Προς το περιεχόμενο

internet + awmn


nigiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι δεν απευθυνεσαι στο φορουμ του awmn?ασε και εγω ειμαι στο awmn και σε λιγο που θα παρω ρουτερ θα βαλω μια 2 καρτα δικτυου(5 ευρω) και τελειωσα.

γιατι να απευθυνθώ σε άλλο φορουμ;

το να ζητας την ip διευθυνση του client router είναι ένα θεμα κοινό και σωστό για το συγκεκριμένο χώρο συζητήσεων.Ασε που χρήστες τύπου nske σε γνώση και όρεξη δεν θα βρεις παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου "αρέσει" που δεν μπορω να επιλέξω dns αναλογα την gateway.

Επειδή το DNS και το Routing είναι τελείως άσχετα μεταξύ τους συστήματα, είναι άτοπο να θέλεις να δημιουργήσεις άμεσα τέτοια σχέση εξάρτησης. Μπορεί να γίνει όμως το εξής work-around που θα σου δώσει ακριβώς το αποτέλεσμα που επιθυμείς: επειδή γνωρίζεις ότι τα domain names που απευθύνονται στο δίκτυο του AWMN έχουν μόνο συγκεκριμένες καταλήξεις (.awmn, .twmn, κλπ), να στήσεις έναν δικό σου DNS server ο οποίος να προωθεί τα ερωτήματα για domains με αυτές τις καταλήξεις σε έναν άλλον DNS server (που εξυπηρετεί domains του AWMN) και τα ερωτήματα για όλες τις άλλες καταλήξεις (.com, .net, κλπ) σε κάποιον άλλον DNS (που εξυπηρετεί domains του Internet, όπως αυτόν του ISP σου). Παράλληλα δε, να κάνει και cache τις απαντήσεις, ώστε μετά την πρώτη φορά που θα πας να επισκεφτείς μια τοποθεσία να έχεις την απάντηση στο πιάτο σου σε χρόνο milisecond. :)

 

Αυτό έχω κάνει εγώ, μέσω του Pdnsd. Παραθέτω το configuration μου:

 

>global {
       perm_cache=1000000;
       cache_dir="/var/cache/pdnsd";
       run_as="pdns";
       strict_setuid=on;
       server_ip = 10.26.122.25;
       min_ttl=1w;
       max_ttl=1w;
       neg_ttl=1h;
       status_ctl = on;
       paranoid=on;
       query_method=udp_only;
       timeout=2;
}

server {
       label= "awmn";
       ip = 127.0.0.1;
       port=53;
       proxy_only=off;
       timeout=3;
       interval=ontimeout;
       caching=off;
       policy=excluded;
       include=".awmn";
       include=".10.in-addr.arpa.";
       include=".wn";
}


server {
       label= "internet-vivodi";
       ip = 80.76.33.227;
       port=53;
       proxy_only=off;
       timeout=1;
       interval=ontimeout;
       caching=on;
       exclude=".awmn";
       exclude=".twmn";
       exclude=".10.in-addr.arpa.";
       exclude=".wn";
       policy=included;
}

 

 

Στο /etc/resolv.conf σου βέβαια θα ορίσεις να χρησιμοποιείται ο δικός σου DNS server.

 

πως θα βρω την διευθυνση του router μου που ειναι σε client mode kai παιρνει διευθυνσεις με dhcp;

Γιατί δεν ζητάς από τον ιδιοκτήτη του κόμβου στον οποίο συνδέεσαι να σου δώσει στατική διεύθυνση;

 

Γίνεται και να την βρίσκεις/περνάς αυτόματα, αλλά ο τρόπος που φαντάζομαι έχει λίγο φασαρία. Τι router έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προσπάθησα να κάνω τις ίδιες ρυθμίσεις και στο laptop μου και για 3 ημέρες δεν είχα αποτέλεσμα ως προς την δρομολόγηση του lan

