Προς το περιεχόμενο

Μητρικές NVidia, λένε τίποτα?


ntsili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τυχαία κοίταζα για μητρικές και έπεσα σε αυτή τη σελίδα με μητρικές της NVidia.

 

http://www.nvidia.com/page/nforce_600i.html (κάτω-κάτω)

 

Λένε τίποτα αυτές οι μητρικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά από το 680 πολύ καλο!! overclocking και τρελα σταθερό ειδικά με τα τελευταία release των bios εγώ τα προτιμώ τουλάχιστον... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ασυμβατότητες παρατηρούνται σε hardware και drivers...

google it, θα δεις διάφορες περιπτώσεις...

πάντως προσωπική εκτίμηση δεν μπορώ να έχω, καθώς δεν είχα ποτέ Nvidia motherboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τυχαία κοίταζα για μητρικές και έπεσα σε αυτή τη σελίδα με μητρικές της NVidia.

 

http://www.nvidia.com/page/nforce_600i.html (κάτω-κάτω)

 

Λένε τίποτα αυτές οι μητρικές?

 

Οι μητρικές δεν κατασκευάζονται από την nVIDIA, μόνο τα chipset υποστήριξης. Απλά η εταιρεία κατασκευάζει και παρέχει διαγράμματα για ένα board αναφοράς, το οποίο οι 3οι κατασκευαστές αν θέλουν μπορούν να αγνοήσουν και να υϊοθετήσουν δική τους σχεδίαση μητρικής.

 

Στο ζητούμενο: Τεχνολογικά το 680i είναι πολύ δυνατό και ακόμη και τώρα σε επιδόσεις τα βάζει άνετα με το νέο P35 chipset της Intel, σε μετρήσεις με τον ίδιο επεξεργαστή. Επίσης, έχει το πλεονέκτημα (για όσους ενδιαφέρει) της υποστήριξης δύο nVIDIA VGA σε διάταξη SLI, που οι μητρικές με Intel chipset δεν υποστηρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι σοβαροί o/cers benchάρουν σε P35 chipset πλέον, ή στο νέο X38 ;) Από εκεί και πέρα όσοι κυνηγάνε τα 3D Mark WRs, συνήθως επιλέγουν mobo με n-Vidia chipset (680i in most of the cases ;)) όπου παρέχει υποστήριξη SLi (for instance Asus Striker Extreme - what a buggy mobo btw ! :mrgreen:). Όπως αναφέρει και ένα παιδί παραπάνω, τα προβλήματα του 680i έχουν πλέον λυθεί με τα τελευταία bios releases, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν έχει την δυνατότητα να κοντραριστεί με ένα P35 σε extreme o/cing ...

Για χαλαρό o/c και pc games, μια χαρά αποδίδουν και τα δύο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eixa p35 kai to piga piso kai pira 680i kai einai sfedona h aeroporia einai peziko prostatou. Gia mena 680i para intel chipset

 

Δηλαδή θες να πεις ότι με γυμνό μάτι κατάλαβες διαφορές από τα δύο chipsets?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...