Προς το περιεχόμενο

Περιμένοντας τα νέα macbook


ripper386

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβερά τα νέα macbook!!!! Δεν περίμενα τέτοια γενναιόδωρη αναβάθμιση απο την Apple! Η κάρτα υποστηρίζει αρκετά παιχνίδια! εδώ

μπορείτε να δείτε ποια παιχνίδια υποστηρίζει, και πραγματικά είναι αρκετοί και καλοί τίτλοι!!!

 

Το οτι η καρτα υποστηριζει αρκετα παιχνιδια δε λεει και πολλα.

Ολες οι ενσωματωμενες καρτες γραφικων δεν εχουν αρκετη δυναμη και παιζουν οριακα τα παιχνιδια σε χαμηλες αναλυσεις με χαμηλη ποιοτητα απεικονησης.

 

Η συγκεκεριμενη καρτα ειναι μια καλη αναβαθμιση απο την προηγουμενη καρτα, αλλα ουσιαστικα δεν κανει για παιχνιδια,παρα μονο για μερικα ελαφρια,παλιοτερα με χαμηλη αναλυση.

 

Αλλωστε το macbοok δεν το παιρνει κανεις για να παιζει παιχνδια!

 

 

 

Τωρα οσον αφορα τον καινουριο επεξεργαστη, η διαφορα στις επιδοσεις ειναι της ταξης του ~5-10% .

 

Μιλαω για το macbook 2.16GHz core 2 duo σε σχεση με τον ολοκαινουριο macbook 2.2GHz core 2 duo santa rosa .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πώ την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο... Έλπιζα στο 13,3'' αλουμίνιο :P

 

Δεν είσαι ο μόνος :-)

 

Εγω πιστευω πως θα ερθουν αργοτερα σε 12.1" .

Αν βγουν θα ειναι αρκετα ελαφρυτερα,σχεδον 1 κιλο ελαφρυτερα(αλλωστε το macοbok ειναι απο τα πιο βαρια -αν οχι το πιο βαρυ- φορητα 13.3" που κυκλοφορουν), παρολο που θα ειναι μονο 1" μικροτερα,

λογικα θα εχουν led οθονη,θα ειναι απο αλουμινιο και θα ειναι ακριβοτερα.

Ισως να εχουν και SSD.

Cpu μαλλον θα εχουν low voltage για αυξημενη αυτονομια.

 

Θα μοιαζει δηλαδη πολυ με αυτο:

hp compaq 2510p

12.1" led οθονη,

low voltage cpu,

πραγματικη αυτονομια 6+ ωρες,

βαρος ~1.5 kg,

λεπτο μολις 0,97" ,δηλαδη πιο λεπτο και απο τα macbοok pro,

καρτα γραφικων ενσωματωμενη intel gma x3100(σαν αυτην που εβαλαν στο αναβαθμισμενο macbook)

 

 

Ολα αυτα αν αποφασισουν να βγαλουν 12.1" φορητο,οπως ακουγεται.

 

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1807958#post1807958

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1808464#post1808464

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος :-)

 

Prosopika thelo na meinei to "aspro" Macbook ... Einai pragmatika panemorfo, kai to teleutaio proion tis Apple pou krata auto to "apple white" xroma .. Nomizo oti me vash ta xaraktiristika tou, tou tairiazei episis .. Tou dinei mia aisthisi "neanikou" montelou para tou "high-end" alouminiou pou xaraktirizei to Macbook Pro .. Isos na to exo analisei kai ypervolika omos :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν σε email μου λέγοντας μου ότι τα νέα macbook θα είναι διαθέσιμα εντός βδομάδας απο το ηλεκτρονικό μαγαζί τους. Την ερώτηση μου για τον εκτιμόμενο χρόνο παράδοσης απέφυγαν να την απαντήσουν..

 

Είμαι ανάμεσα στο μεσαίο άσπρο και το μαύρο.

Πιστεύετε 150 ευρώ Premium για παραπάνω "ελιτισμό" αξίζουν ?

