Προς το περιεχόμενο

Οι σκέψεις μας δημιουργούνε τις εμπειρίες μας?


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to The Secret einai pop-science, μου είχαν πει άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα για το αντικείμενο απότι εγώ. Έχει την αίγλη του 'ωωω κβαντομηχανικήηηηη' μόνο για αυτούς που δεν ξέρουν πολλά για αυτήν (the general public) και γενικά είναι ύποπτο έργο. Hearsay, αλλά τι να κάνω. Η ερώτηση που ίσως πρέπει να κανεις στον εαυτό σου είναι, γιατί τσιμπάς τόσο εύκολα? Γιατί θέλεις να πιστέψεις αυτό που είδες στο The Secret? Που είναι η έλξη σου προς αυτή την θεωρία? Τι αποζητάς από την ζωή σου που μια υπεραπλούστευση τέτοιου τύπου να σου δώσει?

 

Ακούω.

 

Συνοπτικά, η ελεύθερη βούληση είναι μια χαζή απαίτηση, αστήρικτη και ασχημάτιστη που προκύπτει περισσότερο λόγο ανάγκης για νόημα παρά επειδή υπάρχει οποιαδήποτε απτή αιτιατή δικαιολόγηση της. Οι άνθρωποι είναι αυτόματα όντα, δεν έχεις κανέναν έλεγχο πάνω 'σού' ο οποίος δεν προβλέπεται από τον μηχανισμό 'σού' έτσι κι αλλιώς, είσαι ένα ολόκληρο σύνολο, όχι χωρισμένος σε κρέατα και την μαγική ψυχούλα που κολυμπάει στο στομάχι σου ή στον εγκέφαλο σου ή όπου είναι η μόδα να κόβουν βόλτες οι μεταφυσικές ψυχές αυτή την εβδομάδα. Όταν κάνεις οτιδήποτε, είσαι υπό την επήρεια βιοχημικών (μεταξύ άλλων εσωγενων και εξωγενών παραγόντων) που τρέχουν συνεχώς στον οργανισμό σου και εξυπηρετούν τον ενστικτώδη προγραμματισμό σου. Η συνείδηση είναι ένα σύνθετο παράρτημα της υποσυνείδητης εγκεφαλικής λειτουργίας και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν στοιχεία να πιστέψει κανείς ότι δρα ως αμέριστος μεταφυσικός ηθικός ή άλλος κριτής των πράξεων του ανθρώπου. Πρώτα νιώθεις, μετά κάνεις, μετά βγάζεις μια βλακώδη εκλογίκευση την οποία λες στον εαυτό σου για να νιώθει το συνειδητό ότι κάτι κάνει και ότι όλα είναι ασφαλή, ησύχασε. Το εσωτερικό πλέγμα αναφορών της συνείδησης κάνει feedback στην υποσυνείδητη λειτουργία και επηρεάζει τις μελλοντικές κινήσεις του μηχανισμού, όπως επηρεάζει και η έκβαση παλαιοτέρων κινήσεων, και ένα σορό άλλα πράγματα. Δεν είναι τα λόγια (ή η 'λογική') ο καταλύτης. Όταν λες κάτι και το κάνεις, το είπες επειδή ήσουν έτοιμος να το κάνεις.

 

Άμα αρχίσεις να παρατηρείς τον εαυτό σου περισσότερο απότι προσπαθείς να τον καταλάβεις (να καλουπώσεις αυτό που βιώνεις μέσα σε ένα λογικοφανές σχήμα που πιθανώς σου έχουν μάθει), ίσως αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα για τα οποία μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν έχω την πεποίθηση ότι θα μπορούσα να αντιπαρέρθω με ευστροφία σε έναν καλύτερο από εμένα στον λόγο , με διάθεση πάντα για σύγκρουση των δύο κόσμων , τον δικό μου και τον δικό σου. Να μπω στην διαδικασία να ξεδιαλύνω ένα κείμενο , την δικιά σου οπτική εν προκειμένω , το οποίο είναι ένα μεικτό κείμενο ανάμεσα στην επιστημονική θεωρία και την απόφαση σου για την έκβαση της δικής σου ζωής;

Spare me είναι πολύ κλασικό . . . . βιοχημικές διεργασίες ! Πφφφ , έκρινες τον ζαζικ για αφελή προσήλωση και επίφαση ; Βασικά η τάση προς έναν gothic οπτιμισμό είναι ΑΚΡΩΣ ελκυστική η γαμημένη , το ξέρω . . . let's take the other path !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση που ίσως πρέπει να κανεις στον εαυτό σου είναι, γιατί τσιμπάς τόσο εύκολα? Γιατί θέλεις να πιστέψεις αυτό που είδες στο The Secret? Που είναι η έλξη σου προς αυτή την θεωρία? Τι αποζητάς από την ζωή σου που μια υπεραπλούστευση τέτοιου τύπου να σου δώσει?

