Προς το περιεχόμενο

Οι σκέψεις μας δημιουργούνε τις εμπειρίες μας?


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

zazik όχι δεν πιστεύω καθόλου ότι η διακαής σου θέληση φέρνει θετικά αποτελέσματα (πέραν από cliche του στιλ ή καλή διάθεση προδιαθέτει τους άλλους θετικά απέναντι σού που είναι cliche στην προκειμένη επειδή ισχύουν), ή σχηματίζει την πραγματικότητα. Αν ήταν έτσι, τα prayer tests που έχουν γίνει θα είχαν σώσει καρκινοπαθείς από τον θάνατο, και πολλά άλλα.

 

Αυτή η θεωρία που παρουσιάζεις που βρίσκω ότι πολύ άνθρωποι ενδομύχως θα ήθελαν να ισχύει μου φέρνει σε δεκανίκι για την αδυναμία κατανόησης της μοναδικής ισχύουσας αρχής αυτής της ημέρας: τίποτα δεν βγάζει νόημα. Ο καθένας έχει το δικό του δεκανίκι (εγώ έχω το heavy metal) οποτε τίθεται ένα ζήτημα πλέον εξέτασης του δεκανικιού στο επίπεδο παθολογίας. Η παθολογία του heavy metal ως δεκανίκι είναι παραδείγματος χάριν ότι ακούω δυνατά μουσική και ενοχλώ τους γείτονες, είμαι κάπως απόλυτος και σκληρός (MIGHT IS RIGHT!) και έχω πολύ μακριά μαλλιά. Αρκετά καλά, αν τα συνυπολογίσουμε όλα.

 

Η παθολογία του αλχημιστικού (όχι Αλχημιστικού, στον μαλάκα τον Cohelo αναφέρομαι) "άμα θέλω κάτι αρκετά το σύμπαν θα συνωμοτήσει να το καταφέρω" περιλαμβάνει: αποσύνδεση αιτίας-αποτελέσματος, αντικοινωνικό αρνητισμό, παράνοια, σχιζοφρένεια, ίσως και κακή στοματική υγιεινή (άμα ΘΕΛΕΙΣ αρκετά τα δόντια σου να είναι καλά, θα είναι, έτσι? Δεν χρειάζεται οδοντογιατρός.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

]nick[ όχι ρε συ :P....έλεος....καμια σχέση

 

The gnostic state is achieved when a person's mind is focused on only one point, thought, or goal and all other thoughts are thrust out. Users of chaos magic each develop their own ways of reaching this state. All such methods hinge on the belief that a simple thought or direction experienced during the gnostic state and then forgotten quickly afterwards is sent to the subconscious, rather than the conscious mind, where it can be enacted through means unknown to the conscious mind.

 

Καμμία σχέση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου θυμίζει κοέλιο . Είναι κατεμε μια όμορφη εκδοχή να βλέπεις τα πράγματα στην ζωή, να έχεις μια θετική στάση . Ωστόσο δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο σε ορισμένα σημεία-για το βίντεο μιλάω γιατί τις σελίδες δεν τις διάβασα - για το πώς λειτουργεί αυτος ο μηχανισμός και εκει φοβάμαι λίγο για το τι εννοεί . . .

 

Η ανάγκη για μια θετική στάση στην ζωή και δε στην καθημερινότητα προκειμένου για την επιτυχία μας σε όλους τους τομείς δεν είναι δα και κάτι καινούριο και ούτε είναι κανένα σοβαρό μυστικό , σίγουρα όμως είναι κάτι που ο κόσμος αποφεύγει να τηρεί στην ζωή του υπο αυτήν την έννοια είναι πολύτιμο για μας και το περιβάλλον γύρω μας να το θυμόμαστε . Ένα γεγονός το οποίο μας συμβαίνει δεν έχει χαρακτήρα θετικό /αρνητικό ούτε είναι συνέπεια μιας εμμονής , εμείς το βαφτίζουμε έτσι ανάλογα την προοπτική που έχουμε για την ζωή, η γκρίνια μας η ίδια μας κάνει να νιώθουμε προφήτες πχ "το ηξερα ότι θα μου συμβεί" , μου θυμίζει πολύ τους νομους του μερφυ . Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα παιχνίδι του μυαλού όσον αφορά για το τι ξέραμε για το μέλλον μας.

Η σκέψη δεν καθορίζει την έκβαση των γεγονότων , αλλά τον χαρακτήρα τους αφου μας συμβούν και αυτό φυσικά έχει να κάνει με την διάθεση που έχουμε , την ψυχολογία.

 

Συμφωνώ όμως απόλυτα ότι αυτό το καθορίζουμε ΕΜΕΙΣ ! Εμεις αποφασίζουμε για τα συναισθήματα μας και ως εκ τούτου εμείς καθορίζουμε την διάθεση και την στάση απέναντι στα γεγονότα. Είναι σαφές ότι αν καταφέρει κάποιος να διατηρεί θετική ψυχολογία , σε βάθος χρόνου αποφεύγει της άσχημες κακοτοπιές της ζωής ή τοποθετεί τον εαυτό εκτός επηρεασμού από τρίτους παράγοντες . ..τουλάχιστον αυξάνονται οι πιθανότητες ( εδώ μου θυμίζει λίγο τις χαοτικές αλληλουχίες και πως μπορούμε να βρεθούμε στην μέση γεγονοτων που ούτε επιθυμήσαμε ποτέ , ούτε σκεφτήκαμε ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κοέλιο ήτανε φιλόσοφος / συγγραφέας...αλλά στο βίντεο βγένουνε φυσικοι και μιλάνε για την ενέργεια που εκπέμπετε όταν σκεφτόμαστε....και το ότι αυτη η ενέργεια έλκει ή και απωθεί κάποια πράγματα....επίσης ότι οι περισότεροι άνθρωποι , σκέφτονται συνεχώς αυτο που ΔΕΝ θέλουνε , παρά αυτό που θέλουνε....

 

Καλύτερα να μην συγκρίνουμε παραμυθάκια του Κοέλιο ( που ίσως στηρίζονται κάπου ) με ανθρώπους της Κβαντοφυσικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι άνθρωποι της κβαντοφυσικής παραμυθακια λενε που ίσως στήριζονται κάπου , ...ειναι μακρύς ο δρόμος αν οχι ανύπαρκτος για την θεωρία των πάντων ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...