Προς το περιεχόμενο

Τι λείπει από το ελληνικό internet?


giankar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ακούσω αν νιώθετε ότι λείπει κάποια ελληνική σελίδα σε σχέση με του εξωτερικού, κάποιο site δηλαδή που υπάρχει στα αγγλικά αλλά όχι στα ελληνικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν ήξερα τι λείπει πραγματικά δεν θα σου έλεγα.

Θα το είχα φτιάξει και θα είχα χεστεί στο τάλιρο.

Πέρα απ' αυτό δεν υπάρχει κάτι που να μου λείπε "στα ελληνικά" οπως είπες εκτως απο τα αρθρα της wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις πλακα το Ελληνικο ιντερνετ δεν εχει νόμιμο πορνο-site!

 

γιατι ομως? απαγορεύεται?

Aφου ως έλληνες γουσταρουμε παντα το εισαγωμενο :) .Τί να το κανουμε το ντόπιο?:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το είχα φτιάξει και θα είχα χεστεί στο τάλιρο.

 

Ελάχιστοι σε .gr έχουν χεστεί στο τάλαρο... κι όταν λέω ελάχιστοι εννοώ κάτω από 10, ίσως και κάτω από 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειονότητα των απαντήσεων δείχνει τι λείπει από το ελληνικό internet .... σοβαρότητα ...

 

Ο επαγγελματισμός είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Οι νέες τεχνολογίες δεν έχουν εισχωρήσει στην ελληνική πραγματικότητα. Γενικώς τα πράγματα γίνονται όπως πάντα: πρόχειρα. Απλά επειδή είναι internet και η πρόσβαση είναι πλέον εύκολη για πολλούς, φαίνεται περισσότερο το χάλι. Έχω βαρεθεί να βλέπω sites που αποτελούνται από μια σελίδα, ίσα ίσα για να "υπάρχει" αυτός που την ανάρτησε, στο internet. Συνήθως την έχει φτιάξει ένας "φίλος", ένας "γνωστός", ο "γιος μου" κτλ. Σίγουρα υπάρχουν αρκετά sites που είναι αξιολογότατα, αλλά η πλειονότητα καθορίζεται από το κοινό στο οποίο απευθύνεται ... και το κοινό που ασχολήθηκε με το συγκεκριμένο τόπικ μάλλον ενδιαφέρεται μόνο για τσόντες και πως θα χεστεί στο τάληρο ... :sad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Οπως λες απαιτειται επαγγελματισμος, κουραγιο και πανω απο ολα περιεχομενο παιδια. Σε οτι αφροα το τελευταιο απο οτι βλεπετε περιεχομενο μπολικο δινμουν ιστοσελιδες και φορουμ που δημιουργησαν χρηστες με μερακι οπως το Ινσομνια και οχι επιχειρηματιες που πολλες φορες δεν πληρωνουν η διωχνουν προσωπικο με την πρωτη ευκαιρια. ΕΚει λοιπον ειναι το μελλον, στα δικα μας χερια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειονότητα των απαντήσεων δείχνει τι λείπει από το ελληνικό internet .... σοβαρότητα ...

 

Ο επαγγελματισμός είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Οι νέες τεχνολογίες δεν έχουν εισχωρήσει στην ελληνική πραγματικότητα. Γενικώς τα πράγματα γίνονται όπως πάντα: πρόχειρα. Απλά επειδή είναι internet και η πρόσβαση είναι πλέον εύκολη για πολλούς, φαίνεται περισσότερο το χάλι. Έχω βαρεθεί να βλέπω sites που αποτελούνται από μια σελίδα, ίσα ίσα για να "υπάρχει" αυτός που την ανάρτησε, στο internet. Συνήθως την έχει φτιάξει ένας "φίλος", ένας "γνωστός", ο "γιος μου" κτλ. Σίγουρα υπάρχουν αρκετά sites που είναι αξιολογότατα, αλλά η πλειονότητα καθορίζεται από το κοινό στο οποίο απευθύνεται ... και το κοινό που ασχολήθηκε με το συγκεκριμένο τόπικ μάλλον ενδιαφέρεται μόνο για τσόντες και πως θα χεστεί στο τάληρο ... :sad:

 

Οντως, ποσο πικρη ειναι αυτη η αληθεια. Ολοι ειναι "επαγγελματιες" του Internet, web developers, programmers κλπ. Για να μην πω... τι ακριβως ακριβως αν ηταν το βιολι, θα το παιζανε πολλοι ... ο νοων νοειτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι απλό. Το internet στην Ελλάδα αντικατοπτρίζει την υπόλοιπη αγορά. Όταν ένα συνεργείο αυτοκινήτου είναι απεριποίητο π.χ., γιατί περιμένουμε η σελίδα που το διαφημίζει να είναι διαφορετική; όταν μπαίνεις σε κάποιο κατάστημα για να ρωτήσεις πληροφορίες και σε αντιμετωπίζουν σαν σκουπίδι, γιατί θα έπρεπε η σελίδα του να είναι διαφορετική; όταν μπαίνεις σε ένα κατάστημα να κάνεις μια αγορά και οι διαδικασίες παίρνουν αιώνες γιατί ο υπάλληλος δε ξέρει να χειριστεί το μηχάνημα για τις κάρτες, γιατί περιμένουμε το αντίστοιχο online shop να είναι καλύτερο;

 

Δυστυχώς είμαστε υπόλογοι και άξιοι των αποτελεσμάτων. Όλοι θέλουν να κάνουν κάτι τσάμπα για να τους φέρει εκατομύρια. Αυτό όμως δεν δουλεύει. Και εγώ που σπούδασα για να κάνω κάτι "παραπάνω" στη ζωή μου, θλίβομαι και εκνευρίζομαι όταν βλέπω ότι ο "μαγκάκος" που τελείωσε ένα ΙΕΚ της πλάκας (χωρίς να θέλω να υπονοήσω ότι δεν υπάρχουν σοβαρά ΙΕΚ) ή που πήρε την πιστοποίηση της M$, μου τρώει τη δουλειά γιατί αυτός που τον πληρώνει (ψίχουλα) θέλει να κάνει τη δουλειά του τσάμπα...

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία βέβαια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως θα εχεις ζησει στο εξωτερικο - διορθωσε με αν κανω λαθος. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία βέβαια ... αλλα δυσκολευομαι να αποφασισω ποιος σε αυτη τη χωρα ειναι ο μ@λ@κ@ς απο τους δυο - ο αρπακολατζης ή εσυ και εγω. Νομιζω ουτε εσυ μπορεις να απαντησεις με σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζήσει στο εξωτερικό αλλά δε νομίζω ότι αυτό με κάνει πιο ενημερωμένο από κάποιον που δεν έχει ζήσει. Ειδικά σε θέματα όπως το internet που δεν είναι δεμένα με κάποιο γεωγραφικό χώρο. Ο καθένας μπορεί να δει τη διαφορά και να την αντιληφθεί (αν έχει μυαλό και τα μάτια του ανοιχτά). Απλά στο εξωτερικό όλα δουλεύουν καλύτερα από ότι εδώ και αυτό έχει αθροιστικά το αντίκτυπό του στη γενικότερη κουλτούρα των ξένων.

 

Εγώ και σύ είμαστε τα "θύματα" ενώ οι αρπακόλες είναι οι "μάγκες". Ονόμασέ μας όπως αλλιώς θέλεις, αλλά θα είμαστε οι χαμένοι της υπόθεσης. Απλά πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε και να ελπίζουμε ότι αυτό κάποια στιγμή θα εκτιμηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...