Προς το περιεχόμενο

Αξιζει -->AVER Hybrid TV Box STB9


isspro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα όλο το thread γιατί ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω τη παλιά κάρτα που έχω (pinnacle 6ετίας) με κάτι πιο σύγχρονο.

Συγνώμη που θα σας χαλάσω την ευδαιμονία, αλλά ένα tuner που κάνει ζζζζζζ και πρέπει να πατάς το mute πριν το κλείσεις και πρέπει να κρατάς σημειώσεις γιατί δεν σου επιτρέπει να βάλεις σε σειρά τα κανάλια, τι σόι καλοσύνη μπορεί να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

dr lag, βασικά δεν έχεις άδικο.

Είναι μεγάλη βλακεία το γεγονός ότι μια εταιρία όπως η AverMedia δεν έχει "προσέξει" όσο θα έπρεπε κάποια πράγματα.

Από την άλλη μεριά για κάποιους, (π.χ. για μένα), αποτελεί μονόδρομο.

Δε νομίζω να βρεις άλλο Box το οποίο να είναι υβριδικό, να έχει τόσες δυνατότητες σύνδεσης και να σου βγάζει και έξοδο για πιθανή εγγραφή σε καλή ποιότητα.

Η εδώ θα πας:

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=445

 

ή στο νεότερο:

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=13

(που ελπίζω όπως προείπα να μην έχει τα προβλήματα του προκατόχου του)

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο ας μας πει...

 

Υ.Γ.: Σχετικά με την έλλειψη δυνατότητας τακτοποίησης των αναλογικών καναλιών, (χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί άλλοθι), σε 2 χρονάκια πιστεύω δε θα μας απασχολεί πλέον... ;)

 

isspro, η κάρτα που λες είναι καλή περίπτωση για όσους θέλουν εσωτερική.

Εδώ βασικά μιλάμε για Box που σου δίνουν εκτός των άλλων, τη δυνατότητα σύνδεσης με άλλες επιτραπέζιες συσκευές.

Μιας και το ανέφερες όμως, ρίξε μια ματιά και σ΄αυτήν:

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=425

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν πιάνομαι αδιάβαστος, αλλά δεν έχω ασχοληθεί και τόσο με τα box. Τι πλεονεκτήματα μπορούν να σου προσφέρουν σε σχέση με μια PCI κάρτα, πέρα από την ανεξάρτητη λειτουργία ή ένα USB stick πέρα απ' το να μη σου δεσμεύουν μια θύρα και τη φορητότητα;

Ενημερωτικά ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε corduroy27 την εχω την AVerTV Hybrid STB9 και δεν εχω κανενα προβλημα. εναλλακτικη λυση εδωσα. συμφωνω μαζι σου γενικοτερα οπως και στην AVerTV Hybrid STB 1080i που προτεινεις. αν ειχε βγει 8 μηνες πριν θα την ειχα παρει!

οσο για την 3η που λες ειναι δυναμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε corduroy27 την εχω την AVerTV Hybrid STB9 και δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Εννοείς ότι δεν βγάζει καθόλου θόρυβο το Box που έχεις?

Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να πέσαμε κάποιοι σε ελαττωματική παρτίδα?

Απάντησε αν θες αλλά πριν, κάνε μια δοκιμή ακόμα.

Μήπως για κάποιο λόγο δεν το έχεις προσέξει, (πράγμα λίγο δύσκολο).

Δυνάμωσε τον ήχο στο τέρμα και πάτα το Power να κλείσει.

Δεν ακούς τίποτα απ' τα ηχεία????

 

dr lag, ο βασικότερος λόγος για να αποκτήσει κανείς TV Box, είναι να μην έχει TV στον χώρο του PC, π.χ. εγώ στο δωμάτιό μου.

Είχα τηλεόραση αλλά αποφάσισα να πάρω έναν Projector.

Από εκείνη τη στιγμή κατάργησα την TV, την οποία έδωσα στους δικούς μου και βλέπω τηλεόραση από το 22άρι LCD Monitor του υπολογιστή μου.

