Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση PC για Developer


slowdive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω μείνει με το ίδιο PC από το 2001 και με το ίδιο Laptop από το 2003,

οπότε νομίζω ήρθε η ώρα να τα σκάσω για κάτι καινούριο!

 

Η χρήση του θα περιστρέφεται κυρίως γύρω από το software development καθώς και γύρω από όλα τα άλλα κλασσικά tasks (π.χ. browsing, downloading, ripping, burning κλπ.). Οι εφαρμογές που τρέχω για την ανάπτυξη λογισμικού (ταυτόχρονα: Java IDE, Web και Application servers, Oracle DB, Dreamweaver, Firefox, ΙΕ και Opera με πολλά tabs ανοιχτά κ.ο.κ) είναι ιδιαίτερα 'μνημοβόρες' οπότε θα χρειαστώ μπόλικη μνήμη. Επίσης να τονίσω ότι δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, αλλά ασχολούμαι που και που, καθαρά ερασιτεχνικά, με image και video editing, άρα όσον αφορά την κάρτα γραφικών δε θέλω κάτι τρελό, απλά κάτι αξιοπρεπές που να παίζει καλά σε ανάλυση 1680x1050 και πιθανώς μελλοντικά να είναι σε θέση να κουμαντάρει και δεύτερο monitor. Χρησιμοποιώ Windows και Linux κυρίως 32bit, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και 64bit. Προς το παρόν σκέφτομαι την εξής σύνθεση:

 

CASE (82 ?):

THERMALTAKE VC3000BWS ARMOR JUNIOR BLACK+WINDOW

 

CPU (240?):

Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz)

 

MOTHERBOARD (202,4?):

P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2)

Δεδομένου ότι δε μου είναι απαραίτητο το WiFi, μήπως είναι προτιμότερο να πάρω την απλή P5K (112,50?) ή την P5KC (με υποστήριξη για DDR3 - 118,86?) ή την P5K-E/WIFI-AP (145?) που είναι και αρκετά φθηνότερες; Πέρα από το WiFi, ξέρετε αν υπάρχουν κάποιες άλλες ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορές που να δικαιολογούν τη διαφορά στην τιμή τους;

 

RAM:

Εδώ θέλω μεγάλη βοήθεια μιας και δε μπορώ να αποφασίσω, αν και τείνω σε κάτι προς Crucial Βallistix. Εσείς τί λέτε; Θέλω 4GB, με τιμή συνολικά γύρω στα 250-260?.

 

ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ (196+81,21 = 277,21?):

Western Digital 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA)

WESTERN DIGITAL WD3200YS 320GB SATA2

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ποιό από τα παρακάτω τρία προτείνετε;

-ETASIS 750W Gaming (109,00 ? - 2 χρόνια εγγύηση)

-THERMALTAKE W0117 TOUGHPOWER 750W NVIDIA SLI CERTIFIED (111.99 ? - 1 χρόνος εγγύηση)

-ENERMAX 720W Infinity (169? - 3 χρόνια εγγύηση)

 

DVD ROM (17,9?):

LITEON DH-16D2S-02C DVD-ROM BLACK BULK

 

DVD-RW (26,5?):

LITEON LH-20A1S-15C DVD-RW BLACK BULK

 

KEYBOARD+MOUSE (74?):

Microsoft Wireless Laser Desktop 6000

 

MONITOR:

Θα προτιμούσα το SAMSUNG SYNCMASTER 226CW αλλά δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο. Αν ξέρετε που μπορώ να το βρω ή αν θα το φέρει κάποιο κατάστημα σύντομα πείτε μου. Αλλιώς αναγκαστικά συμβιβάζομαι με το 226BW (327,00 ?) ή με το 2232BW (354.62 ?)

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ:

Τώρα σχετικά με κάρτες γραφικών δε γνωρίζω και πολλά. Θα ήθελα κάποια που να είναι συμβατή με Linux (απ΄όσο ξέρω οι drivers για ΑΤΙ παρουσιάζουν προβλήματα σε πολλές διανομές), να παίζει ΟΚ με κάποια από τις οθόνες που ανέφερα παραπάνω και να έχει 2 εξόδους DVI. Π.χ. η MSI 7900GS 512MB (105?) θα με καλύψει πώς το βλέπετε;

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, το budget κυμαίνεται περίπου από 1600? μέχρι 1800? (λίγο πάνω λίγο κάτω δεν τρέχει και τίποτα). Πως βλέπετε τη σύνθεσή μου; Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η cpu είναι μια χαρά.

