Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του The Secret of Monkey Island (Monkey Island1) - CD και Special Edition [Beta 2]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Praetorian είπε

Digging up... 

Χθες με αφορμή το e-mail κάποιου fan, πρόσθεσα υποστήριξη για τη GOG έκδοση του παιχνιδιού που έλειπε μέχρι τώρα από το patch της ελληνικής μετάφρασης. Η νέα έκδοση του patch είναι η 0.96 (ακόμα Beta II) και δεν περιέχει άλλες αλλαγές στη μετάφραση σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση (0.95). 

Ωραίος! Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα αγοράσει το παιχνίδι από GOG πριν χρόνια και είχα στεναχωρηθεί πολύ που δεν δούλευε το patch εκεί. Μόλις το δοκίμασα και φαίνεται να δουλεύει τέλεια. Ετοιμάζομαι για κάψιμο με τους γιους μου! Σας ευχαριστώ όσο δεν φαντάζεστε!!!

Επίσης, αν υπάρχει κανένα άλλο αντίστοιχο project σε εξέλιξη ή υπό συζήτηση, υπολογίστε με κι εμένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μου σκασε φλασιά αυτό το project που είχα βοηθήσει πριν κάποια (ας μην μετρήσουμε) χρόνια ! 

@Praetorian Πώς πάει το project; Η beta 2 που βλέπω του 2018 είναι η τελευταία έκδοση; Επίσης ασχολήθηκες ποτέ και με το 2ο παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, bnvdarklord είπε

Μου σκασε φλασιά αυτό το project που είχα βοηθήσει πριν κάποια (ας μην μετρήσουμε) χρόνια ! 

@Praetorian Πώς πάει το project; Η beta 2 που βλέπω του 2018 είναι η τελευταία έκδοση; Επίσης ασχολήθηκες ποτέ και με το 2ο παιχνίδι;

Ωπ, καιρό είχαμε να τα πούμε. Ελπίζω να είσαι καλά!

H beta 2 από του 2018 είναι η τελευταία έκδοση -- η μόνη αλλαγή που περιείχε ωστόσο είναι η υποστήριξη της έκδοσης που διανέμει το GOG -- αν θυμάμαι σωστά.

Θέλω σε κάποια φάση να ξαναγράψω τους installers αλλά αυτό έχει χαμηλή προτεραιότητα. Το project εξακολουθεί να είναι ανοιχτό σε feedback για διορθώσεις, αλλά πέρα από αυτό το θεωρώ ολοκληρωμένο (έχω πολύ μικρά tasks ως pending που δεν πολύαξίζουν τον κόπο από μόνα τους) και δεν ασχολούμαι ενεργά με αυτό.

Το project για το Monkey Island 2 παραμένει πάνω-κάτω εκεί που το αφήσαμε. Από ό,τι θυμάμαι χρειάζονται να μπουν Ελληνικά glyphs σε κάποια από τα fonts που χρησιμοποιεί το παιχνίδι και εκκρεμεί ένα μικρό τμήμα κειμένου για μετάφραση. Και φυσικά μετά ένα πέρασμα για ομογενοποίηση και πολύ testing. Όταν το αφήσαμε, ήμουν κι εγώ αρκετά burned out με αυτά τα projects και χρειαζόμουν διάλλειμα.

Πρόσφατα ένα μέλος της ομάδας του ScummVM ανέβασε στο github μια ενημερωμένη έκδοση παλιών εργαλείων των οποίων τον πηγαίο κώδικα του διέθεσε ο αρχικός προγραμματιστής. Τα εργαλεία αυτά αφορούν τις παλιότερες από τις κλασσικές εκδόσεις τίτλων της LucasArts και ενδέχεται να διορθώνουν ένα bug που δεν μας επέτρεπε να μεταφέρουμε την μετάφραση στο κλασσικό Monkey Island 2. Οπότε, αν έχει λυθεί αυτό το θέμα, ένα πιθανό πρόσθετο task θα ήταν και αυτή η μεταφορά και υποστήριξη αυτών των εκδόσεων.

