Προς το περιεχόμενο

Protinete Tainies Pou Sas Siglonisan Pragmatika


Elodie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ρε παιδιά σε κανέναν δεν άρεσε το The Shawshank Redemption?Δράμα που προτάθηκε για 7 Oscar to 94 με Tim Robins και Morgan Freeman. Μιλάμε συγκλονιστική ταινία. Ο τίτλος στα Ελληνικά είναι τελευταία έξοδος Rita Hayworht (Εντελώς ότι να 'ναι)

 

πολυ καλη ταινια!+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκαν πολλές αγαπημένες μου ταινίες όπως π.χ το Blade Runner, Apocalypse Now και πολλές άλλες.

Εγώ απλώς θα συμπληρώσω το Dogville που είχε πολύ συγκλονιστικό τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ απλώ θα αναφέρω το workprint του apocalypse now που διαρκεί 5.30h!!!(330min). Kλασεις πάνω από οτιδήποτε άλλο έχω δει...

 

Δεν το ήξερα οτι υπήρχε τετοια έκδοση. Θα πω στον θείο να μου την στείλει:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εξαρτάται και από τις συνθήκες κατά τις οποίες θα δεις την ταινία... π.χ., πριν από αρκετά χρόνια, είχα "συγκλονιστεί" από το Braveheart, το οποίο όμως μετά τη δεύτερη θέαση το απομυθοποίησα τελείως και τώρα δεν θα το έβαζα ούτε στην πρώτη 50άδα μου (όχι ότι το θεωρώ κακή ταινία, μόνο που πια το βρίσκω απλώς καλογυρισμένο και τίποτα παραπάνω).

 

Από εκεί και πέρα, μερικές ταινίες που μετά το τέλος τους σχεδόν δεν με άφησαν να κοιμηθώ (όχι λόγω "σοκ", αλλά γιατί δεν μπορούσα να τις βγάλω από το μυαλό μου) ήταν οι εξής:

 

Lost Highway (παραδόξως, η δεύτερη θέαση)

Η διπλή ζωή της Βερόνικα

Jude

Lawn Dogs

Fight Club (επίσης η δεύτερη θέαση)

Naked (την είδα αρκετά πρόσφατα, μάλιστα)

Den Brysomme mannen (να ναι καλά ο punky που την πρότεινε - ισχύει και για το Naked αυτό, που όμως έτσι κι αλλιώς το ήξερα αλλά απλώς ανέβαλλα να το δω)

12 Monkeys

Usual Suspects (επίσης μετά τη δεύτερη θέαση - πράγμα μάλλον παράξενο, ειδικά για τη συγκεκριμένη ταινία)

Ravenous (αν και το έχω ξεπεράσει, παρόλα αυτά τη θεωρώ ακόμα καλή ταινία)

Έβδομη Σφραγίδα

 

Επίσης, σε μικρότερο βαθμό, με προβλημάτισαν αρκετά και μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση και τα: Stalker, Se7en, Silence of the lambs, Papillon (ο Πεταλούδας), αλλά και το Cache που είχε επίσης μια σκηνή απρόσμενη και τρομερά καλογυρισμένη, τόσο, που μπορείς να την πεις συγκλονιστική

 

A, και για να πρωτοτυπήσω, θα πω και μια σειρά: Dexter! (την προπαγανδίζω σε όλο τον κόσμο :mrgreen:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νονος 1,2,3 ειδικα το 1.. Τα λογια νομιζω περιττευουν για αυτην την αριστουργηματικη τριλογια..Πε και πε .. :lol:

 

Metropolis

Casablanca

One flew over the cuckoos nest

Space Odyssey 2001

Blade runner

Goodfellas

Citizen Kane (το θυμηθηκα και με το Bioshock προσφατα B))

Leon

American History X

Amores Perros

Reservoir dogs

Trainspotting

Ninth gate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το Λαβύρινθο του Πάνα και μπορώ να πω πως με συγκλόνισε, ίσως επειδή πάντα μου άρεσαν τα παραμύθια. Δε ξέρω, πιστεύω έχω συγκλονιστεί περισσότερες φορές μικρός βλέποντας παραμύθια παρά τώρα, ίσως επειδή τότε με απορροφούσαν στην κυριολεξία. Πιο έντονα θυμάμαι το Βασιλιά των Λιονταριών, τη Πεντάμορφη και το Τέρας και τον Αλαντίν (νομίζω ήμουν 8 όταν είδα και τις τρεις). Τεσπα...

 

Από κάπως πιο πρόσφατες:

-Thin Red Line

-the Sixth Sence

-Crash

-the Green Mile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ οι αναζητήσεις υποτίτλων να γίνονται στο ορθό topic:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=115096

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το Λαβύρινθο του Πάνα και μπορώ να πω πως με συγκλόνισε, ίσως επειδή πάντα μου άρεσαν τα παραμύθια. Δε ξέρω, πιστεύω έχω συγκλονιστεί περισσότερες φορές μικρός βλέποντας παραμύθια παρά τώρα, ίσως επειδή τότε με απορροφούσαν στην κυριολεξία. Πιο έντονα θυμάμαι το Βασιλιά των Λιονταριών, τη Πεντάμορφη και το Τέρας και τον Αλαντίν (νομίζω ήμουν 8 όταν είδα και τις τρεις). Τεσπα...

 

Από κάπως πιο πρόσφατες:

-Thin Red Line

-the Sixth Sence

-Crash

-the Green Mile

 

xeris pos legete ayto sta aglleka??skopebo na to kayebaso oxi na to nikiaso.Kai min m pis tin metafrasi tou labirinthou tou pana gt poles fores alios legete sta elinika kai telios diaforetika sta agglika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
xeris pos legete ayto sta agllika? (...)

El Laberinto del fauno (o Original ισπανικός τίτλος). O αγγλικός (ένας από τους τίτλους της ταινίας) είναι όντως "Pan's Labyrinth".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...