :

 

 

 

 

 

f_4m_9a69292.png

 

 

 

f_5m_3a2b6fe.png

 

 

 

f_6m_d54bb16.png

 

 

 

f_7m_492d23a.png

 

 

 

 

Τωρα καθως λειτουργω το νεο προγραμμα (χ) που εγκατεστησα , θα πρεπει να διαγραψω αυτο το registry; ή οχι και παραμενει εκει και οταν απεγκαταστησω το προγραμμα (χ) τοτε θα το διαγραψω;

Προφανως το Ashampoo ξεκολαει registry απο το προγραμμα (χ) που εγκαταστειται και το βαζει σε δικο του φακελο ετσι ωστε να μπορω εγω να το ελεξω αργοτερα για να το διαγραψω και να μην υπαρχει ιχνος απο registry ,αυτο εχω καταλαβει εγω.

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω το Save current configuration μεσα στο Ashampoo για να μπορεσω να κανω τα υπολοιπα που ανεφερες.

Μηπως δεν κανουν οι δυο εκδοσεις που εχω βαλει;

Και ενα προφιλ με την εκδοση Ashampoo που εβαλα για να μου πεις εαν κανει ή οχι.

 

 

 

f_8m_34dab68.png

 

 

 

Και σε αυτο εδω το σημειο μπορεις να μου πεις τι ακριβως κανει unistall;

Το προγραμμα και τα registry; ή μονο το προγραμμα;

 

 

 

f_10m_6bfed6d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το 1998 που έχω το πρόγραμμα δέν άλλαξαν και πολλά πράγματα,η βασική λειτουργία είναι ίδια.Το μόνο που άλλαξε είναι το GUI φρουφρου κ αρώματα.

Άρα η έκδοση που έχεις σίγουρα κάνει.Σε expert mode θα δεις τα κουμπιά που σου λέω .απλά πάτα το πρώτο κουμπί και κάνε το πουλάκι κοκοράκι:):):)

 

Τωρα καθως λειτουργω το νεο προγραμμα (χ) που εγκατεστησα , θα πρεπει να διαγραψω αυτο το registry; ή οχι και παραμενει εκει και οταν απεγκαταστησω το προγραμμα (χ) τοτε θα το διαγραψω;

 

Δέν πειράζεις τίποτα.

 

Προφανως το Ashampoo ξεκολαει registry απο το προγραμμα (χ) που εγκαταστειται και το βαζει σε δικο του φακελο ετσι ωστε να μπορω εγω να το ελεξω αργοτερα για να το διαγραψω και να μην υπαρχει ιχνος απο registry ,αυτο εχω καταλαβει εγω.

 

Λάθος κατάλαβες το Ashampoo φτιάχνει ένα log file με τις αλλαγές που έγιναν στο σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βημα βημα ετσι οπως τα εγραψες αναλυτικα , καταφερα να κανω Save current configuration , εαν δεν τα εγραφες ετσι δεν υπηρχε περιπτωση να κανω κατι γιατι απλα δεν καταλαβαινω τις λειτουργιες του , οχι οτι τα καταλαβα και τελειως αλλα καπως εχω μπει στο πνευμα.

Εσυ δουλευεις το προγραμμα απο το 98' για σκεψου και μενα που δεν ξερω την τυφλα μου απο τετοιου ειδους προγραμματα.

Περιμενα να ηταν κατι απλο.

Και περα απο αυτα που μου ειπες να κανω μην περιμενεις να το σκαλισω περισσοτερο γιατι σιγουρα θα κανω μα....

Να σε ρωτησω και καποια πραγματα ακομα και εαν δεν σου κανει κοπο μου απαντας

 

- Καταρχας αυτη η διαδικασια που εγινε οταν εγκατεστησα το προγραμμα (χ) βλεπωντας τις φωτογραφιες ποιο πανω ειναι σωστη;

 

- Αυτο το Save current configuration πρεπει να το κανω καθε φορα που εγκαθηστω καποιο προγραμμα;

 

- Το log file που φτιαχνει το Ashampoo με τις αλαγες , τι σχεση εχει με το προγραμμα που εγκαταστηθηκε; δηλαδη θελω να πω οτι ενα προγραμμα που εγκαταστειται ας πουμε το Uninstall Manager που ανεφερες ποιο πανω , εχει συγκεκριμενο χρονο trail για καποιες μερες , διοτι το εχουν κλειδωμενο , πως μπορω εγω να δω αυτο το κλειδι και να παρατεινω το χρονο; ή δην ξερω πως να το πω , να μπλοκαρω το δικο τους registry; , καπως ετσι.

Ποιο πανω ειπες:

 

Πάς μετά tab Drives και βλέπεις που βρίσκονται τα αρχεία που δημιούργησες.