Εγώ, αυτό τον καιρό, όσο υπάρχει ελεύθερος χρόνος και διάθεση, ασχολούμαι με την Blade Runner engine στο ScummVM (συντήρηση, επέκταση και restoration) ενώ έχω προχωρήσει σε σημαντικό ποσοστό και μια Ελληνική μετάφραση (θέλει ακόμα δουλειά βέβαια). Επίσης, δουλεύω και σε άλλα κομμάτια του ScummVM σε μικρότερο συγκριτικά βαθμό και κατά περίπτωση.

Πέρα από αυτά θέλω να ξανακοιτάξω τις μεταφράσεις σε LOOM και Indy 3, που όταν τις είδα σύντομα πριν μερικούς μήνες εντόπισα πολλά θέματα. Και μαζί με του Grim Fandango και λογικά και του Secret of Monkey island να τις περάσω ως υποστηριζόμενες από το ScummVM. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Praetorian είπε

Ωπ, καιρό είχαμε να τα πούμε. Ελπίζω να είσαι καλά!

Ναι! Χαίρομαι που βλέπω ότι ασχολείσαι ακόμα!

 

3 ώρες πριν, Praetorian είπε

Το project για το Monkey Island 2 παραμένει πάνω-κάτω εκεί που το αφήσαμε.

Σωστά, είχα ξεχάσει ότι είχαμε ξεκινήσει και το 2ο, για κάποιο λόγο θυμόμουν οτι δουλεύαμε το 1ο μόνο και οτι το 2 ήταν μελλοντική σκέψη!

LOOM+Grim Fandango πολύ αγαπημένα! Αν/Όταν ξαναπιάσεις κάποιο από τα MI2, LOOM, Grim θα χαρώ να σε βοηθήσω για τις μεταφράσεις.

 

3 ώρες πριν, Praetorian είπε

δουλεύω και σε άλλα κομμάτια του ScummVM σε μικρότερο συγκριτικά βαθμό και κατά περίπτωση.

Πολύ ωραίος! Δεν ήξερα ότι  το ScummVM ήταν open source ούτε οτι ήταν και ενεργά maintained. Βοηθάει αυτό στα μεταφραστικά patches;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, bnvdarklord είπε

Δεν ήξερα ότι  το ScummVM ήταν open source ούτε οτι ήταν και ενεργά maintained. Βοηθάει αυτό στα μεταφραστικά patches;

Είναι ανά περίπτωση. Έχουν διάφορα επιμέρους εργαλεία είτε ως μέρος του source code είτε σε προσωπικά repos από developers που σχετίζονται με το ScummVM, τα οποία μπορούν να διευκολύνουν μεταφράσεις. 

Για κάποια μερικά παιχνίδια έχουν δημιουργηθεί projects μέσα στο ScummVM, και τα διαχειρίζονται με το weblate και στο τέλος η μετάφραση εντάσσεται στα πρόσθετα engine data files που διανέμονται μαζί με το ScummVM. Αλλά αυτό απαιτεί δουλειά στη μηχανή του παιχνιδιού για να το υποστηρίξει και κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει πχ για παιχνίδια σε SCUMM, GRIMe, SCI κλπ δημοφιλείς μηχανές κλασσικών τίτλων. 

Γενικά οι μεταφράσεις γίνονται από fans εκτός του ScummVM, καθώς αφορούν μετατροπή των data resources του παιχνιδιού, κάτι το οποίο δεν είναι στο scope του ScummVM, και εφόσον υλοποιηθούν με κάποιο binary patch (που δεν παραβιάζει πνευματικά δικαιώματα κλπ) μπορούν να ενταχθούν στο μηχανισμό detection του ScummVM για υποστηριζόμενα παιχνίδια.

Όσον αφορά MI, LOOM κλπ, τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται για μεταφράσεις δεν έχουν αλλάξει πολύ και είναι στην πλειοψηφία fan made και "third party". Το ότι έχουμε source code για κάποια από αυτά πλέον το βρίσκω πολύ θετικό, αλλά και αυτό δεν είναι μέρος του ScummVM κώδικα -- τουλάχιστον όχι για την ώρα.

