Προς το περιεχόμενο

Mολις παρελαβα την 8800gts αλλα...


dimi_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον, μολις εγκατεστησα (τελευταιοι drivers) την MSI 8800gts/320MB OC edition !!!

πριν ειχα μια ΑΤΙ Radeon Χ1950pro/512ΜΒ .

 

Πραγματικα δεν ειδα καμια διαφορα σε επιδοσεις windows αλλα ειναι φυσικο αυτο , τι να δω;

βαζω λοιπον ενα παιχνιδι αρκετα απλο για τετοιες καρτες να δουμε τι θα δουμε.

Call of duty 2 λοιπον,

ενω πριν με την ΑΤΙ επαιζε με ΑΑ=4Χ, τωρα δεν το σηκωνει.

με την 8800 και τη ρυθμιση στο 4Χ δεν βλεπεις τιποτα απλα ενα γκρι χρωμα (το παιχνιδι παιζει κανονικα -πυροβολισμοι κ.λ.π αλλα δεν βλεπεις σκηνικα τπτ!), παιζει μονο στο 2Χ.

 

Γιατι ;

 

συν τοις αλλοις χωρις ακομα να εχω τρεξει 3DMARK , εχω την αισθηση του χειροτερου . ειναι δυνατον;

π.χ. σε απλο scroll down παραθυρου σε explorer εκανε κατι ψιλο σπασιματα.

θα περιμενε κανεις απο μια τετοια καρτα να ειναι ολα ομαλα , σωστα ; η μηπως εχω καπου λαθος ;

 

το λειτουργικο ειναι XP sp2.

 

φυσικα θα ακολουθησουν και αλλα παιχνιδια απλα η 1η γευση δεν ηταν αυτη που περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

format έκανες? Συνήθως όταν αλλάζεις εταιρεία κάρτας γραφικών ΑΤΙ->nvidia υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι παρόλο που απεγκατάστησες τους οδηγούς της ΑΤΙ υπάρχουν κάποια υπολείμματα που μπορεί να δημιουργούν conflicts με τους οδηγούς της nvidia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, μολις εγκατεστησα (τελευταιοι drivers) την MSI 8800gts/320MB OC edition !!!

πριν ειχα μια ΑΤΙ Radeon Χ1950pro/512ΜΒ .

 

Πραγματικα δεν ειδα καμια διαφορα σε επιδοσεις windows αλλα ειναι φυσικο αυτο , τι να δω;

βαζω λοιπον ενα παιχνιδι αρκετα απλο για τετοιες καρτες να δουμε τι θα δουμε.

Call of duty 2 λοιπον,

ενω πριν με την ΑΤΙ επαιζε με ΑΑ=4Χ, τωρα δεν το σηκωνει.

με την 8800 και τη ρυθμιση στο 4Χ δεν βλεπεις τιποτα απλα ενα γκρι χρωμα (το παιχνιδι παιζει κανονικα -πυροβολισμοι κ.λ.π αλλα δεν βλεπεις σκηνικα τπτ!), παιζει μονο στο 2Χ.

 

Γιατι ;

 

συν τοις αλλοις χωρις ακομα να εχω τρεξει 3DMARK , εχω την αισθηση του χειροτερου . ειναι δυνατον;

π.χ. σε απλο scroll down παραθυρου σε explorer εκανε κατι ψιλο σπασιματα.

θα περιμενε κανεις απο μια τετοια καρτα να ειναι ολα ομαλα , σωστα ; η μηπως εχω καπου λαθος ;

 

το λειτουργικο ειναι XP sp2.

 

φυσικα θα ακολουθησουν και αλλα παιχνιδια απλα η 1η γευση δεν ηταν αυτη που περιμενα.

 

Την ιδια αλλαγη εκανα και εγω.Η νεα καρτα που εχεις δεν εχει καμμια σχεση με την 1950(οχι πως δεν ειναι καλη ισα ισα) οπως αναφερετε και εγω ειχα τα ιδια και την ιδια απογοητευση με σενα μεχρι που εκανα το format και στρωσαν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

format δεν εκανα, που να τα περναω ολα παλι απο την αρχη ;

φυσικα τους παλιους drivers τους απεγκατεστησα και μετα εβαλα τους της nvidia.

