Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό Πληκτρολόγιο στο iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ανανέωσα το πρώτο μήνυμα με τις νέες και πολύ εύκολες οδηγίες για εγκατάσταση του πληκτρολογίου μέσα από τον Installer

 

 

Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου τον HAL9000 και φυσικά τον Slava Karpenko! Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια επόμενη έκδοση θα υποστηρίζονται καλύτερα οι τόνοι, όμως δεν μπορούσα να περιμένω...

 

Στο τέλος του μηνύματος υπάρχει ένα αρχείο που περιέχει 3 εικόνες και ένα αρχείο διάταξης του πληκτρολογίου για να γράφει κανείς και τόνους. Τα αρχεία αυτά πρέπει να αντικαταστήσουν τα αντίστοιχα που παρέχει το ρωσικό πληκτρολόγιο στο μονοπάτι /Library/MobileEnhancer/cyrillic-keyboard.men. Τα κουμπιά είναι πιό στενά αλλά με λίγη συνήθεια μπορεί κάποιος να γράφει αρκετά καλά.

 

Μετά την αντικατάσταση χρειάζεται reboot.

 

Πολύ καλό lmak. Εμένα δε με βόλεψε πάντως γιατί είναι μικρά τα πλήκτρα και πατάω πολλές φορές λάθος. Αν κάποιος θέλει το συγκεκριμένο με τους τόνους για να δοκιμάσει και έχω την άδεια σου, μπορώ να το ανεβάσω ώστε να βγαίνει και αυτό σαν επιλογή εγκατάστασης από τον installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στέλνεις με μικρά και τόνους έχεις πάλι 160 χαρακτήρες για το κάθε μήνυμα?

 

Στα ΝΟΚΙΑ υπάρχει μια ρύθμιση για να μπορείς να στέλνεις 160 χαρακτήρες ανά sms, αλλά νομίζω πως για να γίνει αυτό, κατά την αποστολή μετατρέπει όλους του χαρακτήρες σε κεφαλαία. Ή τουλάχιστον έτσι το δέχεται ο παραλήπτης.

 

Αν ΔΕΝ γίνει αυτή η ρύθμιση, χρεώνεσαι 1 μήνυμα ανά 70 χαρακτήρες.

Στα NOKIA βρίσκεται στις "Ρυθμίσεις" για τα σύντομα μηνύματα και αναφέρεται ως "Κωδικοποίηση χαρακτήρων". Οι επιλογές είναι "Πλήρης υποστήριξη" και "Περιορισμένη υποστήριξη".

 

Εδώ τί ακριβώς συμβαίνει?

 

 

Επίσης, αν στο Settings->General->Keyboard κάνουμε on το "Enable Caps Lock", στο πληκτρολόγιο με τους λατινικούς χαρακτήρες, αν κάνουμε "double-tap" το shift, κλειδώνει στα κεφαλαία για να μπορούμε να γράφουμε μόνο κεφαλαία. Στο ελληνικό πληκτρολόγιο το double-tap δεν πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στέλνεις με μικρά και τόνους έχεις πάλι 160 χαρακτήρες για το κάθε μήνυμα?

 

Στα ΝΟΚΙΑ υπάρχει μια ρύθμιση για να μπορείς να στέλνεις 160 χαρακτήρες ανά sms, αλλά νομίζω πως για να γίνει αυτό, κατά την αποστολή μετατρέπει όλους του χαρακτήρες σε κεφαλαία. Ή τουλάχιστον έτσι το δέχεται ο παραλήπτης.

 

Αν ΔΕΝ γίνει αυτή η ρύθμιση, χρεώνεσαι 1 μήνυμα ανά 70 χαρακτήρες.

Στα NOKIA βρίσκεται στις "Ρυθμίσεις" για τα σύντομα μηνύματα και αναφέρεται ως "Κωδικοποίηση χαρακτήρων". Οι επιλογές είναι "Πλήρης υποστήριξη" και "Περιορισμένη υποστήριξη".

 

Εδώ τί ακριβώς συμβαίνει?

 

 

Επίσης, αν στο Settings->General->Keyboard κάνουμε on το "Enable Caps Lock", στο πληκτρολόγιο με τους λατινικούς χαρακτήρες, αν κάνουμε "double-tap" το shift, κλειδώνει στα κεφαλαία για να μπορούμε να γράφουμε μόνο κεφαλαία. Στο ελληνικό πληκτρολόγιο το double-tap δεν πιάνει.

 

Εδώ η apple δεν έβαλε ελληνικό πληκτρολόγιο από μόνη της. Λες να είχε βάλει και υποστήριξη για το περίεργο 7-bit character set που χρειάζεται ώστε να έχουμε 160 ελληνικούς χαρακτήρες σε ένα SMS ? χεχε

 

Οτιδήποτε έχει να κάνει με γραμματοσειρές στο iPhone είναι σε Unicode. Άρα μιλάμε για 70 ελληνικούς χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έχει να κάνει με γραμματοσειρές στο iPhone είναι σε Unicode. Άρα μιλάμε για 70 ελληνικούς χαρακτήρες.

 

 

Τί εννοείς "οτιδήποτε"? Του αγγλικούς χαρακτήρες πώς τους στέλνει 7-bit?

Αφού στο 7-bit περιλαμβάνονται και κεφαλαία ελληνικά, γιατί να μη μπορεί να στείλει 160 κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "7-bit" ίσως να μην είναι σωστός όρος. Δεν θυμάμαι που το είδα.

 

Το γεγονός είναι πως οι πρώτοι 256 χαρακτήρες κάθε character set, ακόμα και του UNICODE καταλαμβάνουν 1 byte ο καθένας. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες (πχ τα ελληνικά) χρειάζονται 2 byte, γι' αυτό και πέφτουμε στους 70 χαρακτήρες ανά SMS. Στο UNICODE, τυχαίνει οι αγγλικοί χαρακτήρες να είναι μέσα στους 256 πρώτους, άρα δεν έχουμε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δει κανείς την σελίδα:

 

http://greek-iphone.sytes.nethttp://greek-iphone.sytes.net

 

Λένε ότι έχουν έτοιμο ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο, αλλά ακόμα δεν έχω δει τίποτα. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωσα το πληκτρολόγιο με καθαρότερα πλήκτρα όπως ακριβώς είναι το αγγλικό. Δείτε τις εικόνες και διαβάστε τις οδηγίες πάλι στο πρώτο post όσοι έχετε το 1.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...