Προς το περιεχόμενο

Τι λείπει από το ελληνικό internet?


giankar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες μάλλον χάσατε το νόημα.Το παλικάρι πάνω έκανε συγκεκριμένη ερώτηση και πήρε αυτή την απάντηση.Δεν ρώτησε αν υπάρχουν όμορφες ελληνικές σελίδες για συνεργεία ... Ρώτησε τι αγγλική σελίδα θα θέλαμε στα ελληνικά και περίμενε απάντηση "ελληνικο ebay" "ελληνικο myspace" κλπ.Εγω τουλαχιστον αυτό κατάλαβα.

Τώρα για τις σελίδες που λέτε πιστεψτε με οτι ο τελευταιος που φτέει για το χάλι τους είναι ο developer programer κλπ.

Οταν ζητάς απο μια επιχείριση ενα χ ποσό για να φτιάξεις τη σελίδα της και η απάντηση είναι "με το 1/10 των χρημάτων τι μπορείς να φτιάξεις??" ε είναι απόμενο ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.Και μην μου πείτε μην πάρεις τη δουλεια γιατί πρώτον πρέπει να ζήσεις δεν σε πέρνει πάντα να είσαι επιλεκτικός και δευτερον δεν θα την πάρουν 10,20,30 ο 31ος θα την πάρει.Ετσι είναι η αγορά.

Το θέμα είναι επιτέλους να πιστεψουν η ελληνικές επιχειρίσεις στο ιντερνετ και να είναι ετοιμες να επενδήσουν χρήματα σε αυτό.Σωβαρες εταιρίες και προγραμματιστές υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα site με @ρχ%^&@,να ειναι ισχυρο,να καταγραφουμε ολοι εμεις οι καταναλωτες τα παραπονα μας,απαντων των ειδων και οι επιχειρησεις να τρεμουν μηπως καταγγελθουν.Μονο τοτε θα μας σεβοσαντε ολους σαν καταναλωτες.Αυτο νομιζω πως λειπει.Συγνωμη για τα "Αραμαικα μου"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bobosss και αυτο που λες ειναι σωστο και αυτο που λεει ο tzoykas ειναι σωστο. Σιγουρα πηγαμε το θεμα λιγο off-topic και συμμετειχα και εγω σε αυτο αλλα μην μου πεις οτι η αγορα δεν χαλαει απο τους δηθεν Internet Professionals που κανουν "καλη" δουλεια με λιγα χρηματα. Οταν ειμαστε ισως η μονη χωρα του κοσμου που οι πολιτες της πιστευουν οτι μπορουν να παρουν και φθηνο και καλο απο που θα παρουν "ροτα" και οι επιχειρησεις; Απο την αλλη πλευρα βεβαια επειδη παλι ζουμε στην Ελλαδα υπαρχουν και οι super duper εταιρειες που χρεωνουν 2πλα και 3πλα για υπηρεσιες και προϊοντα που αξιζουν ουτε τα μισα βασιζομενες και μονο στην επωνυμια τους. Στην μεση βρισκομαστε ολοι εμεις οι ιδεαλιστες και φιλοτιμοι που προσπαθουμε να επιβιωσουμε στο λακο με τα ... προσθεστε οτι θελετε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μάλλον χάσατε το νόημα.Το παλικάρι πάνω έκανε συγκεκριμένη ερώτηση και πήρε αυτή την απάντηση.Δεν ρώτησε αν υπάρχουν όμορφες ελληνικές σελίδες για συνεργεία ... Ρώτησε τι αγγλική σελίδα θα θέλαμε στα ελληνικά και περίμενε απάντηση "ελληνικο ebay" "ελληνικο myspace" κλπ.Εγω τουλαχιστον αυτό κατάλαβα.

Τώρα για τις σελίδες που λέτε πιστεψτε με οτι ο τελευταιος που φτέει για το χάλι τους είναι ο developer programer κλπ.

Οταν ζητάς απο μια επιχείριση ενα χ ποσό για να φτιάξεις τη σελίδα της και η απάντηση είναι "με το 1/10 των χρημάτων τι μπορείς να φτιάξεις??" ε είναι απόμενο ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.Και μην μου πείτε μην πάρεις τη δουλεια γιατί πρώτον πρέπει να ζήσεις δεν σε πέρνει πάντα να είσαι επιλεκτικός και δευτερον δεν θα την πάρουν 10,20,30 ο 31ος θα την πάρει.Ετσι είναι η αγορά.

Το θέμα είναι επιτέλους να πιστεψουν η ελληνικές επιχειρίσεις στο ιντερνετ και να είναι ετοιμες να επενδήσουν χρήματα σε αυτό.Σωβαρες εταιρίες και προγραμματιστές υπαρχουν.

Ας τα πάρουμε ένα ενα.

1. Δε νομίζω ότι χάσαμε κανένα νόημα. Η ερώτηση ήταν όντως συγκεκριμένη αλλά όταν απάντησα είχα διαβάσει κάτι που ήταν 6 γραμμές, όχι δύο. Και πήρε μια συγκεκριμένη απάντηση. Οτι λείπει η σοβαρότητα. Αν εσύ κατάλαβες κάτι άλλο δε σημαίνει ότι όλοι καταλαβαίνουν το ίδιο με σένα. Και τα παραδείγματα για τα συνεργεία που τόσο άτοπα τα βρίσκεις, ήταν απλά μια ανάπτυξη σε αυτά που είπα.

2. Αν στην Ελλάδα δεν είχε γίνει και η κουτσή Μαρία web designer θα υπήρχε διαφορετική προσφορά και η ζήτηση θα γινόταν με άλλους όρους. Και οι εταιρίες δε θα έβρισκαν τον κάθε τυχαίο να του πατάνε το σβέρκο γιατί δήθεν "πεινάει". Και αυτή την καραμελίτσα ότι "πρέπει να ζήσω και γω" να την αλλάξουμε γιατί έχει λιώσει προ πολλού. Να γίνεις κάτι που σε παίρνει, και όχι κάτι που είναι της μόδας. Αν το επιλέξεις να υποστείς τις συνέπειες. Κανένας σοβαρός επαγγελματίας που κάνει δουλειά στην οποία αφιερώνει χρόνο και κόπο, δε πέφτει χαμηλά ώστε να κοστολογεί αυτό που κάνει 10 φορές λιγότερο. Αν το κάνει επειδή του το ζητάνε, δεν είναι επαγγελματίας και προσβάλλει τους πραγματικούς επαγγελματίες (και χαλάει και την ήδη επιβαρυμένη και με μικρό αγοραστικό κοινό ελληνική αγορά).

3. Αυτό είναι το ζητούμενο, να ξυπνήσουν οι εταιρίες. Αλλά όχι για να μας εκμεταλλευτούν. Για να μας χρησιμοποιήσουν (σα προγραμματιστής μιλάω) με το ανάλογο αντίτιμο. Στα ραδιόφωνα και στις τηλεοράσεις δεν άκουσα καμμια εταιρία να λέει "εγώ θα δώσω 1/10 από αυτό που μου ζητάει ο Alter". Εκεί μια χαρά τα σκάνε. Και μάλιστα τα ΜΜΕ δεν έχουν καν κόστος όπως ένας προγραμματιστής που θα κάτσει να κάνει μια δουλειά. Οπως αδρά πληρώνουν τον τηλεοπτικό χρόνο, έτσι αδρά πρέπει να πληρώνουν και τον προγραμματιστικό χρόνο (που σίγουρα είναι πολύ περισσότερος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...