Προς το περιεχόμενο

NEW PC. Αξίζει να περιμένω για κάτι ?


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα guys!!!

 

Ηθελα να ρωτήσω...

 

έχω μπεί σε ένα trippaki στο οποίο σκέφτομαι να κάνω μία ΚΑΛΗ αναβάθμιση το PC μου.

 

Το υπάρχον σύστημά μου είναι :

 

CPU : Intel Pentium 4 @ 3Ghz HT®

Memory : 3GB (Dual DDR 400Mhz)

HDD : 1xRaptor 74GB, 2x Western Digital 300GB, 1x Western digital 400GB.

Motherboard : Asus P4C800 e-deluxe

Graphics : GeCube ATI X1950XT 256MB (AGP φυσικά)

PSU : Etasis 750W Gaming Power (με convertor απο 24pin σε 20pin)

DVD\RW : Pioneer D110

DVD Rom : TEAC 56x

Sound : Creative Soundblaster Audigy 2 Platinum

Case : Coolermaster STACKER

Cooling CPU : Zalman 9500 with led.

Other Cooling : 4x80mm και 3x120mm fan coolers

 

Αλλαγή θα κάνω σε CPU, motherboard, memory και GPU...και είναι τα εξής parts :

 

CPU : Intel Core 2 ®Duo Quad Q6600

Motherboard : ASUS Striker Extreme

Memory : 2GB Set. (δεν ξέρω ακόμα τι μάρκα)

GPU : nVidia 8800GTS 640MB

 

ίσως να αλλάξω και κάρτα ήχου και να πάω σε Creative X-Fi .

 

Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το setup. Και πέρα απο αυτό, θέλω να μου πείτε (επειδή παραακολουθείτε την αγορά) αν αξίζει να περιμένω για κάτι καινούργιο και αν δεν θα ήταν καλό να κάνω την αγορά μου μέχρι τα Χριστούγεννα.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου, 1 πιο φθηνή μητρική θα ήταν καλύτερα και με τα έξτρα χρήματα να τα ριχνες στην κάρτα ήχου/γραφικών πχ. Αν και επίσης, ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένεις για την 2η γενιά dx10 καρτών, ας σου πει κανένας Ailuros πότε αναμένονται.

 

Φήμες θέλουν τις νέες κάρτες να βγαίνουν τα Χ-γεννα, ίσως λίγο μετά. Εγω πάντως θα περίμενα λίγο, έστω μέχρι να έχουμε 1 επίσημη ανακοίνωση πότε θα βγει η νέα γενιά καρτών γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και να περιμενεις, οσο και να καθυστερησεις, παντα κατι θα βγει μετα και θα λες "ρε γ....μω το, δεν περιμενα λιγο ακομα!!!"

 

Γι'αυτο γνωμη μου ειναι.... το πολυ μεχρι τα Χριστουγεννα!!! Ορμα, αγορασε οτι γουσταρεις και οτι σηκωνει το πορτοφολι σου και θα εισαι μια χαρα.

 

Οσο για το συστυμα που αναφερεις, θα ελεγα να παρεις την GTX με τα 768 mb και θα εισαι καλυμενος για πολυ καιρο. Οι (οποιες) καινουργιες καρτες βγουν τους επομενους μηνες με dx11, 12, 13 και οτι αλλο τους κατεβει, μονο και μονο για να μας βαζουν να ξοδευουμε, φανταζεσαι ποσο θα κανουν?

 

Δινεις 500 τωρα και αγοραζεις την κορυφη. Η επομενη ισως φτασει τα 700 και βαλε. Αντεχεις??? Εγω οχι, γιάυτο και τρεχω οπου να'ναι για gtx (και δυστυχως - τροφοδοτικο) :evil::evil::evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η creative καινουργια καρτα με pci-e , βγαίνει to usb3 με 10πλασια ταχύτητα απο το 2 και αρχίζουν να πέφτουν οι DDR3 και σε τιμή αλλα και σε latencies.Τελος βγαζει η intel cpu στα 45 nm!Και ολα αυτα σε 2-3 μήνες απο σήμερα! (Κάποια έχουν ανακοινωθεί οτι βγαίνουν στο εμποριο αυτές τις ημέρες, όπως η καρτα της creative για παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η creative καινουργια καρτα με pci-e , βγαίνει to usb3 με 10πλασια ταχύτητα απο το 2 και αρχίζουν να πέφτουν οι DDR3 και σε τιμή αλλα και σε latencies.Τελος βγαζει η intel cpu στα 45 nm!Και ολα αυτα σε 2-3 μήνες απο σήμερα! (Κάποια έχουν ανακοινωθεί οτι βγαίνουν στο εμποριο αυτές τις ημέρες, όπως η καρτα της creative για παράδειγμα)

 

 

Οπότε λές να περιμένω έτσι ? Οι τιμές τους ποιές θα είναι λές πάνω κάτω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράσεις ακόμα γιατί:

intel X38 chipset coming soon...

intel 45nm quad cores coming soon...

