Προς το περιεχόμενο

Καινούριο κουτί !!


Johnny Em

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά! Ένα φιλαράκι θέλει να πάρει ένα καινύριο PC για χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων και κανα παιχνιδάκι. To buget του δεν θελει να ξεπεράσει τα 1000 ευρόποουλα. Έτσι του εύτιαξα την εξις σύνθεση:

 

CPU: AMD Athlon 64x2 6000 3.00Gz = 135E

MB: Asus M2N-E Sli = 78.40E

GPU: ASUS GForce 8800GTs 640Mb = 385E or

XFX Gforce 8800GTs 640MB = 380E ή αν έχετε να προτήνεται κάτι πιο φτινο αλλά να αντέχει κι όλας

RAM: 2x Kingston HYPERX 1G sta 800MHz = 120e

HDD: Western Digital 500Gb WD5000ABYs RE2 Sata2 = 141E

Trofodotiko: Thermaltake W0101 TR2 POWER 550W = 61E

Case: THERMALTAKE VB1000SWS SOPRANO WINDOW SILVER = 80E

 

Επιδη δεν τα ξέρω και όλα, έχτε να μου κάνετε κάποιο σχόλιο πάνω στην σύνθεση αυτη και να μου προτήνεται κάτι καλλήτερο? Σας ευχαρηστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ. : Έχω ακούσει ότι στοθσ επόμενους 2 μήνες αναμένονται νέα chipset για τις κάρτες γραφηκών και νέοι επεξεργαστές, μήπως πρεπει να του πω να περιμένει για να πεσουν οι τιμες κι αλλο? Λέω να του προτήνω να πάρει μαζί με το καινούριο PC και original Windows DSP, αξίζε; και αν ναι ποιά?

Σας ξανα ευχαρηστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες που προτείνεις είναι εντελώς αδιάφορες. Αυτές είναι ότι πρέπει.

Και το τροφοδοτικό είναι άκυρο. Πάρε ένα μεταξύ των Thermaltake toughpower 750 και etasis 750, στα 100 και 110 αντίστοιχα. Διπλάσια τιμή από αυτό που ανέφερες, αλλά και τα χρειάζεσαι με τέτοιο σύστημα και αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω. Όλα τα άλλα τα βρήσκω εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia ta Windows den exeete na peite kati? Mipws na apefthinthw kalitera gi afto to thema sto topic gia ta Windows?

Kai oso anafora gia to trofodotiko, prepei na einai ontos toso megalis isxios? Poio mikro den mporei na sikwsei to sustima? Ti provlima tha uparxei?(enimerwtika rwtaw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό τροφοδοτικό είναι απαραίτητο για την σωστή και αδιάληπτη λειτουργία του υπολογιστή. Ήδη το σύστημά σου έχει να "τραβήξει" αρκετά (amd 6000- 8800 gts- 2g ram- hd-dvdrw). Αυτό δε σημαίνει ότι ένα μικρότερο τροφοδοτικό δε θα τα σηκώσει, αλλά με αυτά που σου προτείνω θα είσαι σίγουρα καλημένος και για τώρα αλλά και για μετά που όλο και κάτι ακόμα θα βάλεις. ;)Επίσης, μεγάλο τροφοδοτικό δε σημαίνει ότι όλη την ώρα θα καταναλώνει αυτά τα watt (750), παρά μόνο όταν απαιτείται. Το πακετάκι τιμή-απόδoση είναι super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρηστω Tzimmys για τις χρήσιμες πλυροφορίες. Οσο για την αναμονή των δύο μηνών για πτ΄ση των τιμών αξίζει ή είναι τζάμπα χρόνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω ρε φίλε. Εγώ πιστεύω ότι τον γάιδαρο τον φάγατε. 2 μήνες είναι. Πτώσεις τιμών, χριστουγεννιάτικες προσφορές και καινούρια προιόντα. Εγώ πιστεύω πως αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τις πολές ανιαρές ερωτήσεις, αλλά θέλω να κάνω τις σωστές επιλογές :-?

Αν αλλάξω το επεξεργαστή σε Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 και βάλω και μιά πιο κατώτερη κάρτα όπως με τσιπ Gforce 8600 ή κάποια ATI ως πιο φθηνή αξίζει να γήνει αυτή η αλλαγή? Υπενθημίζω ότι το PC θα χρησιμοποιήτε κυρίως για σχεδιαστικά προγράμματα και 3D modeling και ποιο λίγο για games!!

Και πάλυ συγνώμη αν σας σπάω τα νεύρα με τις τοσες ερωτήσεις... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσα λίγα ξέρω αν μιλάμε για 3d θα χρειαστείς δυνατή VGA και ένα απλά καλό επεξεργαστή.Οπότε νομίζω με καλύτερη cpu και χειρότερη VGΑ μάλλον θα χάσεις και δε θα κερδίσεις τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα E4400, που είναι και φθηνός, και σε περίπτωση που δεν την παλεύει, τον clock-άρεις σε λογικά πλαίσια ακίνδυνα....

η 8800 έχει τεράστια διαφορά σε απόδοση σε σχέση με την 8600 ...

μνήμες πάρε το πιο φθηνό 2 G kit που θα βρεις, δεν έχει καμμία αισθητή διαφορά σε απόδοση αν δεν ασχολείσαι με υπερβολικό O/C ...

μητρική προτείνω Gigabyte GA-P35-DS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eleos an asxoleite o filos sou me 3d to na exei quad core einai san na exei 2 pc dipyrina.Oso gia vga sta 3d den exei kai toso shmasia tora an thelei na pezei paixnidia einai allh istoria.Oso gia mnhmh oso perissoterh toso kalytera

A kai otan leo 3d ennwo maya max xsi lightwave ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prokiller ok κι εγώ όταν λέω 3d εννοώ Pytha radiolab που παίζει τεράστιο ρόλο η vga(openGL) και η μνήμη... :-P

 

Το 3d studio είναι quad core optimized οπότε όντως θα δει διαφορά με quad core αλλά όχι με το παραλληλισμό που έκανε ο φίλος prokiller.

 

Για τις ερωτήσεις που έκανες πριν:

Ναι σε λίγο καιρό βγαίνει το X38 chipset της Intel και οι 45nm penryn...οπότε καλύτερα να περιμένει.

 

Αν δε μπορεί να περιμένει....Ρίξε μια ματιά σε αυτό που σου έφτιαξα.Βγαίνει λίγο παραπάνω αλλά έχει 4Gb ram/2x320Gb Hdd για raid κλπ ;)

77367815tb1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα phovos αν βαλω τετραπύρινο και βάλω και μία ATI, για να εξισοροπήσω την διαφορά τιμής των επεξεργαστών θα έιναι οκ? Και μιας και βλέπω ότι είσαι και χρήστης ATI ποιά μου προτήνεις?

 

Πολύ οραία προσφορα phovos!!Δεν την είχα δει πριν!! Απο που την έχεις βγάλει? Ποι'ο μαγαζί είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...