 

Για μητρική αν δεν ασχοληθείς με o/c τότε μια απλή με P35 θα κάνει μια χαρά τη δουλειά της.Καλύτερα να αποφύγεις τις υβριδικές ddr2+ddr3 support

ρίξε και μια ματιά στην GA-P35-DS4 . Στη P5K deluxe της Asus είχαν αναφερθεί προβλήματα με το raid και δε θυμάμαι αν το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς P5K

 

Για μνήμες Αν και πάλι δεν ασχοληθείς με o/c μπορείς να βολευτείς και με απλές value 667/800 Mhz.Σε πραγματικές συνθήκες δε θα δεις καμία διαφορά από τις φθηνές value και τις ακριβές με τα χαμηλά timings και τους υψηλούς χρονισμούς.

 

Για τους δίσκους συμφωνώ αν και μπορείς να κάνεις δουλειά και με 2x320Gb σε raid. Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα τότε είναι ΟΚ

 

PSU: Ή το etasis ή το Thermaltake...Το πρώτο θεωρείται καλύτερο αλλά το δεύτερο είναι modular οπότε δε θα σε δυσκολέψει με τη διαχείριση των καλωδίων μέσα στο case.Ότι κι αν διαλέξεις είναι πάρα πολύ καλό.

 

αυτά....:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epeidi eisai epaggelmatias k eipidi to pc sou einai i douleia sou, tote prepei na ependyseis se auto me kritiria kerdoskopika (ypsilo kefalaio, aposvesi, vathos xronou, aksiopistia, etc) opote mipws tha eprepe na koitas se mac meria?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ μαζί σου το είχα ψάξει και gia Mac. Αλλά για να πάρω έναν καινούριο iMac με τα ίδια χαρακτηριστικά σε hardware, θα βγει 3000+++ ?. Δε λέω, άλλη αίσθηση, αλλά τα ζύγισα τα πράγματα με τα κριτήρια που αναφέρεις (απόσβεση σε βάθος χρόνου κλπ.) και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι καλύτερα να πάρω pc.

 

Ίσως την επόμενη φορά που θα αλλάξω υπολογιστή ποιός ξέρει....

 

Υ.Γ. δε σου κρύβω πάντως ότι με έβαλες σε σκέψεις πάλι :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai exeis dikio k to dexomai auto pou les omws agorazontas ena kalo mac ksereis oti tha exeis ena mixanima to opoio den tha sou vgazei apla douleia gia ta epomena 5 xronia alla tha p e t a e i gia ta epomena 5 xronia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αποψη μου:

CPU ok.

Κουτι: θεμα γουστου.

Μητρικη προτεινω αυτη 119?

Μνημες 4 τετοιες 4x32=128?

Σκληροι: Καλυτερα 2x400σε raid και ενας raptor εστω και μικρος για τα προγραμματα και το λειτουργικο.

Τροφοδοτικο το Thermaltake 750W το εχω και ειναι αριστοτατο, αν και σε τετοιο pc και ενα αρκετα μικροτερο θα σου κανει τη δουλεια του μια χαρα.

VGA: Οχι 7900, παρε καλυτερα την (χειροτερη σε παιχνιδια) Χ2600XT που εχει ομως hardware HD επιταχυνση και σηκωνει ανετα 2 οθονες και την αναλυση που θες.

 

Για monitor δεν εχω ιδεα ας πει αλλος.. :P

 

Ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε κάρτα γραφικών μέχρι 80-90 ευρώ maximum καλύπτει άνετα 2 monitors στις αναλύσεις που θέλεις, εφ' όσον μιλάμε για 2D λειτουργία. Κι επειδή ανέφερες και τη μαγική λέξη "Linux", το φρόνιμο είναι να επιλέξεις nVidia. Η AMD μπορεί να ανακοίνωσε την πρόθεσή της να υποστηρίξει πιο ενεργά την κοινότητα του Linux, αλλά προς το παρόν η nVidia έχει το πάνω χέρι στους Linux users.