 

 

 

Συνοπτικά, η ελεύθερη βούληση είναι μια χαζή απαίτηση, αστήρικτη και ασχημάτιστη που προκύπτει περισσότερο λόγο ανάγκης για νόημα παρά επειδή υπάρχει οποιαδήποτε απτή αιτιατή δικαιολόγηση της. Οι άνθρωποι είναι αυτόματα όντα, δεν έχεις κανέναν έλεγχο πάνω 'σού' ο οποίος δεν προβλέπεται από τον μηχανισμό 'σού' έτσι κι αλλιώς, είσαι ένα ολόκληρο σύνολο, όχι χωρισμένος σε κρέατα και την μαγική ψυχούλα που κολυμπάει στο στομάχι σου ή στον εγκέφαλο σου ή όπου είναι η μόδα να κόβουν βόλτες οι μεταφυσικές ψυχές αυτή την εβδομάδα.

 

 

Δεν το λέω προσωπικα για σένα , αλλά λυπάμαι να ακούω νέους ανθρώπους να πιστέυουνε μόνο ότι βλεπουνε , και να μην πιστεύουνε κάποια πράγματα που υπάρχουνε στο σύμπαν , όπως μια ανώτερη δύναμη , ή το ότι δεν χρησιμοποιούμε το μεγαλύτερο κομμάτι του εγκεφάλου μας....

Και αμέσως , πολύ σπευδουνε να χαρακτηρίσουνε αφελή τον άλλον , το ότι πιστεύει σε βλακείες , το ότι όλα αυτά είναι αιρετικα, new age craps etc....

 

Υπάρχει ο κοσμος που βλέπεις και ο κόσμος που δεν βλέπεις , και συ και εγώ , και ναι , εχω βιώσε ιτην ιστοριά δικού μου ανθρώπου , που ενώ έπαθε καρκίνο , και δεν του δίνανε πολύ ζωη , και πήρε και τα φαρμακά του κλπ κλπ....με την δύναμη της σκέψης , πιστης , πεποίθησης ότι ΕΙΝΑΙ καλα , κατάφερε να κάνει όλο του το σώμα , ακομα και το καρκίνωμα να υπακούσει...το πιστεψε όλη του η ύπαρξη....

 

Εγώ έχω πολλά βιώματα απο την συγκεκριμένη "θεωρία" , αλλά το τόπικ δεν είναι για μένα....

 

Αυτα :-D και κάθε γνώμη δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το δικο σου ανθρωπο να κανει καλα μια φιλη μου που πεθαινει γιατι δεν το ηθελε το ιδιο πολυ να το νικησει. Αμα του περισσευει ενεργεια ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η τάση προς έναν gothic οπτιμισμό είναι ΑΚΡΩΣ ελκυστική η γαμημένη , το ξέρω . . . let's take the other path !

 

Οτι path και να πάρεις είναι εξίσου αστήρικτο λογικά. Μετα κοιτάς αν το path σου σε κάνει ευτυχισμένο και όχι άρρωστο. Κατα την γνώμη μου η ολοκληρωτική πίστη (στην λογική, στον θεό, στην ύπαρξη, στα λόγια, στην κατανοηση) κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άρρωστους και λιγότερο ευτυχισμένους από ότι θα ήταν αν χρησιμοποιούσαν τα λόγια, την επικοινωνία και την αυτοπαρατήρηση χωρίς αυτά τα φορτία. Δεν ειναι αρκετό να συζητάς επειδή σε διασκεδάζει? Πρέπει να κουβαλάς την νεύρωση ότι ο,τι λες πρέπει να είναι συνεπές με ότι κάνεις? Δεν το θέτω σε κανένα υψηλότερο επίπεδο από αυτό: not fun, too damaging.

 

ή το ότι δεν χρησιμοποιούμε το μεγαλύτερο κομμάτι του εγκεφάλου μας....

 

μυθολογία. Και αυτό και άλλα. Τα χρειάζεσαι? Είσαι σίγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνώμη μου η ολοκληρωτική πίστη (στην λογική, στον θεό, στην ύπαρξη, στα λόγια, στην κατανοηση) κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άρρωστους και λιγότερο ευτυχισμένους από ότι θα ήταν αν χρησιμοποιούσαν τα λόγια, την επικοινωνία και την αυτοπαρατήρηση χωρίς αυτά τα φορτία.

