Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για οθόνη λαπτοπ (γενικα)


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στις εξωτερικες οθονες υπαρχουν 2 στανταρντς (dvi,vga)

 

αντιστοιχα,στις οθονες των φορητων υπαρχει καποιο στανταρ??η ερωτηση αφορα το φις της οθονης που κουμπωνει πανω στην mobo,οχι η ακρη που κουμπωνει στην lcd.ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι τα laptop εχουν μια vga εξοδο..θέλεις να συνδέσεις το laptop σου με την οθόνη σου..?

 

δεν νομίζω ότι ρωτάει ακριβώς αυτό.

Νομίζω πως ο poscaman θέλει να μάθει αν η καλωδιοταινία που ενώνει οθόνη-mobo στα laptop είναι universal (όπως όλες οι οθόνες σταθερού PC είναι VGA-DVI) για να κάνει κάποια "αλχημεία" με διαφορετική μάρκα οθόνη σε διαφορετικό laptop....

Κατάλαβα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν 100% σιγουρος οτι θα χρειαζοταν να δωσω εξηγησεις.αναφερομαι στην οθονη του ιδιου του λαπτοπ.θελω να αλλαξω την οθονη του φορητου μου με μια αλλη,αλλης εταιρειας,ιδιου μεγεθους.εκτος των αλλων με ενδιαφερει να μαθω το βυσμα που συνδεεται πανω στη mobo ειναι ιδιο σε ολες,κι αν οχι ποια στανταρντς υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλαστικα θα μεινουν τα ιδια,θα αλλαξουν μονο οι κρυσταλλοι,το inverter και η CCFL λαμπα.ολα τα αλλα θα μεινουν ιδια.

αλλα δεν ξερω αν αυτο το καινουριο σετακι θα κουμπωνει πανω στη MOBO!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν....

με ένα φιλαράκι έχουμε λύσει 3 διαφορετικές μάρκες laptop (acer, compaq, lenovo) και τα 3 είχαν διαφορετικά βύσματα....Βέβαια αν ξέρεις λίγο από καλώδια και μπορέσεις και βρείς το σωστό αντάπτορα δεν θα είναι πολύ δύσκολο να το προσαρμόσεις καθώς τα καλωδιάκια (όχι το τελικό βύσμα) είναι σχεδόν ίδια...

Βέβαια μπορεί να υπάρχουν κ μάρκες με ίδια βύσματα....εγώ σου είπα για αυτά που ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...