Σίγουρα βέβαια βοηθάει ότι μπορείς να εξοικειωθείς με τη λογική της κάθε μηχανής και να επέμβεις σε επίπεδο μηχανής ή script patch -- αν κριθεί ότι κάτι τέτοιο θα είναι χρήσιμο ή απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δεν έχετε θέμα με τη χωρητικότητα στα φόντα, όπως γινόταν με τις μεταφράσεις στις παλιές κονσόλες. 

Στο retromaniax ενός χρήστη η κορούλα έπαιζε το παιχνίδι στα Αγγλικά με βοήθεια τού και τον ενημέρωσα για τη μετάφραση για να μπορεί το παιδί να παίζει μόνο του σε μια Γλώσσα που καταλαβαίνει. Και την εγκατέστησε!

 

Αν το κάναμε και εμείς μικροί, δεν θα μαθαίναμε γρι Αγγλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Εχθές το βραδύ έκανα εγκατάσταση το MI από το original dvd Monkey Island Special Edition Collection, και όταν πάω να κάνω install το αρχείο με το ελληνικό patch "Monkey_Island_1_SE_Greek_Patch_beta_0_96" μου βγάζει το εξής σφάλμα:

"Η τρέχουσα εγκατάσταση του παιχνιδιού δεν επιτρέπει την εφαρμογή του ελληνικού patch! Η εγκατάσταση θα ματαιωθεί"

Και μετά ακυρώνεται η διαδικασία δυστυχώς.

Μπορεί κανεις να βοηθήσει?

Έχω Windows 8.1 official

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 ώρες πριν, sledgedrumer είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εχθές το βραδύ έκανα εγκατάσταση το MI από το original dvd Monkey Island Special Edition Collection, και όταν πάω να κάνω install το αρχείο με το ελληνικό patch "Monkey_Island_1_SE_Greek_Patch_beta_0_96" μου βγάζει το εξής σφάλμα:

"Η τρέχουσα εγκατάσταση του παιχνιδιού δεν επιτρέπει την εφαρμογή του ελληνικού patch! Η εγκατάσταση θα ματαιωθεί"

Και μετά ακυρώνεται η διαδικασία δυστυχώς.

Μπορεί κανεις να βοηθήσει?

Έχω Windows 8.1 official

Όταν κάνεις την εγκατάσταση του patch, δείχνει κάποιο text o installer σχετικά με το τι έχει κάνει πριν να εμφανιστεί το σφάλμα; Πχ το υπολογισμό των MD5 για τα απαραίτητα αρχεία; Αν ναι, μπορείς να δώσεις ένα screenshot;

Δεν έχω την έκδοση αυτή του παιχνιδιού πλέον δυστυχώς για να ελέγξω μόνος μου. Την είχα για ένα μικρό διάστημα δανεική για testing, αλλά πλέον δεν έχω καθόλου πρόσβαση σε αυτή. 

Κοιτώντας στον κώδικα του installer, τα αρχεία που χρειάζεται να υπάρχουν στον φάκελο εγκατάστασης είναι τα:

  • monkey1.pak
  • localization\uiText.info
  • audio\speech.info
  • Monkey1.exe

με αυτό ακριβώς το όνομα. Μετά ελέγχει αν το MD5 hash αυτών των αρχείων είναι το αναμενόμενο πριν κάνει το patching. Κάπου εκεί λογικά βρίσκει σφάλμα, αλλά δεν μπορώ να ξέρω χωρίς περισσότερα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Praetorian είπε

Όταν κάνεις την εγκατάσταση του patch, δείχνει κάποιο text o installer σχετικά με το τι έχει κάνει πριν να εμφανιστεί το σφάλμα; Πχ το υπολογισμό των MD5 για τα απαραίτητα αρχεία; Αν ναι, μπορείς να δώσεις ένα screenshot;

Δεν έχω την έκδοση αυτή του παιχνιδιού πλέον δυστυχώς για να ελέγξω μόνος μου. Την είχα για ένα μικρό διάστημα δανεική για testing, αλλά πλέον δεν έχω καθόλου πρόσβαση σε αυτή. 

