Προς το περιεχόμενο

Motherboard P965 Neo-F και RAM


taS.O.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σε όλους,

 

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Έκανα αναβάθμιση χθες στο PC και έβαλα τα εξής :

Motherboard : P965 Neo-F

RAM : KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ (x2)

CPU : Intel E6650

GPU : GIGABYTE RADEON HD2600PRO 512MB PCI-E

 

Η αγορά και το στήσιμο έγινε από την Cosmodata στην Στουρνάρη.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι όταν πήγα να περάσω τα XP το μηχάνημα πάγωνε ή έβγαζε μπλε οθόνη.

Μετά από μια συνομιλία με έναν φίλο μου είπε να αλλάξω θέση στην RAM.

Το Motherboard έχει 4 θέσεις, οι δύο είναι πράσινες (Α1, Α2) και οι άλλες δύο πορτοκαλή (Β1, Β2).

Αρχικά το 1GB ήταν στο Α1 και το άλλο στο Β1.

Μετά την αλλαγή που έκανα τις έβαλα στις Α1 και Α2 και το PC δούλεψε μια χαρά.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1. Έτσι θα έπρεπε να είναι από την αρχή και είχαν κάνει λαλακία.;

2. Υπάρχει κάποια διαφορά στην απόδοση ανάλογα με το τρόπο που χρησιμοποιούνται τα slots;

3. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν στο μέλλον χρησιμοποιήσω το άλλο slot ;

 

Α... Υπάρχει και ένα ακόμα πρόβλημα το οποίο δεν έχω προλάβει να το επιβεβαιώσω.

Όταν παρέλαβα το PC ένας τεχνικός μου είπε ότι τα ανεμιστηράκια (4) του κουτιού δεν μπόρεσε να τα κάνει να δουλέψουν :confused:

με ρεύμα από το Motherboard και μου πρότεινε να αγοράσω καλοδιάκια μετατροπής και να τα συνδέσω με το τροφοδοτικό.

Αν έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει θα το εκτιμούσα.

 

Τέλος θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευση μου από το συγκεκριμένο κατάστημα,

που δεν μπήκαν στον κόπο να τεστάρουνε το μηχάνημα (μου είχαν πει ότι κάθε PC τεστάρετε με δικά τους XP).:(

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Auto me tis ram einai fusiologiko nomizw kai an diavaseis to manual tis mitrikis sou tha sou exei upodeikseis gia na tis topothetiseis sosta tis ram. Opote logika prwta topotheteis stis 2 prasines slots kai meta stis portokali..

2) Diafora stin apodosi oxi

3)Mellontiko provlima oxi.

DIAVASE to manual tis mitrikis sou..Auta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το 1GB ήταν στο Α1 και το άλλο στο Β1.

 

Αυτό ήταν σωστό.

 

1. Έτσι θα έπρεπε να είναι από την αρχή και είχαν κάνει λαλακία.;

2. Υπάρχει κάποια διαφορά στην απόδοση ανάλογα με το τρόπο που χρησιμοποιούνται τα slots;

3. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν στο μέλλον χρησιμοποιήσω το άλλο slot ;

 

1. Έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά απ' ότι φαίνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα (μάλλον στο motherboard) και όταν τα έχεις στις θέσεις A1 και B1, δηλαδή όταν ενεργοποιείται το dual channel, κάποιο πρόβλημα δημιουργείται. Το κατάστημα ευθύνεται που δεν δοκίμασε το pc για τη συμβατότητα των parts μεταξύ τους, αλλά και των ρυθμίσεων στο BIOS.

2. Υπάρχει διαφορά στην απόδοση, η οποία θεωρητικά φτάνει και στην αύξηση του bandwidth της μνήμης κατά 100%, πρακτικά υπάρχει μια μικρή διαφορά, η οποία ορισμένες φορές είναι αμελητέα. (αυξημένη απόδοση όταν οι μνήμες δουλεύουν σε dual channel)

3. Κανείς δεν γνωρίζει με απόλυτη βεβαιότητα, πιθανότατα όχι.

