Προς το περιεχόμενο

Αγνωστο πρόβλημα σε Υπολογιστή


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν γεία σε όλους παιδιά είμαι καινούργιο μέλος.

Ο Υπολογιστής που έχω αυτή τη στιγμή είναι:

CPU: Core 2 duo E6300

M/B: GIGABYTE GA-945GM-S2

GRAPHICS: ALBATRON NVIDIA 8400GS 256MB

RAM: 2GB 4 X 533MHZ SAMSUNG DDR2

Τα υπόλοιπα είναι περιττά πιστέυω.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ξαφνικά ο Υπολογιστής κάνει επανεκκινήσεις και την ώρα που φορτώνει το BIOS και την ώρα που βρίσκεται στα windows (xp sp2). Η απόδοση έχει πέσει δραματικά και σχεδόν κάθε εφαρμογή κολλάει.

Έκανα update στο ΒIOS, άλλαξα τροφοδοτικό, δοκίμασα άλλες μνήμες 2 x DDR2 512MB 667MHZ και έλεγξα την θερμοκρασία του επεξεργαστή αλλά τίποτα. Ξαναπέρασα windows και στα μισα της εγκατάστασης κολλάει η δέν μπουτάρει καθόλου μένοντας στην οθόνη boot from cd/dvd.... Και δεν κάνει τίποτα.

Τόσο καιρό φτιάχνω και επιδιορθώνω τυχόν προβλήματα σε υπολογιστές αλλωνών στον δικό μου σηκώνω τα χέρια ψιλα!

Να σημειώσω ότι τον Υπολογιστή τον έφτιαξα πριν 10 μήνες και δουλέυει μερονυχτα κατεβάζοντας torrents.

 

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας την ρίξει πριν τον ρίξω εγώ απο το παράθυρο!!:evil::evil::evil::evil:

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αλέξανδρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Το κομπιουτερ δουλευε κανονικά και ξαφνικα αρχισε να εμφανιζει τα προβληματα?Αν ναι μήπως προσεξες μετά από πότε πχ μετά από πτώση τάσης...Αλλιώς είναι καινούριο το pc?

Β)Για να κολλάει οταν φορτώνει το Bios σημαίνει οτι είναι θέμα hardware προτίστως.

Γ)Αν ισχύει το Β και έχεις ελέγξει το τροφοδοτικο τησ μνήμες και τη θερμοκρασία του επεξεργαστή τότε δε μένει τίποτα άλλο από την ίδια τη motherboard-δεν στο εύχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομπιούτερ δούλευε κανονικά. Ούτε πτώση τάσης ούτε τίποτα!

Μάλλον είναι το motherboard.

θα παραγγείλω το asus p5k το απλό motherboard και 2 μνήμες καινούργιες και θα δούμε... τώρα δουλεύω με το παλιό μου σύστημα... Fuck!

Τελικά τα παλιότερα συστήματα έχουν μεγαλύτερες αντοχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά δεν έχω κάνει τίποτα... Γύρισα στα defaults τριπλοτσέκαρα τις ρυθμίσεις για τις συχνότητες λειτουργίας επεξεργαστή και μνήμης και πάλι τα ίδια..

Μάλλον είναι πρόβλημα του Motherboard. Η Ψύκτρα της northbridge μου έκαψε το χέρι! Δεν ζεσταινόταν τόσο πολύ η ψύκτρα της motherboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα γραφόμενα σου φαίνεται πως έχεις πρόβλημα στο mb.

Έλεγξε όμως καλού κακού και τις τάσεις του τροφοδοτικού μήπως έχεις καμία εκτός ανοχών και αν μπορείς δεν μήπως έχει καμία κυμμάτωση (riple) πάνω από τα επιτερπόμενα όρια.

Ένας εύκολος τρόπος είναι να δοκιμάσεις να το δουλέψεις με άλλο τροφοδοτικό (αν διαθέτεις) και αν έχεις τα ίδια τότε καλό είναι να πας γιάλα.

 

Καλή τύχη! :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε μπίπ ούτε μπουπ... Για τον π****ο είναι... Θα δοκιμάσω άλλο τροφοδοτικό α και δεν νομίζω να κάνει πρόβλημα... Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν θα το πιστέψετε τον άνοιξα σήμερα και λειτουργεί κανονικά. Πέρασα windows xp sp2 σε ενα τεταρτάκι και όλα δουλέυουν σωστά! Χωρίς να κάνω τίποτα!!! Νπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται γιατί θα τρελαθώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...