 

Επίσης, αν δεν έχεις ήδη ένα καλό UPS είναι απαραίτητο να κόψεις από μητρική, Raptor και λίγο το τροφοδοτικό και να πάρεις ένα APC. PC ενός developer χωρίς UPS δε νοείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Windows και Linux

 

VGA: Οχι 7900, παρε καλυτερα την (χειροτερη σε παιχνιδια) Χ2600XT που εχει ομως hardware HD επιταχυνση και σηκωνει ανετα 2 οθονες και την αναλυση που θες.

 

 

Μαζι σου σε ολα...

Ομως υποστηριζοντε πλεον σωστα οι ατι σε λινουξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι developers δουλεύουν σε Mac ρε παιδια και εμείς δεν το έχουμε πάρει πρέφα????

 

Για PSU σκέψου και το Corsair 620 με 5 year guarantee.

Καθώς επίσης για κουτί το μεγάλο αδερφάκι αυτού που

προτείνεις - το οποίο έχει σαφώσς μεγαλύτερες προοπτικές

επέκτασης και αναβάθμισης - αν για σένα παίζει ρόλο και

ο χώρος για δίσκους / drives κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν δεν έχεις ήδη ένα καλό UPS είναι απαραίτητο να κόψεις από μητρική, Raptor και λίγο το τροφοδοτικό και να πάρεις ένα APC. PC ενός developer χωρίς UPS δε νοείται...

yeap το έχω στα υπόψην και το UPS

 

Ποιοι developers δουλεύουν σε Mac ρε παιδια και εμείς δεν το έχουμε πάρει πρέφα????

Πάρα πολλοί. Ιδίως οι Java-τζίδες (και πολλοί Ruby-ists τελευταία κυρίως λόγω TextMate)

 

Τίποτα πιο συγκεκριμένο για GPU please???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Καθώς επίσης για κουτί το μεγάλο αδερφάκι αυτού που προτείνεις - το οποίο έχει σαφώσς μεγαλύτερες προοπτικές

επέκτασης και αναβάθμισης - αν για σένα παίζει ρόλο και

ο χώρος για δίσκους / drives κλπ

 

Βασικά το κουτί δεν μου πολυαρέσει, αλλά το επέλεξα γιατί αυτό προτείνουν συνήθως οι περισσότεροι, αλλά και γιατί δεν έχω βρεί και κάτι άλλο της προκοπής

:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... δεν με πείθει - αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα ;)

 

Τα παραπάνω για GPU δεν σου κάνουν? Εγώ έχω μια Χ1950ΧΤ και μάλιστα AGP 8x

http://www.gecube.com/products-detail.php?prod_cat_pid=9&prod_cat_id=166&prod_id=65116

και μου σηκώνει 2 οθόνες στα 1680x1050 μια χαρά.

 

Οπότε με μια νεότερη - δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το κουτί δεν μου πολυαρέσει, αλλά το επέλεξα γιατί αυτό προτείνουν συνήθως οι περισσότεροι, αλλά και γιατί δεν έχω βρεί και κάτι άλλο της προκοπής

:roll:

 

To Thermaltake Armor Black είναι μια χαρά - πέρνα από ένα πλαίσιο και

δέστο από κοντά - όπου φυσικά μπορείς να δεις κι άλλα...

 

αλλά είναι σοβαρότατο -στιβαρότατο και σηκώνει τα κ3ρ@τ@ του! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου παντα: πιστευω οτι επειδη θα εισαι πολλες ωρες στο πισι δεν θα σου προτεινα για δισκο raptor αλλα 2 80ριδες ή 120ριδες και θα εισαι μια χαρα γιατι απλα κανουν μπολικο θορυβο. στα ιδια λεφτα που προτεινεις 200Ε βαλε αντι για τον raptor παρε 4 80 σε raid 5 και ταχυτητα και backup 2+2, απλα θα γεμισεις δισκους με αυτην την αποψη

αν δεν θες wifi παρε καποια αλλη αλλα μακρια απο την p5k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...