Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση διαμερίσματος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οποιαδηποτε μισθωση ισχυει οτι συμφωνηθει !!!!

 

Μοναδικος περιορισμος νομιζω ειναι οτι δεν μπορει να ειναι μικροτερη απο δυο χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
[...]

Μοναδικος περιορισμος νομιζω ειναι οτι δεν μπορει να ειναι μικροτερη απο δυο χρονια.

Έτσι ακριβώς, η ελάχιστη μίσθωση κατοικίας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δύο ετών, ανεξαρτήτως του τι γράφει το συμβόλαιο.

 

Αν αλλάξει ο ιδιοκτήτης (πχ το πουλήσει σε άλλον) η μίσθωση συνεχίζεται κανονικά με τον νέο ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπέρα σε ολους,

 

 

καλά όλα αλλα γνωριζει κανείς τι εξοδα δικαιολογεί

η εφορία για ενοικίαση διαμερισματός???

υπάρχουν ιδιοκτήτες που ζητούν ''περίεργα'' πράγματα προς αποφυγή φορολόγισής τους...

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Έτσι ακριβώς, η ελάχιστη μίσθωση κατοικίας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δύο ετών, ανεξαρτήτως του τι γράφει το συμβόλαιο.

 

Αν αλλάξει ο ιδιοκτήτης (πχ το πουλήσει σε άλλον) η μίσθωση συνεχίζεται κανονικά με τον νέο ιδιοκτήτη.

 

ξερω οτι μπορει να κουραζεσαι κατα βαθος με τοσες ερωτησεις και να λες "εγω ποτε θα βγαλω λεφτα ως συμβουλατορας" :-) αλλα εχω παρομοιο θεμα, ειχα συμβολαιο 2 χρονια, περασανε τα 2 χρονια, ειμαι στα μεσα του 3ου και ο τυπας κολλαει κατω οτι το διαμερισμα πωλειται, λογικα δεν μπορει να με βγαλει μεχρι να τελειωσει και ο 3ος χρονος, αλλα με ποιο δικαιωμα βγαζει οτι πωλειται? μπορει να κανει κατι τετοιο? και αν αυριο το πουλησει και ερθει ο καινουριος και μου πει αιντε τον πουλο, τι κανω? καμια ατακα για να τον ψαρωσω να βγαλει το πωλητηριο ή κανα ξορκι αλλα χαρι ποτερ να του πεσουν τα φρυδια μηπως και φοβηθει, παιζει? always, thank you in advance! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι μπορει να κουραζεσαι κατα βαθος με τοσες ερωτησεις και να λες "εγω ποτε θα βγαλω λεφτα ως συμβουλατορας" :-) αλλα εχω παρομοιο θεμα, ειχα συμβολαιο 2 χρονια, περασανε τα 2 χρονια, ειμαι στα μεσα του 3ου και ο τυπας κολλαει κατω οτι το διαμερισμα πωλειται, λογικα δεν μπορει να με βγαλει μεχρι να τελειωσει και ο 3ος χρονος, αλλα με ποιο δικαιωμα βγαζει οτι πωλειται? μπορει να κανει κατι τετοιο? και αν αυριο το πουλησει και ερθει ο καινουριος και μου πει αιντε τον πουλο, τι κανω? καμια ατακα για να τον ψαρωσω να βγαλει το πωλητηριο ή κανα ξορκι αλλα χαρι ποτερ να του πεσουν τα φρυδια μηπως και φοβηθει, παιζει? always, thank you in advance! ;-)

 

 

Αφου διανυεις τον τριτο χρονο και το συμβολαιο εχει ληξει δεν εχει νομιζω καμμια υποχρεωση να σε αφησει να μεινεις ολο τον τριτο χρονο. Για να εισαι καλυμενος επρεπε να ζητησεις γραπτη παραταση του συμβολαιου με ορισμενη διαρκεια.Προφανως και τωρα πρεπει να σου παραχωρησει 1-2 μηνες για να βρεις αλλο σπιτι.

 

Για ξορκια να μιλησουν οι ειδικοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ξερω οτι μπορει να κουραζεσαι κατα βαθος με τοσες ερωτησεις και να λες "εγω ποτε θα βγαλω λεφτα ως συμβουλατορας" :-) αλλα εχω παρομοιο θεμα, ειχα συμβολαιο 2 χρονια, περασανε τα 2 χρονια, ειμαι στα μεσα του 3ου και ο τυπας κολλαει κατω οτι το διαμερισμα πωλειται, λογικα δεν μπορει να με βγαλει μεχρι να τελειωσει και ο 3ος χρονος, αλλα με ποιο δικαιωμα βγαζει οτι πωλειται? μπορει να κανει κατι τετοιο? και αν αυριο το πουλησει και ερθει ο καινουριος και μου πει αιντε τον πουλο, τι κανω? καμια ατακα για να τον ψαρωσω να βγαλει το πωλητηριο ή κανα ξορκι αλλα χαρι ποτερ να του πεσουν τα φρυδια μηπως και φοβηθει, παιζει? always, thank you in advance! ;-)

 

Ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να πωλήσει το διαμέρισμα - αλίμονο!

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι ο νέος ιδιοκτήτης πρέπει να σεβαστεί τη μίσθωση μέχρι να συμπληρωθούν τρία (3) έτη στη μίσθωση (κι όχι δύο όπως είχα γράψει προηγουμένως εκ παραδρομής). Αυτό σημαίνει ότι ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί μετά το πέρας 3 ετών να σου κάνει έξωση.