Έχω λοιπόν, τηλεόραση όταν θέλω, ανεξάρτητα απ' το PC και έχω συνδέσει στο Box όλες τις επιτραπέζιες συσκευές, που πριν συνδέονταν στην TV μου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την lifeview DTV hybrid duo,εδω και 2 χρονια και ενω νομιζα οτι τα εφτυσε η καρτα μετα απο δοκιμεs σημερα διαπιστωσα οτι το Κ-LITE MEGA CODEC PACK μου δημιουργει το προβλημα τωρα τελευταια και οταν παω να ανοιξω την εφαρμογη κατι δεν ειναι συμβατο και μου πεταει μπλε οθονη .

μολιs απεγκαθιστω το k-lite ,ενταξει παλι.

τι ρυθμιση νακανω στο k-lite [τελευταιο update],να μπορουν να δουλεψουν μαζι;

εχει αντιμετωπισει κανειs παρομοιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν βγάζει καθόλου θόρυβο το Box που έχεις?

Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να πέσαμε κάποιοι σε ελαττωματική παρτίδα?

Απάντησε αν θες αλλά πριν, κάνε μια δοκιμή ακόμα.

Μήπως για κάποιο λόγο δεν το έχεις προσέξει, (πράγμα λίγο δύσκολο).

Δυνάμωσε τον ήχο στο τέρμα και πάτα το Power να κλείσει.

Δεν ακούς τίποτα απ' τα ηχεία????

 

[1]κανει αλλα ειναι σε ανεκτικο σημειο

[2]το κακο ειναι που δεν αποθηκευονται τα καναλια οπως θελω(-ουμε)

[3]που δεν μπορω με καποιο software να αποθηκευσω κατι που βλεπω.

 

ηχος, εικονα, σημα ειναι μια χαρα (για tv tunner)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την lifeview DTV hybrid duo,εδω και 2 χρονια και ενω νομιζα οτι τα εφτυσε η καρτα μετα απο δοκιμεs σημερα διαπιστωσα οτι το Κ-LITE MEGA CODEC PACK μου δημιουργει το προβλημα τωρα τελευταια και οταν παω να ανοιξω την εφαρμογη κατι δεν ειναι συμβατο και μου πεταει μπλε οθονη .

μολιs απεγκαθιστω το k-lite ,ενταξει παλι.

τι ρυθμιση νακανω στο k-lite [τελευταιο update],να μπορουν να δουλεψουν μαζι;

εχει αντιμετωπισει κανειs παρομοιο προβλημα;

 

Το πάθενε εγώ όταν χρησιμοποιούσα codec packs. Τη ζημειά δε σου τη κάνει όλο το codec pack αλλά ένας codec από αυτούς που εγκαθήστανται. Δυστυχώς προσπαθώ να θυμηθώ ποιος ήταν και δεν μπορώ. Οπότε αυτό που κάνεις είτε απεγκαταστείς το codec pack (πλέον δεν χρειάζονται, υπάρχουν ένα κάρο αξιόλογοι players που δεν χρειάζονται codecs), είτε πέρνεις ένα-ένα το κομμάτια που εγκαθήστανται να δεις ποιο σου τη κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[1]κανει αλλα ειναι σε ανεκτικο σημειο

[2]το κακο ειναι που δεν αποθηκευονται τα καναλια οπως θελω(-ουμε)

[3]που δεν μπορω με καποιο software να αποθηκευσω κατι που βλεπω.

 

ηχος, εικονα, σημα ειναι μια χαρα (για tv tunner)

 

1. Ίσως η ένταση αυτού του φαινομένου επιρεάζεται και από άλλους παράγοντες, γιατί πραγματικά σ' εμένα είναι πολύ ενοχλητικό!

2. Σημαντική παράληψη δυστυχώς.

3. Λοιπόν, υπό συνθήκες αυτό δεν ισχύει. Υπάρχει A/V Out και μπορείς άνετα να γράψεις ότι βλέπεις σε κάποια συσκευή Recorder, (DVD Recorder, HDD Recorder, VHS, κλπ.) Αν μάλιστα έχεις τη δυνατότητα σύλληψης αναλογικού σήματος στο PC σου, ακόμα καλύτερα. Το μόνο μείον, (αλλά απόλυτα φυσικό), είναι η έλλειψη προγραμματισμένης εγγραφής από TV Box.

