Προς το περιεχόμενο

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να μετρησω τη ταχυτητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δυο καλυτερα sites με τεστ ταχυτητας κατα τη γνωμη μου ειναι τα http://speedtest.forthnet.gr/

Kata th gnwmh sou,

"to kalutero site me test taxuthtas"

mou leei auth th stigmh, oti exw sundesh MISO Mbit

(mono... 20Mbit diafora apo to sugxronismo mou)

kai enw katebazw me 1Mb/s kai malista... apo torrent!

 

Pws blepeis ta apotelesmata ths metrhshs?

Sumfwnoun me thn pragmatikothta?

Kata th gnwmh sou panta.

 

 

________________________

Se kati pio sobaro twra,

paei mia xontrh kuria na zugistei, giati upopsiazetai oti phre kila.

Basika de xwraei na perasei apo thn porta, alla me th boh8eia suggenwn kai filwn thn 3efrakaroun kai mpainei epitelous sto dwmatio na zugistei.

Me megalh ekplh3h blepei th zugaria na grafei 60Kg!

Oxi 160, oute 260... 60._

3unei to kefali ths.... kai arxizei na skeftetai...

"twra eimai 60Kg.... `h MHPWS h zugaria de leitourgei...."

"Gia na 3anazugistw..."

 

Click on "start" to begin. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατα τη γνωμη μου παντα ισως ειναι φορτωμενος ο σερβερ του speedtest της forthnet. Επισης κατα τη γνωμη μου μπορουσες καλλιστα να δοκιμασεις και το δευτερο τεστ που δινω απο το adslgr ισως να σου εδινε πιο ρεαλιστικο αποτελεσμα. Συγγνωμη που πηγα να βοηθησω. (Ταιριαζει γαντι ενα τραγουδι του Γιαννη Μηλιωκα που λεει "Να δεις που καποτε θα μας πουνε και μλκες...) :evil: Welcome to my ban list. Enjoy your stay...:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι το ftp.ntua.gr

Τα υπόλοιπα επηρεάζονται από χίλιους μύριους αστάθμητους παράγοντες.

Εξ άλλου, ότι και να μετρήσεις η κατάσταση adsl στην Ελλάδα είναι μάλλον προβληματική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως τοτε που υπαρχεις εσυ BLISS που ξερεις τα παντα επι παντος θεματος και κρινεις και τις γνωμες των αλλων και υποδεικνυεις τι να ακουσει ο καθενας. Ας ειναι καλα το ινσομνια που υπαρχει για να παιζουμε και μεις οι αμπαλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw kostelo milaw me stoixeia. Exontas xrhsimopoihsei kati perissotero apo th "gnwmh mou" dhladh.

 

btw... h lista sou mpazei.... gia prose3e to.

 

Το σύνθημά σου είναι πιο ωραίο στην ελληνική:

 

Καὶ εἶδον, καὶ ἰδού, ἵππος ὠχρός, καὶ ὁ καθήμενος ἐπάνω αὐτοῦ ὠνομάζετο θάνατος, καὶ ὁ ῞Αιδης ἠκολούθει μετ' αὐτοῦ· καὶ ἐδόθη εἰς αὐτοὺς ἐξουσία ἐπὶ τὸ τέταρτον τῆς γῆς, νὰ θανατώσωσι μὲ ῥομφαίαν καὶ μὲ πεῖναν καὶ μὲ θάνατον καὶ μὲ τὰ θηρία τῆς γῆς.

 

Άσχετο αλλά οι ξενικούρες μου τη δίνουνε, όπως και η εκμετάλευση κειμένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανιζει επιλεκτικα μηνυματα η λιστα μου. Φιλε μου εγω αυτα τα δυο τεστ χρησιμοποιω συνεχεια και δε μου εκανε ποτε παρα μονο 1-2 φορες στο παρελθον λαθος. Τωρα αν εσενα σου εβγαζε αλλα αντι αλλων εγω δε φταιω. Εγω με 768 γραμμη 670 βγαζω στο ενα 670 και στο αλλο και με 80 κατεβαζω απο τον ftp της οτενετ. Επομενως και γω με στοιχεια (τις μετρησεις μου) μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνθημά σου είναι πιο ωραίο στην ελληνική...

Den einai apla wraio, einai 8aumasio...

Alla poios tolmaei na to grapsei sthn Ellhnikhn filtate?

8a mas paroun me tis petres, kai 8a kollhsoun kai kamia retsinia tou tupou 'o kurios ths kurias Louka' :)

Opote kalutera eis thn agglosa3onikh... kai osoi to epiasan.