Κοιτώντας στον κώδικα του installer, τα αρχεία που χρειάζεται να υπάρχουν στον φάκελο εγκατάστασης είναι τα:

  • monkey1.pak
  • localization\uiText.info
  •  audio\speech.info
  • Monkey1.exe

με αυτό ακριβώς το όνομα. Μετά ελέγχει αν το MD5 hash αυτών των αρχείων είναι το αναμενόμενο πριν κάνει το patching. Κάπου εκεί λογικά βρίσκει σφάλμα, αλλά δεν μπορώ να ξέρω χωρίς περισσότερα στοιχεία.

Καλημέρες και καλή Κυριακή! Λοιπόν, όταν ξεκινάω πρώτο βήμα είναι να διαλέξω γλώσσα μεταξύ αγγλικών και ελληνικών. Διαλέγω ελληνικά. Κατόπιν μου βγάζει το καλώς ήρθατε στην εγκατάσταση και πατάω επόμενο, στην πορεία αποδέχομαι τους όρους, μετά πατάω αναζήτηση για να βρω το Monkey1, το βρισκω το επιλέγω, πατά επόμενο, περνάνε 2-3 δευτερόλεπτα χωρίς να γίνει τίποτα και μετά μου πετάει το σφάλμα της τελευταίας εικόνας!

ούτε text του installer ούτε md5 ούτε τίποτα...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Επεξ/σία από sledgedrumer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 λεπτά πριν, sledgedrumer είπε

 περνάνε 2-3 δευτερόλεπτα χωρίς να γίνει τίποτα και μετά μου πετάει το σφάλμα της τελευταίας εικόνας!

Μπορείς να μου δώσεις το MD5 checksum των τεσσάρων αρχείων που αναφέρω πιο πάνω; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο freeware προγραμματάκι για αυτό, όπως το HxD (φορτώνεις το αρχείο, μετά πας σε Analysis -> Checksums -> MD-5 -> Ok)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Praetorian είπε

Μπορείς να μου δώσεις το MD5 checksum των τεσσάρων αρχείων που αναφέρω πιο πάνω; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο freeware προγραμματάκι για αυτό, όπως το HxD (φορτώνεις το αρχείο, μετά πας σε Analysis -> Checksums -> MD-5 -> Ok)

δεν είμαι σίγουρος αν το εκανα σωστά

monkey1.exe

42BB4E903E78013814D5436F075D49B4

moneky1.pak

DA262DDB8A37C890740891CB05BC5302

uiText.info

A4266176C8236F9F76B61B5D49513446

speech.info

149824733DD13A5B4C9EF303A896B014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι σωστά το έχεις κάνει. Το προβληματικό αρχείο είναι το "monkey1.exe". Έχει διαφορετικό MD-5 hash από αυτό που περιμένει ο patcher. Αν έχεις περάσει κάποιο no-cd hack ή κάτι παρόμοιο θα χρειαστεί να το βγάλεις. Ο patcher περιμένει την αρχική έκδοση του αρχείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Ναι σωστά το έχεις κάνει. Το προβληματικό αρχείο είναι το "monkey1.exe". Έχει διαφορετικό MD-5 hash από αυτό που περιμένει ο patcher. Αν έχεις περάσει κάποιο no-cd hack ή κάτι παρόμοιο θα χρειαστεί να το βγάλεις. Ο patcher περιμένει την αρχική έκδοση του αρχείου. 

οχι δεν εχω περασει τπτ τετοιο, εκανα απλα εγκατασταση. Τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορείς να ανεβάσεις ένα scan (ή καθαρή φωτογραφία) από το δισκάκι DVD και τη θήκη (αν θέλεις σε PM)? Αν είναι κάποια έκδοση που μου έχει διαφύγει μπορώ να δοκιμάσω να προσθέσω τυφλά το MD-5 που αναφέρεις στον patcher, να ανεβάσω μια δοκιμαστική έκδοση και και να δούμε αν δουλέψει.

Προφανώς αν υπάρχει κάποιο serial key πάνω σε δισκάκι ή θήκη θα πρέπει να το καλύψεις!

Αν δεν δουλέψει, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω χωρίς να έχω το δισκάκι αυτής της συγκεκριμένης έκδοσης στην κατοχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...