Προς το περιεχόμενο

Αυθαίρετη χρέωση από videoclub


mr.Vox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα γραφτεί σε ένα videoclub παλαιότερα το οποίο και επισκέφτηκα μια δύο φορές και είχα νοικιάσει κάποια dvd τα οποία και επέστρεψα αφού πλήρωσα. 'Εκτοτε σταμάτησα να πηγαίνω γιατί δεν με βόλευε λόγω αποστάσεως. Τα Χριστούγεννα του 2006, εκείνες τις μέρες περίπου, απ' ότι θυμάμαι, δηλαδή πρίν από ενιά μήνες μου τηλεφώνησαν από το συγκεκριμένο κατάστημα και μου είπαν ότι είχα νοικιάσει 6 ταινίες οι 5 εκ των οποίων ήταν πορνό και ότι δεν τις έχω επιστρέψει από τον Μάιο του 2006. Τις είχα στην κατοχή μου δηλαδή περίπου 6 μήνες. Αρνήθηκα φυσικά μιας και δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο εκ μέρους μου ή από γνωστό μου. Αφού έκανα έναν διάλογο με τον υπάλληλο και αφού δέχθηκε ότι μπορεί να έγινε και κάποιο λάθος ζήτησα την οριστική διαγραφή του λογαριασμού μου το οποίο όπως είπε και έκανε. Οπότε θεώρησα ότι είχε λήξει η υπόθεση.

Χθες μου τηλεφωνούν από δικηγορικό γραφείο και μου ζητούν 1042 ευρώ ειδάλλως θα μου κάνουν αγωγή. Πήγα το απόγευμα στο κατάστημα και ο υπάλληλος ανένδοτος μου είπε ότι η υπόθεση έχει δρομολογηθεί στο δικηγορικό γραφείο και δεν μπορεί να κάνει τίποτε.

Σημείωνω ότι το videoclub ανήκει σε γνωστή αλυσίδα, όχι όμως των πολύ μεγάλων.

Φίλος 'βιντεκλαμπάς' της περιοχής έχει ακούσει παρόμοιες ιστορίες με ΄τσόντες΄ σε ανενεργούς πελάτες, δηλαδή αφήνουν να περάσει κάποιο δάστημα χωρίς να τηλεφωνήσουν και ζητούν μετά όσα θέλουν.

Αν υπάρχει κάποιος φίλος που έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και έχει να προτείνει τρόπο αντιμετώπισης ας παραθέσει στο thread.

Στην διάθεση του forum περισσότερες λεπτομέρειες.:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να ζητήσει τόσο μεγάλο ποσό... το μέγιστο που μπορεί είναι να του πληρώσεις την αξία της ταινίας (μιας και αυτοί τις πληρώνουν περισσότερο μιας και τις επινοικιάζουν) συν κάποιο μέρος των χρημάτων. όλα αυτά βέβαια στην χείριστη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο ξερω οτι το μεγιστο που πληρωνεις ειναι η αξια της ταινιας, αλλα αυτος πως θα στο αποδειξει οτι εχεις νοικιασει τις ταινιες αφου δεν τις εχεις νοικιασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός τόσα ζητάει. Το περίεργο είναι ότι και τα άλλα περιστατικά που μου είπε ο 'βιντεοκλαμπάς' αφορούν 'τσ...ες'. Μπορεί να το πηγαίνω μακριά αλλά απ΄ότι αντιλαμβάνομαι παίρνουν τηλέφωνο στα σπίτια και λένε διάφορα περί ΄ειδικών θεαμάτων΄ προτιμήσεις κτλ εκβιάζοντας. Κάτι σαν τις ιστοίες με τα 'ροζ' ξενοδοχεία. Αύριο απευθύνομαι σε δικηγόρο.:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχοληθείς καν. Είναι συνήθης τακτική εκβιασμού όπως λες, ποντάρουν στο ότι ο άλλος θα ντραπεί να το κάνει θέμα και θα τα δώσει.

