Προς το περιεχόμενο

Αξιζει -->AVER Hybrid TV Box STB9


isspro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια, επειδη εγω την εχω δοκιμασει μονο με οθονη pc χωρις υπολογιστη ανοιχτο για να μου βγαζει την τηλεοραση σε παραθυρο, ολες οι ρυθμισεις που λετε τις εψαξα με τον τροπο που λειτουργω την καρτα κιαι δεν τις βρηκα. ειναι αποκλειστικα για ρυθμισεις με windows? αυριο θα μπω κ ετσι που θα συνδεσω το τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οκ. λινκ παιζει?

δηλαδη δεν ειναι μονο hardware αλλα κατεβαζουμε και software... nice. cd παντως εγω δεν ειχα... πληροφοριακα, οπως κανενας υποθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε κ πάρε... (αν και όλα τα hybrid USB τουλάχιστον έχουν cd).

 

http://www.avermedia.com/EN/default.aspx?TYPE=test.htm&PT=Download1&tv_TCAT_POS=0&CATNO0=D&IDX=2.1&CNT=1&CATNO1=D2&UCN=BAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα την AVER Hybrid TV Box STB9 για να βλέπω τηλεόραση με ανοιχτό ή κλειστό το PC αλλά κυρίως να μην χρειάζεται drivers και εφαρμογές διότι το PC μου είναι παλιό. Ακριβή είναι (130?) αλλά ελπίζω να αξίζει τα λεφτά της. Παρατηρήσεις και προβλήματα:

-Μέσα στο κουτί δεν είχε βιβλιαράκι με οδηγίες παρόλο που εξωτερικά το αναφέρει στα περιεχόμενά του.

-έχω μια οθόνη tft ( LG L204WT ) και μια παλιά κάρτα γραφικών με αναλογική έξοδο. Η συνδεσμολογία μου είναι ως εξής:

Το καλώδιο από το pc(vga) καταλήγει σε έναν convertor vgatoDVI και μετά στο aver hybrid tv από εκεί με καλώδιο dvi συνδέεται στην DVI είσοδο της tft.

δυστυχώς δεν παίζει :-(

όταν συνδέω την dvi έξοδο του aver hybrid με την dvi είσοδο της οθόνης και την vga έξοδο του υπολογιστή με την vga είσοδο της οθόνης όλα παίζουν μια χαρά!

καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tin agorasa kai ego ..kai me esoteriki keraia i eikona einai poli kala. Einai dinaton na min mporoume na rithmisoume sto analogiko ta kanalia me opoia seira theloume? Prepei na thimomesta diladi oti to mega ekpempei sto 25 kai o Ant1 sto 38? An einai etsi to pao piso kai perno ena sherton me 60kati euro + gia analogika tha valo ena video.

 

Iparxei lisi sto provlima afto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Απαράδεκτο αλλά ετσι είναι. Το μενού στα ψηφιακά (είναι πολύ καλύτερο) και προφανώς είναι σχεδιασμένο από άλλη ομάδα τεχνικών!!!

3 πραγματακια παρατήρησα:

Αν συνδεσεις DVD player και μετα τα κλέισεις (χωρίς να αλλάξεις source) δεν ξαναξεκιναει με το τελεκοντρολ αλλά μονο με τα κουμπια ΟΝ και αλλαγή source. Συνεβει 3 φορες σε μενα...

Επίσης όσο είναι ανοικτο το pc (dvi σύνδεση) ζεσταίνεται κάπως.

Αν το ανοιξεις την επομενη μαζεύει λίγο ρεύμα( ; ) κανουν ενα ελαφρυ ζζζζζζ τα ηχεία μου. Μολις ανοιξω και ξανακλεισω την tv εξαφανίζεται ο θόρυβος.

(δεν εχουν bugs μονο τα windows!!!)

Τελος δεν έχει κουμπί WIDE (δηλ σε 4:3 οθόνη να βάζει μαύρο από πάνω/κάτω) και να βλεπεις το skai σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το AVerTV Box9.

http://www.avermedia.com/AVerTV/Product/ProductDetail.aspx?Id=281

Το έχω περίπου 4 χρόνια, και είμαι ευχαριστημένος.

Μόνο του μείον, κάποια σπασίματα-πιξελιάσματα στις γρήγορες σκηνές αλλά αυτό πρέπει να είσαι κοντά για να το προσέξεις.

Εκτός από τη χρήση του ως TV, με βολεύει πολύ ως κέντρο ελέγχου, των συσκευών μου, (μιας και δεν έχω τηλεόραση στο δωμάτιο).

Έχω συνδέσει πάνω του ότι έχω και δεν έχω...

PC, βίντεο, οθόνη PC, ασύρματα ακουστικά...

 

Έλεγα να αναβαθμιστώ αγοράζοντας το AVerTV Hybrid STB9

αλλά με αυτά που λέτε, λέω να μείνω μ' αυτό που έχω.

