Προς το περιεχόμενο

Οι σκέψεις μας δημιουργούνε τις εμπειρίες μας?


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία 2-3 χρόνια , με απασχολεί παρα πολύ ένα θέμα. Είναι το θέμα της δύναμης του μυαλού μας. Έχω συμετάσχει σε πολλά σεμινάρια , τα οποία είχανε σαν θέμα αυτό και βασίζονταν στον Νευρογλωσικό προγραμματισμό.

 

Μαθαίνωντας λοιπόν πολλά πράγματα , κατάλαβα ότι κατα πρωτον υπάρχει ένας νόμος , ο νόμος της έλξης.Δηλαδή , ότι μέσα έτσι και έξω...Αν εγώ μέσα μου έχω θυμό , είται καταπιεσμένο , είτε απλά επειδή είχα χάλια μέρα , έιτε επειδή περνάω δύσκολη φάση , έλκω , ασυνείδητα , γεγονότα και καταστάσεις ,άτομα και περιστάσεις που ταιριάζουνε σε αυτό που έχω μέσα μου. Επίσης , εάν σκέφτομαι αρνητικά , ή αν φοβάμαι κάτι και του δίνω δυναμη , αυτό σίγουρα θα συμβεί.

 

Συμφωνα λοιπόν , με πολύ προσφατες μελέτες στην κβαντοφυσική , οι οποίες

έχουνε βγει στην ταινία The Secret,όταν σκεφτόμαστε κάτι , στην ουσία εκπέμπουμε ενέργεια , και έλκουμε ακριβώς αυτό που σκεφτόμαστε. Επίσης , τρομερό ρόλο για να φέρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι το να εστιαζόμαστε με όλα μας το είναι σε αυτό που θέλουμε να είμαστε και να κρατάμε αυτή την σκέψη....Όσο πιο πολύ το σκεφτόμαστε και εστιαζόμαστε τοσο πιο πολύ το έλκουμε...

 

Ευλογα τίθεται το ερώτημα , γιατί τοτε όλοι δεν είναι happy , rich whatever....

Και η απάντηση είναι απλή ... δίοτι έχει εκπαιδευτεί το μυαλό του , απο μικρο παιδί , να έχει συγκεκριμένες πεποιθησεις...για τον εαυτό του ή για τον κόσμο

( Το μικρό ψάρι το τρώει το μεγάλο , δεν είμαι αρκετα καλός , δεν αξίζω , ο κόσμος είναι άδικος , οι γυναικες άντρες είναι πουτ...ς / καθικια και θα σε προδώσουνε κλπ κλπ )

 

Πόσοι απο μας δεν έχουμε τέτοιες πεποιθήσεις? Και πόσοι δεν έλκουμε γυναικες/αντρες, ανθρώπους, καταστάσεις , γεγονότα , που στην ουσία τα έχουμε μεσα μας? Πόσοι απο μας , αντιθέτως δεν έχουμε ξεπεράσει τα όρια μας και μετά παθαμε πλάκα και είπαμε πως το έκανα αυτό?

Και πόσοι απο μας επιθυμήσαμε κάτι ( όπως ένα αμάξι ) και ξαφνικά το βλέπαμε συνέχεια μπροστά μας , λες και γέμισε όλη η Αθήνα ξαφνικά με αυτό το αμάξι?

 

Τα σχόλεια και οι γνώμες δικιές σας , και παρακαλώ , ΟΧΙ FLAME

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μου κανει εντυπωση πως καποιος μπορει να χρειαζεται τοσο εκτεταμενη θεωρικοποιηση βασικων αρχων.

Ναι οκ, αν απο μικρο παιδακι συνεχως σε υποτιμουσαν, μεγαλωνοντας, πολυ πιθανο να μην πιστευεις στις δυναμεις σου, με αποτελεσμα να αρκεισαι σε ο,τι σου δινουν και να μην προσπαθεις οσο χρειαζεται.

Αλλα σε γενικες γραμμες, αυτο το δραση-αντιδραση γιατι να χρειαζεται τοση αναλυση?

Αν πιστευεις οτι ολοι-ετσι απλα και ισοπεδωτικα-ειναι κακοι, η σε προσωπικο επιπεδο αποδεχτεις οτι εισαι μονο μια σχηματικη υπεραπλουστευμενη εννοια,θα συμπεριφερεσαι αναλογως, και θα αποκτησεις μια περιποιημενη αυτοεκπληρουμενη προφητεια. Θα παρεις με αλλα λογια, αυτα στα οποια στοχευσες η αυτα για τα οποια δεν προσπαθησες ποτε.

Εν ολιγοις, για την οποιαδηποτε επιτυχια, βασικη προυποθεση ειναι να βρεις τα κινητρα και να την αναζητησεις. Διαδικασια προσωπικης εγρηγορσης.