Μπορείς να σβήσεις μεμονωμένα αρχεία ή και κλειδιά regystry

 

Δηλαδη οταν βρω το Uninstall Manager που εχω εγκαταστησει στο tab Drives τι θα πρεπει να σβησω απο εκει; , μαλλον τι θα πρεπει να βρω πρωτα για να το σβησω , και αφου το σβησω θα παυει να ισχυει ο περιορισμενος χρονος που υπαρχει;

Αυτα δεν μπορω να καταλαβω.

Τωρα θα μου πεις εχεις καταλαβει τα αλλα , για να καταλαβεις αυτα;

Εσυ παντος μεχρι στιγμης σωστα τα λες , εγω δεν μπορω να σχηματισω μια πληρη εικονα για το πως επεξεργαζεται τα αρχεια το προγραμμα ωστε να σβηνω τα registry και να εγκαταστω ξανα το ιδιο προγραμμα ετσι ωστε να μην υπαρχουν ιχνη για να μλποκαρει ή να του εδεινα παραταση χρονου.

Επειδη μου φαινεται καλο το προγραμμα γι'αυτο σε ρωταω αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να το εψαχνα τοσο πολυ και να ρωταω ολα αυτα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Καταρχας αυτη η διαδικασια που εγινε οταν εγκατεστησα το προγραμμα (χ) βλεπωντας τις φωτογραφιες ποιο πανω ειναι σωστη;

 

Ναί.Γιά να το απεγκαταστήσης ->Log Files Uninstall Manager v4_30 όπως δείχνει ή τέταρτη φωτο. σου->Uninstall Sellected application.

 

- Αυτο το Save current configuration πρεπει να το κανω καθε φορα που εγκαθηστω καποιο προγραμμα;

 

Ναί αλλά μπορείς να κάνεις και αυτό που κάνω εγώ. Δλδ :

Ψάχνεις για ένα πρόγραμμα π.χ. uninstaller κατεβάζεις όσα σου τράβηξαν το ενδιαφέρον και θέλεις να δεις πιό είναι το καλύτερο για σένα.Τι κάνεις ?

Save Curent Configuration και αφού τελειώσει κλείνεις το πρόγραμμα.

Εγκαθιστάς 5 η10 η 20 :) διαφορετικά προγράμματα (Το PC σου έγεινε σκουπιδοτενεκές).Τα τρέχεις όλα καί αφου κατασταλάξεις σε ένα , αυτό πού θα κρατήσεις ,βεβαιώνεσαι πως κανένα απο αυτά δεν τρέχει και από το add remove τα απ εγκαθιστάς .Αυτό το κάνεις για να μην φτιάχνει το πρόγραμμα

τεράστια log file.

Μετα ανοίγεις το Ashampoo και πατάς Compare/Create log .Αφού τελειώσει σε ρωτάει με τι όνομα να το σώσει Το σώζεις πχ σκουπίδια.ECL

 

Μετά επιλέγεις το : σκουπίδια.ECL καί πατάς Uninstall Sellected application

Όταν τελειώσει το PC σου είναι όπως πρίν δλδ πρίν εγκαταστήσεις τους uninstallers.Φυσικά μετά εγκαθιστάς αυτό που σου άρεσε.

 

- Το log file που φτιαχνει το Ashampoo με τις αλαγες , τι σχεση εχει με το προγραμμα που εγκαταστηθηκε; δηλαδη θελω να πω οτι ενα προγραμμα που εγκαταστειται ας πουμε το Uninstall Manager που ανεφερες ποιο πανω , εχει συγκεκριμενο χρονο trail για καποιες μερες , διοτι το εχουν κλειδωμένο , πως μπορω εγω να δω αυτο το κλειδι και να παρατεινω το χρονο; ή δην ξερω πως να το πω , να μπλοκαρω το δικο τους registry; , καπως ετσι.

 

Μαθήματα cracking δέν δίνωνται δωρεάν :mrgreen:

 

Και για το τέλος. Επειδή για τη registry ξέρεις όσα ξέρω για το πότε γεννήθηκε ο Φάντης Μπαστούνι καλλίτερα μη σβησεις τίποτα χειροκίνητα γιατί εμ τόση ώρα σε βοηθάω , θα ακούσω και τα μπινελίκια σου μετά:neutral:

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ φιλε siera ειναι δυνατον μετα απο τοσο αναλυτικη βοηθεια που μου προσφερες να ακουσεις απο μενα μπινελικια;

Και ενα ευχαριστω να σου πω , παλι λιγο ειναι.

Εσυ καθισες και εγραψες ολα αυτα τα πραγματα τοσο αναλυτικα , που ειλικρινα σου μιλαω με βοηθησες παρα πολυ.

Δεν υπηρχε περιπτωση να τα κανω ολα αυτα απο μονος μου χωρις το δικο σου φροντιστηριο.

Εγω παντος θα τα κρατησω stick για να μην τα ξεχασω

Και παλι σ'ευχαριστω για τον κοπο και το χρονο που αφιερωσες ωστε να μπορεσω να δουλεψω σωστα τοπρογραμμα.

:-D:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...