 

Μην κάνεις τπτ, είναι μπλόφα. Δεν μπορεί να αποδείξει πως είσαι ένοχος (και δεν υποχρεούσαι να αποδείξεις πως είσαι αθώος) και δε τον συμφέρει να μπλέξει με το νόμο ως επιχείρηση που δεν εκδίδει αποδείξεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνιστώ στους φίλους αν έχουν ανενεργούς λογαριασμούς σε βιντεοκλαμπ να πηγαίνουν να ζητούν διαγραφή. Να ζητούν απόδειξη ότι έχουν διαγραφεί οριστικά από μέλη και ότι δεν χρωστούν τίποτε.:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γώ ερωτώ πως θα αποδείξει οτι πραγματικά κάποιος ενοικίασε κάτι ή ο ίδιος λέει μλκς.. Δηλαδή ντάξει, τα βίντεο κλάμπ ζητάνε ταυτότητες, διεύθυνση, κτλ., αλλά δεν μπορούν να αποδείξουν και τπτ αν εγώ πάω πάρω 10 dvd και δεν ξαναπατήσω... λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνονται καταχωρήσεις σε υπολογιστή στα videoclub και υπάρχουν και οι αποδείξεις..αν γινόταν αυτό που λες freakystyley θα είχαν πέσει έξω όλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι τα Video Clubs λειτουργούν βάση καλή πίστη του πελάτη. Από ότι μου έχει πει γνωστός μου που δούλευε σε τέτοιο μαγαζί η όποια καταχώρηση στο λογισμικό δεν αποτελεί απόδειξη ότι κάποιος όντως έχει το dvd. Επίσης από την στιγμή που η απόδειξη (της ταμιακής) κόβετε αφού παραδοθεί το δισκάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πολυ κλεφτες και εγω μια φορα ειχα 2 dvd παιχνιδια απο γνωστη αλυσιδα βιντεο κλαμπ οπου το ενα ειχε ημερησια χρεωση και το αλλο τριημερου.... λοιπον μετα απο 5 μερες οπου σιμφονα με τισ χρεωσεις θα πληρωνα 7 ευρω παιρνουν τηλεφωνο και ζητανε 19 ευρω!!!! τι να πω τουσ εξηγισα τους ζητησα να μου δειξουν την τιμη στον υπολογιστη αλλα αρνουνταν τι να πεις μετα... φυσικα δεν πληωσα τιποτα και δεν ξαναπατισα στο αποκαλουμενο απο μενα κωλομαγαζο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς υπερασπιση των βιντεο κλαμπ,(μια που δουλευα 1,5 χρονο σε ενα). Οι περισοτεροι κωδικοι εχουν ανοιχτει απο ενα ατομο και νοικιαζουνε σε αυτους τουλαχιστον 3-4 ατομα. Οποτε λογικο ειναι να γινονται λαθη και παρεξηγησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην είμαστε και απόλυτοι. Π.χ. Ο αδερφός μου είχε νοικιάσει μια ταινία στον λογαριασμό του κολλητού του. Την επιστρέφει πίσω, την πληρώνει, όλα καλά. Μετά από αρκετές μέρες παίρνουν τηλέφωνο τον κολητό του αδερφού μου και του λένε ότι δεν έχει επιστρέψει το έργο ακόμα. τελικά πάμε από εκεί, και η ηλίθια η κοπέλα που δούλευε εκεί, είχε αφαιρέσει την ταινία από άλλο πελάτη αντί από εμάς... και η πλάκα είναι ότι την είχε επιστρέψει και ο άλλος πελάτης αλλά αυτοί πέρα βρέχει.... Δεν είναι τόσο δύσκολο αντί να την χρεώσει πχ στον 4546 την ταινία, να την χρεώσει κατα λάθος στο 4545 και ύστερα άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος άλλος είχε χρησιμοποιήσει τον κωδικό γνωστός ή άγνωστος, δεν θα έπρεπε μετά από δέκα, δεκαπέντε μέρες, να πάρουν τηλέφωνο; Όχι μετά από έξι μήνες ή ένα χρόνο να σε παίρνει τηλέφωνο δικηγόρος και να σου ζητάει 1042 ευρώ. Όπως λέει ο φίλος παραπάνω λειτουργούν καλή τη πίστη. Στην τράπεζα για να κάνεις έστω και 1 ευρώ ανάληψη σου ζητούν ταυτότητα. Υπογράφεις κανονικά και παίρνεις επώνημη απόδειξη. Εδώ δεν παίρνεις τίποτε όλα γίνονται σχεδόν στον αέρα. Οπότε όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια. Η υπόθεση δεν είναι μούφα όποιος ενδιαφέρεται για ακριβή στοιχεία ας στείλει pm.:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...