Προς το περιεχόμενο

Ασύρματες κάρτες δικτύου


mariosCS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αγοράσω ασύρματη κάρτα δικτύου για το desktop, αλλά δε ξέρω ποιές κάρτες υποστηρίζονται από to linux.

 

έχω Ubuntu 7.04 προς το παρών.

 

υπάρχουν κάποιες προτάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υποστηρίζονται πολύ καλά όλες οι κάρτες με chipsets Prism, Atheros AR51xx/AR52xx και RaLink. Κοίταξε λοιπόν τι chipset έχουν οι κάρτες που κυκλοφορούν και κάνε την κατάλληλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζονται πολύ καλά όλες οι κάρτες με chipsets Prism, Atheros AR51xx/AR52xx και RaLink. Κοίταξε λοιπόν τι chipset έχουν οι κάρτες που κυκλοφορούν και κάνε την κατάλληλη επιλογή.

 

ευχαριστώ πολύ apoikos. θα πάω τώρα να κοιτάξω αν βρω κατι στη Στουρνάρη. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που έχει κάποιος και είναι ικανοποιημένος και την προτίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI PC54G3 II

την αγόρασα πριν λίγες μέρες από eshop, έχει chipset Atheros AR5005G και δουλεύει μια χαρά με madwifi-ng driver. :-D

παίζει κανονικα και με το wpa_supplicant που είναι wpa configuration utility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI PC54G3 II

την αγόρασα πριν λίγες μέρες από eshop, έχει chipset Atheros AR5005G και δουλεύει μια χαρά με madwifi-ng driver. :-D

παίζει κανονικα και με το wpa_supplicant που είναι wpa configuration utility.

 

χμ... δε βρήκα τη κάρτα που λες σε κάποιο eshop στην ελλάδα.. από έξω την πήρες? μπορώ να βρω μόνο την PC54G2. Είναι κι αυτή συμβατή αν ξέρεις? (τώρα θα μου πεις που να ξέρεις αλλά λέμε τωρα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο help και αναζητήσεις wireless pci ή κάτι παρόμοιο, το πρώτο αποτέλεσμα είναι παραπομπή σε ιστοσελίδα με τις ασύρματες κάρτες που έχουν πλήρη υποστήριξη σε linux.

Και δεύτερον, αν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον στο help των buntu, υπάρχει και ένας αναλυτικός οδηγός πως να χρησιμοποιήσεις τους drivers από win στο linux για να σου δουλέψουν κάποιες (αρκετές) κάρτες.

 

Ελπίζω να βοήθησα... Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα διότι δεν έχω πρόσβαση από εδώ που είμαι σε linux μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ... δε βρήκα τη κάρτα που λες σε κάποιο eshop στην ελλάδα.. από έξω την πήρες?

είσαι λίγο άτυχος. :mrgreen: εγώ από το e-shop την πήρα. λες να ήταν η τελευταία?a_takethatfoo.gif

μπορώ να βρω μόνο την PC54G2. Είναι κι αυτή συμβατή αν ξέρεις? (τώρα θα μου πεις που να ξέρεις αλλά λέμε τωρα :mrgreen:

ξέρει το google :mrgreen: και μου εκμυστηρεύτηκε ότι η PC54G2 έχει το RT2500 chipset της Ralink οπότε... και αυτή σου κάνει γιατί έχει driver για linux και μάλιστα open source. RT2500 chipset έχει η άλλη μου wifi κάρτα. :-D

θα σου πρότεινα παντως αν βρεις να πάρεις κατι με atheros chipset επειδή

1) με madwifi-ng driver θα έχεις περισσότερες δυνατότητες (πχ μπορείς να δουλεύεις την κάρτα σε access point mode, δεν ξερω βεβαια κατα ποσο σε ενδιαφερει κατι τέτοιο)

2) οι κάρτες με ralink chipset μπορεί να έχουν προβλήματα αστάθειας μερικές φορές...

διάβασε εδώ:

Atheros Chipset Comments

 

The best chipset nowadays is Atheros. It is very well supported under Linux' date=' and also under Windows. Neither support any USB wireless devices. The latest madwifi-ng patch makes it possible to inject raw 802.11 packets in either in Managed and Monitor mode at arbitrary b/g speeds.

 

The madwifi-ng compatability list is an excellent way to determine if a card is compatible with the aircrack-ng suite. Atheros, the chipset manufacturer, also has a wep page that enables you to lookup chipsets for products incorporating their designs.

 

[b']Ralink Chipset Comments[/b]

 

Ralink makes some nice b/g chipsets, and has been very cooperative with the open-source community to release GPL drivers. Packet injection is now fully supported under Linux on PCI/CardBus RT2500 cards, and also works on USB RT2570 devices. However, these cards are very temperamental, hard to get working, (εδώ θα διαφωνήσω, η εγκατάσταση του driver δεν είναι καθόλου δύσκολη) and have a tendency to work for a while then stop working for no reason. (αυτό το έχω διαπιστώσει κι εγώ με τη δικιά μου ralink δυστυχώς, αλλά μόνο από τότε που την έχω πάνω σε μια αρχαια motherboard) Furthermore, the RT2570 driver (such as that for the chipset inside the Linksys WUSB54Gv4) is currently unusable on big endian systems, such as the PowerPC. Cards with Ralink chipsets should not be your first choice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν μπορεις να την χρησιμοποιησεις για linux

Δες εδω

 

suser

 

thx suser. είναι η πρώτη κάρτα που βλέπω που γράφει ότι υποστηρίζει και linux ;)

 

την έχει κανείς παρεμπιπτόντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...