 

Εγω διαφωνω εδω παντως. Δεν ειναι ετσι οπως τα βλεπεις.

Γιατι εισαι τοσο απολυτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα κοιτάς αν το path σου σε κάνει ευτυχισμένο και όχι άρρωστο. Κατα την γνώμη μου η ολοκληρωτική πίστη (στην λογική, στον θεό, στην ύπαρξη, στα λόγια, στην κατανοηση) κάνει τους ανθρώπους περισσότερο άρρωστους και λιγότερο ευτυχισμένους από ότι θα ήταν αν χρησιμοποιούσαν τα λόγια, την επικοινωνία και την αυτοπαρατήρηση χωρίς αυτά τα φορτία.

 

Συνεπώς αυτός είναι ο δικός σου προγραμματισμός και συνεπώς τον αποδέχεσαι , κατα τους ισχυρισμούς σου που σαφέστατα είναι θεωρητικοί και δεν χρήζουν καμία μα καμία επιστημονική αυθεντία παρα μόνο μια τοποθέτηση; Απορώ , δεν βλέπεις την αντίφαση στο οτι έχεις την ικανότητα να μπορείς να διαπιστώνεις οτι είσαι προγραμματισμένος ;

 

Δεν ειναι αρκετό να συζητάς επειδή σε διασκεδάζει?

 

Ναι είναι αρκετά ευχάριστο θα έλεγα , τουλάχιστον για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι είναι αυτόματα όντα, δεν έχεις κανέναν έλεγχο πάνω 'σού' ο οποίος δεν προβλέπεται από τον μηχανισμό 'σού'

 

είσαι υπό την επήρεια βιοχημικών (μεταξύ άλλων εσωγενων και εξωγενών παραγόντων)

 

εεε....

η αντίφαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή Λουσιφερ πραγματικά πιστέυεις ότι δεν μπορουμε να οδηγήσουμε τον εαυτό μας σε ένα προτυπο σκέψης , ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΤΟ ΜΑΣ παντα, όχι για τους άλλους...που να μας φέρει υγεία , αγάπη , ευτυχία , πλουτο κλπ κλπ? Πιστεύεις ότι ο καινουριος τροπος σκέψης δεν μπορεί να έλξει καινουριες καταστάσεις και να μασ οδηγησει σε καινουρια δραση και καινουρια μονοπάτια?

 

Δεν σου έχει τύχει ποτε να έχεισ μια παποιθηση χρόνων , όπως ότι ο κόσμος είνα πουστικος , και να την άλλαξες αυτή την σκέψη , ακόμα και για μια μέρα, και να βίωσες άλλη πραγματικοτητα?

Ειλικρινα δεν το πιστεύω....πραγματικα....αν το σκεφτεις το έχεις κάνει , αλλά δεν το θυμάσαι...αν κάτσεις και σκεφτεις , στάνταρ υπάρχουνε πολλές τετοιες φάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να στο ρωτήσω αλλιώς....αν είσαι ερωτευμενος....και οι σκέψεις σου είναι πολυ χαρούμενες....και τα συναισθηματά σου επίσης....δεν σου πάνε όλα καλα στην ζωή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ όχι. ΑΛΛΑ παραβλέπω χιλιάδες αναποδιές που αν δν ήμουν ερωτευμένος θα πρόσεχα και θα με ενοχλούσαν αθροιστικά και δίνω μεγάλη βάση στα μικρά πράγματα που συμβάλλουν στην κύρια αιτία της χαράς μου.

 

Κοινώς, ΝΟΜΙΖΩ οτι όλα μου πάνε καλά στη ζωή.

Πράγμα που αν το καλοσκεφτείς, είναι συνώνυμο με το σκέτο "μου πάνε όλα καλά".

 

Το έχει πει η Anais Nin πριν από 'μένα, "we do not see things as they are, we see things as we are."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ , δεν βλέπεις την αντίφαση στο οτι έχεις την ικανότητα να μπορείς να διαπιστώνεις οτι είσαι προγραμματισμένος ;

 

Την λογική ανακολουθία (και όχι αντίφαση) την βλέπω (πως μπορείς να την δεις). Αλλα σε όποια περίπτωση, είναι εύκολο να σημειώσεις αντιφάσεις οπουδήποτε (σε ένα πρωταρχικό επίπεδο είναι εγγενείς στην θεωρία αριθμών/λογική). Οποιος βάλλεται από την γνώση ότι αντιφάσκει, καλό θα ήταν να μην παίρνει τα λεγόμενα του τόσο σοβαρά.

