Προς το περιεχόμενο

Απορίες για τοπικό δίκτυο και δικαιώματα.


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Ο υπολογιστής που έχω στη δουλειά μου έχει σύνδεση μέσω ethernet με το internet (πριζα-καλώδιο ethernet-υπολογιστής). Επίσης για κάποιο λόγο - προφανώς για τη διαχείριση της σύνδεσης -έχει εγκατεστημένο το Radmin Server 2003.

 

radminserverdw7.th.png

 

Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνει αυτό το μαραφέτι; Θα μπορούσαν πχ να παρακαλουθούν τη δραστηριότητα μου στο internet?

 

Ακόμα, είδα λίγο τις ρυθμίσεις του υπολογιστή (όσο επιτρέπουν τα δικαιώματα μου) και είδα κάτι που μοιάζει με το παρακάτω (όπου xx o ίδιος πάντα αριθμός).

 

settingsalljs2.th.png

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι - μπορώ να συνδέσω εγώ ένα δικό μου laptop απευθείας στην ethernet και αν ναι, τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω; Μπορούν και πάλι να δουν πως χρησιμοποιώ το internet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Radmin δεν ξέρω αλλά υπάρχουν προγράμματα που μπορεί να είναι εγκατεστημένα στο computer σου και να παρακολουθούν τις κινήσεις σου. Μετά μένει να μας πείς αν πέρνεις ίντερνετ από ένα απλό moder/router ή από server. Με router δεν υπάρχει περίπτωση παρακολούθησης ενώ άμα σύνδέεσαι με κεντρικό server (που σου δίνει και internet διά μέσου ethernet) υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν προγράμματα που παρακολουθούν τις δραστηριότητές σου on line. Οι δύο φώτο που έβαλες είναι απόλυτα φυσιολογικές, δεν δείχνουν τίποτα το ύποπτο. Η δεύτερη φώτο είναι μία ενημέρωση των ρυθμίσεων της 1ης φώτο.

Τώρα αν μπορείς να συνδέσεις ένα οποιοδήποτε computer στην ethernet και να έχεις Ίντερνετ εξαρτάται από τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει στο router ή στον server. Αν είναι ελεύθερη η πρόσβαση φτάνει να αντιγράψεις τις ρυθμίσεις του 1ου παραθύρου στο TCP/IP Ιδιότητες και είσαι έτοιμος.... Αν όμως οι ρυθμίσεις του modem/router ή server αφήνουν πρόσβαση μόνο σε καρφωτές Mac Address, τότε η κατάσταση γίνεται πιο δύσκολη καθώς θα πρέπει να δεις την Mac address του computer σου (Start->Run->cmd->ipconfig) και με ένα ειδικό πρόγραμμα που θα περάσεις στο φορητό να μπορέσεις να την μιμηθείς!!!!

 

Αν μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες με τι είσαι συνδεδεμένος δηλ. η γραμμή ethernet από πού έρχεται, από μόντεμ/ρούτερ ή server, τότε θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

 

edit. Από την διέυθυνση των διακομιστών στη δεύτερη φώτο, είσαι πίσω από κεντρικό server.

 

edit 2. Με ένα γουγλάρισμα βρήκα ότι το Radmin είναι πρόγραμμα που επιτρέπει τον έλεγχο του computer από απόσταση (Radmin (Remote Administrator) is the world famous, award winning secure remote control software and remote access software which enables you to work on a remote computer in real time as if you were using its own keyboard and mouse).

 

edit 3. Έτσι από περιέργεια το xx είναι το 10;;;; Ο admin του δικτύου σου ξέρει και κάνει καλά την δουλειά του!

 

edit 4. Η Mac address είναι αυτή που βλέπεις στη δεύτερη φώτο και λέει φυσική διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpartsi: Ευχαριστώ.

 

Όπως σου είπα, υπάρχει πρίζα στο δωμάτιο, από την οποία ξεκινά καλώδιο ethernet που καταλήγει στον υπολογιστή.

 

Απ'οσα μου λες, για κεντρικό server κλπ, φαντάζομαι ότι μπορούν να παρακολουθούν τις δραστηριότητες μου. Άραγε μπορούν να καταλάβουν πχ αν μπαίνω στο insomnia κλπ ή φαίνεται μονάχα η ip?

 

Όσο για το xx, όχι δεν είναι 10!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν συμβαίνει στην δικιά σου περίπτωση, πάντως υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης δραστηριοτήτων των υπολογιστών που βρίσκονται πίσω από τον server. Το πώς και το τί εξαρτάται από τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται αλλά και από την πρόθεση του διαχειριστή... Πάντως μην ξεχνάς ότι πρίν φτάσει μία οποιοδήποτε ιστοσελίδα στον υπολογιστή σου, πρώτα περνάει από τον server...

 

Δεν είναι 10;;;; Ο διαχειριστής του δικτύου, επαναλαμβάνω, ξέρει καλά την δουλειά του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν συμβαίνει στην δικιά σου περίπτωση, πάντως υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης δραστηριοτήτων των υπολογιστών που βρίσκονται πίσω από τον server. Το πώς και το τί εξαρτάται από τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται αλλά και από την πρόθεση του διαχειριστή... Πάντως μην ξεχνάς ότι πρίν φτάσει μία οποιοδήποτε ιστοσελίδα στον υπολογιστή σου, πρώτα περνάει από τον server...

 

Δεν είναι 10;;;; Ο διαχειριστής του δικτύου, επαναλαμβάνω, ξέρει καλά την δουλειά του :)

 

Δεν είναι 10 είπαμε! Όσο για το ότι κάνει καλά τη δουλειά του, να το εκλάβω σαν απειλή; :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...