 

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο, συμφωνώ και επ' αυξάνω... :-D

 

Θα ήταν χρήσιμο πάντως αν έχει κάποιος το AVerTV Hybrid STB 1080i, να κάνει ένα σχόλιο εδώ και να μας πει αν ισχύουν τα ίδια προβλήματα-ελλήψεις που έχουμε εμείς με το AVerTV Hybrid STB9 :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που αλλάξατε την κανονική σας τηλεόραση με το box από θέμα ποιότητας είστε καλύτερα ή χειρότερα ;

 

Το μόνιτορ που έχετε στο pc είναι καλό ή το πιο φτηνό που βρήκατε ;

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από εικόνα δεν έχω κανένα παράπονο, είναι σχεδόν σαν μιας τηλεόρασης LCD.

Τα όποια προβλήματα, υπάρχουν σε ότι αφορά τον ήχο.

Επίσης, αν σε ενδιαφέρουν μικρότερης εμβέλειας κανάλια, ίσως συναντήσεις παράσιτα στις ομιλίες. Αυτό δε συμβαίνει με τα μεγαλύτερης εμβέλειας κανάλια.

Αυτά από την προσωπική μου πείρα.

Μιας και ρώτησες, το Monitor μου είναι καλό, (όχι ιδιαίτερα ακριβό όμως).

Είναι το SAMSUNG SyncMaster 226BW στις 22"

 

Υ.Γ.: Μα κανείς δεν έχει πάρει το AVerTV Hybrid STB 1080i, να μας πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω σκεφτομουν να την παρω πιες οι διαφορες εχει με την AVER Hybrid TV Box STB9 ??

Στα χαρακτηριστικα του πλαισιου γραφη για συμπιεση σε

MPEG-2 MPEG-4 γιατι μπορεις να γραψεις video με TV BOX sto PC??

Εχει κανεις εμπειρια συνδεσης κονσολας μεσω ειτε της AVER Hybrid TV Box STB9 ή

AVerTV Hybrid STB 1080i με κονσολα??

Σκεφτομουν αφου την παρω μηπως μπορεσω να συνδεσω το wii μου :-D αρα πρεπει να υποστοριζει 480p??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε κι εγώ είχα καταλάβει τι εννοούσε το πλαίσιο σχετικά με την συμπίεση.

Άμα πας, ρώτησέ τους. Παίζει βέβαια και η πιθανότητα να είναι γραμμένο λάθος!

 

Βασικά διαφορές μεταξύ τους δεν έχω βρει, πέρα από το γεγονός ότι το κατά ένα χρόνο νεότερο AVerTV Hybrid STB 1080i, έχει πολύ καλύτερο σήμα εισόδου Component (YPbPr,1080i).

 

Πάντως αν τελικά καταλήξεις σ' αυτό, σε παρακαλώ πολύ να μας πεις τι γίνεται με τον ήχο του. Αν δηλαδή έχει τα κουσούρια του προηγούμενου μοντέλου.

 

Για τα δύο αυτά Box, δες τα παρακάτω Links:

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=445

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομουν να την παρω πιες οι διαφορες εχει με την AVER Hybrid TV Box STB9 ??

Στα χαρακτηριστικα του πλαισιου γραφη για συμπιεση σε

MPEG-2 MPEG-4 γιατι μπορεις να γραψεις video με TV BOX sto PC??

Εχει κανεις εμπειρια συνδεσης κονσολας μεσω ειτε της AVER Hybrid TV Box STB9 ή

AVerTV Hybrid STB 1080i με κονσολα??

Σκεφτομουν αφου την παρω μηπως μπορεσω να συνδεσω το wii μου αρα πρεπει να υποστοριζει 480p??

 

 

κοιταξε, εγω εχω την εξωτερικη AVER Hybrid TV Box STB9 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αλλα δεν μπορω να γραψω κατι απο αυτα που βλεπω.... αρα σου προτεινω κατι "εσωτερικο" οπως την AVerTV Hybrid STB 1080i για να γραφεις οτι θελεις και να εχεις και εικονα επιπεδου 1080i.

 

υγ: εχω συνδεση ps3 και η εικονα ηταν παραπολυ καλη. οπως στην τηλεοραση αλλα δεν εχω hd αρα οσο μπορει να προσφερει μια Tv δινει και το box....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...