 

Συνεπώς αυτός είναι ο δικός σου προγραμματισμός και συνεπώς τον αποδέχεσαι

 

Ο προγραμματισμός δεν είναι εμφανής, έιναι συνολικός και όχι μια δυιστική πλευρά της προσωπικότητας μας και δεν είναι ζήτημα θέλησης αν τον αποδέχεται κανείς ή όχι. Αν κάποιος π.χ. βρεθεί στην θέση να πολεμά (αυτά που καταλαβαίνει και ονομάζει ως) τα βασικά του ένστικτα (μια κατάσταση που έχω βιώσει) ίσως αρχικά πιστέψει "ορίστε! τώρα κάνω κάτι που είναι αντίθετο από ότι θέλει η φύση μου, προφανώς είμαι ελεύθερος για να το κάνω!" αλλά αυτή είναι παρανόηση. Ο μηχανισμός είναι συνολικός (το όλο) και τα μέρη του ρυθμίζονται σύμφωνα με προσταγές που δεν μπορούμε να συλλάβουμε, που μας φαινονται τυχαίες. Ο,τι και να κάνουμε, ειναι επειδή ο συνολικότερος προγραμματισμός του συνόλου μας τον φέρνει στο σημείο να το κάνουμε. Ο,τι κάνεις είναι το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις όταν πάρεις υπόψιν όλες τις μεταβλητές ντετερμινιστικά, δεν γυρνάς ποτέ πίσω στον χρόνο να εξασκήσεις αυτήν την λεγόμενη ελεύθερη βούληση κάνοντας το αντίθετο από ότι έκανες.

 

 

Περί του γιατί το γρανάζι άνθρωπος έχει την ικανότητα να αυτοπαρατηρείται είναι κάτι που δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε. Αλλα το ότι όντως έχουμε εγρήγορση δεν μας κάνει θεούς, δεν μας κάνει να έχουμε ψυχές, δεν μας κάνει ανεπηρέαστους, δεν μας κάνει να σπάμε έξω από το σύνολο. Το ότι ξέρω ότι ο,τι κάνω είναι το μόνο που θα έκανα από αυτή την οπτική γωνία που περιγράφω λοιπόν, δεν είναι αντιφατικό με τίποτα, και είναι μόνο ανακόλουθο αν κάποιος προϋποθέτει (όπως εσύ) ότι η δυνατότητα αυτοπαρατήρησης δίνει ελευθερία, λες και δεν προβλέπεται η λειτουργία τις από τον υπερσύνθετο μηχανισμό ο οποίος διαβλέπει από την μοριακή κίνηση μέχρι το τι καιρό θα έχει αύριο. Φαντάσου τον μηχανισμό ενός ρολογιού. Φαντάσου ένα γρανάζι μέσα του να λέει ξαφνικά 'ω! υπάρχω! γυρνάω!'

 

Aυτό είναι όλο. Αυτό είναι το βίωμα. Riding shotgun, providing the dvd commentary.

 

Οι λέξεις για αυτά τα πράγματα χάνουν το νόημα τους κάπου εδώ. Αυτό που παίρνει κανείς από αυτό το εδώ, είναι μια... επιστημολογική ταπεινότητα. Η κατανόηση είναι λογοτεχνικό κατασκεύασμα. Δεν είμαστε φτιαγμένοι να εξετάζουμε τον εαυτό μας επειδή δεν μπορούμε να συλλάβουμε την έκταση και διαδραστικότητα του σύνολου μέσα στο οποίο εντάσσεται σαν ένα μικρο γρανάζι. Δεν μπορείς σαν φυσική γυμνασίου να πεις έστω ένα κλειστό σύστημα άνθρωπος' και να εξετάσεις το πως αναπνέει και μετά κλειστό σύστημα πως βλέπει και μετά κλειστό σύστημα πως μιλάει και να ελπίζεις να καταλάβεις τίποτα. Δεν υπάρχει κλειστό σύστημα.

 

Lucifer: και πάλι, η αντίθεση έγκειται στους διαχωρισμούς που τραβάς εσύ, όχι εγώ. Το σύνολο είναι το σύνολο, δεν υπάρχει μέσα-έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ. Βέβαια οι λέξεις είναι λέξεις και άρα ψέμματα και γεμίζω ένα ποστ γεμάτο δόγματα του στυλ "είναι κάτι που δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε." και "και δεν είναι ζήτημα θέλησης αν τον αποδέχεται κανείς ή όχι." τα οποία τα στηρίζω στο...

 

εε....

 

σε...

 

ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...