Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση PC για Developer


slowdive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Kαλό μου φαίνεται εμένα το μηχάνημα ;)

 

Για linux που αναφέρθηκε καλύτερα να πας σε κάρτα nVidia. Οχι οτι οι Ati έχουν πρόβλημα (ούτως ή άλλως δεν θα ασχοληθείς με παιχνίδια όπως λες), για 2d απεικόνιση είναι μια χαρά, απλά λέμε μήπως... Με nvidia κάρτα θα έχεις σωστό support από drivers/fora/how-to κλπ. Μια 7900 φαίνεται καλή επιλογή, δες ακόμα και 7600gt για κάτι πιο φθηνό.

 

Οι μνήμες που διάλεξες είναι λίγο ακριβές, αν δεν ασχοληθείς με o/c μπορείς άφοβα να επενδύσεις σε κάτι πιο οικονομικό, χωρίς απώλειες στις επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, σε περιπτωση που αποθηκευεις τον source στο ιδιο το PC θα σου προτεινα 2Χ250αρηδες σε RAID 1 (mirroring). Ποτε δεν εισαι σιγουρος με ενα σκληρο δισκο, ειδικα αν στην μεση ειναι και ατελειωτα βραδια αναπτυξης και debugging. Και μια υποκειμενικη αποψη: μεινε μακρυα απο Western Digital. Για πραγματικα αθορυβο δισκο, παρε Samsung της σειρας Spinpoint-T

 

Offtopic: Εφοσον εισαι προγραμματιστης, τσεκαρε τις ιστοριες του Ζαχαρια Δεντοφτιαχνω Εδω

 

Edit: n3a? Σε ξερω απο καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό μου PC θα το κάνω server, οπότε μαλλόν εκεί θα πηγαίνει το source σε SVN repository.

 

Γενικά πάντως, την ιδέα για τη χρήση raptor την πήρα από έναν developer που διαβάζω καιρό και σέβομαι αρκετά τη γνώμη του (ο οποίος είναι και ενάντια στη χρήση RAID 0).

 

Παρεμπιπτόντως απ' ότι βλέπω χρησιμοποιεί και Corsair για PSU που προτείνει και ο φίλος RapidShade.

 

Όσο για τον Ζαχαρία Δεντοφτιάχνω που λες ferongr, τις ιστορίες του τις ξέρω απ' έξω! Απόλαυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλησα για RAID 1 (mirroring) το οποιο χρησιμοποιει χοντρικα μπορεις να πεις οτι δημιουργει 2 αντιτυπα του καθε αρχειου, ενα σε καθε δισκο. Αυτο γινεται για ασφαλεια και ουχι για ταχυτητα. Τις εφαρμογες σου δεν τις εγκαθιστας εκει. Για τις εφαρμογες σου συνιστω και γω ενα Raptorα, αν και δεν ξερω ποσο μπορει η ταχυτητα του δισκου να επηρεασει θετικα τη δουλεια σου.

 

Offtopic

 

 

ΔΤΦ: ΣΚΑΣΜΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Καλά, δεν σας μαθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ στις σχολές σας;

ΦΟΙΤ5: Μα αυτά είναι για τους ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ. Εμείς σπουδάζουμε ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ! Δεν λέτε πάλι καλά που ξέρουμε και την ορολογία!

ΔΤΦ: (Ψάχνει να βρεί κάτι να δαγκώσει δυνατά) Εεε, να κάνω και εγώ μια ερώτηση; Σας έχουν ενημερώσει για το ύψος του πρώτου σας μισθού όταν πιάσετε δουλειά για πρώτη φορά;

ΦΟΙΤ16: ΦΥΣΙΚΑ! Ξέρουμε ήδη ότι πρέπει να αρνηθούμε οτιδήποτε κάτω από 3000 ευρώ και ότι πρέπει οπωσδήποτε να μας δώσουν εταιρικό αυτοκίνητο και γραμματέα.

ΔΤΦ: (Ανακουφισμένος) Ακριβώς. Πολύ σωστά. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να μείνετε όσο μακριά από την αγορά εργασίας χρειάζεται για να μην πάθουν ζημιά τα νεύρα των υπολοίπων.

ΦΟΙΤ12: Ορίστε;

ΔΤΦ: (Προσπαθώντας να συγκρατήσει ένα αποτρόπαιο γέλιο) Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή τύχη στη συνέχεια των σπουδών σας και σας εύχομαι κάποτε να συνεργαστείτε με την Τρια Κιλά Κώδικα ως προϊστάμενοί μου! (Πνιχτό κακάρισμα)

ΦΟΙΤ11: Μπα, κ. Δεντοφτιάχνω, η Τρία Κιλά Κώδικα είναι ΜΙΚΡΗ εταιρία, θα χαντακωθεί η ΚΑΡΙΕΡΑ μας αν απασχοληθούμε εδώ. Θα προτιμήσουμε μεγαλύτερες εταιρίες. Ας πούμε διευθυντές Πληροφορικής στη Microsoft. Είμαστε ξεχωριστοί, εμείς. Κατέχουμε τη γνώση.

