Προς το περιεχόμενο

Αποτελεσματα γραπτων σε ΑΕΙ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πειτε μου ρε παιδια εσεις που σπουδαζετε τωρα ή σπουδασατε προσφατα σε ΑΕΙ ...

 

Εφυγε πριν λιγο η κορη μου να παει να δωσει μαθημα στη Φιλοσοφικη Σχολη Αθηνας για ενα μαθημα που εχει ξαναδωσει αλλα δεν ξερει αν το εχει περασει γιατι απλα δεν εχει βγει ακομα το αποτελεσμα.Ειναι δυνατον να συμβαινουν τετοια πραγματα ???? Και δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει κατι τετοιο ...Αν δεν της ειχα εμπιστοσυνη δεν θα το πιστευα...

 

Σας εχει τυχει κατι τετοιο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μου έχει τύχει να έχω περάσει ένα μάθημα, να το ξαναδίνω, να κόβομαι και απο την γραμματεία να κάνουν τουμπεκί και να μου περνάνε τον πρώτο βαθμό φυσικά και να το περνάω τελικά...

Μου έχει τύχει επίσης να περάσω περισσότερα απο τα μαθήματα της σχολής μου δηλαδή στο τέλος να μην περαστεί ένας βαθμός γιατί δεν χρειαζόταν να περάσω αυτό το μάθημα για να πάρω πτυχίο.

Μου έχει τύχει επίσης να μην έχω δώσει μάθημα (Αγγλικά ΙΙ) και να μου στέλνει ο καθηγητής βαθμό στην γραμματεία ίδιο με το Αγγλικά Ι που είχα περάσει.

Δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να περάσω μάθημα με σκονάκι ενώ όλοι οι υπόλοιποι συνφοιτητές μου να περνάνε μαθήματα έτσι κατά κόρον...

Μου έχει τύχει την μοναδική φορά που είπα ότι θα περάσω μάθημα με σκονάκι και που έχω 8 μονάδες γραμμένες στο έδρανο να μου αλλάζουν θέση...

Μπορώ να θυμηθώ και άλλα αν θές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται σε περιόδους διπλής εξεταστικής όπου οι πολυάσχολοι (...) καθηγητές και βοηθοί τους δεν έχουν προλλάβει σε 1 μήνα να διορθώσουν τα γραπτά. Εγώ είχα κανά δυό καθηγητές που διόρθωναν τα γραπτά εντός βδομάδας, είχα άλλους που σε δίμηνο κι αν... No έλεγχος ρε στα κρατικά! Ακούτε? Καλύτερα χύμα!

 

ho hum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς συμβαίνει, και παλιότερα που ήμουν φοιτητής και τώρα, από ό,τι ακούω από νεότερους.

 

Ειδικά στα "βασικά" μαθήματα που δεν παρακάμπτονται (κάτι Γλωσσολογίες Α' και Β' στις Φιλολογίες, ας πούμε) με εκατοντάδες άτομα, γίνεται χαμός. Και, φυσικά, καταλήψεις και απώλειες ωρών που οδηγούν σε σύμπτυξη εξεταστικών, επιδεινώνουν την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι φοιτητοπατερες τι κανουν για αυτο το αλαλουμ ρε παιδια ???? Αν θελον μπορουν και με το παραπανω !!!!

 

Ημουν κι εγω φοιτητης παλια αλλα τετοια φαινομενα δεν ειχαμε .

 

Και το ερωτημα....Αν η κορη μου την πρωτη φορα ειχε περασει το μαθημα και σημερα δεν το περασει τι γινεται ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολλά μπορούμε να πούμε για το τι κάνουν και τι δεν κάνουν οι φοιτητοπατέρες, αλλά θα χαθούμε με μια τέτοια συζήτση...

 

Το ερώτημα το απάντησε ήδη ο Nikb, νομίζω. Εφόσον μία στις δύο (μακάρι και στις δύο, αλλά δεν έχει σημασία) το περνάει, ισχύει αυτός ο βαθμός και όλα εντάξει. Αν είναι η πρώτη φορά, η δεύτερη συμμετοχή θεωρείται ως μη γενομένη (αφού δεν μπορεί να δώσεις ξανά μάθημα που το έχεις περάσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα ισχύει αυτό που λέει ο Snoob. Αλλά αν την δευτερη φορά πάρει καλύτερο βαθμό πρέπει να ζητήσει να μετρήσει αυτός.