 

λετε να μην το γλυτώσω ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον όχι αφού κάθε driver αλλάζει ριζικά την registry των windows... λοιπόν ξεκίνα σιγά σιγά το φορμάτ και τα ξαναλέμε σε κανα 3ωρο... ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να πάρεις αντίγραφα ασφαλείας από OΛΑ τα αρχεία σου στον δίσκο C και κυρίως από "τα εγγραφά μου" καθώς και ότι είχες αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι ρε παιδιά αμέσως format: η λύση στα πάντα!

 

Βασικά αρκεί να χρησιμοποιήσει ένα καλό πρόγραμμα απεγκατάστασης των παλιών catalyst που είχε. (Driver cleaner pro, ή το driversweeper από το guru3d) και να ακολουθήσει τη σωστή διαδικασία (uninstall, reboot σε safe mode, drivers cleaning, reboot σε κανονικό mode, install nvidia drivers).

 

Επίσης καλό θα είναι να βάλεις πρώτα τους drivers από τον vendor της καρτας σου (και όχι τους τελευταίους beta). Μετά σιγά-σιγά πειραματίζεσαι και με τους πιο πρόσφατους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιουσα καποιο προγραμμα απο αυτα που καθαριζουν τη registry απο αχρηστες τιμες κ.λ.π λετε να το γλυτωνα ;

 

γιατι αλλιως με βλεπω το Σ/Κ να το ξεκιναω.

δεν υπαρχει περιπτωση να το τελειωσω σε 3 ωρες.

3 ωρες θελει μονο το format του 320GB δισκου !!!!

βαλε xp

βαλε τα βασικα προγραμματα με αλλεπαληλα restarts

βαλε τα archive (mp3/vids/utils)

βαλε το setarisma internet (antivirus/emails/adresses/ updates)

βαλε τα εξτρα utils (google earth, dvd progs, codecs , ....)

βαλε τα παιχνιδια απο την αρχη

 

....

καλα ενταξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε δοκιμαζεις αυτο που προτεινε ο praetorian ? αν δεν εισαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα τοτε κανε φορματ και κανε ενα ποστ να δουμε και εμεις εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia egw pou metakinithika apo 7600GS se 1950Pro ola douleuan roloi xwris na einai anagki na kanw format..Einai mia lusi pantws...Koitakse episis sto bios mipos exei kleidwsei i thira PCI-E sto 4x i kati allo kai den einai sto 16x. An einai auto tha sou lusei to provlima pisteuw..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω κάνει την ίδια αναβάθμιση, αλλά άλλξα τελείως σύστημα, οπότε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...

το format είναι η τελευταία λύση, ακολούθα το παράδειγμα του Praetorian, το driversweeper πιθανότατα θα λύσει το πρόβλημα σου.

 

 

@nikosl : τι εννοείς δεν θα είναι τέλειο? ή θα διορθωθεί ή όχι το πρόβλημα...

 

αα! ρίξε και μια ματιά στις θερμοκρασίες της κάρτας! καίνε πολύ, και έχουν βγει μπόλικες με προβληματικά ''συστήματα ψύξης''...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιουσα καποιο προγραμμα απο αυτα που καθαριζουν τη registry απο αχρηστες τιμες κ.λ.π λετε να το γλυτωνα ;

 

γιατι αλλιως με βλεπω το Σ/Κ να το ξεκιναω.

δεν υπαρχει περιπτωση να το τελειωσω σε 3 ωρες.

3 ωρες θελει μονο το format του 320GB δισκου !!!!

βαλε xp

βαλε τα βασικα προγραμματα με αλλεπαληλα restarts

βαλε τα archive (mp3/vids/utils)

βαλε το setarisma internet (antivirus/emails/adresses/ updates)

βαλε τα εξτρα utils (google earth, dvd progs, codecs , ....)

βαλε τα παιχνιδια απο την αρχη

 

....

καλα ενταξει....

γιαυτ οκαι εγω εχω να κανω φορματ εδω και 2-3 χρονια(γτ δν τους πηρα μαζι ολους τους σκληρους)μεγαλη διαδικασια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...