Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός φακέλων μεταξύ MAC και PC


Tougeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να συγχρονίσω φακέλους μεταξύ του macbook μου και του pc μου? Δηλαδή, να είναι δύο ίδιοι φάκελοι, και να αντιγράφονται τα αρχεία που δεν υπάρχουν από τον ένα στον άλλο και το αντίστροφο. Επίσης είναι δυνατόν να ελέγχεται και για τα ίδια αρχεία από την ημερομηνία δημιουργίας/ τροποποίησης ποιο από τα 2 ίδια αρχεία είναι πιο καινούργιο και να αντιγράφεται εκείνο? Ζητάω πολλά :P :? ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δημιουργείς έναν φάκελο τον οποίο να τον έχεις "μοιράσει" και στους δύο υπολογιστές?

 

Αν οι υπολογιστές δεν είναι στο ίδιο δίκτυο, τότε απλά ψάξε για κανένα Web Folder Synchronisation Tool εις τον γούγλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.foldershare.com/

 

Υποστηρίζει και Windows και OS X.

 

Υπόψιν:

  • Είναι σε στάδιο beta ακόμα
  • Το έχει αγοράσει η MS
  • Οι Η/Υ πρέπει να είναι και οι δύο συνδεδεμένοι τη στιγμή που συγχρονίζεις (αν θυμάμαι καλά)

Γενικά έχω διαβάσει μόνο καλά σχόλια.

 

Δοκίμασέ το να μας πεις κι εμάς. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.

 

Το δοκίμασα και αυτές είναι οι εντυπώσεις μου, για όποιον ενδιαφέρεται:

 

Η εγκατάσταση αν και ήταν γενικά απλή, είχε κάποια περίεργα σημεία. Γενικά θέλει προσοχή να ακολουθηθούν όλα τα βήματα με αυστηρή σειρά, αλλιώς πρέπει να ξαναγίνουν από την αρχή.

 

Ένα μεγάλο μειονέκτημα (κάποιοι μπορεί να το θεωρήσουν πλεονέκτημα) είναι ότι ο συγχρονισμός γίνεται μόνο μέσω του Internet. Για κάποιον που θέλει να συγχρονίζει φακέλους μεταξύ απομακρυσμένων υπολογιστών αυτό είναι καλό, για εμένα όμως που οι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι σε τοπικό δίκτυο, είναι λίγο σπαστικό.

 

Για να μπορέσεις να συγχρονίσεις τους φακέλους πρέπει και οι δύο υπολογιστές να είναι συνδεδεμένοι στο internet.

 

Επίσης κάποιες φορές δεν περνάει όλα τα αρχεία από τον ένα υπολογιστή στον άλλο. Πρέπει να έχεις το νου σου κάθε φορά, για να βεβαιωθείς ότι όλα έγιναν σωστά.

 

Ένα θετικό είναι ότι εάν ο υπολογιστής είναι online και διαμοιράζεις κάποια αρχεία (που έχεις επιλέξει από το πρόγραμμα) μπορείς να τα δεις από οποιονδήποτε υπολογιστή, από το site του προγράμματος. Όμως παρόλο που για να τα δεις χρειάζεται username και password δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι, γι αυτό προσοχή στα αρχεία που μοιράζετe.

 

 

Γενικά λοιπόν θα έλεγα πως είναι ένα μέτριο πρόγραμμα, που διευκολύνει λίγο την κατάσταση, αλλά προς το παρόν (είναι ακόμα beta έκδοση) θα προτιμήσω τα σημαντικά αρχεία να τα μεταφέρω με τον κλασσικό τρόπο...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

 

Φιλικά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...