Nvidia G92 coming soon...

usb 3/audio (δε με απασχολούν πολύ)

 

Η επόμενη μεγάλη αλλαγή σε intel είναι το socket 1207 και η ενσωμάτωση memory controller στους επεξεργαστές της αλλά αυτό πάει για μέσα 2008... ;)

 

Νομίζω αξίζει να περιμένεις λίγο μιας και το X38 μαζί με τους 45nm cpus δείχνουν να κάνουν "θαύματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι μου κάνετεεεεεε!!! :D:D:D:D

 

ΘΕΛΩ ! ΘΕΛΩ ! ΘΕΛΩ !! (ΘΕΛΕΕΕΕ)

 

...και phovos... σε πόσο καιρό τα περιμένουμε όλα αυτά??

 

Βασικά, έχεις ένα δίκιο.. αυτές οι αλλαγές (mobo,cpu) δεν αλλάζουν μέσα σε μήνες.. αλλά τουλάχιστον μέσα σε 2 χρόνια.. οπότε ίίίίίσως αξίζει τελικά.

 

Πέφτω σε μελέτες με τα στοιχεία που μου δώσατε μπας και βγάλω άκρη να δώ αν αξίζει...

Ακόμα και το USB 3.0 το οποίο είναι απ'ό,τι διάβασα 10 φορές ταχύτερο ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.. ;) ... και αυτό είναι το ελάχιστο...φαντάζομαι επεξεργαστές και motherboard τι θα κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεί να βάλει τους καινούριους 45nm και με τωρινό mobo (P35 πχ), δεν είναι ανάγκη να περιμένει 2 μήνες να πάρει Χ38... Παίρνει δηλαδή τώρα cpu και μετά, όταν θα πέσουν οι τιμές τους αναβαθμίζει με έναν 45nm.

 

Κατά τη γνώμη μου, αν αξίζει να περιμένεις για κάτι αυτό είναι οι DDR3 μνήμες που όσο πάνε πέφτουν και σε τιμές και σε timings (η G.Skill ήδη ανακοίνωσε DDR3 1600 με CL7-7-7-18 ). Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό, τότε βουρ από τώρα για αγορές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε n3a, με προκαλεί αρκετά το X38... γαμώτο !!! :D:D:D

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις μνήμες! Και είναι βαρομετρικό κομμάτι καλής απόδοσης ενός υπολογιστή. Για συζητήστε να ακούσω γνώμες!!! Φτιάχνομαι άσχημα!! :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράσεις ακόμα γιατί:

intel X38 chipset coming soon...

intel 45nm quad cores coming soon...

Nvidia G92 coming soon...

usb 3/audio (δε με απασχολούν πολύ)

 

Η επόμενη μεγάλη αλλαγή σε intel είναι το socket 1207 και η ενσωμάτωση memory controller στους επεξεργαστές της αλλά αυτό πάει για μέσα 2008... ;)

 

Νομίζω αξίζει να περιμένεις λίγο μιας και το X38 μαζί με τους 45nm cpus δείχνουν να κάνουν "θαύματα"

 

+1

Αλλα κυριως γιατι εχεις ενα αξιοπρεπεστατο pc για gaming και σε περνει ανετοτατα να περιμενεις μεχρι ακομα κ τα χριστουγενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @topos! Έτσι νομίζω κι εγώ. Δηλαδή παίζω πχ αυτή τη στιγμή το Lost Planet σε 1280x1024 σε medium settings αρκετά καλά.

Noμίζω πως η GECUBE ATI X1950XT είναι η πιό ωραία AGP κάρτα που έχω βάλει ποτέ μέχρι τώρα! Την ευχαριστήθηκα όσο καμμιά άλλη! (Sorry, υπάρχει και η nvidia 6600GT που με κέρδισε και εκείνη με την απόδοσή της!) Φαντάζομαι τί έχω να πάθω με την 8800GTS !! :D:D:D

 

Να σας πώ ρε παιδιά... για κάρτα ήχου δεν είπαμε. Να την αλλάξω ? Αξίζει? να πάω σε μία X-Fi ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyone ??? :D

 

Για κάρτα ήχου? Να αγοράσω X-Fi ή η onboard ενός high-end motherboard της Asus θα έιναι μιά χαρά ??

 

Thanks !! (Ψάχνω μπας και έχει βγεί κανένα mobo της Asus με X38 Intel Chipset αλλά τίποτα.. πότε λέτε να τα έχουμε στα καταστήματα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...