Τελικά παρατήρησα ότι αν οι nameserver δωθούν ανάποδα τότε η δρομολόγηση προς το lan (μόνο ως προς το lan) επιτυγχάνεται δηλάδή πρέπει να είναι με την σειρά:

nameserver 10.46.165.2

nameserver 192.168.1.1

 

το ιδιο ισχύει και στα windows

Ξέρει κανείς κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό αν ο dns server στο 192.168.1.1 εξυπηρετεί μόνο ερωτήματα για domains του internet. Αν ερωτηθεί για ένα domain του awmn θα επιστρέψει αρνητική απάντηση, οπότε ο τοπικός resolver του λειτουργικού δε θα ρωτήσει τον επόμενο (αυτό θα το έκανε μόνο αν δε μπορούσε να επικοινωνήσει καν με τον πρώτο DNS) και μένει με την απορία .

 

Ο DNS server στο 10.46.165.2 μπορεί να εξυπηρετήσει ερωτήματα και για domains του internet και για domains του awmn, γι αυτό όλα λειτουργούν.

 

Σημείωσε όμως ότι το DNS δεν έχει σχέση με τη δρομολόγηση, απλά δε θα σου δούλευε πριν γιατί δε μπορούσε να γίνει resolve σε διεύθυνση το domain που έδινες, οπότε το λειτουργικό δεν ήξερε καν ποια είναι η IP διεύθυνση για να προσπαθήσει να επικοινωνήσει με αυτήν (στην οποία φάση θα μιλούσαμε για δρομολόγηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό αν ο dns server στο 192.168.1.1 εξυπηρετεί μόνο ερωτήματα για domains του internet. Αν ερωτηθεί για ένα domain του awmn θα επιστρέψει αρνητική απάντηση, οπότε ο τοπικός resolver του λειτουργικού δε θα ρωτήσει τον επόμενο (αυτό θα το έκανε μόνο αν δε μπορούσε να επικοινωνήσει καν με τον πρώτο DNS) και μένει με την απορία .

 

Ο DNS server στο 10.46.165.2 μπορεί να εξυπηρετήσει ερωτήματα και για domains του internet και για domains του awmn, γι αυτό όλα λειτουργούν.

 

Σημείωσε όμως ότι το DNS δεν έχει σχέση με τη δρομολόγηση, απλά δε θα σου δούλευε πριν γιατί δε μπορούσε να γίνει resolve σε διεύθυνση το domain που έδινες, οπότε το λειτουργικό δεν ήξερε καν ποια είναι η IP διεύθυνση για να προσπαθήσει να επικοινωνήσει με αυτήν (στην οποία φάση θα μιλούσαμε για δρομολόγηση).

είναι κάτι που παιρνά αψήφιστα και δημιουργεί μπελάδες,όπως σε εμένα.Δεν περιγράφετε πουθενά (εκτος και αν το ψάξεις εκτεταμένα)αν και εχω διαβάσει πολλα σχετικά θέματα.Αρα ειμαστε στην εξαρτηση κατα πόσο θα κανει σωστά την δουλεία του ο πρώτος server.Δεν υπάρχει τρόπος να ψάξει και τον δευτερο;δηλαδή εαν ο πρώτος dns κανει resolv μονο στις δικές του διευθύνσεις δεν υπάρχει η δυνατότητα για δεύτερο routing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα βρικα αυτο το σχετικα νεο .

Θελω να συνδεθώ απο το λαπτοπ ασύρματα στο ίντερνετ και στο awmn χρειαζομαι 2 ασύρματες κάρτες δικτύου ?,

με το destop είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί έχει 2 Lan επίσης έχω την δεύτερη LAn με την static ip του access point(TL 5110G)

που βρίσκετε πάνω στο adls router(4 lan) thomson TG585 v7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να συνδεσεις το λαπτοπ με καλωδιο αφου εχει ethernet?κατα τα αλλα δεν ξερω αν μπορει το awmn να πεσει πανω στο ρουτερ στο switch του και απλα να αλλαζεις gateway για να το δεις.δεν εχω παιξει με awmn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...