ΔΤΦ: (Μετρώντας από το 1 ως το 1000 από μέσα του για να καταπνίξει την ασυγκράτητη επιθυμία να χτυπηθεί στο πάτωμα από τα γέλια) Και πολύ καλά θα κάνετε! Και πάλι ευχαριστώ!

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RAID-0 είναι για καταστάσεις όπου τα Data σου δεν είναι και τίποτα που

να σε νοιάζει... αλλιώς θα σκεφτόταν ο κάθεις ότι διπλασιάζει τις πιθανότητες

να τα χάσει όλα - σε περίπτωση αστοχίας υλικού. Μιας και βασίζεσαι πλέον σε

2 αντί για έναν δίσκο, και σε μια ενδεχόμενη βλάβη του ενός... Παπαλα.

 

Από κει και πέρα το RAID-1 είναι μια καλή λύση και σε γλυτώνει από αστοχία

ενός δίσκου - χωρίς να χάσεις το παραμικρό (δεν σε γλυτώνει φυσικά από

αστοχίες SW πχ File System corruption κλπ. Αλλά είναι σίγουρα πιο αξιόπιστο.

 

Εγώ προσωπικά στήνω πάντα

 

Raid-1 System (2 HDD)

Raid-5 Data + 1 Hot Spare (4 HDD)

 

ή σε περίπτωση λιγότερων δίσκων Raid-1 απλώς΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κι' αν βάλεις raid 0, 1, 5, κλπ.

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αν δεν έχεις ECC μνήμες (και αντίστοιχο chipset) ότι στους σκληρούς σου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γραφούν λάθος στοιχεία?

 

Συνήθως οι developers δεν αγοράζουν απλά μηχανάκια αλλά workstations (άντε και κανά serverάκι) μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο.

 

Πάρε το φθηνότερο workstation mb και βάλε ECC μνήμες μαζί με raid 1 ή 10 ή 5Ε, για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Και για να είσαι σίγουρος, γιατί μηχανήματα είναι και χαλάνε, πάρε και κανά backup που και που, έτσι για να σου βρίσκεται... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο τραβηγμένες οι ECC μνήμες... Συνήθως αυτές μπαίνουν σε servers, οχι σε απλά συστήματα, όσο και για επαγγελματική χρήση να προορίζονται. Σαν εξτρά μέτρο ασφαλείας ίσως να είχε κάποιο όφελος, αλλά και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σου τυχει σφαλμα λογω μνημων ειναι παρα πολυ σπανιο. Στατιστικα, 1 στις 10^30 εγγραφες ειναι ο ρυθμος λαθων στα σημερινα συστηματα μνημης. Δεν θα αποσβεσουν ποτε τα λεφτα τους. Η μηπως στην Singular Logic τα PC των μαυρ... εεε developers εχουνε ECC μνημες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ECC μνήμες θα βάλεις αν στήσεις σύστημα με επεξεργαστή intel xeon ή amd opteron. Οι μητρικές γι αυτους, θελουν τέτοιες.

Στο pc που πας να φτιάξεις, δεν θα βαλεις ουτε τετοια cpu, ουτε ecc ram. πεταμένα λεφτά.

 

με τα λεφτα που δίνεις, και τις χρησεις που κάνεις, εγώ θα έστηνα 2 μηχανάκια. κατώτερα μεν απ αυτο που εχεις συνθέσει αλλα πιο ευέλικτα και πιο ασφαλή. Ενα για developing, και ενα για τους servers. dual -oxi quad- και με 2gb έκαστο.

και μια μεγάλη και καλή οθονη. καλυτερη επένδυση για προγραμματιστές απο τα πυρίτια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν μηχανισμούς Error Correction όπου αν κάποιο bit "χαθεί" ή μάλλον

αλλοιωθεί στην πορεία, ελέγχεται και διορθώνεται on-the-fly.

 

Σου δίνουν δλδ την σιγουριά ότι τα περιεχόμενα της μνήμης είναι πάντα

αυτά που πρέπει - και δεν υπάρχει περίπτωση σφάλματος.

 

Απο κει και πέρα, πιστεύω ότι όντως είναι λίγο τραβηγμένο να πας

σε ECC - αλλά από την άλλη... Too much is never enough ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ECC μνήμες θα βάλεις αν στήσεις σύστημα με επεξεργαστή intel xeon ή amd opteron. Οι μητρικές γι αυτους, θελουν τέτοιες.

Στο pc που πας να φτιάξεις, δεν θα βαλεις ουτε τετοια cpu, ουτε ecc ram. πεταμένα λεφτά.

 

με τα λεφτα που δίνεις, και τις χρησεις που κάνεις, εγώ θα έστηνα 2 μηχανάκια. κατώτερα μεν απ αυτο που εχεις συνθέση αλλα πιο ευέλικτα και πιο ασφαλή. Ενα για developing, και ενα για τους servers. dual -oxi quad- και με 2gb έκαστο.

και μια μεγάλη και καλή οθονη. καλυτερη επένδυση για προγραμματιστές απο τα πυρίτια :)

 

 

Μάλλον 2 οθόνες if I may say...

 

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...