Προς το περιεχόμενο

Τι επιλογές έχω όταν ο οτε δεν δίνει ότι υπογράψαμε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έχω το εξής πρόβλημα: Στις αρχές του Αυγούστου έκανα αναβάθμιση την adsl γραμμή μου (conn-x) από 768 που ήταν σε 2048.

Ενώ λοιπόν όταν είχα την 768 κατέβαζα σταθερά με 70~80 kb\s, μετά την "αναβάθμηση" παρατήρησα πως η ταχύτητα έπεσε με αποτέλεσμα από τότε μέχρι και σήμερα να εχω ταχύτητες της τάξης 40~80 kb\s και που και που 100.

Δεν περίμενα η γραμμή να δουλέυει στο 100%, το ξέρω πως δεν γίνεται.Άλλο όμως να δουλευέι στο 75~80% όπως ήταν με την 768 και άλλο με το 25% όπως είναι τώρα.

Άπο τα μέσα Αυγούστου είμαι κάθε βδομάδα με το 121 και το 1242, και κάθε φορά μου λένε πως η γραμμή είναι μια χαρά και πως κατά τον έλεγχο δεν τους έβγαλε πρόβλημα.

Βαρέθηκα πια και θα ήθελα να ξέρω τι ενέργειες μπορώ να κάνω, γιατί ήρθε ήδη ο πρώτος λογαριασμός της "αναβαθμισμένης" γραμμής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι ταχυτητες -προ και μετά- ειναι για download απο http/ftp ? πχ καμια linux distro, κλπ ?

Αν τις εχεις μετρήσει αλλιώς... επανεξέτασε την μεθοδολογία σου.

Τι επιλογές έχω όταν ο οτε δεν δίνει ότι υπογράψαμε;

1. υποβάθμιση στα 768 για να πληρώνεις ότι παιρνεις.

2. μετακόμιση σε εναλλακτικό πάροχο. για να πληρώνεις 24, να παίρνεις 7, και ο οτές τα... ρέστα σου :)

αφου βέβαια ενεργοποιηθείς κατα τις 32 του μηνός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, η κλάση των 2048Kbps είναι πολύ «μπουκωμένη» στο DSLAM που πέφτεις. Δυστυχώς, ο Ο.Τ.Ε. δέχεται ως προβληματική μόνο την περίπτωση που έχεις μόνιμα ταχύτητα κάτω του 30% της ονομαστικής. Για αντιμετώπιση της κατάστασης, ό,τι είπε ο random...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, ο Ο.Τ.Ε. δέχεται ως προβληματική μόνο την περίπτωση που έχεις μόνιμα ταχύτητα κάτω του 30%

 

Όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα και με γράφανε στα φρύδια τους, τους την έκανα τότε μέσω ΕΕΤΤ. Τότε λοιπόν, επιστρατεύτηκε ένα ολόκληρο team από τον ΟΤΕ, από Θεσ/νικη και Τρίκαλα, το οποίο προσπαθούσε να με πείσει οτι δεν υπάρχει ουσιαστικά πρόβλημα. Κι ενώ με έχει πάρει ένας τύπος-κασσετοφωνάκι τηλέφωνο και μου λέει όλο το παραμυθάκι που λένε πάντα, φτάνουμε στο σημείο που λες parsifal και μου είπε οτι το 60% είναι το όριο και όχι το 30. Είμαι σίγουρος γι'αυτό γιατί εκεί του την είπα λέγοντας οτι το 80 που βλέπω εγώ είναι το 30% του 256 και όχι το 60. Εκεί λοιπόν ο τύπος κόμπιασε γιατί διέκοψα το παραμύθι και μου άρχισε άλλες δικαιολογίες.