 

Λύση: Δοκίμασε τις μνήμες στις θέσεις A2 και B2, για να έχεις dual channel. Αν και πάλι υπάρχουν προβλήματα, τότε βάλτες στις A1 και A2. Ο συνδιασμός B1 και B2 ενδέχεται να μην λειτουργήσει σωστά, επειδή πρέπει οπωσδήποτε μια μνήμη να βρίσκεται στην θέση A1.

 

Όταν παρέλαβα το PC ένας τεχνικός μου είπε ότι τα ανεμιστηράκια (4) του κουτιού δεν μπόρεσε να τα κάνει να δουλέψουν :confused:

με ρεύμα από το Motherboard και μου πρότεινε να αγοράσω καλοδιάκια μετατροπής και να τα συνδέσω με το τροφοδοτικό.

Αν έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει θα το εκτιμούσα.

 

Μάλλον τα ανεμιστηράκια του κουτιού δεν έχουν το κλασσικό 3pin βύσμα για να συνδεθούνε κατευθείαν στη μητρική σου, κι έχουν τα 4pin βύσματα (molex), ίδια με αυτά των dvd-rom. Και μάλλον δεν είχε ελεύθερο τέτοιο βύσμα το τροφοδοτικό σου, γι' αυτό δεν σου τα σύνδεσε.

 

Τέλος θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευση μου από το συγκεκριμένο κατάστημα,

που δεν μπήκαν στον κόπο να τεστάρουνε το μηχάνημα (μου είχαν πει ότι κάθε PC τεστάρετε με δικά τους XP).:(

 

Αφού το πήρες το pc χωρίς στημένο λειτουργικό, τότε είναι σίγουρο πως δεν μπήκαν στον κόπο να το τεστάρουν με δικά τους XP. Αν είχαν κάνει τέτοιο κόπο, θα αφήναν επάνω τα XP τουλάχιστον για να δεις ότι δουλεύει, και μετά αν ήθελες θα έκανες εσύ format. Αφού το πήρες χωρίς λειτουργικό, 99% δεν στήσαν λειτουργικό μόνο και μόνο για δική τους δοκιμή... Άλλωστε είναι και χρονοβόρο κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το πήρες το pc χωρίς στημένο λειτουργικό, τότε είναι σίγουρο πως δεν μπήκαν στον κόπο να το τεστάρουν με δικά τους XP. Αν είχαν κάνει τέτοιο κόπο, θα αφήναν επάνω τα XP τουλάχιστον για να δεις ότι δουλεύει, και μετά αν ήθελες θα έκανες εσύ format. Αφού το πήρες χωρίς λειτουργικό, 99% δεν στήσαν λειτουργικό μόνο και μόνο για δική τους δοκιμή... Άλλωστε είναι και χρονοβόρο κάτι τέτοιο...

 

Δεν συμφωνώ. Άλλο το στήνω, και άλλο το παραδίδω έτοιμο στον πελάτη! Υπάρχουν τοσα utilities για να γίνει έλεγχος χωρίς να κάνουν καμία εγκατάσταση σε Windows.. Με ένα live CD θα ήταν ΣΩΣΤΟΙ επαγγελματίες χωρις να γίνει καμία εγκατάσταση. Άσε που υπάρχουν και προγραμματάκια για έλεγχο μνημών κλπ από δισκέτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το στήνω, και άλλο το παραδίδω έτοιμο στον πελάτη! Υπάρχουν τοσα utilities για να γίνει έλεγχος χωρίς να κάνουν καμία εγκατάσταση σε Windows.. Με ένα live CD θα ήταν ΣΩΣΤΟΙ επαγγελματίες χωρις να γίνει καμία εγκατάσταση. Άσε που υπάρχουν και προγραμματάκια για έλεγχο μνημών κλπ από δισκέτα..

 

Συμφωνώ με αυτά που λες.

 

Αλλά απ' ότι φαίνεται το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έκανε κάτι από αυτά (τα οποία δεν είναι χρονοβόρα όπως το στήσιμο με windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...