 

Όσον αφορά στη ποιότητα κατασκευής υπάρχουν σημαντικές διαφορές? Είχα ακούσει ότι το άσπρο ξεβάφει πιο εύκολα ενώ το μαύρο λερώνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω να καθυστερουν καπως οι παραλαβες των "νεων".

Το παρηγγειλε κανενας απο 'δω μεσα?

 

Επισης σε οτι αφορα το θεμα του χρωματος, το ασπρο - κατα την γνωμη μου- ειναι πιο ομορφο. Και οντως το μαυρο λερωνει απελπιστικα ευκολα (δαχτυλιες κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για άσπρο!

 

Από ότι διαβάζω στα παραπάνω πόστ υπάρχει περίπτωση να βγει και σε 12άρι? Επίσεις τι είναι αυτό με την φοιτητική έκπτωση? (αν είναι αυτό για τους νέους φοιτητές με συνεργασία του ΥΠΕΘ τότε άκυρο, αλλά αν είναι προσφορά που κάνει η rainbow τότε ενδιαφέρομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για άσπρο!

 

Από ότι διαβάζω στα παραπάνω πόστ υπάρχει περίπτωση να βγει και σε 12άρι? Επίσεις τι είναι αυτό με την φοιτητική έκπτωση? (αν είναι αυτό για τους νέους φοιτητές με συνεργασία του ΥΠΕΘ τότε άκυρο, αλλά αν είναι προσφορά που κάνει η rainbow τότε ενδιαφέρομαι).

 

Dimitri προσφορά της rainbow είναι http://www.edustore.gr για λεπτομέρειες. Πρέπει να γραφτείς σε ένα open24 με την ταυτότητα σου και τη βεβαίωση σχολής. Ισχύει και για μεταπτυχιακούς, εκπαιδευτικούς κλπ. Υπολόγισε για όλα τα pc 10% έκπτωση.

 

Χρόνο παράδοσης μου είπαν κανα μήνα αλλά δεν θα τους φανεί περίεργο αν έρθουν και την επόμενη βδομάδα. Αν δε το έχω τα χριστούγεννα θα τους πάρει ο διάολος.

 

Μεσαίο macbook 995? (χωρίς ΦΠΑ).

 

Κάτι ακόμα. Γιατί να προτιμήσει κάποιος την αγγλική απο την ελληνική έκδοση ? Χρόνο παράδοσης έχουν το ίδιο και η ελληνική σου φέρνει ένα cd με ελληνικά της κακιάς ώρας extra που ΑΝ θες το βάζεις. Δεν ξέρω αν έχει τπτ extra, όπως ελληνικό πληκτρολόγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χρόνο παράδοσης μου είπαν κανα μήνα αλλά δεν θα τους φανεί περίεργο αν έρθουν και την επόμενη βδομάδα. Αν δε το έχω τα χριστούγεννα θα τους πάρει ο διάολος.

 

Μεσαίο macbook 995? (χωρίς ΦΠΑ).

 

 

Κανα μηνα?? :shock:

Εμενα μου αφησαν να εννοηθει, για ενα 15μερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που πήρε και το e-shop.gr Μac άλλαξαν τα μοντέλα! :mad:

 

Αν κάνουν ένα μήνα στην Rainbow να δούμε πόσο καιρό θα πάρει να τα δώσει/ενημερώσει με τη σειρά της αυτή στο e-shop.gr ... :o

 

Πάντως, αν είδα σωστά, οι τιμές στην Rainbow, παρόλες τις αλλαγές στα μοντέλα των MacBook, είναι οι ίδιες (μιλάω για το παλιό MacBook 2.16GHz και το νέο MacBook 2.20GHz για το οποίο και ενδιαφέρομαι)...περίεργο;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος πάντα έτσι γίνεται. Τα νέα μοντέλα έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές με τα αντίστοιχα παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος πάντα έτσι γίνεται. Τα νέα μοντέλα έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές με τα αντίστοιχα παλιότερα.
Οντως έτσι γίνεται. Και αν ξεμείνει κανά παλιό το δίνουν προσφορά.
Ooops.... OK, δεν το ήξερα αυτό! thnx! :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...