Δεν υπάρχει ρε παιδιά 30 και 40 και 50 τοις εκατό. Ή έχουν dslam να καλύψουν Χ γραμμές 2048 ή δεν έχουν οπότε δεν πουλάνε! Και να τα παίρνουν και να μην έχουμε γραμμές, δε γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα με το ADSL. Υπάρχει το "best effort", συγκεκριμένο contention ratio ανά κλάση στα DSLAMs και επίσης, αν πιάνεις έστω και για ένα 10λεπτο το 24ώρο ταχύτητες κοντά στην ονομαστική (μείον τα overheads), ο Ο.Τ.Ε. έχει το κωλαράκι του (με το μπαρδόν!) καλυμμένο. Μη νομίζεις ότι είναι ελληνική πρωτοτυπία, και στο U.K. π.χ. τελευταία παραπονιούνται έντονα οι χρήστες για το ίδιο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Τις ταχύτητες τις μετράω από τα εξής site:

http://speedtest.forthnet.gr/

ftp://ftp.otenet.gr/

http://my.otenet.gr/DEMOS/FILES/

http://www.speedtest.net/

Μέχρι και οι τεχνικοί που μιλάω μαζί τους μου είπαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα.Μια φορά δεν μπορούσα καν να μπω στη σελίδα τους για να κάνω το τεστ.

Όσον αφορά τις λύσεις τωρα, στο Κιλκίς που μένω μόνο ο οτέ έχει ιδιόκτητο δίκτυο.Η forthnet πέρυσι τετοια εποχη έλεγε στο site της πως τα χριστουγενα του 07 θα έχει ιδιόκτητο και τώρα λέει τα χριστούγενα του 08.Για τις άλλες μια από τα ίδια.

Θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να διακόψω εντελώς τη σύνδεσή μου γιατί με το να την κατεβάσω απλώς πιστέυω είναι σαν να τους λέω δεν πειράζει, ευχαριστώ να είστε καλά.

Το ΕΕΤΤ που αναφέρθηκε παραπάνω μπορείτε να μου πείτε τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα Γιαννη σωθηκε ο φιλος με την ΕΕΤΤ εχω καταγγειλει την Teledome εδω και 4 μηνες και δεν κανουν τπτ οι αχρηστοι. Εχθες το ρποχωρησα και στην προστασια του καταναλωτη θα δουμε με εκει τι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα Γιαννη σωθηκε ο φιλος με την ΕΕΤΤ εχω καταγγειλει την Teledome εδω και 4 μηνες και δεν κανουν τπτ οι αχρηστοι. Εχθες το ρποχωρησα και στην προστασια του καταναλωτη θα δουμε με εκει τι θα γινει

 

 

Το ξερω φιλε μου....Κι εγω ειχα καταγειλει τον ΟΤΕ για χαμηλες ταχυτητες αλλα δεν εκαναν τιποτα....Απορω γιατι υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κι εγω προσφατα εκανα αναβαθμιση απο 1024 kbps σε 2048...Ενω μεχρι προσφατα στα speed tests επιανα κατα μεσο ορο τουλαχιστον 850-880 kbps/sec,σημερα μου ειπαν πως τελικα εγινε η αναβαθμιση αλλα οποτε κανω speed tests μου βγαινει γυρω στα 900...

 

Υπαρχει περιπτωση αυτο να συμβαινει μονο στην αρχη δηλ.εως οτου σταθεροποιηθει η γραμμη ή ετσι θα συνεχισει???:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κι εγω προσφατα εκανα αναβαθμιση απο 1024 kbps σε 2048...Ενω μεχρι προσφατα στα speed tests επιανα κατα μεσο ορο τουλαχιστον 850-880 kbps/sec,σημερα μου ειπαν πως τελικα εγινε η αναβαθμιση αλλα οποτε κανω speed tests μου βγαινει γυρω στα 900...

 

Υπαρχει περιπτωση αυτο να συμβαινει μονο στην αρχη δηλ.εως οτου σταθεροποιηθει η γραμμη ή ετσι θα συνεχισει???:(

 

 

Και εμένα τα ίδια μου είπαν αλλά....

η ταχύτητα έπεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή και καταγγελία να κάνω τπτ δε θα γίνει.

Μπορώ να κόψω το ίντερνετ από τον οτέ;

Θα έχω τπτ επιπτώσεις;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Αναλογα την συμφωνια που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...