Οι διπλές εξεταστικές είναι γνωστό οτι προκακαλούν τέτοιο μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το χειρότερο που μου έχει τύχει είναι να πάω στο αμφιθέατρο δεύτερη εξεταστική, να έρθει ο τύπος και να φωνάζει εκείνη την ώρα (πριν αρχίσει η εξέταση δλδ), τα ονόματα αυτών που περάσανε (χωρίς βαθμό όμως, δεν είχε βγάλει βαθμούς ακόμα ο γελοίος μόνο ονόματα...) οι οποίοι έφευγαν ενώ οι υπόλοιπα έμειναν να ξαναγράψουν. Τώρα το αν είναι αστεία η κατάσταση και αν μερικοί που υπερασπίζονται τα δικαιώματα των φοιτητών και καλά, θα έπρεπε να κάνουν κάτι νομίζω τα πράγματα είνα αυτονόητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Η μία κλασσικά με έκοψε για 5η φορά. Βρήκα που μένει.

Ο δεύτερος με πέρασε με 6. Είχα διαβάσει για 11, έγραψα για 9.

Δεν πειράζει. Μικρής βαρύτητας μάθημα έτσι κ αλλιώς. Ας δω και τα άλλα 2.

 

Έι, που είναι τα άλλα 2! Μα, δεν τα αναρτήσανε! Πως γίνεται;;; Και πως θα ξέρω αν θα τα ξαναδώσω ή όχι;;;

 

Να την πιστεύεις, δε φαντάζεσαι πόσο πάτος είναι εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη δικη μου σχολη τα ιδια....Δεν εχει τυχει σε μενα προσωπικα ως τωρα αλλα εχει τυχει να δινεται ενα μαθημα και να βγουν 2 μερες πριν τ'αποτελεσματα!!

 

Τραγελαφικη κατασταση των ελληνικων Πανεπιστημιων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε μου ρε παιδια εσεις που σπουδαζετε τωρα ή σπουδασατε προσφατα σε ΑΕΙ ...

 

Εφυγε πριν λιγο η κορη μου να παει να δωσει μαθημα στη Φιλοσοφικη Σχολη Αθηνας για ενα μαθημα που εχει ξαναδωσει αλλα δεν ξερει αν το εχει περασει γιατι απλα δεν εχει βγει ακομα το αποτελεσμα.Ειναι δυνατον να συμβαινουν τετοια πραγματα ???? Και δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει κατι τετοιο ...Αν δεν της ειχα εμπιστοσυνη δεν θα το πιστευα...

 

Σας εχει τυχει κατι τετοιο ????

 

Όχι μόνο αυτό. Συνφοιτητής μου μπήκε σε γραφείο καθηγητή να ρωτήσει πότε θα βγουν τα αποτελέσματα της πρώτης εξεταστικής για να ξέρει αν θα προετοιμαστεί για την επόμενη

 

Διάλογος:

 

-"Καλησπέρα, να σας κάνω μια ερώτηση;"

-"Αν είναι για μία μόνο ερώτηση".

-"Έχουν βγεί τα αποτελέσματα του μαθηματός σας?"

-"Όχι"

-"Ξέρετε πότε θα βγούν;"

-"Αυτή είναι δεύτερη ερώτηση. Παρακαλώ φύγετε".

 

κάπως έτσι τέλος πάντων

 

http://www.cc.uoa.gr/~ctrikali/discus/messages/1/3889.html?1190788800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε, συγγνώμη, ο φίλος σου φταίει που ρώτησε λάθος. Το σωστό θα ήταν, "Θα βγουν τα αποτελέσματα του μαθήματος πριν την επόμενη εξεταστική;"

 

Και πάλι, δηλαδή, καλυμένος δεν ήταν, γιατί μπορεί η απάντηση να ήταν, "ναι" και τα αποτελέσματα να έσκαγαν παραμονή της εξέτασης, οπότε η σχετική προετοιμασία θα είχε γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο αυτό. Συνφοιτητής μου μπήκε σε γραφείο καθηγητή να ρωτήσει πότε θα βγουν τα αποτελέσματα της πρώτης εξεταστικής για να ξέρει αν θα προετοιμαστεί για την επόμενη

 

Διάλογος:

 

-"Καλησπέρα, να σας κάνω μια ερώτηση;"

-"Αν είναι για μία μόνο ερώτηση".

-"Έχουν βγεί τα αποτελέσματα του μαθηματός σας?"

-"Όχι"

-"Ξέρετε πότε θα βγούν;"

-"Αυτή είναι δεύτερη ερώτηση. Παρακαλώ φύγετε".

 

κάπως έτσι τέλος πάντων

 

http://www.cc.uoa.gr/~ctrikali/discus/messages/1/3889.html?1190788800

 

 

φυσικό είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεις τα ίδια προβλήματα....βέβαια από την πρυτανεία υπάρχει εντολή ότι οι βαθμολογίες των μαθημάτων θα πρέπει να αναρτώνται το αργότερο ένα μήνα μετά την ημερομηνία που εξετάστηκε, η οποία και φυσικά δεν τηρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...