 

Dioti... o ka8enas exei kai apo mia.

"gnwmh" e...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε καμιά δεκαριά links από rapidshare να κατέβουν με download manager. Όσοι έχετε premium account. Οι υπόλοιποι από ftp server, π.χ. ntua όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Το test της Forthnet μου λέει ότι έχω 1Mbit, το speedtest.net μου λέει 400kbit(!) και το test στο adslgr μου λέει 250kbit(!!!). Εγώ βέβαια κατεβάζω με 1,2MB από Rapidshare μέσω download manager...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εμφανιζει επιλεκτικα μηνυματα η λιστα μου. Φιλε μου εγω αυτα τα δυο τεστ χρησιμοποιω συνεχεια και δε μου εκανε ποτε παρα μονο 1-2 φορες στο παρελθον λαθος. Τωρα αν εσενα σου εβγαζε αλλα αντι αλλων εγω δε φταιω. Εγω με 768 γραμμη 670 βγαζω στο ενα 670 και στο αλλο και με 80 κατεβαζω απο τον ftp της οτενετ. Επομενως και γω με στοιχεια (τις μετρησεις μου) μιλαω.

 

idio einai na exei 768kbps grammh kai idio einai na exeis 10+mbit? allo bandwidth apaiteitai gia na "fullarei" h 768k kai allo h 10mbit kai vale...gia auto leme oti ta speedtests tou adslgr ths forthnet kai to speedtest.net DEN einai a3iopista...stis megales grammes vgazoun oti na nai...apo 1mbit kai katw profanws paizoun ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι πρίν λίγο καιρό, οι ταχύτητες που έπιανα στα speedtest, ήταν και οι πραγματικές. τελευταία δεν είναι καθόλου αναξιόπιστα.

 

BLISS πολύ σωστά τα βήματα για την καλύτερη μέτρηση αλλά δεν μπορούν όλα να γίνονται κάθε λίγο και λιγάκι. ασε που πολλοί δεν έχουν τη δυνατότητα να τραβούν απευθείας απο τον πίνακα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανιζει επιλεκτικα μηνυματα η λιστα μου. Φιλε μου εγω αυτα τα δυο τεστ χρησιμοποιω συνεχεια και δε μου εκανε ποτε παρα μονο 1-2 φορες στο παρελθον λαθος. Τωρα αν εσενα σου εβγαζε αλλα αντι αλλων εγω δε φταιω. Εγω με 768 γραμμη 670 βγαζω στο ενα 670 και στο αλλο και με 80 κατεβαζω απο τον ftp της οτενετ. Επομενως και γω με στοιχεια (τις μετρησεις μου) μιλαω.

 

 

όταν έιχα απλό dsl δεν είχε ποτέ απόκλιση απο την πραγματικότητα. με το 2play αλλάξανε λίγο τα πράγματα και δεν αναταποκρίνεται στην πραγματικότητα. δεν χρειάζεται να είσαι απόλυτος. κανείς δεν έχει προσωπικό συμφέρον απο τις σελίδες των speedtests για να τις αποδοκιμάζει ή να τις επιδοκιμάζει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο καλυτερα sites με τεστ ταχυτητας κατα τη γνωμη μου ειναι τα http://speedtest.forthnet.gr/ και http://adslgr.com/features/SpeedMeter/.

 

 

εγω παντος θα συμφωνησω μαζι σου εδω

οσο ειχα 384-768-1024 ταχυτητες στην 4νετ παντα ειχα πολυ καλη προσεγγιση στις μετρησεις ταχυτητων,πολυ κοντα στις πραγματικες που παρατηρουσα

οταν πηγα αγγλια και ειχα γυρω στα 24ΜΒ στη εστια μου, παλι τα αποτελεσματα ειχαν πολυ μεγαλη ακριβεια

και ξαφνικα μου κανει η 4νετ την αναβαθμιση, και ξαφνικα γιναν αναξιοπιστα τα τεστ, πραγματικα δεν το καταλαβαινω

και σε οτι αφορα το browsing και κατεβασμα χωρις (η καμια φορα και με) download manager οι ταχυτητες που βλεπω ειναι παλι κοντα προσεγγιστικα με εξαιρεση το ftp.ntua.gr

 

και τι να το κανω αν εχει εχω 10 και 15 και 20 ΜΒ οταν μου αργει να μου ανοιξει μια απλη σελιδα, και να κατεβασειε να απλο αρχειο την στιγμη που οταν ειχα 1ΜΒ πηγαινε σφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...