Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα μητρικής, cpu ή psu?


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... είχα έναν Η/Υ:

Sempron 2800+ (socket 754), MSI K8N, 1GB DDR, ATI9200, PSU 300W + 2 σκληρούς δίσκους.

 

Χάλασε η MSI και πήρα μια Asrock K8NF6G-VSTA(on board vga). Συνδέω στην μητρική μόνο με το psu, τα καλώδια του κουτιού(led,power κλπ.).

 

Το τροφοδοτικό δουλεύει κανονικά, γυρίζουν οι ανεμιστήρες του όπως και οι ανεμιστήρες της cpu αλλά και του κουτιού. Ο Η/Υ όμως δεν ξεκινάει καν.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι μπορεί να φταίει? Με βάση την εμπειρία μου συνήθως φταίει η μητρική έτσι δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση όμως να φταίει η cpu?

 

Το τροφοδοτικό δουλεύει κανονικά σε άλλο σύστημα που το δοκίμασα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ανεπαρκές το τροφοδοτικό? Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν θα αναβόσβηνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοσία πάνω στην MB με το 4pino για CPU συνδεσες?

Εναλλακτικα δοκίμασε να συνδέσεις 1 δίσκο μόνο η να βάζεις 1 DIMMAKi μνήμης κάθε φορα.

 

Ναι το συνέδεσα το 4πινο.

Είχα συνδέσει μόνο τα βασικά μήπως και μπορέσω να διαγνώσω το πρόβλημα πιο εύκολα. Μητρική-επεξεργαστή-1 μνήμη-τροφοδοτικό + τα καλώδια του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου χάλασε η CPU εκεί που δούλευε μια χαρα είναι τραβηγμένο.

Αμα δεν κάνει POST τότε ειναι είτε μητρική είτε μνήμη. Διαλέγεις και πέρνεις (μητρική θα έλεγα μάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου χάλασε η CPU εκεί που δούλευε μια χαρα είναι τραβηγμένο.

Αμα δεν κάνει POST τότε ειναι είτε μητρική είτε μνήμη. Διαλέγεις και πέρνεις (μητρική θα έλεγα μάλλον).

 

Βασικά... όταν χάλασε η 1η μητρική(MSI) με τα ίδια συμπτώματα με την καινούργια, την πήγα για σερβις. Δεν έλεγξα όμως καθόλου την cpu.

Οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος οτι δεν χάλασε ταυτόχρονα με την μητρική. Και η καινούργια μητρική μου φαίνεται παράξενο να είναι "dead on arrival", αν και αυτό είναι το πιο πιθανό.

 

Πάντως για μνήμη δεν το βλέπω, γιατί έχω 2 διαφορετικές και τις έχω δοκιμάσει και μόνες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δοκιμάζεις την CPU αλλου.Εναλλακτικα πάνε την μητρική πίσω απο εκεί που την πήρες ώστε να στην ελένξουν. Δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δοκιμάζεις την CPU αλλου.Εναλλακτικα πάνε την μητρική πίσω απο εκεί που την πήρες ώστε να στην ελένξουν. Δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

 

Δυστυχώς δεν έχω άλλη ίδια cpu για να δοκιμάσω... θα κάνω κάνα-δυο δοκιμές ακόμη και θα επιστρέψω την μητρική πίσω μάλλον.

 

Το ζήτημα είναι οτι με την αντιπροσωπεία της MSI μου είχε πάρει 45 μέρες μέχρι να μου δώσουν πιστωτικό... αν είναι να περιμένω άλλο τόσο... άστα να πάνε :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο... παρατήρησα οτι το κουτί μου έχει ένα power led female για 3 pins ενώ η καινούργια μητρική της Asrock έχει μόνο 2 pins.

 

Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα?

Συνήθως αν δεν συνδεθούν τα leds το μόνο που χάνεται είναι η ένδειξη τους έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ανέφερα και πριν, ο υπολογιστής δεν ανοίγει κάν... δεν φτάνει στο bios.

Τελικά έστειλα την μητρική για έλεγχο, θα με ενημερώσουν αν είναι χαλασμένη σε 2-3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου χάλασε είπες δεν ξεκινούσε κάν ο Υπολογιστής.

 

Πώς είσαι σίγουρος ότι ήταν το motherboard? Το καινούργιο είναι συμβατό με τις μνήμες και τον επεξεργαστή?

 

Δοκίμασε να κάνεις ένα clear cmos.

 

Για να δείς αν δουλέυει η cpu βγάλε τις μνήμες και την ψύκτρα του cpu.

Άναψε το σύστημα και ταυτόχρονα κοίτα άν ζεσταίνεται η cpu και άν κάνει έναν χαρ/κο ήχο απο το ηχείο του συστήματος.

Αν δέν ζεσταινεται δεν δουλέυει η cpu.

Aν ζεσταίνεται και κάνει ήχο χωρίς μνήμες φταίνε οι μνήμες.

Αν ζεσταίνεται και δεν κάνει ήχο θέλει clear cmos και να τσεκάρεις το ηχείο του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου χάλασε είπες δεν ξεκινούσε κάν ο Υπολογιστής.

 

Πώς είσαι σίγουρος ότι ήταν το motherboard? Το καινούργιο είναι συμβατό με τις μνήμες και τον επεξεργαστή?

 

Δοκίμασε να κάνεις ένα clear cmos.

 

Για να δείς αν δουλέυει η cpu βγάλε τις μνήμες και την ψύκτρα του cpu.

Άναψε το σύστημα και ταυτόχρονα κοίτα άν ζεσταίνεται η cpu και άν κάνει έναν χαρ/κο ήχο απο το ηχείο του συστήματος.

Αν δέν ζεσταινεται δεν δουλέυει η cpu.

Aν ζεσταίνεται και κάνει ήχο χωρίς μνήμες φταίνε οι μνήμες.

Αν ζεσταίνεται και δεν κάνει ήχο θέλει clear cmos και να τσεκάρεις το ηχείο του συστήματος.

 

Αφού αναφέρω οτι είναι όλα socket 754 και η cpu και η μητρική. Ελεγξα και στο επίσημο σαιτ της asrock για supported cpu's.

 

clear cmos δοκίμασα.

 

Δοκίμασα και αυτό που είπες... να ακουμπήσω και τον επεξεργαστή και την ψύκτρα της μητρικής αλλά δεν είχαν ζεσταθεί.

 

Ηχους δεν βγάζει αφού δεν κάνει καθόλου boot o υπολογιστής. To μόνο που συμβαίνει είναι να δουλευει το τροφοδοτικό και να γυρνάνε οι ανεμιστήρες.

 

Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να είναι χαλασμένα και τα δυο(επεξεργαστής και μητρική).

 

Τέλος πάντων το έχω στείλει ήδη για έλεγχο και περιμένω νέα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...