 

Άποψή μου; Άρχισε να ψάχνεις νέο σπίτι έτσι ώστε να είσαι έτοιμος να φύγεις μόλις συμπληρώσεις 3τία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να κάνω την ανάποδη ερώτηση;

 

Στο σπίτι που έχω νοικιάσει τώρα, δεν αντέχω να μείνω άλλο καθώς η φασαρία απο τους γείτονες είναι ανυπόφορη. Έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος απο τότε που το νοίκιασα. Αν λοιπόν, σε 3ετές συμβόλαιο το οποίο λήγει σε 6 μήνες και δεν αναφέρει κανένα πρόσθετο όρο, αποφασίσω να φύγω τώρα ή σε 1-2 μήνες, υπάρχει κανα πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω την ανάποδη ερώτηση;

 

Στο σπίτι που έχω νοικιάσει τώρα, δεν αντέχω να μείνω άλλο καθώς η φασαρία απο τους γείτονες είναι ανυπόφορη. Έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος απο τότε που το νοίκιασα. Αν λοιπόν, σε 3ετές συμβόλαιο το οποίο λήγει σε 6 μήνες και δεν αναφέρει κανένα πρόσθετο όρο, αποφασίσω να φύγω τώρα ή σε 1-2 μήνες, υπάρχει κανα πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη;

 

Φυσικα υπαρχει προβλημα με τον ιδιοκτητη αν διεκδηκησει τα δικαιωματα του. Δεν φταιει αυτος για τους καφρους που σε ενοχλουν. Υπευθυνη για την τηριση της ταξης και των ωρων κοινης ισυχιας ειναι η αστυνομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω την ανάποδη ερώτηση;

 

Στο σπίτι που έχω νοικιάσει τώρα, δεν αντέχω να μείνω άλλο καθώς η φασαρία απο τους γείτονες είναι ανυπόφορη. Έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος απο τότε που το νοίκιασα. Αν λοιπόν, σε 3ετές συμβόλαιο το οποίο λήγει σε 6 μήνες και δεν αναφέρει κανένα πρόσθετο όρο, αποφασίσω να φύγω τώρα ή σε 1-2 μήνες, υπάρχει κανα πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη;

 

έφαγες τον γάιδαρο 2,5 χρόνια...υπομονή....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάφροι που με ενοχλούν είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης που μένει ακριβώς απο κάτω, και η ανηψιά του που μένει απο πάνω. Δηλαδή 3 οροφοδιαμερίσματα είναι, εγώ μένω στην μέση και μου τα έχουν κάνει τσουρέκια. Τους έχω πει άπειρες φορές οτι κάνουν φασαρία αλλά με συνδέουν με Κάϊρο....

 

Ξυπνάω στις 08:00 τις καθημερινές, και αυτοί ξυνπούν στις 07:00 και γίνεται το έλα να δεις (να ακούσεις μάλλον). Φωνές, κραυγές(!) απο τα πιτσιρίκια, η άλλη απο πάνω να φοράει τσόκαρα και να πηγαίνει πέρα-δώθε, να κοπανάνε ντουλάπες-συρτάρια, σου λέω πανικός. Και τα Σ/Κ τα ίδιο ακριβώς σκηνικό απο τις 08:00-09:00. Το ξέρω οτι δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας μετά τις 07:30, αλλά έλεος ρε γαμώτο δεν μπορώ να ξυπνάω τα Σ/Κ τις ίδιες ώρες με τις καθημερινές. Θέλω να κοιμηθώ κανα δύωρο παραπάνω. Δεν μπορώ να βγώ ένα Σαββατόβραδο δηλαδή. Αν γυρίσω 2-3 το πρωϊ, πρέπει να ξυπνήσω πάλι στις 08:00....

 

Και φυσικά όλη την ημέρα, με ένα μικρό διάλλειμα το μεσημέρι, γίνεται της κακομοίρας. Ε κάπου σου σπάνε τα νεύρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα υπαρχει προβλημα με τον ιδιοκτητη αν διεκδηκησει τα δικαιωματα του. Δεν φταιει αυτος για τους καφρους που σε ενοχλουν. Υπευθυνη για την τηριση της ταξης και των ωρων κοινης ισυχιας ειναι η αστυνομια.

 

Προσωπικα δεν θα κρατουσα στο σπιτι μου ανθρωπο που ηθελε να φυγει. Για πολλους λογους.

 

Ειναι ομως αλλοι ιδιοκτητες που κυνηγουν δικαστικα τα ενοικια αν θελει να φυγει προ της 3ετιας ο ενοικιαστης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα κρατουσα στο σπιτι μου ανθρωπο που ηθελε να φυγει. Για πολλους λογους.

 

Ειναι ομως αλλοι ιδιοκτητες που κυνηγουν δικαστικα τα ενοικια αν θελει να φυγει προ της 3ετιας ο ενοικιαστης??

 

Φυσικα και υπαρχουν ιδιοκτητες που διεκδικουν τα δικαιωματα που απορεουν απο ενα συμβολαιο.

 

Που ειναι το παραλογο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντηλάκια ρίξε...

Έτσι όπως είσαι ξαπλωμένος και ανοίγει το μάτι από τις φωνές, αλλά και το αυτί γίνεται δέκτης καλύτερος κι από κεραία, καθαρίζεις πρώτα το λαιμό με ένα δυο βηξίματα (κάνε κι ένα απαλό λα-λα-λα να είσαι σίγουρος), παίρνεις βαθειά ανάσα, όσο περισσότερο μπορείς, και ανοίγεις την μπουκαπόρτα:

ΣΚΑΣΤΕ Γ...Ω ΤΗΝ Π...ΙΑ ΣΑΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ

Εναλλακτικά, μια κλήση στην αστυνομία για διατάρραξη ωρών κοινής ησυχίας.

Αφού θα φύγεις που θα φύγεις, ας περάσετε καλά το επόμενο εξάμηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...