Τωρα αν χρειαζομαστε επαναπρογραμματισμο και θετικη φορτιση, τι να πω, εμενα τα παραπανω μου βγαζουν μια ανεπαισθητη αυρα καλτιας και επιδερμικου new age therapy. Τεσπα, γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι με την νοοοτροπια και την διαθεση σου μπορεις να επηρρεασεις τους γυρω σου και να "μεταδωσεις" χαρα, λυπη κοκ...

Αυτο με τον νομο της ελξης δεν ξερω αν το πιστευω... Η αληθεια ειναι οτι καποια στιγμη στη ζωη μου ηθελα κατι τοσο πολυ που το ευχομουν με ολο μου το "ειναι" και τελικα εγινε... Πιο πιθανο μου φαινεται ομως να μην εχει σχεση το ποσο το ευχομουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ολα οσα γραφεις παραπανω, δεν διαβασα ακριβως το αρθρο για τον Νευρογλωσικό προγραμματισμό(αυτο πρωτη φορα το ακουω), αλλα εμενα μου εχει συμβει/συμβαινει..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δώσω και ένα λινκ

 

 

 

Σε αυτή την ταινια , δείχνει πόσο και οι αρχαίοι , ακόμα και ο Σωκράτης , μίλησε για την δύναμη του μυαλου

 

Παρόλο που είναι μεγάλο βίντεο , αξίζει να το δείτε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι καποια στιγμη στη ζωη μου ηθελα κατι τοσο πολυ που το ευχομουν με ολο μου το "ειναι" και τελικα εγινε... Πιο πιθανο μου φαινεται ομως να μην εχει σχεση το ποσο το ευχομουν...

 

Aν προσπαθησεις βεβαια για κατι που το θελεις πολυ αυξανονται οι πιθανοτητες να το πετυχεις..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν προσπαθησεις βεβαια για κατι που το θελεις πολυ αυξανονται οι πιθανοτητες να το πετυχεις..:)

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

Απλα ανεφερα κατι για το οποιο δεν προσπαθησα, απλα ηρθε μονο του ξαφνικα...

Βεβαια πιστευω πολυ και στο εξης: Be carefull what you wish for...You might get it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ φλου όλα τα παραπάνω. Και δν γίνεται να πιστέψω πως αρκεί να θες κάτι για να επηρεαστούν τα περιβάλλοντα ενδεχόμενα προς την εκπλήρωση αυτού του θέλω σου.

 

Αλλιώς όλοι οι ανάπηροι θα περπατούσαν και ο Χίτλερ θα ήταν ζωντανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος σου λεει αγαπητέ μου Lucifer , οτι ο Χιτλερ δεν ΗΘΕΛΕ να χάσει?

Ολοι οι στρατηγοί του , του λέγανε να ξεχάσει το Σταλινγκραντ και να κάνει ντου στην Μόσχα , που ήτανε υπο κατάρευση....Όμως επέμενε !!!!

Αν είχε κάνει το ντου , τώρα θα ήτανε ζωντανος....

Τώρα γιατί ήθελε να χάσει , πάμε πιο βαθιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενοείται έτσι ότι η δύναμη του μυαλου , χωρίς δράση , έιναι στειρα....

απλά , αν εστιάζεσαι ότι τώρα έχω μια καλή δουλεια , ΑΦΟΥ στειλεις 80 βιογραφικά ή πας εκεί να ζητήσεις, έιναι πιο ευκολο να σου κάτσει...

 

Επιμένω....δείτε το βίντεο....εγώ πιστεύω ότι έιμαστε μέρος του σύμπαντος , οπότε τον κόσμο μας,την πραγματικότητά μας είμαστε εικανοί να την αλλάξουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως για να γίνει κάτι τέτοιο, δηλαδή με τη δύναμη της σκέψης και του μυαλού σου να αποκτάς κάτι τόσο επιθυμητό, πρέπει από τη φύση σου να είσαι αισιόδοξος σαν άνθρωπος...

Αλλά από τη άλλη το βλέπω πιο απλά.Όταν θέλεις να αποκτήσεις κάτι ακολουθείς μια συγκεκριμένη διαδικασία:Βάζεις στόχο, καταβάλεις τη μέγιστη δυνατή προσπάθεια για να τον κατακτήσεις, πιστεύεις στον εαυτό σου και τον κατακτάς...

 

Αλλά, όσον αφορά τον "Νόμο της έλξης" πώς γίνεται, όση ενέργεια και να εκπέμπεις για τις σκέψεις και τις επιθυμίες σου, όσο απίστευτα πολύ και να το σκέφτεσαι, να πετύχεις κατι που θες πολύ αλλά να είναι ακατόρθωτο και πέρα από τις δυνάμεις σου..?εμένα αυτό με προβληματίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξανα πω , παρόλο που είναι 20 λεπτά , αξίζει να δείτε το βίντεο....πραγματικα δεν θα σας κουραζα , αλλά μιλάνε μεσα πολύ σοβαροι ανθρωποι , όπως κβαντοφυσικοι κλπ....για οποιον τον ενδιαφέρει, και μπορείτε να νοικιάσετε και την ταινιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...