Ουσιαστικά, ο κυριότερος λόγος που το ήθελα, είναι για να συνδέσω επιτέλους την οθόνη του υπολογιστή μου με DVI καλώδιο. Με το υπάρχον Box, δε με βολεύει να το κάνω αυτό, αφού θα πρέπει να αλλάζω από το Monitor την πηγή, (αναλογική ή ψηφιακή), κάθε φορά που θα θέλω να αλλάξω την εικόνα από PC σε TV και αντίστροφα!!!

 

Ελπίζω στο επόμενο Box που θα βγάλουν, να έχουν διορθώσει τα κακός κείμενα και να προσθέσουν και την υποστήριξη ψηφιακών υπότιτλων στα ψηφιακά κανάλια.

Ας μη ξεχνάμε ότι η ψηφιακή είναι το μέλλον και όταν τα ψηφιακά κανάλια στην Ελλάδα αυξηθούν, (ελπίζω σύντομα), πράγματα που δεν μας απασχολούν τώρα, θα τα βρούμε μπροστά μας...

 

Βέβαια, το εν λόγω Box, πιστεύω ότι όπως και να 'χει είναι μια πολύ καλή λύση για όσους θέλουν TV στο Monitor τους και αν δεν είχα Box, αυτό θα αγόραζα τώρα.

Απλά αφού έχω, μπορώ να περιμένω για κάτι ακόμα καλύτερο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E D I T : Διπλοπόσταρα κατά λάθος, αν θέλει κάποιος, ας σβήσει αυτό το μήνυμα!!!

 

Μιας και έγραψα όμως, μια πολύ ενδιαφέρον εσωτερική, επίσης υβριδική κάρτα για υπολογιστή, είναι αυτή:

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=425

Το σημαντικό, είναι η δυνατότητα εγγραφής σε H.264, εκμεταλλευόμενη την πολύ γρήγορη PCI-E δίαυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σκέφτομαι και εγώ να την αγοράσω.

 

Ακούω ότι όλοι είστε ευχαριστημένοι από την ποιότητα.

 

Έχοντας dvd player στην πλάσμα tv και παίζοντας το ίδιο video στο pc monitor (lg 20wgx2) και στην πλάσμα έχω πολύ καλύτερη ποιότητα στο μόνιτορ του pc.

 

Λογικά με αυτό το tunner θα έχω και καλύτερη ποιότητα στα τηλεοπτικά προγράμματα από ότι έχω με την πλάσμα ;

 

Σκέφτομαι να το πάρω επειδή η ποιότητα του pc monitor είναι ότι καλύτερο έχω δει σε οθόνη.

 

Στην τηλεόραση συνήθως βλέπω ποδόσφαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Επειδή τελικά το πήρα το Boxάκι (AVerTV Hybrid STB9),

να σε ενημερώσω ότι από εικόνα είναι άψογο αλλά υπάρχει θεματάκι με τον ήχο.

Πιο συγκεκριμένα.

Αυτό το ζζζζζζζ που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω, το κάνει συνέχεια, απλά αυτό δεν ακούγεται όταν το καλύπτει ο ήχος του εκάστοτε καναλιού.

Όταν όμως κλείσεις το Box, ο ήχος αυτός δυναμώνει αισθητά και είναι ανάλογος της έντασης (Volume), του Box τη στιγμή που το κλείσεις.

Αν για παράδειγμα πριν το κλείσεις, έχεις το Volume στο τέρμα, ο θόρυβος θα ακούγεται δυνατά. Αν το Volume είναι χαμηλά, σχεδόν δε θα ακούγεται.

Η καλύτερη λύση για μένα είναι να πατάς το Mute πριν κλείσεις τον δέκτη, (για να μη το χαμηλώνεις κάθε φορά...)

 

Αν έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία ή αν του δουλεύει χωρίς πρόβλημα, ας το αναφέρει εδώ, ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα.

Αν δεν είχα διαβάσει αυτό το topic θα νόμιζα ότι έχω ελαττωματικό προιόν και θα έμπλεκα σε διαδικασίες για αλλαγές κλπ.

Ένας φίλος, (ηλεκτρονικός), μου είπε ότι ο θόρυβος πιθανόν να οφείλεται σε κακής ποιότητας κύκλωμα στην έξοδο ήχου της συσκευής!!!

 

Πάντως, πριν δυο τρις μέρες είδα και ένα πιο πρόσφατο Box της AverMedia εδώ:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977767&product=1114875

 

που και φθηνότερο κατά 30 ευρώ είναι... και νεότερο μοντέλο κατά ένα χρόνο... και υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις [Component(YPbPr,1080i) αντί για Component(YPbPr,480i/576i)]

Ίσως να μην υπάρχουν και προβλήματα με τον ήχο σε αυτό.

Αν το έχει κάποιος, ας μας ενημερώσει σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...